Boşanmakla da bitmiyor dertler

Size bir örnek vereceğim. Bir çocuk anne babayı bilirse her şekilde biliyor zaten. Bu yolda oğlumla perişan olup sonunda oğlumun bana, sen mükemmel bir annesin diyeceğini bilsem sokakta da yaşarım ama bu işler öyle değil malesef. Annem 27 yasındakı erkek kardesımı tepesınde buyuttu. 1 yıl olacak annemı kanserden kaybettım ve bılıyor musun kardesım bır kere bıle annemın hasta yatagına ugramamıstır. Annemin hep keşke vardı dilinde pişmalıklarıyla gitti. Çünkü kendini hiç düşünmezdi hep evlatlarını düşündü bak şu an da herkes kendi hayatında olan anneme oldu. Hak ettiği değeri kimseden göremedi o yüzden belki de bu yüzden fikirlerim değişti bilmiyorum.
Anneniz size karşı nasıldı?

Evlenecek misiniz? Aşırı saçma bir karar olur sakın öyle bir şey yapmayın. Sizin anlaşılır bir tarafınız yok kusura bakmayın. Kocanız zaten sorunlu onu anladık siz niye hala bu adamdan beklenti içindesiniz onu anlamadık. Bir de arada sorun olmasın diye uğraşacağınıza gidip sayıp sövüyorsunuz. Adam susacak mı bu laflara? Elbette bunların bir yaptırımı olacak. İkiniz de hırsınınızı çocuktan çıkarıyorsunuz. Şu an aldığınız çocuğu aramama, almama kararının mantıklı bir tarafı yok. O bir süre geçtiğinizde sizinle olmak isteyecek evlat bulamayabilirsiniz. Çocuktur anlamaz sanıyorsunuz ama anlıyorlar. Annesiyseniz o çocuğu bu dünyaya siz getirdiyseniz tüm zorlukları çekip o çocuğu görmek zorundasınız
Benim yaşadıklarımı yaşamış olsaydın inan seninde dengen kalmazdı. Ben sağlığımı yitirdim o insanlar yüzünden ,kendimi kazanmak istiyorum sadece bu yüzden kötü bir anne mii olmuş oluyorum? Çünkü o adam da bunu yapıyor bana , hafta içi 8de evde oluyorum diyorum ,oglunu alabılırsın yıne de diyor napıyorsun işten cıkıp diyor benım yasadıgım seylerı gormuyor verdıgım çabayı gormuyor ben her şeyi kemdim ve oğlum ıcın yapıyorum. Sığınmada da kalabılırdım oglumla ama ılerde parasız duzenı olmayan bır anne oıldugum ıcın duzenı olan babaya da gıdebılırdı.

Size bir örnek vereceğim. Bir çocuk anne babayı bilirse her şekilde biliyor zaten. Bu yolda oğlumla perişan olup sonunda oğlumun bana, sen mükemmel bir annesin diyeceğini bilsem sokakta da yaşarım ama bu işler öyle değil malesef. Annem 27 yasındakı erkek kardesımı tepesınde buyuttu. 1 yıl olacak annemı kanserden kaybettım ve bılıyor musun kardesım bır kere bıle annemın hasta yatagına ugramamıstır. Annemin hep keşke vardı dilinde pişmalıklarıyla gitti. Çünkü kendini hiç düşünmezdi hep evlatlarını düşündü bak şu an da herkes kendi hayatında olan anneme oldu. Hak ettiği değeri kimseden göremedi o yüzden belki de bu yüzden fikirlerim değişti bilmiyorum.
Oğlunuz 3 yaşında yapmayın lütfen yetişkin kardeşinizle nasıl bir tutarsınız.siz aile içinde baya sıkıntılar yaşamışsiniz ben sizi suclamiyorum 3 yaşında çocuk siz iyi şeyler öğreteceksin.ya kardeşim gibi yada babasına benzerse dıye cezalandırmasiniz çocuğunuz size ihtiyacı var şimdilik bunu düşünün lütfen yaşadığınız zorlukları kesinlikle anlıyorum emin olun hayat şartları zor ama yinde çocuğunuza sıkı sıkı sarılın.

Bunu biliyorum kimse bakmak zorunda da değil bununda farkındayım .Ama o mahlukat herif ablalalrım bakar eder diyip sonrada ablam evde yok sen alcak mısın demelere başladı. Sonra velayeti ver kreşe vereceğim diyip sustu. lafları tüketiyor beni oğlum yanımdayken sen şöylesin böylesin çocugumu ver ben yaparım ederimn diyodu sımdı de benım oğlumsuz durmadıgımı ozledıgımı bıldıgı ıcın bılerek ayagına cagırıyor benı. 1 gün evdeyım sadece onda da aksam işten cıkıp karanlık havada soğukta gıdıp oğlumu alıyorum hala daha bana laf ediyor. İster kızın ister sövün ama bu hayatta insanın önceliği önce kendi olmalı.

Ben hep önceliğim oğlum ettim o adam benim magduriyetimle dalga gecti hep. Neden imkanım saglığım varken kendı hayatımı kurmayayım zaten oğlum da bana gelir durumumu iyileştirince. Ve sundan da emin oldum bu surecte oğlum benı asla bırakmaz cunku bana olan düşkünlüğünü gördüm bu süreçte. Bendeyken babayı cok ısterdı.
o çocuk bu dünyaya siz istediniz diye geldiği için, kendinizden önce ona sorumluluğunuz var ondan olabilir, imkansızlıklıktır bi süre baba bakar tamam da hafta 1 soğukta görmeye gitmekten şikayet etmek o işte biraz garip ve rahatsız edici. Kendine bakamayan da kimseye güvenip cocuk yapmasın bi zahmet

Ben zaten hatayı kendimde buluyorum neyin açıklaması bunlar anlamadım.Ben bilmiyor muyum olanın oğluma olduğunu. Ben her seferinde gidip alamıyorum oğlumu bunu biliyor kendinde araç var getirebilir bu anlamda destek olabilir ki teyzemde pek istemiyor gibi oğlumun gelmesini tavırlarından anlıyorum.Bu sefer geriliyorum oğlum bır adım atsa evde kotu oluyorum. Yapacak keske bir şey olsa. Yemin ediyorum bazen diyorum kı evlenıcem oglumda yanımda olur çalışmam etmem. O da olmuyor kolay değil böyle bir kararda. Bir süre sadece bu ,sanki evladımı silmişim gibi ne kaba yorumlar böyle bunlar. Hepimiz kadınız kadın kadını anlamıyor ne acı ya
siz gerçekten sağlıklı düşünemiyorsunuz yani çok belli. daha eski eşinizin sizi öpmesinden şikayet ediyosunuz hanımefendi ne yeniden evlenmesi? öz teyzeniz istemiyor oğlunuzu elin adamı neden istesin?

oğlunuz sizin yanınızdayken de kreşe gidebilir. siz ayrı eve çıkıp pekala istediğiniz odayı yeniden kurabilirsiniz.

yaptığınız şey oğlunuzdan vazgeçip kendi hayatınıza bakmak. vicdan manipülasyonu için de buraya yazıp size arka çıkılmasını istiyorsunuz hepsi bu. isteseniz neler yaparsınız da işinize gelmiyor.

Tam yazacaktim ki “3 gun icinde yeni koca bulup evlenir cocugu mocugu unutur” kendi de itiraf etmis zaten. Bazi insanlar gercekten urememeli.
Ne sacmalıyosun sen ya ben 3 yıldır hayatıma kımseyı almadım dusunmedım de .Olurda mantıgıma uyan biri olursa oglumu kabul eden oglum sırf bir yuva içinde olsun diye evlenmeyi bile düşündüm dedim

Ya gercekten kadın kadının dusmanı burda bunu da net gördüm artık. Bir anneyim ya ben cocugumu doğurup atmadım buyuttum borcla harcla ,cocugumu dusunmesem burda ne dıye konu acıp dertleseyım. Benı anlayacak kadınların oldugunu dusundugum için yazdım ama gercekten cogunuz cok acımasızsınız ve cok cabuk kınayıp ayıplıyorsunuz

Ben zaten hatayı kendimde buluyorum neyin açıklaması bunlar anlamadım.Ben bilmiyor muyum olanın oğluma olduğunu. Ben her seferinde gidip alamıyorum oğlumu bunu biliyor kendinde araç var getirebilir bu anlamda destek olabilir ki teyzemde pek istemiyor gibi oğlumun gelmesini tavırlarından anlıyorum.Bu sefer geriliyorum oğlum bır adım atsa evde kotu oluyorum. Yapacak keske bir şey olsa. Yemin ediyorum bazen diyorum kı evlenıcem oglumda yanımda olur çalışmam etmem. O da olmuyor kolay değil böyle bir kararda. Bir süre sadece bu ,sanki evladımı silmişim gibi ne kaba yorumlar böyle bunlar. Hepimiz kadınız kadın kadını anlamıyor ne acı ya
Şu şartlarda evliliği aklınızdan geçirmeyin hele de çocuğu alırım umuduyla hiç hiç kalkışmayın öyle işlere. Erkekler çocuklu işsiz güçsüz kadını alayım da bakayım diye can atmıyor. Evlenirseniz eski eş zaten size çocuk mocuk vermez kolayca, elin adamı da babasından çocuk alacam diye uğraşmaz.

siz gerçekten sağlıklı düşünemiyorsunuz yani çok belli. daha eski eşinizin sizi öpmesinden şikayet ediyosunuz hanımefendi ne yeniden evlenmesi? öz teyzeniz istemiyor oğlunuzu elin adamı neden istesin?

oğlunuz sizin yanınızdayken de kreşe gidebilir. siz ayrı eve çıkıp pekala istediğiniz odayı yeniden kurabilirsiniz.

yaptığınız şey oğlunuzdan vazgeçip kendi hayatınıza bakmak. vicdan manipülasyonu için de buraya yazıp size arka çıkılmasını istiyorsunuz hepsi bu. isteseniz neler yaparsınız da işinize gelmiyor.
Neden 2. evliliğini yapıp baskasının cocuguna abı abla olan ınsanlaryok mu?Benım teyzem o adamdan nefret ettıgı ıcın korkuyor cocuga bır sey olsa bizden bilirler diyor ki haklı zaten. Dimi daha yenı 1 aylık asagri ucretle evde tutulur duzende kurulur.Bende keyfımden ortalarda kaldım ıste kolılerde kıyafetlerımın olması duzenımın olmaması benı mutlu ettııgı ıcın boyle davranıyorum.

Ben sizi anladım.
Dediğiniz gibi bir süre verin kendinize ve hayatınızı kurun.
Şuan iyi değilsiniz, elinizden bir tutan da yok belli ki.
Şöyle durumlarda baba olmayınca olursa, bir süre anne olmadan da olur merak etmeyin. El değil, babasıyla halası bakıyor bir zahmet kendi çocuğu yani, en iyi şekilde baksın.
Maddi manevi olarak hasarlarını onardığınızda, oğlunuzu zaten yanınıza alırsınız hem okul yaşına gelmiş olur hem de siz boşanmanın izlerini tamamen silebilmiş, evladınıza hakkıyla bakacak hale gelmiş olursunuz.

Neden 2. evliliğini yapıp baskasının cocuguna abı abla olan ınsanlaryok mu?Benım teyzem o adamdan nefret ettıgı ıcın korkuyor cocuga bır sey olsa bizden bilirler diyor ki haklı zaten. Dimi daha yenı 1 aylık asagri ucretle evde tutulur duzende kurulur.Bende keyfımden ortalarda kaldım ıste kolılerde kıyafetlerımın olması duzenımın olmaması benı mutlu ettııgı ıcın boyle davranıyorum.
iyi eve para biriktirip çıkarsınız. tüm fiyatlar olduğu gibi yerinde duruyor nasılsa. 1 sene daha mesela öyle durur.

siz de sakın oğlunuzla görüşmeyin 1 sene boyunca ama eşinizle muhattap olursunuz allah korusun. en iyisini yapmışsınız engellemekle.

Ben sizi anladım.
Dediğiniz gibi bir süre verin kendinize ve hayatınızı kurun.
Şuan iyi değilsiniz, elinizden bir tutan da yok belli ki.
Şöyle durumlarda baba olmayınca olursa, bir süre anne olmadan da olur merak etmeyin. El değil, babasıyla halası bakıyor bir zahmet kendi çocuğu yani, en iyi şekilde baksın.
Maddi manevi olarak hasarlarını onardığınızda, oğlunuzu zaten yanınıza alırsınız hem okul yaşına gelmiş olur hem de siz boşanmanın izlerini tamamen silebilmiş, evladınıza hakkıyla bakacak hale gelmiş olursunuz.
İşte demek istediğim buydu . Oğlumda babasız aylarca yasadı hatta her gördüğünde de sanki hep görüyomuş gibi sevindi sarıldı.Beni görmeden de yaşıyor tabi cok zor benim içinde ama ben kendime bir düzen kurarım inşallah

iyi eve para biriktirip çıkarsınız. tüm fiyatlar olduğu gibi yerinde duruyor nasılsa. 1 sene daha mesela öyle durur.

siz de sakın oğlunuzla görüşmeyin 1 sene boyunca ama eşinizle muhattap olursunuz allah korusun. en iyisini yapmışsınız engellemekle.
Allah nasip ederse kış bitiminde ev tutacağım eşya da belediyeden ayarlıcam 1 seneyi bulmaz yani

Benim yaşadıklarımı yaşamış olsaydın inan seninde dengen kalmazdı. Ben sağlığımı yitirdim o insanlar yüzünden ,kendimi kazanmak istiyorum sadece bu yüzden kötü bir anne mii olmuş oluyorum? Çünkü o adam da bunu yapıyor bana , hafta içi 8de evde oluyorum diyorum ,oglunu alabılırsın yıne de diyor napıyorsun işten cıkıp diyor benım yasadıgım seylerı gormuyor verdıgım çabayı gormuyor ben her şeyi kemdim ve oğlum ıcın yapıyorum. Sığınmada da kalabılırdım oglumla ama ılerde parasız duzenı olmayan bır anne oıldugum ıcın duzenı olan babaya da gıdebılırdı.

Kendinizi kazanırken çocuğunuzu yok sayıyorsanız evet kötü anne olmuş oluyorsunuz. Siz artık şu eski kocanızla didişmeyi bıraksanız mı? Adam zaten sizi anlamayacak beyhude bu çabanız. Sığınmada kalsaydınız, size verilen imkanları kullansaydınız sonuna kadar. Şu an daha mı iyi durumdasınız? İlerde düzeni olan olmayanı bilmem ama yanında olan babaya gidecek muhtemelen. Sizin şu çocuğunuzu görmemek istemenizi mantıklı hiçbir tarafı yok. Hala neyi inatla savunuyorsunuz? Ne yaşadığınızın zerre önemi yok. Siz çocuğunuzu görmekten vazgeçerek yanlış yapıyorsunuz. Çocuk babasız büyür ama annesiz büyümez

İşte demek istediğim buydu . Oğlumda babasız aylarca yasadı hatta her gördüğünde de sanki hep görüyomuş gibi sevindi sarıldı.Beni görmeden de yaşıyor tabi cok zor benim içinde ama ben kendime bir düzen kurarım inşallah
Düşünmeyin artık bunları.
Kadınları çaresizliğe, parasızlığa, kimsesizliğe itip kendilerine muhtaç bırakıyorlar.
Bu da olmadı mı evlatlarından vuruyorlar.
Siz yine iyi dayanmış, boyun eğmemişsiniz aynen devam.
Evladınızın kurulu bir düzeni olmadan, sizin ne yiyip içeceğinizi düşünmeden boşanmayı reva görmüş şerefsize az bile, bakacak elbet onun da çocuğu.
İşinizde başarılı olmaya gayret edin, bu sırada daha üst ya da önü açık yükselme şansınız olan, size getirisi daha fazla olacak olan işlerde gözünüz kulağınız olsun.
Örneğin kreş desteği sağlayan ya da yanında çevresinde yöresinde ilkokul bulunan, hafta sonu izni olan yerler gibi gibi.
Bu zor zamanlardan kurtulursunuz inşallah, yeter ki pes etmeyin.
Kötüyü aşmış, düzlüğe minicik kalmış, lütfen pes etmeyin bu psikolojik baskılara.
Ha gayret, Allah yardımcınız olsun.

Kendinizi kazanırken çocuğunuzu yok sayıyorsanız evet kötü anne olmuş oluyorsunuz. Siz artık şu eski kocanızla didişmeyi bıraksanız mı? Adam zaten sizi anlamayacak beyhude bu çabanız. Sığınmada kalsaydınız, size verilen imkanları kullansaydınız sonuna kadar. Şu an daha mı iyi durumdasınız? İlerde düzeni olan olmayanı bilmem ama yanında olan babaya gidecek muhtemelen. Sizin şu çocuğunuzu görmemek istemenizi mantıklı hiçbir tarafı yok. Hala neyi inatla savunuyorsunuz? Ne yaşadığınızın zerre önemi yok. Siz çocuğunuzu görmekten vazgeçerek yanlış yapıyorsunuz. Çocuk babasız büyür ama annesiz büyümez
Ya mutsuz yetemediğni düsünen bir kadın nasıl cocugunu saglıklı buyutebılır .Zamanında her seyı tek basıma sırtladım oğluma gül gibi baktım ama şimdi de kendımı kurtarmak ıstıyorum cocugumu sokaga mı attım babasında ve bakılıyor bır sekılde. Sıgınmalara dusersenız bırgun bır cocukla o zaman benı hatırlayın. Devlet sızı bırakıyor kendı basına napıyorsan yap dıyor ,bıze kres ayarladılar ama 2otobusle gıdılıyordu ıs bulamadım zten oralarda site içinde olduğu için. Ordaki mudure soyledim temizlikte yaparım bende yardımcı ogretmen olarak kalayım burda diye ama formasyonum olmadıgı ıcın kabul etmediler. Lütfen bu kadar acımasız olmayın ya ne yazık ki hemcinslerimden duyuyorum hem de bunları. Ben istemem mi oğlum yanımda olsun ama yedieler benim aklımı da fikrimi de. Her seyde bir kulp taktılar cocuk hasta olurdu ,gezdirdi hasta etti derlerdi al simdi baksın aglaya zırlaya ,bir kadın kendı degerını kendı kaybedıyo ben bunu yaptım ama bana saygı duyulmasını da ogretıcem hepsıne

X