Bitmeyen sorunum: kaynı !

Esperar

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
27 Ocak 2011
222
46
Kizlar, tam bir yil önce kaynim hakkinda bir konu acmistim ama sorunumu hala asamadim.... Kaynim bizim aile hayatimizin icinde ! Buda beni cok rahatsiz ediyor ve bu yüzden esimle tartisiyoruz. Anlatayim bastan: ben almanyada yasiyorum. Esim Tunuslu ve onla cok iyi anlasiyoruz - onu cok seviyorum.. 5 aylik kizimiz var ve hayatimiz oldukca mutlu geciyor. Ama birde kaynim var. Yeterince almanca bilmeyen hele türkceyi hic bilmeyen biri. Yani onunla dogru dürüst anlasamiyorum dil yüzünden. Esimde yakiniyor ondan ama kardesi oldugundan degil.. Hayir, kardesi ona ister istemez cok sorumluluk yükledigi icin. Esim herseyi ile ilgileniyor. Ona gündelik isler buluyor falan... Esimin omuzlarinda büyük yük var cünkü annesigilde herzaman "kardesine oralarda göz kulak ol" diyorlar. Kardesi bizimle yasamasa bile cok abisine güveniyor ve kendi ayaklari üzerinde duramayan biri.

Hergün bize geliyor yemek yemek icin. Ne var bunda diyeceksiniz.. evet ne var.. ama beni rahatsiz eden iste o rahatlik o kendi ayaklari üstünde duramamak. Biz olmasak ne olcak 30 yasindaki adamin ya?? Camasirlarini bile yikayamaz cünkü makina kullanmasini bilmiyor vs. Beni cok sinir edende bize gelince 2-5 saat kaliyor (esim evde olmayincada). Bana rahat yok artik. Skype`da annesigille, arkadaslariyla konusur, yemek yapar - bazen esimin istegi ile bize geliyor ve tunus yemekleri yapiyor. Tabi mutfak mahvoluyor bu arada. Temizleyende ben oluyorum tabi.

Kaynimda bizim evin anahtari var. Bir kac hafta önceye kadar acip kapiyi giriyordu bizim eve.. Esim evde yokken bile. Ben dus altinda olsam bile... Esimi zor ikna ettim anahtari kullanmasin diye cünkü esime göre neden sakincasi olsunki kardesi bizim eve anahtarla girmesinin.

Kaynimi görmemek icin evde bile fazla durmak istemiyorum.. Disari cikiyorum annemgile gidiyorum ... Evde rahat yok diye. Kaynim kötü kalpli biri degil. Temiz yürekli biri... Ama beni yinede cok gicik ediyor hal ve hareketleri. Kizimi bile severken sinir oluyorum artik. Bunlarda uzun hikaye...

Neyse esimle bunlari konusamiyorum cünkü hemen morali bozuluyor ve "ne yapmami bekliyorsun, biriniz esim öbürü kardesim". Esim zaten sorumluluk altinda ve bu yüzden cani cok sikkin ve bende sikayet edince morali tam sifir oluyor ve sonucsuz tartismalara giriyoruz. Kaynimi atsan atamiyorsun satsan satamiyorsun... Birdaha agzimi acmiycam kardesin hakkinda dedim gecenlerde ama icime ata ata patliyacagim... :KK43:

Ben 1 ay sonra kizimla 2 haftaligina izine gidecegim. Esim evde yalniz kalacak... Simdi ona desem: bu 2 hafta icersinde kardesin bizde yemek yapmasin ve sen olmadan eve girmesin. Yemek istersen isten geldikten sonra kendin yap yada kardesin kendi evinde yapsin orda ye ! Kizlar bunla cok mu ileri gitmis oluyorum ? Hakliyken haksiz yerine mi düsmüs oluyorum?

Son düzenleme:
yasamadim ama seni cok iyi anlayabiliyorum
cok rahatsiz edici bir durum
kaynin evlense
yokmu öyle durum
sanirim o zaman rahatlarsin

simdi baktimda gecen seneden beri ayni sorunu yasiyorsunuz
hic ilerleme olmamis

evet sorunda burda zaten... hic bir ilerleme yok ! Kaynim ayni durumda ve o durumda oldugu sürece bana da rahat yok. Bir ilerleme görsem katlanirim disimi sikipta.. ama bu gidisle bu hal önümüzdeki 5 yilda degismez....

ehhhh canım bunun tek bir kurtuluşu var oda kayın biraderini bir an önce evlendirmek olur heralde...

birkere evin anahtarını ona vermesi esinizin yaptıgı yanlıs hani herseyin bırakında adamın cat kapı sizin eve girebilmesi anlayıssız oldugunun kanıtı hadi gorumce olsa tamam bir nebze sonucta dediginiz gibi her turlu haliniz olur evde heran kaynım gelebilir diye yasamak zorunda degilsiniz

Son düzenleme:
birkere evin anahtarını ona vermesi esinizin yaptıgı yanlıs hani herseyin bırakında adamın cat kapı sizin eve girebilmesi anlayıssız oldugunun kanıtı hadi gorumce olsa tamam bir nebze sonucta dediginiz gibi her turlu haliniz olur evde heran kaynım gelebilir diye yasamak zorunda degilsiniz

evet o sorunu hallettim sonunda.. kaynim simdi zile basiyor, bakti acan yok anahtarla giriyor....

kaynim yinede her gün bizde. Esim evde olmasa bile.. Bu normalmi ? yoksa benmi abartiyorum? :KK43:

bence eşin normal değil yani sonuçta kardeşi de olsa bi erkek ve kardeşinin çatkapı hatta kendisi bile yokken gelmesini normal karşılaması anormal bi durum hiç mi kıskanmaz şüphelenmez canım :KK47:
neler oluyo hayatta neler... ayrıca kardeşine bu ziyaretlerini artık makul şekilde ve zamanlarda yapmasını istemesinde hiç anormal bi durum yok sonuçta siz onun karısısınız ve adam da kardeşi bile olsa bi erkek. bence siz kaynınızla kafanızı yorcağınıza eşinizi bi kontrol edin derim bu arada yanlış anlaşılma olmasın sizin kesinlikle bi kusurunuz ya da bi hatanız olduğunu düşünmüyorum ve işin peşini bırakmayın... bu si,zin hayatınız

Ablamin da böyle düşüncesiz bir kaynı vardı.

Evlendi, tam olarak kurtulamasa da bayağı rahatladı.

Gercekten zor bir durum. Kadın olsa bu kadar sorun olmaz ama kazık kadar adam resmen. Anahtar olayının çözülmesi cok iyi olmuş.

Bence sen esine mutfakla alakalı bir şey deme. İzin dönüşü mutfak berbatsa eğer esın o zaman seni daha iyi anlar. Hani somut bir ornek var sonuçta.

Kesinlikle, acilen evlenmeli :KK34:

bence eşin normal değil yani sonuçta kardeşi de olsa bi erkek ve kardeşinin çatkapı hatta kendisi bile yokken gelmesini normal karşılaması anormal bi durum hiç mi kıskanmaz şüphelenmez canım :KK47:
neler oluyo hayatta neler... ayrıca kardeşine bu ziyaretlerini artık makul şekilde ve zamanlarda yapmasını istemesinde hiç anormal bi durum yok sonuçta siz onun karısısınız ve adam da kardeşi bile olsa bi erkek. bence siz kaynınızla kafanızı yorcağınıza eşinizi bi kontrol edin derim bu arada yanlış anlaşılma olmasın sizin kesinlikle bi kusurunuz ya da bi hatanız olduğunu düşünmüyorum ve işin peşini bırakmayın... bu si,zin hayatınız

Esim ikinizin arasinda kaldim diyor... zatende öyle. Ben kardesiyle saatlerce burda evdeyim ve rahatim yok o burdayken. Dün kardesi geldi, esim evdeydi ve cikmak üzereydi... Dayanamadim ve aninda bebegi giydirip disariya cikmaya koyuldum. Esim "ne oldu, nereye?" diye sordu. "Alisverise gitmem lazim" dedim. "ben alirim" dedi.. Yani benim derdimi anlamadi.. "rahatim yok simdi burda. Disari cikmam lazim" dedim ve ikimiz ciktik. Kaynim yalniz kaldi evde... Ama nereye kadar? Hep evden kacamam ya.... :KK43:

Esim ne desin kardesine "gelme" diyemez ki....

Ablamin da böyle düşüncesiz bir kaynı vardı.

Evlendi, tam olarak kurtulamasa da bayağı rahatladı.

Gercekten zor bir durum. Kadın olsa bu kadar sorun olmaz ama kazık kadar adam resmen. Anahtar olayının çözülmesi cok iyi olmuş.

Bence sen esine mutfakla alakalı bir şey deme. İzin dönüşü mutfak berbatsa eğer esın o zaman seni daha iyi anlar. Hani somut bir ornek var sonuçta.

Kesinlikle, acilen evlenmeli :KK34:

Ablan adina sevindim... :))

Anahtar olayida zor cözüldü. Yani baya dil döktüm.. Ama anahtari simdi hemen kullanmasada... Acmayan olunca yine girebilir..

Mutfak olayina gelince.. Gecende bir arkadasindaydim ve aksam eve geldigimde mutfak berbat bir durumdaydi. Esim, kaynim ve bir arkadaslari yemek yemisler.. Kaynimda herhalde yemekleri yapti (esim isten gelince yemek yapmaz, yorgun olur). Önceki günden kalan yemekler hic ellenmemis ama... Cok sinirlendim ve hic ellemedim mutfagi. Esim eve geldiginde "mutfagin halini görüdünmü, kim temizliyecek bunu?" diye sordum. Onun icin hava hos "sen evde degilmisin, zamanin vardir" dedi... bende "neden mutfagin hali hep böyle siz yemek yapinca? Ben yapinca hic böyle pislenmiyor" dedim... oda "zamaniniz yoktu, hem erkekler siz kadinlar kadar temiz is yapamiyorlar" deyip isin icinden cikiverdi.... Aslinda esime diyecektim kardesi girmesin mutfaga ben 2 hafta tatildeyken diye... Mutfagin kirliligini bir yana koydum, beni cok rahatsiz eden kaynimin rahat haraketleri. Istedigi gibi mutfaga girip kullaniyor (tabi esim ondan yemek yapmasini bazende istiyor, cünk ben onlarin yemeklerini bilmiyorum). Kaynimin biraz zoru görmesini istiyorum. Bizsiz nasil yasanirmis onu ögrenmesini isityorum. Bize gele gele kendi hayatinda hic bir degisiklik yapmiyor.. Gerek görmüyor cünkü... :KK43:

Son düzenleme:
Bana anahtar olayi pek cozulmus gibi gelmedi ya neyse.. Banyoda iken gene girebiliyor eve, oyle ise hala yanlis olan birsey var. En azindan boyle durumlarda icerden kapiyi surgule filan yani. En azindan bazi seyleri o da farkeder kapiyi acamayinca.. Orasi abisinin evi olabilir, ama senin de evin, onun ise degil, bunu anlamasi lazim. Aile hayatinin bir mahremiyeti olmasi lazim. Bunca zamandir gelip kaldigina gore bir samimiyetin vardir onunla. Direkt olarak kardese soyle o zaman, "mutfagimi cok dagitiyorsunuz, bu yuzden ben yokken abini alip kendi evine gotur yemek yapacaksan, ben donuste karinca bocek basmis bir mutfakla karsilasmak istemiyorum" diye. Bunda bir yanlis yok, niye soylemekten sakinacaksin ki? Madem o bu kadar samimi davranip senin ailenin icine giriyor, o zaman senin de hosuna gitmeyen seylerde onu uyarma hakkin var. Yapilmasini istedigin seyleri listele, bundan sonra bu eve gelen, kalan bu kurallara uyacak de, rahatsiz olursa daha az gelir gider, onun bilecegi sey, naapalim di mi?:KK19:

Bana anahtar olayi pek cozulmus gibi gelmedi ya neyse.. Banyoda iken gene girebiliyor eve, oyle ise hala yanlis olan birsey var. En azindan boyle durumlarda icerden kapiyi surgule filan yani. En azindan bazi seyleri o da farkeder kapiyi acamayinca.. Orasi abisinin evi olabilir, ama senin de evin, onun ise degil, bunu anlamasi lazim. Aile hayatinin bir mahremiyeti olmasi lazim. Bunca zamandir gelip kaldigina gore bir samimiyetin vardir onunla. Direkt olarak kardese soyle o zaman, "mutfagimi cok dagitiyorsunuz, bu yuzden ben yokken abini alip kendi evine gotur yemek yapacaksan, ben donuste karinca bocek basmis bir mutfakla karsilasmak istemiyorum" diye. Bunda bir yanlis yok, niye soylemekten sakinacaksin ki? Madem o bu kadar samimi davranip senin ailenin icine giriyor, o zaman senin de hosuna gitmeyen seylerde onu uyarma hakkin var. Yapilmasini istedigin seyleri listele, bundan sonra bu eve gelen, kalan bu kurallara uyacak de, rahatsiz olursa daha az gelir gider, onun bilecegi sey, naapalim di mi?:KK19:

dil problemimiz var... Anlasamiyoruz yani cünkü ortak dilimiz yok. Beni yanlis anlamasin diye pek birsey demiyorum zaten. Artik tavirlarimdan anliyor eskiksi gibi olmadigini. Ona cok soguk davranmaya basladim ister istemez. Oda anldadi.. Ama elinden birsey gelmiyor. Mecbur geliyor bize yinede yemege.. Ama yemekle kalsa sorun yok.. Istedigi zaman geliyor ve uzun süre kaliyor... Bazen temizlik yaparken geliyor. Esimi bile evden kovdugum zaman o geliyor oturuyor, cocugu seviyor.. Hic halden anladigi yok yani...

Tarzanca, isaret dili filan anlasmanin yolunu bulmak lazim oyle ise. Mesela el kol isaretleri ile anlatabilirsin simdi git, ben temizlik yapiyorum, sonra gel gibi seyleri. Iletisim sadece kelimelerle olmaz. al gotur mutfaga, goster annenin resmini isaretle anlat ben buna gidiyorum, ben yokken sen burda yemek pisirmek yok gibisine. simdi unuttum gerci kime gidiyordun 10 gunlugune, annen diye farzettim. anlar merak etme, sen anlatmak istedikten sonra. Aslinda bir kac kelime esinin dilinden ogrensen isine yarar. Esinin de hosuna gider hem.

Tarzanca, isaret dili filan anlasmanin yolunu bulmak lazim oyle ise. Mesela el kol isaretleri ile anlatabilirsin simdi git, ben temizlik yapiyorum, sonra gel gibi seyleri. Iletisim sadece kelimelerle olmaz. al gotur mutfaga, goster annenin resmini isaretle anlat ben buna gidiyorum, ben yokken sen burda yemek pisirmek yok gibisine. simdi unuttum gerci kime gidiyordun 10 gunlugune, annen diye farzettim. anlar merak etme, sen anlatmak istedikten sonra. Aslinda bir kac kelime esinin dilinden ogrensen isine yarar. Esinin de hosuna gider hem.

a sen cok yasa baya güldümmmm :))) kafamda anlattiklarini canlandirdim... kaynim bana bu delirmis galiba diye bakar herhalde... :))) Kalbi cabuk kirilan birisi .. tarzancayi yanlis anlar diye birse diyemiyorum.... nazik bir dille anlatmak varken (bu da simdilik imkansiz) karsisinda isaretler yaparsam hic nazik olmaz... ah arapca ögrenmek te zor ...

Son düzenleme:
a sen cok yasa baya güldümmmm :))) kafamda anlattiklarini canlandirdim... kaynim bana bu delirmis galiba diye bakar herhalde... :))) Kalbi cabuk kirilan birisi .. tarzancayi yanlis anlar diye birse diyemiyorum.... nazik bir dille anlatmak varken (bu da simdilik imkansiz) karsisinda isaretler yaparsam hic nazik olmaz... ah arapca ögrenmek te zor ...

Yaa hayatim nasil anlasican baska turlu? bak, arapca ogrenmek zor diyorsun, hem tarzanca da bir dil.. Sen bile biliyorsun.. Neyse, bir ara ben merak sarmistim arapca ogrenmeye, oyle cok zor birsey degil valla, akilda da kaliyor. Bak mesela "Ehlen ve sehlen" demek merhaba demek.. Ena habbek demek te seni seviyorum demek.. Nasil?:KK1:

Aradan 8,5 yıl geçmiş.. veee sorun hala çözülmedi. Kaynimla yüz göz olduk. Yani 4 senedir konuşmuyorum onunla huzura kavuşmak için. Ama yinede eteğemizden düşmedi.
Bu arada 3 kızım oldu ve daha büyük eve taşındık. Biz taşındıktan sonra hemen bizim eve yerleşti ve 4-5 ay alt kat tadilattaykeb bir odada kaldı. Bu sırada ben ona çok soğuk davranmaya başlamıştım ve onun ne zaman gideceği konusu sıkça tartışma konusu oldu. Hatta annesigil bile hayret ettiler ben neden böyle asabi ve istemsiz davranmalarıma. Kötü kalpli ben olmuştum eşim için. Babasına demiştim (2016 yılında) 8 yıldır bu sorun çözülmeyecek ve oğlunun daha belirsiz bir süre için (aylar) bizde kalmasına karşı olduğumu. Babası şaşırıp bana böyle dedi " o seni kocanın kardeşi . İster 3 ay kalır .. ister 2-3 sene. O kardeşi biz aileyiz" .. benim kalmasına karşı olduğumu öğrendikten sonra bana küstü kaynım. Oooooh ne rahat. Sonra yine barışmak istedi ama ben oralı olmadım. Barışırsam yine yüz bulacak ve bana rahat kalmayacak. 4 senedir konuşmuyorum bilerek. Kendimi ve ruhunu koruyorum.
3 aydır yine bizde yaşıyor. Yani bitme problem

Aradan 8,5 yıl geçmiş.. veee sorun hala çözülmedi. Kaynimla yüz göz olduk. Yani 4 senedir konuşmuyorum onunla huzura kavuşmak için. Ama yinede eteğemizden düşmedi.
Bu arada 3 kızım oldu ve daha büyük eve taşındık. Biz taşındıktan sonra hemen bizim eve yerleşti ve 4-5 ay alt kat tadilattaykeb bir odada kaldı. Bu sırada ben ona çok soğuk davranmaya başlamıştım ve onun ne zaman gideceği konusu sıkça tartışma konusu oldu. Hatta annesigil bile hayret ettiler ben neden böyle asabi ve istemsiz davranmalarıma. Kötü kalpli ben olmuştum eşim için. Babasına demiştim (2016 yılında) 8 yıldır bu sorun çözülmeyecek ve oğlunun daha belirsiz bir süre için (aylar) bizde kalmasına karşı olduğumu. Babası şaşırıp bana böyle dedi " o seni kocanın kardeşi . İster 3 ay kalır .. ister 2-3 sene. O kardeşi biz aileyiz" .. benim kalmasına karşı olduğumu öğrendikten sonra bana küstü kaynım. Oooooh ne rahat. Sonra yine barışmak istedi ama ben oralı olmadım. Barışırsam yine yüz bulacak ve bana rahat kalmayacak. 4 senedir konuşmuyorum bilerek. Kendimi ve ruhunu koruyorum.
3 aydır yine bizde yaşıyor. Yani bitme problem
8yıldır degismedi mi
Esin ne diyor bu duurma

X