Bu durumu nasıl aşacagım?

Yıllar önce vardı bu sorunu yaşayan bir üye.
Eşi anasına yok diyemeyip gizli anahtar vermişti. Takip falan ediyordu evime girdi mi çıktı mı diye. Onunki meraklı kv idi ama.
Hatta evini taşımıştı böyle rest çekip.
Çocuk olunca kayınvalideye baktıracağı için geri dönmüştü tıpış tıpış.

Aile evinde oturuyorsan o anahtar verilir. Israrla istenmesi zaten saçma ama konuyu buralara taşımak da absürd olmuş.

Lüzumsuz girmeyeceğine eminsen verseydin diyorum ben.

18 yıllık ablan olarak tavsiyem şu..Çok gereksiz bir konu için köprüleri yakmışsın..Daha çok yenisin..sürekli yüzükleri eline verir ben giderim dersen evlilik laçkalaşır bir süre sonra sizi ciddiye almaz eşiniz.Kredenizi tüketmeyin.Anahtar vermek çokta önemli bir konu değil...Güvenmiyorsan evde değerli eşyan varsa bankaya at kendi hesabına
Anahtarı versende sıkıntı olmaz diye düşünüyorum. uygunsuz yakalanmaya falan değinmişsin arkadan kapıyı kilitle eve girince olsun bitsin..
Benim kaynanamda da var..Hatta bizimki aile binası benim anahtarım genelde kapının üstündedir.Gelen çat kapı dalar🤣 anahtarla ben yokken girdiği çok oluştur hatta biz eşimle uyurken girdiğine bile denk geldim..doğru bir davranışmı asla değil! Ama zararıda yok..görmek istediği neyse görsün sıkıntı değil benim için
Akşam eşim gelince kızımda evde yoksa anahtarı içeri alıyorum zaten eşim evdeyken çat kapı gelen olmaz
Abimler başka bir muhitte yaşıyor onun anahtarı hem annemde hemde bende var kendisi bırakmıştı belki lazım olur diye..kardeşim de aynı şekilde
Yani bence kavga edilecek bir konu değil ha olurda evinize eşyanıza size müdahale ederse tavrınızı tabiki koyun ama bu basit bir konu
Yani bence bunlar basit konular

Kaynanaya koca engel olacak tabi ki Koca engel olmuyosa da o yüzük eline verilir Kimse konu sahibine fazla tepki verdin demesin Baskasinin evinin icini merak eden herkese hoşt bence

Onu şu an yapmam muhtemelen de bir daha annesi gelir de benden anahtar isterse buyurun derim herhalde. Cok bunaldım artık
Verilen yüzük geri alınır, o kaynana da o anahtarı alır diyorum.

Sizin tüm sülalede var herhalde evinizin anahtarı bu sizi rahatsız etmediyse. 😊
Kendi çapınızda laf sokmaya çalışmışsınız ama tüm sülalede olmasına gerek yok. Dünyanın binbir türlü hali var. Anahtarın bir yedeği mutlaka birinde olmalı.

Kendi fikrimi rahatça söylemem size neden bu kadar battı?

Nesi haklı ya şok geçirdim yorumlara. İnsan kendi evinin anahtarını ister verir ister vermez. Hiç duymadım öyle bir zorunluluk.
Canım zorunluluk değil ya hu neden zorunda olsun? sadece anahtarı ihtiyaten verebilir diyorum. Adı üstünde yedek yani, bir şey olursa bakar diye. Kaldı ki her şeye burnunu sokan bir kadın değil öyle olsa başkasına versin derim. Kayınvalidesi iki farklı ev olduğunun bilincinde anladığım kadarıyla.

Kendi çapınızda laf sokmaya çalışmışsınız ama tüm sülalede olmasına gerek yok. Dünyanın binbir türlü hali var. Anahtarın bir yedeği mutlaka birinde olmalı.

Kendi fikrimi rahatça söylemem size neden bu kadar battı?
Yok ne münasebet laf sokmak falan. 😂 çocuk değiliz neticesinde. Fikrinizi söylediniz bende yorumumu yaptım. Bu platform bunun için var değil mi?

Bu anahtar niye bu kadar kıymetli bir hazine gibi saklanıyor ben anlamıyorum. Benim evin anahtarı annemlerde, iki görümcemde, karşı komşumda var. Başımıza bir şey gelmedi, hala yaşıyoruz ölmedik anahtarımız birilerinde var diye.
ben lojman büyüdüm genelde herkesin karşı/yan komşusunda anahtarı olurdu

sokağa 1 tane eve hırsız girse her kapıyı aça aça rahat rahat gezer diye dalga geçerdik.

ama 40 sene lojmanda kaldık ne aciller oldu. o zamanlar cep telefonu da yoktu. ne ölümler ne kazalar. en çok da kapıda kalanlar. 3 ay memlekete gidip çiçekleri sula evi havalandır diyenler. genel olarak hep lazım oldu anahtar.

Konu sahibi eşiyle tartışmak yerine kayınvalideyi görmezden gelip he he diyip anahtarı vermezse hiçbir şekilde alamaz. Benim şaşırdığım nokta yorum yapanların çoğu ne var ver gitsin benim de kv’mde anahtarım var falan demiş. İstemediği halde neden versin kadın.
Yüzükleri çıkarıp atacak ciddi bir mesele değil bu.Kaldi ki kadın bugune kadar mesafesini korumus. Benim kv de anahtarım var ,bir işim çıksa rica minnet gelir yani dünyanın merkezi biz değiliz anahtar onda diye kadın kendi işinin gücünün arasında neden zırt pırt gelsin.

Yüzükleri çıkarıp atacak ciddi bir mesele değil bu.Kaldi ki kadın bugune kadar mesafesini korumus. Benim kv de anahtarım var ,bir işim çıksa rica minnet gelir yani dünyanın merkezi biz değiliz anahtar onda diye kadın kendi işinin gücünün arasında neden zırt pırt gelsin.
Yüzük çıkarma konusu eşinin ettiği laf yüzünden “çok bile durdun” gibi bir şey demiş o konu ayrı. Bugüne kadar mesafesini korumuş dediğiniz 50 kere anahtarı verin demesi mi? Oğlu ayrı gelini ayrı hayır demiş. Hala inatla istiyor siz bunu normal görüyorsanız ilginç. Neden zırt pırt gelsin bilemem ama evde malzeme bitmesi onun için acil bir durumsa demek ki zırt pırt gelecek potansiyelde biri. Zaten öyle olmasa bile konu sahibi anahtarı vermek istemiyorsa vermez. Mantıklı bir sebebe dayandırmak zorunda değil. Eşiyle gereksiz gerilmişler orası ayrı. Hiç eşe yansıtmadan kv’ye he he deyip geçecekti.

anahtar mı verilirmiş yaa :) ya siz yokken gelir karıştırırsa. ben işe giderken aklım evde kalır hergün tedirgin olurum. asla vermem. zamanla tanıdığınızda güvenince kendi verir insan zaten. eşiniz her konuda böyle sorumluluk almaz mı yoksa sadece ailesi konusunda mı zaafiyet gösteriyor. hep böyleyse yorulursunuz. güzelce konuşun çözülmezse aile terapisine gidin. inşlh çözersiniz. böyle böyle boşanıyor insanlar. kavgaya küslüğe alışmayın daha 2. aydan sonra toparlayamazsınız.

Yüzük çıkarma konusu eşinin ettiği laf yüzünden “çok bile durdun” gibi bir şey demiş o konu ayrı. Bugüne kadar mesafesini korumuş dediğiniz 50 kere anahtarı verin demesi mi? Oğlu ayrı gelini ayrı hayır demiş. Hala inatla istiyor siz bunu normal görüyorsanız ilginç. Neden zırt pırt gelsin bilemem ama evde malzeme bitmesi onun için acil bir durumsa demek ki zırt pırt gelecek potansiyelde biri. Zaten öyle olmasa bile konu sahibi anahtarı vermek istemiyorsa vermez. Mantıklı bir sebebe dayandırmak zorunda değil. Eşiyle gereksiz gerilmişler orası ayrı. Hiç eşe yansıtmadan kv’ye he he deyip geçecekti.
Yani bugüne kadar bizde yiyin için dememiş yemek vermis sürekli onlara gelmek istememis aynı apartmanda bu bir mesafedir bence.
Bu kadar gereksiz onyargi ve sinir harbine eşi de sinirlenip cevap vermis olabilir.
Ben konu sahibinin geçmişe karşı öfkesini eşine ve ailesine gereksiz yansıttığını düşünüyorum.
Az çok feminist bir bakis açım vardir ama konu sahibini en bastan eşinin ailesine on yargili ve guvensiz buldum.
Kim olsa aynı şeyi soylerim üzgünüm ki (cinsiyetten bağımsız)

Yani bugüne kadar bizde yiyin için dememiş yemek vermis sürekli onlara gelmek istememis aynı apartmanda bu bir mesafedir bence.
Bu kadar gereksiz onyargi ve sinir harbine eşi de sinirlenip cevap vermis olabilir.
Ben konu sahibinin geçmişe karşı öfkesini eşine ve ailesine gereksiz yansıttığını düşünüyorum.
Az çok feminist bir bakis açım vardir ama konu sahibini en bastan eşinin ailesine on yargili ve guvensiz buldum.
Kim olsa aynı şeyi soylerim üzgünüm ki (cinsiyetten bağımsız)
Aynı apartmanda olmasalar belki ama aynı apartmandayken anahtar vermek istememesi çok normal geliyor bana. Yapı meselesi demek ki.

Arkadaşlar merhaba. 2 aylık evliyim. Maddi durum sıkıntısı ve atama durumum olacak diye aile apartmaninda yasariz dedik. Atama durumum olmadı, eve de cok buyuk emekler verdik. Hem esimin ailesi hem de esim ve ben maddi olarak birleştik evimizi en güzel şekilde yaptırdık. Aile apartmani oldugu için endişelerim coktu. Cok da istekli degildim. Ama ailesi çalışan aile. Gorumcem eşiyle apartmanda onlar da çalışan. Hafta sonları koye gidiyorlar, bizim tatil günlerimiz uymuyor e biz de çalışıyoruz zaten diye cok sorun çıkmayacağını dusundum. Allah var iki aydır hiç sorun da yasamadim. Yemeğimi kendi evimde yapıp yiyorum, bazen kayinvalidem yapıp bana veriyor hadi yorgunsundur evinizde yiyin diye. Arada bir beraber yiyelim isterseniz diyor onda da yorgunum yorgunum eve çıkayım diyorum gayet anlayışlı. Tek sorun su ki evin anahtarını ilk günden beri eşimden istemiş. Kızının anahtari onda. Ne olur olmaz diye tutuyor yukarıya çıktığını da cok görmedim ne olur ne olmaz acil bir şey olur yedek anahtar bizde dursun demis eşime. Ben bunu hiçbir şekilde kabul etmedim. Eşim de olsa da olur ne olacak ki zaten annemler çıkmıyor bile yukari ben tanıyorum dedi ama istemedim. Onla da biraz tarrismistik. Ama tavrımı anlayınca konuyu bana açmadı. Meğersem iki aydır her gördüğünde eşimden anahtar istiyormuş. Gecen gün evde bir şey bitmiş aksam vakti. Kızında da yokmuş. Eşimi aramış bak simdi anahtar olsaydı bu tarz acil şeylerde çıkabilirdim demis. Ben eve gittiğimde kayinvalidem bunu bana kendi anlattı. Anahtar bırakmadı bana bak lazim olabiliyor dedi. Ben de dürüst oldum. Ben istemedim dedim. Niye dedi. Bn de uygun olmaz anne , dağınıklığım olur, uslupsuz bir durum olur rahat hissedemem dedim. O da ben seni kınamak için mi gireceğim sanki eve. Zaten hayatta girmem ama acil durumlarda olsun diye söylüyorum. Biz aileyiz kendi ailen gibi görüyorsan bizi bunu dert etmemen gerekir. Damat kendi gelip verdi anahtari dedi. Damat baska ben baska anne dedim. Yeri geliyor ablan is güçten eve bakamıyor ben cikar toplarım bile evini dedi. Ben de ben asla böyle bir şey istemem ne münasebet ki yakışmaz sana mi is yaptiricam rahat edemem dedim. O da ben zaten sana çıkmam acil durum için dedim. Ayri gayri olmasin birlik beraberlik olsun istiyorum kendini ayri görme dedi. Sessiz kaldım. Daha cevap vermedim eşime dedim eşimden yine istemiş. O da bana tamam de geçiştir diyor. Ben de net ol surwkli bunlari mi duyacagiz sen net olmayacaksan bir dahakine ben net olurum ama kusura bakmayacaksın artik o saatten sonra da bir şey bi kere konuşulur bu ne ısrar diye kizdim .

Kavga büyüdü de büyüdü. Ben baya ağır konuştum ama konu annesi olunca o da cok ağırdan aliyor güya bana söz söyltmiyor. Alttan almadım ben bağırdıkca da yeter kurtulucam senden cok bile durdun dedi.

Iste bu beni çok yıktı. Yüzükleri verdim eline anahtari da attim ise geldim. Lafının arkasında dur bu saatten sonra kurtul benden dedim.

Napacagimi bilmiyorum eve gitmek istemiyorum. Daha iki aylık evliyiz. Onca emek, hayal ama söylediği gururuma dokundu. Kaldıramıyorum. Kotu niyetli sanıyorlar beni. Rahat hissedemem ki cocuk degiliz evin anahtarı ev sahibinde olur. Kayinvalidem de iyi biri Allah razı olsun. Onu da kırmak istemiyorum. Cok arada kaldım esim de arada kaliyor ve bu durumu nasıl asariz bilmiyorum. Eşime kayinvalideme nasil davranmaliyim ben yanlis mi yaptım sizce? Dogru yaptığıma inanıyorum ama eşimle eldigim nokta bu yol gosterirseniz sevinirim.
Bastırmaya çalışıyorlar seni. Gerçekten iyi niyetli biri bu kadar ısrar etmez.

Ben çoğunluğun aksine sizin çok aşırı tepki verdiğinizi düşünüyorum, zaten kayınvalideniz iyi biriymiş acil durumlar için bulundurmak iyi oluyor gerçekten.
Benim yakınımda ailemizden kimse olmadığı için komşuma veriyorum anahtar, geçtiğimiz yaz tatildeyken evimi su basmış, alt kata su gidince site yönetimi arayınca haberimiz oldu. Sağolsun komsum girdi halletti, evi de silmisti, halıları toplayıp onları da yikamaciya verdi. Sizin bir de eşinizin annesi, evi dağınık görse ne olacakki, o da çalısan biriymis anlayışla karşılar. Hani deseydiniz kayınvalidem dedikoducu , aşırı müdahale eden, sınırları bilmeyen biri o zaman derdim haklısınız, bunun için eşinizle kötü olmaya değmez diye düşünüyorum.

Önce keşke bi gözlem yapsaydınız kv eve siz yokken girip evi mi karıştırıyor yoksa ihtiyaç halinde kırk yılda bir mi giriyor. Ona göre tavır alırdınız. Zaten eğer eşinizle aranız düzelir ve orada yaşamaya devam ederseniz evle ilgili sorunlar çıktıkça su basması gibi ütü saç maşası fişte kalmış olabilir gibi gibi aklınızın kaldığı durumları yaşadıkça kendi isteğinizle bırakırdınız.

Aynen ya. İşgüzar insana istediğini vermemek lazım. Kadın belli ki laftan anlamaz biri. Bugün aman ne olacak anahtar vereyim dese yarın başka şey isteyecek belli ki. Evde malzeme bitmesini acil durum olarak görüyorsa zırt pırt girer çıkar eve. Konu sahibi haklı.
valla kaynanalar kacin kurasi, gelinler de tecrubesiz oluyor. boyle israr edip edip beynini yerler, sonra salterler atip esinle kavga edince one gecerler iste. KV 1 gelin 0. Ya sizi de gaza getirmek istemiyorum ama ben artik yasimdan dolayi safiyane dusunemiyorum, bence ego savasi bunlar. yani biliyor kayinvalide gelinin istemedigini uzerine ogluna on kere soyluyor, sonra ise yaramayinca geline soyluyor, sonra boyle kavga cikinca isini halletmis olacak. daha 2 ay olmus bekle yani, sen buyuksun, kiz sana guvensin, alissin... ben sizin yerinizde olsam he he deyip soguk kanli durmaya calisirdim ve yuz goz olmazdim. ama bu noktada geri adim atarsaniz o zaman arkasi da gelir. ayrica evi de onlar almis, yani kadin kendi evi diye gorebilir. zten eline de koz gecti simdi. bilemiyorum. ayrica esinizin dedigi de cok cirkin.

bu arada yok aileyiz yok bize guvenmiyor musun vs tamamen manipulasyon bunlar

ben lojman büyüdüm genelde herkesin karşı/yan komşusunda anahtarı olurdu

sokağa 1 tane eve hırsız girse her kapıyı aça aça rahat rahat gezer diye dalga geçerdik.

ama 40 sene lojmanda kaldık ne aciller oldu. o zamanlar cep telefonu da yoktu. ne ölümler ne kazalar. en çok da kapıda kalanlar. 3 ay memlekete gidip çiçekleri sula evi havalandır diyenler. genel olarak hep lazım oldu anahtar.
Aaa ben de lojmanda büyüdüm. Ondan mı rahatız acaba? Bizim lojmanlarda anahtar da yoktu, oda kapısı gibi iki taraftan da kolluydu kapılar, arkadan kilitlemezsen dışardan açılabiliyordu ve hiç kilitlenmezdi 😂

Bana kalırsa bu iş bir savaşa dönmüş. Kayınvaliden anlattığın kadarıyla olgun ve durması gerektiği yeri bilen bir kadın. Anahtar vermeme durumunun onu incittiğine de eminim. Art niyetsiz ona büyüğün olarak güvenmeni bekliyo belli ki. Önyargı neden? Ver anahtarı aksi bir durumla karşılaşırsan o zaman söylenirsin.

X