Borç, birikim, çocuk ve ekonomi.

Ülke gündeminden, olan bitenden haberiniz yok diye düşündüm. 23 yaşında nedir bu acele ? Borcunuz bittiğinde ister 3 yıllık evli olun ister 5 yıllık ,yine çok geç yaşlar değil ki. Çocuk planlamanın hiç sırası değil bana göre. İnsanlar sırf istiyor diye dediklerini uygulayıp onları mutlu etmek için çocuk sahibi olunmaz buna ''Eş'' de dahildir. 9 yıl istemedim ,34 yaşında çocuk sahibi oldum. Ama bu günlerin yaşanacağını bilseydim kesinlikle kararlılığıma devam ederdim. Birikimle olacak işler değil bunlar. Doğum masraflarını biriktirmekle iş bitmiyor. Sonrasında güçlü bir maddiyat gerekiyor.
Bende bu yüzden korkuyorum zaten.

Eşimin kafasındasınız. Bakalım güzel günlee görürüz inşallah üstüne gitmeyeceğim. Cebine 5 lira almıyor yinede bana veriyor yansıtmamaya çalışıyor ama kenarda param olmayınca kaygılanıyorum.
O hepimizde var. Bende kenara mutlaka para atiyorum her an lazım olur diye.zorda kalınca ise yarıyor.

Merhabalar kızlar nasılsınız ? Size ekonomi konusunda danışmak istiyorum. 1 buçuk seneye yakındır evliyim. Ben 23 eşim 28 yaşında. Kira ödemiyoruz 2 kişi asgariden biri yüksek şartlarda çalışıyoruz. İlk evlendiğimizde 5 6 ay sonra araba aldık. Hiç aklımızda yoktu eşya borçlarımız vardı ama nasip oldu uyguna da denk geldi hazır 2 kişide çalışabiliyorken altınları değerlendirelim istedik. Vadesini kısa tuttuk 3 sene kadar. 1 sene dolmak üzere hatta. Konuyu anlamanız için detaya giriyorum.

Araba aldığımızdan beri sıkışığız ama şükürler olsun her şeyimizde var aç değiliz açıkta değiliz. Evlilik oturması hem de borçtan dolayıda çocuk düşünmüyoruz. Araba borcundan dolayı ilk sene zor geçti ama bunu biz istedik hem faiz az olsun hemde çabuk bitsin diye. Gelen zamlarla birlikte rahatlayacağız. Eşim para harcamaz içki sigara alışkanlığıda yoktur eksiği varsa alırız birlikte o da nadirdir. He bir de kardeşinin doymak bilmeyen boğazı var tabi konumu bilenler anlamıştır neyse :) Eşim 500 tl kadar alanımız olursa açık olan balkonumuzu yaptırmamızı söylüyor taksitle. Çocuk olunca kullanışlı olurmuş hemde dolap yaptırırız güzelce kullanırız dedi. Bende sıkışmaktan korkuyorum o da şimdi olmasa yapılcak risk almazsak olmaz ne ödemeler yaptık korkma diyor. Sonra da telefonunu yenileriz borç bitmesine yakında çocuk için para atarız kenara dedi. Şimdi yaptık yaptık çocuk oldukran sonra tüm sorumluluk herşey onda olucak çalışmama ihtimalin de var keyfi şeylere ara vermemiz gerekicek diyor.

Bende borca girmek istemiyorum kenara para atalım gram alalım sonra yapalım diyorum. Bu arada bizim mutfak masrafımız çok tutmuyoruz. İşyerinde kahvaltı yapıyoruz akşam yemekleri de çol tutmuyor. Temizlik malzemelerinide fazla alınca bize 5 6 ay gidiyor 2 kişi olduğumuz için. Kıyafet tarzı mevzularıda taksitle alıp hallediyoruz elhamdulillah sağlığımız da yerinde. Bu arada 1 senedir ödemeleri yaptıktan sonra bize kalan para 300 500 ü geçmez kalmıyor bile. Eşim ürün sattıkça bana harçlık veriyor. Çok şükür hiçte yansıtmadı parasız bırakmadı. Şimdi önümüz açıldı ödemeleri herşeui kartları ödeyince 2500 3000 falan kalıcak. Kafam karıştı bilemedim çocuk olduktan sonra işler değişiyor mu ? Birikim yapılmıyor mu ? Çevreden bir de çocuk baskısı başladı kariyer yapıyorum susun diyorum inatla soruyorlar. Bir de korunduğum için de olmaz diyede korkum başladı ne alakaysa. Aldığımız arabanın fiyatı 100 bin zamlanmış 10 ay içinde. Siz ne düşünüyorsunuz kızlar ? Çocuk olmadan önce şunları şöyle yapın diye önerebilceğinz bir şey var mı ?
daha ruhun evlililge alısmamıs ne cocugu kendin cocuksın esin isterse 40 yasında olsun sen hazırmısın onu söyle bu yasa birdaha gelmiceksin en az anlattıklarına göre 3 sene daha cocuk yapma

X