Borç, birikim, çocuk ve ekonomi.

Seni kırmak istemiyorum ama yaşamak sadece nefes almak demek degil.
Ayda elinize 300 tl kalıyor kalmıyorken ne balkon kapatmasi, gram biriktirmesi, cocugu?
Yaş 23. Biraz gezin yiyin icin eglenin.
Bez, mama, oto koltuk, bebek arabasi, dogum dunya para... bebek icin 50 bin tl kenarda hazir olmali sizin su durumunuzda. Zaten dogumdan sonra calisamazsin. Calisirsan maasinin tamami bakiciya gidecegi icin calismaman daha makul diyeyim en azindan.
Evet evet bu sene o miktarla geçindik çok zordu fakat borcu biterse arabanın kenarda 250 binimiz var gibi motive ettik kendimizi. Bu sene kalıcak 2 3 bin bende o yüzden çığrından çıkıp sefa sürmek istiyorum o parayla. Hatta kenara para atı biriktirmeye çalışmak. Eşimde aksine az az takside girip ihtiyaçlarımızı halledelim ki çocuk için para biriktirmeye girelim diyor.

Akşam yemekleri neden çok tutmuyor? Sırrı nedir bize de söyle. Ayrıca bu kadar para hesabı seni yormuyor mu, okurken fenalık geldi bana.
Yoruyor güzelim yoruldum zaten. Akşam yemekleri şöyle eşim işyerinde yemiş oluyor 3 4 gibi çok acıkmıyor atıştırıyoruz buzluktan yapıyorum yani her akşam 3 çeşit yapmıyorum 1 gün anneme 1 gün kaynanam derken iyi oluyor yani.

Bu ekonomik krizde hala çocuk düşünmüyor musunuz diye soran var mı ya. Pess
Hemde ne pes. Her ay 4500 kredi ödüyorız bana diyorlar ki sen niye çocuk yapmıyorsun bırak ne borç ödemesi erkek adama yaranılmaz sen borç ödicem diye çocuk yapmıyorsun alışmasın yap çocuk otur evinde bak diyorlar. İnanın sıkıldım.

Ben de seyi anlamam. Bir binada 3. Kattan sonra bina genisliyor ve üst katlar balkonlu.
2 dairemiz vardi biri balkonlu biri balkonsuz. Alicinin eli dar. Dedik ki daha uygun siz alttakine bakın.

Esi demis ki balkonsuz ev mi olur? Balkonluyu aldilar. Eve girmeden balkonu kapattilar 😆😆
Herhalde balkon=depolama alani, ekstra alan gibi dusunceler.
Kızlar temizleyemiyorum her gün. Toz kir içinde kullanamıyorum ki mahallede oturuypruz biz herkes camda. Kapatıp masa dolap koyup kiler gibi kullanmak istiyorum. Yılbaşından sonra dünyanın parasını isticekler.

Bence esiniz gayet mantıklı konuşuyor.cocuk unca ekstra masraflar hep oluyor. Bence gözünüz korkmasın kalan rakam iyi yaptırabilirsiniz. İki.cocuklu olarak yazıyorum sonra bazen kendimize alirken bile düşünüyoruz. Ben 2 çocuğa rağmen birikim yapabiliyorum ve bir çok şeyden kismiyorum. Korunma olayına gelince içiniz rahat olsun diye bir doktor kontrolüne gidersiniz varsa bir sorun söyler. Ben 25 imde evlendim. 30 a kadar cocuk dusunmedim istemedim. 30 da birini 37 de diğerini yaptim. Gayette sorun yaşamadım. Endişe etmeyin.
Allah razı olsun içimi rahatlattınız. Eşim destek ol bana halledelim korkma çocuktan sonra kendimizi düşünemeyiz dedi ama borçtan korktum bilmiyorum. Sağolun.

Merhabalar kızlar nasılsınız ? Size ekonomi konusunda danışmak istiyorum. 1 buçuk seneye yakındır evliyim. Ben 23 eşim 28 yaşında. Kira ödemiyoruz 2 kişi asgariden biri yüksek şartlarda çalışıyoruz. İlk evlendiğimizde 5 6 ay sonra araba aldık. Hiç aklımızda yoktu eşya borçlarımız vardı ama nasip oldu uyguna da denk geldi hazır 2 kişide çalışabiliyorken altınları değerlendirelim istedik. Vadesini kısa tuttuk 3 sene kadar. 1 sene dolmak üzere hatta. Konuyu anlamanız için detaya giriyorum.

Araba aldığımızdan beri sıkışığız ama şükürler olsun her şeyimizde var aç değiliz açıkta değiliz. Evlilik oturması hem de borçtan dolayıda çocuk düşünmüyoruz. Araba borcundan dolayı ilk sene zor geçti ama bunu biz istedik hem faiz az olsun hemde çabuk bitsin diye. Gelen zamlarla birlikte rahatlayacağız. Eşim para harcamaz içki sigara alışkanlığıda yoktur eksiği varsa alırız birlikte o da nadirdir. He bir de kardeşinin doymak bilmeyen boğazı var tabi konumu bilenler anlamıştır neyse :) Eşim 500 tl kadar alanımız olursa açık olan balkonumuzu yaptırmamızı söylüyor taksitle. Çocuk olunca kullanışlı olurmuş hemde dolap yaptırırız güzelce kullanırız dedi. Bende sıkışmaktan korkuyorum o da şimdi olmasa yapılcak risk almazsak olmaz ne ödemeler yaptık korkma diyor. Sonra da telefonunu yenileriz borç bitmesine yakında çocuk için para atarız kenara dedi. Şimdi yaptık yaptık çocuk oldukran sonra tüm sorumluluk herşey onda olucak çalışmama ihtimalin de var keyfi şeylere ara vermemiz gerekicek diyor.

Bende borca girmek istemiyorum kenara para atalım gram alalım sonra yapalım diyorum. Bu arada bizim mutfak masrafımız çok tutmuyoruz. İşyerinde kahvaltı yapıyoruz akşam yemekleri de çol tutmuyor. Temizlik malzemelerinide fazla alınca bize 5 6 ay gidiyor 2 kişi olduğumuz için. Kıyafet tarzı mevzularıda taksitle alıp hallediyoruz elhamdulillah sağlığımız da yerinde. Bu arada 1 senedir ödemeleri yaptıktan sonra bize kalan para 300 500 ü geçmez kalmıyor bile. Eşim ürün sattıkça bana harçlık veriyor. Çok şükür hiçte yansıtmadı parasız bırakmadı. Şimdi önümüz açıldı ödemeleri herşeui kartları ödeyince 2500 3000 falan kalıcak. Kafam karıştı bilemedim çocuk olduktan sonra işler değişiyor mu ? Birikim yapılmıyor mu ? Çevreden bir de çocuk baskısı başladı kariyer yapıyorum susun diyorum inatla soruyorlar. Bir de korunduğum için de olmaz diyede korkum başladı ne alakaysa. Aldığımız arabanın fiyatı 100 bin zamlanmış 10 ay içinde. Siz ne düşünüyorsunuz kızlar ? Çocuk olmadan önce şunları şöyle yapın diye önerebilceğinz bir şey var mı ?
Bence siz her koşulda para biriktirebilirsiniz.Hiç sıkıntı olmaz

Ne kadar komik ve gereksiz yorumlar gelmiş sebebi de yine konu sahibi arkadaş.. @Sunshine1 cnm sen boyle her yerde detaya girersen insanlarda boyle rahat konuşur istedigini sorar.. Hayatınla ilgili bu kadar detay verme insanlara.

Bak bu konuda sorman gereken tek şey son 7 satırdı.. Ve evet bende cevap vereyim cocugum yok ama yegenlerimden biliyorum doğum dahil bebek olunca pek çok masraf oluyor maddi durum sıkısıksa cocugu ertelemek mantıklı olacaktır. Yok eğer maddi durum sıkıntı degilse de, ya evliliğinizin tadını cıkarmak için beklersiniz ya da cocuk oldugunda ani paraya ihtiyaç olabileceginden veya calışmama ihtimaline karsı yine birikim yapmak mantıklı olacaktır. Ama yaşınız da küçükmüş eşli olarak muayenelerinizi olduktan sonra daha olgun bir yaşta anne olmakta daha iyi olacaktır diye düşünüyorum. Nihayetinde eşli olarak karar vereceksiniz aslında bu konuya. Burada yazılan hersey ucup gidecek o da ayrı konu..

Kısaca soru :
"Kafam karıştı bilemedim çocuk olduktan sonra işler değişiyor mu ? Birikim yapılmıyor mu ? Çevreden bir de çocuk baskısı başladı kariyer yapıyorum susun diyorum inatla soruyorlar. Bir de korunduğum için de olmaz diyede korkum başladı ne alakaysa. Aldığımız arabanın fiyatı 100 bin zamlanmış 10 ay içinde. Siz ne düşünüyorsunuz kızlar ? Çocuk olmadan önce şunları şöyle yapın diye önerebilceğinz bir şey var mı ?
Yaaa canım ne bileyim sizden birşey saklamak istemedim fazla ayrıntı vermişim. Artık 2 sene alnımda çocuk istemiyorum yazısıyla gezicem anlaşıldı. Annem bu durumu kabullenemicek 😂

Daha yaşınız genç canımm.. kimsenin aklıyla çocuk yapma. Borçları bitir eksiklerini hallet sonra çocuk yaparsınız.. eğer rabbim çocuk nasip edecekse simdide eder daha sonrada eder.. düşünme bile olurmu olmazmı diye.. hem evliliğinizde otursun biraz yazık. Çocuk olunca kendine bile vaktin kalmıcak.. acelesi yok canım
Evet o yüzden araba borcuna kadar korunma kararı aldık canım. Anlamıyorlar inatla neden korunuyorsunız günah diyorlar. Eşimde 2 sene var önümüzde ilk hedef balkon kapatma sonra da telefon dedi bende ilerde yapalım dedim. Çocuk olunca hiç yapamayız hazır 2 kişiyken çalışıyorken halledelim yanındayım dedi. Paronayak olduk ülke ekonomisinden eşyalarım bozulmasın diye hergün düa ediyorum.

S Sunshine1 çocuk demek masraf üstüne masraf demek. Bezi aylık 200 300 gidecek çok rahat. Devlet hastanesinde sıra bulup kalabalıktan gitmek istemezsen aylık kontrol en az 200. İlk aylarda Kalça ultrason vs var. 2.aydan sonra rota ve menenjit aşıları var ki tanesi 500 lira civarı bu aşıların şu an. Ola ki çocuğun meme emmedi. İyi bir mamayla besleyelim dersen aylık 700 civarı da mama paran olur. Allah korusun ekstra bir sağlık sorunu için eklenir de eklenir. Mesela benim oğlumda böbrek büyümesi vardı her ay ultrason çektiyorduk. Farkındaysan kıyafet falan yazmadım onlar devede kulak kalır. Bir de çalışmama durumun olursa öyle rızkıyla gelmiyor bu bebişler günümüz şartlarında.

Ha doğan büyür bi şekilde bakılır ama nasıl?

O yüzden borç bitmeden, az buçuk kenara atmadan, kendin büyümeden(yaşın gerçekten çok küçük), bir de şöyle eşinle doyasıya gençliğinde gezmenin tozmanın kaynanasız bikaç senenin:confused: tadını çıkarmadan çocuk yapma.
Ağzına sağlık Allah bağışlasın çocuğunuzu. Böyle düşünsemde sanki kötü birşey yapıyormuşum gibi baskılıyorlar. Ne küçükmüşüm milletin çocuğu olmuş tembelmişim neler neler. Diyorum arabanın borcu bitsin kenarda 10 20 bin Allah ne verdiyse biriktirelim alacaklarımızı alalım ötle girelim o topa daha küçüğüz yok anam imansızlık yapıyormuşum rızkıyla gelirmiş. Yahu bebek arabasıylamı doğacak çocuk anlamıyorum

Canım merhaba. Eşimin ailesinden çocuk kelimesi edemiyorlar bana yani oğullarına edebilirler ama benim mahrem konum hoş değil. Bizim aileden yapıyorlar. Geçen annem adet olunca tembel dedi bana. Babamda yok efendim siz bekleyin bilmem ne. Tersledim annemi ne biçim konuşuyorsun kendine gel anne sen mi doğurcan diye her ay çocuk bekliyor. Yahu küçüğüm diyorum hedeflerim var diyorum anlamıyor.
Merhaba. Ya annen ve baban ile açıkça konuş bu konuyu konuşmak istemediğini onların anlayacağı şekilde. Ama onlar anlamıyorsa da sen duymamaya çalış. Bu konuda kendi bildiğini yap. Sırf başkası -bu kişiler anne baba dahi olsa- çocuk düşünülmez. Mühim olan senin ve eşinin isteği. Herkes bir şeyler der. Çocuğun olsa bir yıl dolmadan kardeşi de olsun, tek çocuk olmaz derler. O zaman ne yapacaksın ikinci çocuğu mu düşüneceksiniz sırf baskıdan dolayı. Bu baskı ikinci çocukla da bitmeyecek zaten..

Ben soruyu anlamadım . Balkonu kapatıp , telefon alsak mı diye mi konu açtınız ?
Hayır şuan eksiklerimiz arasında bunlar var. Aylık elimizi 2 3 bin kadar kalıcak tüm ödemelerden sonra. Eşimde çocuk düşünene kadar araba borcunun bitmesine 2 sene var bunları halledleiö diyor. Örneğin 12 ay taksitle 1000 ödemek gibi. 2 sene sonrada çocuk düşünücez. Bu evrede bişey yapamaz para biriktirmemiz gerekir dedi. Bende ülke malum hiçbir şey yapmayalım yiyip içelim diyorum korkudan.

Merhaba. Ya annen ve baban ile açıkça konuş bu konuyu konuşmak istemediğini onların anlayacağı şekilde. Ama onlar anlamıyorsa da sen duymamaya çalış. Bu konuda kendi bildiğini yap. Sırf başkası -bu kişiler anne baba dahi olsa- çocuk düşünülmez. Mühim olan senin ve eşinin isteği. Herkes bir şeyler der. Çocuğun olsa bir yıl dolmadan kardeşi de olsun, tek çocuk olmaz derler. O zaman ne yapacaksın ikinci çocuğu mu düşüneceksiniz sırf baskıdan dolayı. Bu baskı ikinci çocukla da bitmeyecek zaten..
Evet haklısınız direndim 1 sene de şimdide benimle evlenen arkadaşlarımın çocukları yaşına gircek diye laf sokuyorlar. Onların son model arabası yok diyorum. Ah zamane anneleri canım benim asla bizim kafamızda değiller.

Valla bizim kizin rizki genelde bizim cepten cikiyo hep, bi yerden geldigi yok
Şartlar malesef. Bu yüzden çocuk olduğunda zorunlu ihtiyaçlar dışnda borça girmek intihar olur zaten zor geçiniliyor. Çocuk olmadan ne yapsak kar diyorum küfür etmişim gibi bakıyorlar suratıma. Çocuk kötü birşey demiyorum inkar etmiyorum nankörlük etmiyorum Rabbim isteyen herkese nasip etsin ama plansız programsız olmuyor sanırım..

Şartlar malesef. Bu yüzden çocuk olduğunda zorunlu ihtiyaçlar dışnda borça girmek intihar olur zaten zor geçiniliyor. Çocuk olmadan ne yapsak kar diyorum küfür etmişim gibi bakıyorlar suratıma. Çocuk kötü birşey demiyorum inkar etmiyorum nankörlük etmiyorum Rabbim isteyen herkese nasip etsin ama plansız programsız olmuyor sanırım..
Yani cocuk pek plana programa uymuyo, ama elinde borc varsa ve bahsettiginiz gibi rakamlar kaliyorsa suan yapmayin bence cunku elimize kaliyor dediginiz rakamla bebegin bezini zor karsilarsiniz.
Olduda mama vermek zorunda kaldiniz yandiniz demektir. Daha bunun muayeneleri var islak mendili var 6.aydan sonra ozel beslenme programi var vs vs .
Ama sanmayin ki cocuk oldugunda hersey planli programli ilerleyecek.
Cocugun bir ateslenmesi demek kafadan 700 lira muayene ucreti demek.
Acil durumlarda sabah olsunda devlete gideyim luksunuz olmuyor maalesef.
O yuzden elinizi tam olarak feraha cikarmadan cocuk dusunmeyin ayrica yasiniz çok genç en azindan 25 e kadar biraz hayatinizi yaşayin, çunku cocuk butun dengeleri alt ust ediyor.
Yapmak istediklerinizi yapin gezin vs biseyler yapin bu sekilde borc ustune borc onun ustune hic bir sey yasayamadan cocuk sizi boğar.
Ben 28 yasimda evlendim 31 yasimda anne oldum su 4 senede yapmak isteyip yapamadigim o kadar çok sey olduki.
Bazen sokaga cikip bir yere oturup cay icmek bile luks o yuzden acele etmeyin daha cok gencsiniz

Aynıları bizde de var araba kredisi bitmeden beybi düşünmüyorduk 2 3 aya bitecek inşallah ☺️ Ama ben hala korkuyorum bu pahalılığa çocuğu mağdur eder miyim bakabilir miyiz diye korkuyorum ne yalan söyleyim bi bezin tanesi 4 tl 5 tl ye geliyor 😀 bilemiyorum benim kafalar aşırı karışık 🥴 araba almakla iyi ettiniz biz de hemen aldık 200 e aldığımız araba şimdi 370 bin olmuş saçma şekilde

Hemen bir alan bulunca borca girme peşinde. Borç olmadan olmazmış. Babasıda aynı yıllardır borç öder. Değiştiremiyorum kavgada etmek istemiyorum.
Canim hersey zamani geldiğinde olur daha çok gençsin.Ama bu kadar ardi ardina borca girip evliliğinizin en güzel zamanlarina yazik ediyorsunuz.2 seneden önce düşünmedigini söylediğin çocuk için balkonu yaptirmak bence şuan cok gereksiz.Biraz gezin tozun mesela hiç başbaşa tatile gidememissiniz bir başbaşa tatil yapın.Biraz eşinle kayinvaliden görümcen olmadan dışarı çıkın gezin tozun.Eşinle kavga etmemek için kendini çok fazla baskılıyorsun.Elbette kavga etmeyin ama biraz ağırlığını koy,sen de para kazanıyorsun senin de biraz söz hakkin olsun.Ayrica kayinvaliden gidince çocuk yapman daha mantikli.Insanlara da borcumuzu bitirmeden cocuk planlarimizda yok diyebilirsin.Borcumuzu buyrun siz ödeyin yapalim o zaman de:)
İnsanlar sizin çocuğunuz olsun derdinde değil.Evliliginde belli bir süre gecip hala cocuk sahibi olmayanların bir sorunu olup olmadığını merak ediyorlar hepsi bu.Yoksa kimse kimsenin çocuğuna merakli degil.
Canım merhaba. Eşimin ailesinden çocuk kelimesi edemiyorlar bana yani oğullarına edebilirler ama benim mahrem konum hoş değil. Bizim aileden yapıyorlar. Geçen annem adet olunca tembel dedi bana. Babamda yok efendim siz bekleyin bilmem ne. Tersledim annemi ne biçim konuşuyorsun kendine gel anne sen mi doğurcan diye her ay çocuk bekliyor. Yahu küçüğüm diyorum hedeflerim var diyorum anlamıyor.
Neyin tembelligiymis sevismiyorsunuz diye mi sitem ediyorlar bunu da ilk defa duyuyorum:)
Eşinin doğum gününü ne yaptin canim umarim gönlünce kutlamissindir🤗

Evet o yüzden araba borcuna kadar korunma kararı aldık canım. Anlamıyorlar inatla neden korunuyorsunız günah diyorlar. Eşimde 2 sene var önümüzde ilk hedef balkon kapatma sonra da telefon dedi bende ilerde yapalım dedim. Çocuk olunca hiç yapamayız hazır 2 kişiyken çalışıyorken halledelim yanındayım dedi. Paronayak olduk ülke ekonomisinden eşyalarım bozulmasın diye hergün düa ediyorum.
Aynen öyle canım.. konusanlara sizi ilgilendirmez bu bizim kararımız diyin.. önce borçlar yapılacaklar bitsin. Sonra çocuk.. zaten su ekonomide ne çocugu yaa önce bi gözünüzün önünü görün allah büyük 👍

Çocuk gerçekten masraf, geliriniz iyi değilse herşeyi aynı anda yapmak mümkün değil pek. Ben çocuğuma emzik, biberon, mama filan kullanmadım hiç. Gereksiz oyuncağı yoktur. Gereksiz kıyafeti yoktur yani giyemeden küçüldü dediğim çorabı bile yok. İlk 2 yıl ciddi masraf yapıyorsun, aşısı, hazırlığı, doğumu, doktoru, kıyafeti, yemesi içmesi ciddi kalemler. 2 yaşına gelince odasına yatak yaptık 3 bin lira tuttu. Pahalı bir şey de almadık. O yüzden yapabiliyorsanız çocuktan önce eksiklerinizi kapatın. Biraz da birikim yapın, hamilelik ve doğum dönemi çok para gidiyor cidden.

X