Boşanma kararım doğru mu?

Kendisini saldığını düşünüyorsa toplayıp toplamadigina bakarsınız o zaman bu süre zarfında. Kendisini toplayıp size sevgilisi gibi davranmaya başlıyor mu görürsünüz.
İşten erken geliyorsanız bile sadece yemeği yapın mesela. Sofrayı kurmayın o gelince beraber kurarsınız. Evde herhangi bir temizlik yapmayın, izin gününüzde beraber yaparsınız. İnşaatta çalışmıyorsa, sırtında taş taşımıyorsa akşamları bulaşık işini ona devredin mesela, yemeği siz yaptınız çünkü. Sizin durumunuz hakikaten eş olmaktan anne olmaya evrilmiş. O sizi umursamıyor yorgun mu, hasta mı diye. Siz ise işten geç geliyor, yorgundur, otursun dinlensin modundasiniz. Annesi yapar bunu. Eşi değil. Sürekli onun rahat etmesini sağlamaya çalışmaktan vaz geçin, bu düşünme sürecinde kendinizi ikna edip.
Eşinizin de verdiği/vereceği kararlar ve sözlerden emin olmadan da adım atmayın. Çabalıyor mu ona bakın. Ama annesi gibi bakmayın bu sizi yanıltır, ona üzülmeyin, kıyamama durumuna düşmeyin, bencilce bakın biraz. Beklentileriniz var, beklentisi olan bir insan gibi bakın. Olmasa da olur demeyin, olmasa olmaz. Şu yaşanan kavgadan sonra bu evliliğe devam etmek için her şeyi yoluna koyup her iki tarafın da gerçek rollerini kabullendiginden ve artık ona göre yaşayacağından/davranacağından emin olmanız lazım. Siz kendinizden bile emin olamasanız devam etmeyin derim. Çünkü yine siz sadece eşinizi düşünüp ona kıyamayınca o size kıymaya başlayacak
Çok güzel değerli yorumlar geldi gerçekten. İnsan böyle durumlarda kaldığında birilerinden yorum/destek bekliyor. Yanlışını kendi göremiyor çünkü galiba. Benim yanlışım kendimin önüne onu koymak olmuş. Onun psikolojisi onun desteği bilmemnesi. ben kendimi unutunca o da beni unutmuş. Ciddi ciddi düşünüyorum toparlanabilir mi diye ama zor görünüyor. Önce benim kendimi toplamam gerekiyor. Beklentilerimi ve ihtiyaçlarımı yok sayarak bir yere varamadigimi gördüm.

Yani her insan kotu zamanlardan gecer, ama onemli olan bu kotu zamanlari aylara yillara uzatip etrafindakileri de bu kara delige suruklememek. Bir de bu kadar fedakarliginiza ragmen sizi suclamis ya, siz asla kiymetli olmayacaksiniz belli.

Ben sizi hakli buldum ya. Eslerimiz issiz kalabilir, destek olmaliyiz, tek basimiza evi gecindirmeliyiz, hayat musterek. Ancak biz kadinlar zorunlu sebeplerden (gebelik, dogum, hastalik) evde kaldigimizda bile dinlenmemiz gerekirken mahcup olmamak, bos durmamak icin elimizden gelen herseyi yapiyoruz. Ayagini bastigi yerler temiz, gomlekler ütülü, etraf toparlanmis, kirli sepeti boş, yemekler hazir vaziyetteyiz. Cunku hayatin musterek olmasi bunu gerektirir. Birisi disarida calisiyorken digeri evde calisir. Esiniz kendini kotu hissedebilir, depresyonda olabilir, icinden is yapmak gelmiyor olabilir ama tedaviyi reddetmek onun secimi. Siz isten gelene kadar bir sofra kursa, alt tarafi 2 tabak koysa kendinin bir ise yaradigini dusunebilirdi.

Esinize sans verecekseniz bunu kosula baglayin. Psikiyatriste gitmeye devam etsin. Istiyorsa baska doktora gitsin ama ihmal etmesin. Memnuniyetsizligini dile getirirken 2 kez dusunsun, aklindan gecen herseyi soylemesin.

Bahsettiğiniz yapay bozukluk nedir açıklayabilir misiniz?
Yani bilinçdışı çıkar edinme durumu. Ör. Hasta depresyonik havadadır tabi gerçekte depresyon değildir bilinçdışı tembellik edinmiş çıkar haline getirmiştir ben çalışamıyorum çünkü mutsuzum hayattan zevk almıyorum vs. Vs tabi sadece bir düşünce bilmiyorum öyle midir değil midir uzmandan destek almalı

sürekli mutsuz bir adamla hayat geçmez bırakın çocuk falan olmadan yoksa bağlarınız tamamen mecburiyetten olur eziyet etmeyin kendinize evlilik böyle birşey değil gitsin tedavi olsun siz kimsenin doktoru değilsiniz

Siz süreci nasıl yönetip nasıl toparladiniz ve süreçte neler yaptınız?

Elbette hem birbirimizi hem kendimizi çok yorduk ama ayrılmadık. Konuşarak çözemediğimiz için birbirimizi rahat bıraktık bir süre. Ama her durum kendine özeldir. Ayrılabilirsiniz, vicdani olarak sorumluluk hissetmeyin derim. Birbirinize iyi gelmiyorsanız bir süre ayrı kalmanız daha iyi. Ama hemen boşanma işlemlerini başlatmanızı önermem. Öfkeyle alınan kararlar pişmanlığa neden olabilir. Daha sakin dingin kafayla düşünün bunları.

Elbette hem birbirimizi hem kendimizi çok yorduk ama ayrılmadık. Konuşarak çözemediğimiz için birbirimizi rahat bıraktık bir süre. Ama her durum kendine özeldir. Ayrılabilirsiniz, vicdani olarak sorumluluk hissetmeyin derim. Birbirinize iyi gelmiyorsanız bir süre ayrı kalmanız daha iyi. Ama hemen boşanma işlemlerini başlatmanızı önermem. Öfkeyle alınan kararlar pişmanlığa neden olabilir. Daha sakin dingin kafayla düşünün bunları.
Evet biraz süreye, sakin düşünmeye ve onsuz kalmaya ihtiyacim var. Tamamen kendi mutluluğumu tarticam, iyi miyim rahat miyim. Eğer huzurlu hissedersem dönmenin hiçbir anlamı yok demektir zaten. Elimden geleni yaptığımı biliyorum vicdanım o anlamda rahat.
Hele ki gelen yorumlar yapmam gerekenin fazlasını yaptığımı anlamami sağladı.

Çok güzel değerli yorumlar geldi gerçekten. İnsan böyle durumlarda kaldığında birilerinden yorum/destek bekliyor. Yanlışını kendi göremiyor çünkü galiba. Benim yanlışım kendimin önüne onu koymak olmuş. Onun psikolojisi onun desteği bilmemnesi. ben kendimi unutunca o da beni unutmuş. Ciddi ciddi düşünüyorum toparlanabilir mi diye ama zor görünüyor. Önce benim kendimi toplamam gerekiyor. Beklentilerimi ve ihtiyaçlarımı yok sayarak bir yere varamadigimi gördüm.
Hakkınızda hayırlısı olsun. Kararınız ne olursa olsun umarım çok mutlu olursunuz. ❤

X