Boşanma . Canım yanıyor

İki çocuğum var biri okula gidiyor. Diğeri 6aylik. 10 yıllık bir evliliği m var.ama bu 10 yıl içinde beni sayısını unuttuğum kadar neredeyse her büyük kavgada evden kovuyor. Anne evime çocuklarım la beraber geliyor aileler bir araya getirince biraz devam ediyor. Sonra tekrar aynı şey oluyor.ve bu son olayda artık canıma tak etti . Son kovduğu olay da şöyle; bir uygulama üzerinden ki bunu bütün ailem görüyor kendisinin aileside dahil bana s....git hayatımdan benim hayatımı zehir etme gibi kelimeleri kullanarak bana gönderme yapmış. Bende bunu gördüm ve yeter artık gidiyoruz biz dedim. O günden beri hafta oldu ne aradı ne sordu. Çocuk larini geldi gördü ve benden daha birde evin anahtarını istedi eve girmeyeyim diye . Bende ipler koptu . Hem canım acıyor çok çok üzülüyorum ağlamak tan helak oluyorum geçer mi bunlar bilmiyorum inşallah geçer. Yarın boşanma davası açmaya gidiyoruz artık bitmeli sorun şu ben bu psikolojiyi atlatabilecek onu unutabilecekmiyim 😔

Eğer ruhsal bir probleminiz yoksa (takıntı, saplanti vb) sizi bi milyon kez evden "si***r etmis" adamdan bosanmakla psikolojiniz bozulmaz aksine duzelir, takilmayin.

Ama su cumleleri kurarak kendimi kandirdigimi dusunuyorum ne yalan soyleyim, ortada 6 aylik bir cocuk var ise o "si**r edilmeler" cok da etkili olamamis belli ki.

Niye kendinize bunlari yasattiniz hanimefendi?

Ben seni anlıyorum da kendimi anlatamadım. Senin kovulmuş olmana bakmıyor mahkeme. Aldatılmış bile olsan evi terkeden sen olmayacaksın diyor. Neyse tamam sen daha iyi bilirsin ben senin iyiliğin için konuşuyorum
Yanlış biliyorsunuz. Kanun maddesi der ki “Diğerini ortak konutu terk etmeye zorlayan veya haklı bir sebep olmaksızın ortak konuta dönmesini engelleyen eş de terk etmiş sayılır”
Yani burada kocası kusurlu.

Bu ne demek detaylica bir açıklar misiniz?
Terk nedeniyle dava açmak için belli şartlar var. Genel değil özel boşanma sebebi çünkü terk.
Birine terk nedeniyle boşanma davası açmak için terkin en az 6 ay sürmesi ve ihtar çekme şartı var.
Ondan bahsediyor sanırım

Sizi evden kovamaz. En yakın karakola gidip siddet gördüğünüzü cocuklarinizla birlikte evden atildiginizi söyleyin uzaklastirma karari cikartilsin. O gitsin evden siz eve girin sonra da davayi açın. Maasi yok mu nafaka da baglanir calismadiginiz icin hem size hem cocuklara. Siz niye iki küçük cocukla rezil olasınız. Bu adam zaten pislesecekse her sekilde pislesir. Kendi gitti gelmiyor der. 6 aydan fazla evinize dönmezseniz haklı olarak boşanır, siz haklarınızı kaybedersiniz. Fiziki, psikolojik, ekonomik her türlü siddet icin hem ceza ve hem bosanma davasi acacaksiniz. Bipolar mi bu?

Terk nedeniyle dava açmak için belli şartlar var. Genel değil özel boşanma sebebi çünkü terk.
Birine terk nedeniyle boşanma davası açmak için terkin en az 6 ay sürmesi ve ihtar çekme şartı var.
Ondan bahsediyor sanırım
Tesekkur ediyorum, yani burada herkesin genel bir yargisi var "evi terkeden sucludur" diye, bu cok da dogru degil o vakit? Hakli bi gerekce varsa (atiyorum maddi siddet ya da fiziksel siddet, ölümle tehdit vb) terketmek zorunda kalindiysa ve kanitliysa kadin suclu sayilmiyor sanirim?

Tesekkur ediyorum, yani burada herkesin genel bir yargisi var "evi terkeden sucludur" diye, bu cok da dogru degil o vakit? Hakli bi gerekce varsa (atiyorum maddi siddet ya da fiziksel siddet, ölümle tehdit vb) terketmek zorunda kalindiysa ve kanitliysa kadin suclu sayilmiyor sanirim?
Burada millet o kadar çok atıp tutuyor ki es kaza bir yorum duyuyorlar onu mutlak hukuki gerçek sanıyorlar ki hukuk asla öyle bir alan değil. Kanun haklı sebebi olan kadının evi terketmesine asla kusur bulmaz. Oldu o zaman ben dayak yiyim ama evi bekleyeyim üstelik yukarıda da yazdım kanun maddesi der ki “Diğerini ortak konutu terk etmeye zorlayan veya haklı bir sebep olmaksızın ortak konuta dönmesini engelleyen eş de terk etmiş sayılır”
Yani asıl bu konuda koca terketmiş sayılır ama bizim halkımız malum hem doktor hem avukat hem mühendis her konuda fikri var. Yemin ederim bazen hukuki yorum yapacağım zaman açıp tekrar kanun maddesini okurum acaba bir şeyi yanlış mı hatırlıyorum diye işim bu olduğu halde.

Haklı bir sebebi olmaksızın veya evlilik birliğinin getirdiği yükümlülüklerden kaçmak amacıyla evi terkeden eş kusurlu olur. Üstelik bu terkin en az 6 ay sürmesi ve dön ihtarı çekilip sonuçsuz kalması gerekir. Oldukça spesifik bir boşanma sebebidir ve çok nadir konusu bu olan dava açılır.

Konu sahibi sana gelince canın yanmasın. Anlaş dişli bir avukatla bunun hayatını mahvet. Ağır kusurlu taraf o nafaka dışında tazminat da alırsın yüklü şekilde. Aklını kullan. Malı mülkü yok deme sen o mahkeme ilamını bir icraya koy elbet malı da olacak bir gün mülkü de. Yok öyle elin kızının hayatını mahvedip rahat yaşamak. Dava açmak için ne bekliyorsun ?

Burada millet o kadar çok atıp tutuyor ki es kaza bir yorum duyuyorlar onu mutlak hukuki gerçek sanıyorlar ki hukuk asla öyle bir alan değil. Kanun haklı sebebi olan kadının evi terketmesine asla kusur bulmaz. Oldu o zaman ben dayak yiyim ama evi bekleyeyim üstelik yukarıda da yazdım kanun maddesi der ki “Diğerini ortak konutu terk etmeye zorlayan veya haklı bir sebep olmaksızın ortak konuta dönmesini engelleyen eş de terk etmiş sayılır”
Yani asıl bu konuda koca terketmiş sayılır ama bizim halkımız malum hem doktor hem avukat hem mühendis her konuda fikri var. Yemin ederim bazen hukuki yorum yapacağım zaman açıp tekrar kanun maddesini okurum acaba bir şeyi yanlış mı hatırlıyorum diye işim bu olduğu halde.

Haklı bir sebebi olmaksızın veya evlilik birliğinin getirdiği yükümlülüklerden kaçmak amacıyla evi terkeden eş kusurlu olur. Üstelik bu terkin en az 6 ay sürmesi ve dön ihtarı çekilip sonuçsuz kalması gerekir. Oldukça spesifik bir boşanma sebebidir ve çok nadir konusu bu olan dava açılır.

Bosanma konularinda hep goruyorum, "avukatim söyledi, sakin evi terketme kusurlu sayılırsın" diye yazanlari.

Cok tesekkur ediyorum detayli aciklamaniz icin ❤️

Keşke böyle evlilikte 2çocugu yapmasaymışsınız.🫤
Yazınca da bozuluyorlar. Kendiniz yetişkin olarak istediğinizi kendinize reva görüp yaşayabilirsiniz. Çocuklarınızı böyle bir aileye siz muhtaç ettiniz. Böyle çocuklar ilerde neyin ne olduğunu çözünce anne babasına mesafe koyuyorlar. Sonra da baktım, büyüttüm niye böyle oldu diyorsunuz. Herkes sağlıklı bir ailede büyümeyi hakeder.

Bu ne demek detaylica bir açıklar misiniz?
Birini terk etmiş olabilmek için 4 ay evden uzaklaşmış olmak gerekiyor.Es ihtar çekiyor,iki ay içinde ihtara rağmen eve dönülmezse terk nedeniyle dava açabiliyor eş.Evden giden kişi ikametgahini değişmeyecek ama bu süre içinde.

Evden kovan eş de eşini terke zorlayarak terk etmiş sayılıyor bu arada

X