Boşanma öncesi hazırlık

iremimki

Kararsız kararlı
Kayıtlı Üye
4 Eylül 2009
124
141
41
Güzel bayanlar akıl akıldan üstündür diyerekten içimi kemiren durumlar var ve sizlerin de değerli fikirlerini almak için yazıyorum ;

9 ay önce de konu açmıştım : sorumsuz eş , her şeyi tek başına yüklenen ben ,fiziksel ve psikolojik şiddet gösteren koca kişisi.maddi durumu iyi olmayan kendi ailem ve manevi olarak da boşanıp aynı evde yaşayamayacağımı ciddi hissettiren öz ailem var.

mesleğim var çocukkardan dolayı ara vermiştim uzunca bir süre. Evliliğin yürümeyeceğini anladım ve bir önce konumda sizlerin tavsiyesi ile iş aradım ve sonunda 3 aydır çalışıyorum.çocuklar okula başladı ve yarım gün bakıcı da var kolaylık sağlıyor.

Az da olsa birikim yapmaya başladım.yeni eşyalar ve masraflar için bile hayal kurmaya başladım. Baba olarak geçinen şahıs adına kayıtlı bir şey olmadığı için nafaka çok düşük olacaktır yasal ücreti bile asgari ücret.

Beni kemiren ama içten içe de kadınlık gururum ve anne olmanın verdiği güçle istemediğim hiç bir şeyi yapmamaya başladım sırf o beğenecek ya da rahatsız olacak diye düşünmeden çocuklarımla bir dünya kurdum aynı evin içerisinde. 9 aydır ise cinsellik yaşamadım. Bir kaç kez istediğini belli etti ama inanın bana dokunmasını bile istemiyorum. Defalarca beni p..ç lerini al git diyerek evden kovdu önceden üzülüp ağlıyordum şimdi ise sen git çocuklar ve ben seni istemiyoruz hayatımızda kapladığın yer yok diye ben bağırıyorum ona.
Şu an hayatım da sadece giderleri karşılayan ne koca ne baba olmayı hak etmeyen insan olarak bile görmediğim bir şey.

Aşk sevgi cinsellik yok
Koca ve babalık görevlerini zaten uzun bir süredir yapmıyor
Sürekli haklı olduğunu düşünen biri
Kültür ve meslek olarak benden aşağıda
Sosyal çevresi çok altlarda
Evlilik öncesi dahil 12 yılımı feda ettim
Tek eksiğim maddi olarak iyi bir birikim yapıp öyle çocuklarımla evden ayrılmak.

Haftanın 6 gecesi dışarıda ise 1 gecesi de ben çıkıyorum arkadaşlarımla

İstesem 2 de çıkarım ama kafam kaldırmıyor açıkcası. Gündüz de iş hafta sonu kafama göre çocuklarla ya da kendi arkadaşlarımla etkinlikler halindeyim.

Beklemekle umarım hata yapmıyorumdur.

Eğer ondan gizli birikim yapabileceksen,bekle derim.Devam eden şiddet gibi bir durum yoksa.
Evliyken yapılan birikimler eşit paylaştırılıyor,biliyorsun.

Yaşadığın hayatın değerlendirmesini en iyi gene sen yaparsın
Güçlü bir kadın ve annesin gayet iyi
Birçok şeyi başarmışsın birtek boşanma kalmış onuda bilmiyorum ki halledersin

Eğer ondan gizli birikim yapabileceksen,bekle derim.Devam eden şiddet gibi bir durum yoksa.
Evliyken yapılan birikimler eşit paylaştırılıyor,biliyorsun.

Evet gizli yapıyorum başka birinin hesabında benim hesabım da bir şey yok kanıtlayabileceği.

Şiddet keşke olsa diyorum ; bir öncekin de şikayet etmiştim 6 ay uzaklaştırma aldı tekrarlaması durumunda hapis cezası var kendisi de bunu biliyor.öfke kontrolü sorunu var ama beni alakadar etmiyor ben birikime bakıyorum

Şu an sevmediğiniz bir insanla aynı çatı altında bulunmak dışında size bir zararı yoksa beklemeye devam edin derim ben. Madem babalık görevlerini yerine getirmedi hiç değilse siz birikim yaparken o da giderlerinizi karşılasın. Ayrı ev kurduğunuzda hesap etmediğiniz harcamalar yapmak zorunda kalabilirsiniz. Ya da bir süre işsiz kalabilirsiniz. Bunları göz önünde bulundurarak birikiminizden emin olana kadar beklemeniz daha mantıklı olur sanırım. Fakat her ne olursa olsun bu yazdıklarınızı sadece güçlü bir kadın başarabilirdi. Çocuklarınız için hep bu kadar güçlü kalın. Umarım sizi bekleyen çok güzel bir hayat vardır.

Bence sen bu isi halledersin sen de o isigi gordum. Birikim de olur zamanla her sey de olur. Ama kocan defolup gider mi onu bilmiyorum sen kovdukca o sana daha saglam tutunup parazit yasamini devam ettirmek isteyebilir.
O zaten hem evli olup hem bekar gibi yaşıyor. Hayat ona güzel

bir kaç satır haricinde, konuyu benmi açtım acaba dedim, kendi kendime :KK70:
yiten 12 yıl..
şanslısın bir mesleğin var ve sağlam basıyorsun.
pskolojik ve fiziksel olarak şiddete devam etmiyorsa, birikim yapmaya devam et..
ona, onsuzda mutlu olabildiğini göstermen en büyük ceza..
çocukların ve senin için mutlu bir hayat diliyorum :KK66:

Hayatınız daha doğrusu evlilik hayatınız bana tanıdığım bir kadının hayatını hatırlatıyor, o da birkaç yıldır eşinin dokunmasına bile tahammül edemez olmuştu, karı koca ilişkisi namına hiçbirşey kalmadı aralarında, kıskançlık, iftira, kadını kendi ailesinden dahi kıskanma vardı, fiziksel şiddet yoktu ama psikolojik şiddetin alasını gördü, o hanımda sizin gibi fedakardı, evliliği için mesleğini bile bırakmıştı ama gördü ki maddi bağlılık adamın onu daha çok ezmesine neden oluyor, ilk adımı iş bulmak oldu, sonrası da çorap söküğü gibi geldi zaten, yeni boşandı ve üstünden bir yük kalkmışcasına huzurlu, şu an psikolojik olarak ne kadar baskı altındasınız darp var mı bilmiyorum ama boşanma sürecini beklemekte başlı başına bir stres o yakınımdan biliyorum, dava gününe kadar ki stresini hissetmemek mümkün değildi.

Şu an sevmediğiniz bir insanla aynı çatı altında bulunmak dışında size bir zararı yoksa beklemeye devam edin derim ben. Madem babalık görevlerini yerine getirmedi hiç değilse siz birikim yaparken o da giderlerinizi karşılasın. Ayrı ev kurduğunuzda hesap etmediğiniz harcamalar yapmak zorunda kalabilirsiniz. Ya da bir süre işsiz kalabilirsiniz. Bunları göz önünde bulundurarak birikiminizden emin olana kadar beklemeniz daha mantıklı olur sanırım. Fakat her ne olursa olsun bu yazdıklarınızı sadece güçlü bir kadın başarabilirdi. Çocuklarınız için hep bu kadar güçlü kalın. Umarım sizi bekleyen çok güzel bir hayat vardır.

Sevmediğim ve tahammül edememediğim biri .. inanın 3-4 gün şehir dışına gitti. Çocuklar bir kez bile yokluğunu fark edip sormadı hani o derece yok hayatımızda. Ev otel onun için .
Ben 9 ay önce terk edecektim evi ama şartlar oluşmadığından buradan aldığım tavsiyeler doğrultusunda bekledim. Bir de not olarak belirtmek isterim ortanın üstünde maddi anlamda yaşam biçimimiz var. Niye bırakıp çocuklarımla maddi sıkıntı çekip. Stresle işe gideyim hem tam işe adapte olayım çocuklar da ilk okul alışma durumlarını geçirsin. Bu arada annemi de manevi olarak boşanmaya hazırlıyorum başımın etini yemesin ve çocuk bakımında destek olması açısından. Ben ise bundan sonra çok güzel bir yaşamımız olacağının düşüncesindeyim. İyi dilekleriniz için teşekkür ederim

Hayatınız daha doğrusu evlilik hayatınız bana tanıdığım bir kadının hayatını hatırlatıyor, o da birkaç yıldır eşinin dokunmasına bile tahammül edemez olmuştu, karı koca ilişkisi namına hiçbirşey kalmadı aralarında, kıskançlık, iftira, kadını kendi ailesinden dahi kıskanma vardı, fiziksel şiddet yoktu ama psikolojik şiddetin alasını gördü, o hanımda sizin gibi fedakardı, evliliği için mesleğini bile bırakmıştı ama gördü ki maddi bağlılık adamın onu daha çok ezmesine neden oluyor, ilk adımı iş bulmak oldu, sonrası da çorap söküğü gibi geldi zaten, yeni boşandı ve üstünden bir yük kalkmışcasına huzurlu, şu an psikolojik olarak ne kadar baskı altındasınız darp var mı bilmiyorum ama boşanma sürecini beklemekte başlı başına bir stres o yakınımdan biliyorum, dava gününe kadar ki stresini hissetmemek mümkün değildi.

Bazen ben de diyorum böyle tahammül sınırlarımı zorlayarak yaşamaktansa bir an önce yasal olarak bitsin kendisi ve ailesinin çirkinleşmeleri mahkeme salonlarında sahte tanıkları falan hepsini şimdiden kafam da canlandırabiliyorum. Önceden olsa cesaret edemezdim iş bana kaybettiğim özgüveni ve hırslı beni hatırlattı.ben 10 yaşımdan beri acayip özgüvenli tuttuğunu koparan ve tırnakları ile kazıyarak her şeyi elde etmiş bir insanım.çocuklardan sonra çalışmadığım sürece ben adamın hayatını kolaylaştıran planlayan hem anne hem babalık yapan biri haline geldim. Öz güven yerlerde , adam keyfinde , ailesi ve sülalesi ile can ciğer bana ve çocuklara gelince yüzümüze bakmayan ev de ki eşya gibi sabit durmamızı bekleyen biri. Üstüne hakaret şiddet ama şimdi eski ben e dönmeme az kaldı. Çocuklar da hayatım da ve hep benke olacaklarından sağlam adım atmak istiyorum.

Arkadaşınız için çok sevindim darısı başıma

bir kaç satır haricinde, konuyu benmi açtım acaba dedim, kendi kendime :KK70:
yiten 12 yıl..
şanslısın bir mesleğin var ve sağlam basıyorsun.
pskolojik ve fiziksel olarak şiddete devam etmiyorsa, birikim yapmaya devam et..
ona, onsuzda mutlu olabildiğini göstermen en büyük ceza..
çocukların ve senin için mutlu bir hayat diliyorum :KK66:
Biz ondan bir şey beklemeyince o kadar rahat ki.. bu kez de benim param falan demeye başlıyor o derece çirkinleşiyor tek bizden fazla olan şey onda para ve o şekilde eziyor . Üzülmüyorum içten içe acıyorum kendisine.
Sizinle bir kaç satır dışında aynı şeyleri yaşamak inanın çok üzücü umarım bundan sonra yaşayacağımız güzellikler de benzer olur

Bu ararada hafta da 1 gece çıktığım da bile çocuklar bakmaz ya annem gelir ya da çocukları uyutur öyle giderim bizimkiler erken yatar 8

Bazen ben de diyorum böyle tahammül sınırlarımı zorlayarak yaşamaktansa bir an önce yasal olarak bitsin kendisi ve ailesinin çirkinleşmeleri mahkeme salonlarında sahte tanıkları falan hepsini şimdiden kafam da canlandırabiliyorum. Önceden olsa cesaret edemezdim iş bana kaybettiğim özgüveni ve hırslı beni hatırlattı.ben 10 yaşımdan beri acayip özgüvenli tuttuğunu koparan ve tırnakları ile kazıyarak her şeyi elde etmiş bir insanım.çocuklardan sonra çalışmadığım sürece ben adamın hayatını kolaylaştıran planlayan hem anne hem babalık yapan biri haline geldim. Öz güven yerlerde , adam keyfinde , ailesi ve sülalesi ile can ciğer bana ve çocuklara gelince yüzümüze bakmayan ev de ki eşya gibi sabit durmamızı bekleyen biri. Üstüne hakaret şiddet ama şimdi eski ben e dönmeme az kaldı. Çocuklar da hayatım da ve hep benke olacaklarından sağlam adım atmak istiyorum.

Arkadaşınız için çok sevindim darısı başıma
Teşekkür ederim vallahi ne yalan söyleyeyim onun adına bende çok mutluyum, insan boşanan biri için mutlu olur mu? Oluyormuş meğerse, boşanma sürecini yakınen bildiğim için ve çalışmaya başladığı andan itibaren özgüvenini yeniden kazanışını, benim fikrim maddi olarak kendinizi biraz toparlayınca kolları sıvayın çünkü özgüveninizi yeniden inşa edince karşınızdaki insanın hal hareketlerine tahammülünüz iyice azalıyor, evdeki varlığı ya da var ama yok hali dahi sinirlerinizi zıplatıyor, benim arkadaşımın eşi gezen biri değildi evdeydi ama evde yok gibiydi, ne yiyeceğiz çamaşırlarımı yıkadın mı'dan öteye gitmeyen süper bir diyaloğu vardı, dünyanın kendi etrafında döndüğünü sanan biriydi, arkadaşımın hikayesiyle sizin konunuzu sabote etmek istemem diyeceğim o dur ki iş hayatınızı da rayına oturtunca ister istemez beklemeye tahammülünüz olmayacak zaten ve bitsin diyeceksiniz, umarım iş dava açmaya kadar geldiğinde kendisi ve ailesi çirkinleşmez, yapabilecekleri hakkında fikir sahibi olup onun üzerinden senaryoları düşünmekte hem stresli hem de yıpratan bir durum çünkü.

Mune Mune
Benim de adağım var tertemiz bir şekilde anlaşarak bitirebilirsem adak adadım ama ben ve yasal olarak eşim görünen kişi yok karşı cephe ailesi ve eli kolu rahat durmayan durumları leyine değiştirebilecek yapı dalar.onun için delil bulundurmaya çalışıyorum elim de; anladıkları dilden konusabilmek için.
Ev de olduğu süre ne yiyeceğim sabah ne giyeceğim den öteye giden bir diyalogu yok. Hiç bir konusmasınada çocukları yok yani hangi okul ne yiyecekelr nereye gitmek isterler hiç olmadı bencil ve kendi çıkmazlarında dolanıp duruyor. O da anladı son zamanlar da ki değişimlerden defalarca ben kovmama rağmen gece giriyor eve cümle kurmuyoruz tek kelşme ile geldin mi yedin mi diyaloglar . Kavga edip bağırıyorum sorumsuzlukları karşısında kendi yine kaçıp gidiyor. Bizim ki el iyisi. Bana ve çocuklarına faydasız pasif agresif bir tip.

kaç defa teklif ettim bekar gibi yaşa istediğin bu ise dedim. Çocuklarla bana hakkım olanı ver ve sözleşme yapıp anlaşarak bitirelim ama inat etti çirkinleşti. Sıfır lira ile kapıyı gösterdi bize imkanı fazlası ile olmasına rağmen. öyleyse ben bize ait olan ama vermek istemediği imkanlarını kullanıp elimi güçlendireyim istedim ve bakalım dayanabildiğim kadar dayanıp yeni hayatımıza başlamak için sabır çekiyorum

Mune Mune
Benim de adağım var tertemiz bir şekilde anlaşarak bitirebilirsem adak adadım ama ben ve yasal olarak eşim görünen kişi yok karşı cephe ailesi ve eli kolu rahat durmayan durumları leyine değiştirebilecek yapı dalar.onun için delil bulundurmaya çalışıyorum elim de; anladıkları dilden konusabilmek için.
Ev de olduğu süre ne yiyeceğim sabah ne giyeceğim den öteye giden bir diyalogu yok. Hiç bir konusmasınada çocukları yok yani hangi okul ne yiyecekelr nereye gitmek isterler hiç olmadı bencil ve kendi çıkmazlarında dolanıp duruyor. O da anladı son zamanlar da ki değişimlerden defalarca ben kovmama rağmen gece giriyor eve cümle kurmuyoruz tek kelşme ile geldin mi yedin mi diyaloglar . Kavga edip bağırıyorum sorumsuzlukları karşısında kendi yine kaçıp gidiyor. Bizim ki el iyisi. Bana ve çocuklarına faydasız pasif agresif bir tip.

kaç defa teklif ettim bekar gibi yaşa istediğin bu ise dedim. Çocuklarla bana hakkım olanı ver ve sözleşme yapıp anlaşarak bitirelim ama inat etti çirkinleşti. Sıfır lira ile kapıyı gösterdi bize imkanı fazlası ile olmasına rağmen. öyleyse ben bize ait olan ama vermek istemediği imkanlarını kullanıp elimi güçlendireyim istedim ve bakalım dayanabildiğim kadar dayanıp yeni hayatımıza başlamak için sabır çekiyorum

Çok benzer şeyler yaşıyorsunuz, o arkadaşımın eşi de arkadaşım avukat tutana kadar elinden geleni ardına koymadı, avukat tutulunca geri adım attı, yasal olarak evlendikten sonra edinilmiş malların yarısı sizin, varsa banka hesabındaki paranında yarısı size ait, anlaşmalıya yanaşmasa çekişmeli bile olsa el mecbur sizle paylaşacak çaresi yok, oturduğunuz ev sizinse tapu eşinize ait bile olsa aile konutu şerhi koydurabilirsiniz, satamıyor o zaman, buradaki avukat arkadaşlarımız okusa da konunuzu size yasal haklarınızdan bahsetse süper olurdu, yok öyle beş kuruşsuz kapı göstermek.

Senin adına çok sevindim öğretmenim iş bulamıyorum kitapçıda asgari ücretle buldum hem ağrıma gidiyor hemde uzunca ara verdiğim için bir yerden başlayayım dedim sen ne iş yapıyorsun.

Seni hayranlikla okudum umarim cokkkk mutlu olursun. Keske herkes bu kadar güçlü durabilse :-( her ne olursa olsun Don't give up!

Bence çok fazla uzatmayın,işe girmişsiniz ve düzenli sayılabilecek bir geliriniz ve herşeyden önemlisi artan özgüveniniz varken çok uzatmadan boşanın. Biraz daha birikim yapayım diye diye tahammül edemediğiniz bir adamla aynı evi paylaşmak bir yerden sonra zulüm olur. İnsan evinde huzur ister. Evde görmeye tahammül edemediğiniz birinin nefes alması bile batar gözünüze.
Delillerinizi toplayın ama bu deliller çok eskiye dayanıyorsa ,örneğin size şiddet uyguladı yada aldattı diyelim sizi darp etmesine rağmen yada siz ihaneti öğrenip buna rağmen aynı evde yaşamaya devam ederseniz bu delillere dayanarak boşanma davası açamazsınız.
Ev eşinizin adınadır büyük ihtimalle. Önce eve aile konutu şerhi koydurabilirsiniz. Evlilik içinde edinilen mallarda hakkınız var. Ev hanımı olmanız edinilen mallarda hakkınız olmadığı anlamına gelmiyor.

X