Bunun adı içe dönüklük mü yoksa görmezden gelmek mi?

Mira_88

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
29 Ocak 2015
1.379
1.236
35
Geçenlerde bir yerde okumuştum 'insan iliskilerini zorlaştırdınız, kimse net değil, herşeyin altinda başka bir sey var" diye.
Buna kesinlikle katılıyorum ve bazen insanlari anlayamıyorum.
Herkes istedigi gibi yaşasın herkes kendi yoluna baksin kafasindayim. Hatta şimdi konuyu acarken bile öf ne gereksiz bir konu açtım diyorum ama eşimde ayni tavri gorunce baya garipsedik dogrusu

Kv hasta ve merak ettiğim icin arayim dedim.yurtdisinda yasiyoruz bu sene gelemedik maalesef. Ne zaman arasam görüntülü arasana çocuklarıda görelim derler. Telefona kp bakti, kv tatli yapiyordu eli doluydu (hasta hasta yapiyordu orasida ayri mesele). Görümcem ve eltimde çay hazırlığı yapiyordu, görümcem telefonu tezgaha bıraktı bizle gayet neşeli konustu. Zaten eltim ve gorumcem ilede kirk yilda bir görüntülü aramalara denk geliriz.
Hepsi eltimgildelermiş doktor işi icin gecerken uğramışlar. Ortam müsait neseli bir hava vardi, eltimde hemen kamera karşısında duruyor, kendisini gizlemiyor veya geri plana cekmiyor. Kendini gösteren gösterenl duruyor ama muhatap olmuyor. Normalde, biz tr girince eşimden cok ricasi olan biri. Esimde geri cevirmez onu kızkardeşi gibi görür, hatta eltim hep der x abinin cok iyiligi dokundu zor zamanimda yetişti diye. Hatta eltim o kadar acik sözlü ki, ben esimle bir yere gidip gelince benide goturseydiniz ya, disarida yemek yemediniz mi gibi tuhaf şeyler söyler. Esimle bir is icin cikariz, eve geri geldigimizde güya bize hosgeldiniz yapmak icin ordaki evimizin yatak odasi caminda bizi bekler sekilde buluruz.
Neyse esim tuhaflik sezdi, telefonu kisa kesti kapatti. Bi tuhaflik var bu neydi böyle dedi.
Bir kac gün önce bende benzer şeyler yaşadım. Kp eltimgildeyken beni görüntülü aradi. Oturmus tv izliyorlardi eltimde orda oturuyordu. Hosbesten sonra kp telefonu başka bir çocuğu göstermek için cevirdi, zaten cocukta ordan cevir gibisinden konuşuyordu. Eltim müsait olmasa bahane bulup odadan cikabilirdi galiba. Neyse ben el salladim canim benim filan dedim, eltim bana bakti, cocuga bakti sonra kafayi cevirdi.
Bu iki olayda ortam moraller filan gayet yerindeydi, ama böyle yapmasını anlamadim çünkü biz ordayken pohpohlanmayi bekleyen didikleyen merakli kiyas yapan bir kadindir. Ne bir göz temasi, nede bir sessizce el sallama var.
Ayni sekilde bize görüntülü arama gelse bende ayni şekilde müsait olsam ve kendimi bile bile kameraya göstersem bir merhaba nasilsiniz der yada el sallardim.

Bugün bunlari eşim yaşadı ve çok şaşırdı normalde böyle takmazda , klasik erkek milleti fark etmez bile ama o biseyler sezdi.
Eğer bu kabul edilmis bir davranış ise bende yapayim diyorum, ama biz böyle görmedik. Alışık değilim. Müsait değilsem zaten bahane bulurum dünyada bahane mi yok. Bu kendini göstermekten rahatsız degil, ama eşim ve ben tarafindan gezdirilmek isteyen, biz bir yere gidip gelince susat asan herkesin huzurunu kaciran bir insan. Uzakta oluncada görmezden geliyor.

Ne yapmaliyim bilemedim eşim baya üzüldü ( tekrar ediyorum o an özel alana ihlal gibi birsey soz konusu degildi,baskasina normal davranirken bize anormal idi)

Son düzenleme:
İnsanın her zaman modu aynı olmuyor bazen ben konuşmak değil kaşımı kaldırmak istemiyorum. yolda birini görsem Allah affetsin yolumu değiştiriyorum :KK43:bu karsimdakiyle alakalı değil benim modum düşük oluyor sizde öyle bir ana denk gelmiş olabilirsiniz..

İnsanın her zaman modu aynı olmuyor bazen ben konuşmak değil kaşımı kaldırmak istemiyorum. yolda birini görsem Allah affetsin yolumu değiştiriyorum :KK43:bu karsimdakiyle alakalı değil benim modum düşük oluyor sizde öyle bir ana denk gelmiş olabilirsiniz..
Yanindakilerine tavrı öyle degil ama bende ondan şaşkınım. Yoksa kesinlikle size katılıyorum. Bende bazen modum düşük olunca keske kimseyle konuşmak zorunda kalmasam diyorum ama yaparsamda çaktırmadan yapma tataftariyim. Karsidakit bu örnekte ki gibi kala kalmiyor. Hani hepimiz az cok olgun insanlariz diye düşünüyorum

Ben de benzerini bazen yaşıyorum şöyle ki bir aramada nasilsin diyeceğine vay beni neden aramiyorsun tripleri, yuz yuzeyken de ayri hesap sormalar vs. Ama kendi isi düşünce sorun yok orada hazır olmalisin senin isin olunca umursamama. Bunlar şimdi cogu insanin bencilligi ve hep bana tavrindan. Ben bir kere yasadiysam susarim ikincide kızarım uyaririm üçüncüsü olmaz zaten o kisiyi silmisimdir kafamda.
Siz de sallamayin umursamayin aradiklarinda acmayin ya da aciyorsan da oyle hevesli konusmayin duz donuk bir sekilde iyiyim sen? De gec
Herkese ederi kadar deger vermek gerekiyor, verdigin degeri göremiyorsan demek ki beklentileri de vericiligi de azaltmak lazim. Bir de görüntülü aramalar yerine normal telefonda konusma yapın en azindan olumsuz yüz ifadelerine maruz kalmazsiniz

Annem öz ablamla görüntülü konuşurken bile bazen duyup gitmiyorum el sallamaya. Bu sevmedigim anlamına gelir mi? Asla
İnsan her an modunda olmuyor ki, bazen gelen misafire bile hoşgeldin demeden odamda durdugum, bütün gün hiç görmediğim günler olur (evet biraz yabaniyim)

Yanindakilerine tavrı öyle degil ama bende ondan şaşkınım. Yoksa kesinlikle size katılıyorum. Bende bazen modum düşük olunca keske kimseyle konuşmak zorunda kalmasam diyorum ama yaparsamda çaktırmadan yapma tataftariyim. Karsidakit bu örnekte ki gibi kala kalmiyor. Hani hepimiz az cok olgun insanlariz diye düşünüyorum
Tipik elti işte takılma .bendede var 2 tane taksam oooo seninki uzakta yine benimkiler dibinde. Her hafta sonu sinir harbi ..oluyor öyle eltiler arasında konularınaza baktım çok ta iyi değilsiniz nemlenmistir birşeyden 😂

Ben 32 yaşındayım hiçbir zaman eve gelen misafire hoşgeldin dememe lüksüm olmadı biximkiler paralarlardi beni valla xD dersim varsa merhabalasir girerdim odama, servise yardim edemeyecek kadar yogunsam bide. Yinede cvp için tşkler:)

Ben 32 yaşındayım hiçbir zaman eve gelen misafire hoşgeldin dememe lüksüm olmadı biximkiler paralarlardi beni valla xD dersim varsa merhabalasir girerdim odama, servise yardim edemeyecek kadar yogunsam bide. Yinede cvp için tşkler:)
Iste siz hersey icin kendinden veren yapida yetiştiğiniz icin bunlar size nezaketsiz geliyor ama insanlar o kadar ince düşünmez

Görüntülü konuşmada kaynınız sizi görmezden geliyor?
Doğru mu anladım?
doğru anladıysam her seferinde mi yapıyor ve bir tek size mi yapıyor?
ben de sevmem görüntülü konuşmayı.
kocam birileri ile konuşurken dönüp bakmam, en fazla selam söylerim.
Beni arayan zaten beni arar.

insanlik, gorgu, edep.. hepimizde bir degil. bizimkilerde kari koca yapar bize.. esim cogu zaman abisinin davranisini fark etmez bile. ben de mesele yapmam soylemem ona cunku kendi gormedikce kabul etmeyecek. sana oyle gelmis diyecek. bence mesafe en guzeli. mesafe koyun eltiye. gereken kadar merhaba, hayirli olsun, gecmis olsun, basin sagolsun.. bu kadar.. fazlasina gerek yok. siz de karsidan beklemeyin fazlasini.

Ay en sevmedigim seylerden biri de bu goruntulu konusmak. Zart diye ariyorlar,ustum basim musait mi,moralim yuzum gozum duzgun mu sormadan etmeden,belki insan icine cikacak durumda degilim ya. Taciz gibi. Tuvalette basilmak gibi bir sey benim icin 😂hic hoslanmiyorum. O yuzden biri biriyle goruntulu konusurken araya girmekten de hoslanmam,birilerinin bana el sallamasindan da hoslanmam valla. Kim alinirsa alinsin.

Ay en sevmedigim seylerden biri de bu goruntulu konusmak. Zart diye ariyorlar,ustum basim musait mi,moralim yuzum gozum duzgun mu sormadan etmeden,belki insan icine cikacak durumda degilim ya. Taciz gibi. Tuvalette basilmak gibi bir sey benim icin 😂hic hoslanmiyorum. O yuzden biri biriyle goruntulu konusurken araya girmekten de hoslanmam,birilerinin bana el sallamasindan da hoslanmam valla. Kim alinirsa alinsin.
Kesinlikle son noktasina kadar katılıyorum. Ben kv aradim, kp acti, gorumcemde elinden telefonu aldi hahaha elden ele gecti telefon. Çünkü normal aradigimda kizim kapa sunu görüntülü arasana diyorlar. Gorumcedet texgaha koydu, evde baskalarinlda vardı hani uygunduz anda degildi

Görüntülü konuşmada kaynınız sizi görmezden geliyor?
Doğru mu anladım?
doğru anladıysam her seferinde mi yapıyor ve bir tek size mi yapıyor?
ben de sevmem görüntülü konuşmayı.
kocam birileri ile konuşurken dönüp bakmam, en fazla selam söylerim.
Beni arayan zaten beni arar.
Yok öyle değil, benden bizden ilgi bekleyen yedirilip gezdirilmek istenen bir elti var. Eşimde kendi degimi ona cook iyilikler yapmis zamaninda zor zamanlarinda yetişmiş yardimina hep. Biz oraya gidince neler yaptigimizi nereye gittimizi ,eve dönünce dışarıdan yedigimizi bile merak edip hic cekinmeden soran birisi. Uzakta olunca kafasini çeviriyor ama. Hani ice dönük bir insan ise kendi aleminde yaşayıp bizi umursamamali diye düşünüyorum. Gereksiz uzayan görüntülü aramalardan haz almiyorum kılık kıyafetim uygun olmayabilir, moralim bozuk olabilir. Ama orda evdekiler eltim için tatli yapiyordu, ortam normal neşeli, bunlar cay koyuyor. Eltide kamera onundet gidiyor geliyor ama bakmak yok

Son düzenleme:
Yok öyle değil, benden bizden ilgi bekleyen yedirilip gezdirilmek istenen bir elti var. Eşimde kendi degimi ona cook iyilikler yapmis zamaninda zor zamanlarinda yetişmiş yardimina hep. Biz oraya gidince neler yaptigimizi nereye ama gittimizi eve dışarıdan yedigimizi bile merak edip hic cekinmeden soran birisi. Uzakta olunca kafasini çeviriyor ama. Hani ice dönük bir insan ise kendi aleminde yaşayıp bizi umursamamali diye düşünüyorum. Gereksiz uzayan görüntülü aramalardan haz almiyorum kılık kıyafetim uygun olmayabilir, moralim bozuk olabilir. Ama orda evdekiler eltim için tatli yapiyordu, ortam normal neşeli, bunlar cay koyuyor. Eltide kamera onundet gidiyor geliyor ama bakmak yok
Şunları varsayım üzerine degil de kişileri normal söyleyip, kısaca mı anlatsanız acaba :)
Tek anlamayan ben olurum inşallah.

bence yine önemsiz ya. 😅 boşverin yahu. Belki fotojenik değildir ondan kaçıyordur 🤣

Yok öyle değil, benden bizden ilgi bekleyen yedirilip gezdirilmek istenen bir elti var. Eşimde kendi degimi ona cook iyilikler yapmis zamaninda zor zamanlarinda yetişmiş yardimina hep. Biz oraya gidince neler yaptigimizi nereye gittimizi ,eve dönünce dışarıdan yedigimizi bile merak edip hic cekinmeden soran birisi. Uzakta olunca kafasini çeviriyor ama. Hani ice dönük bir insan ise kendi aleminde yaşayıp bizi umursamamali diye düşünüyorum. Gereksiz uzayan görüntülü aramalardan haz almiyorum kılık kıyafetim uygun olmayabilir, moralim bozuk olabilir. Ama orda evdekiler eltim için tatli yapiyordu, ortam normal neşeli, bunlar cay koyuyor. Eltide kamera onundet gidiyor geliyor ama bakmak yok
normal konunuzdan hiç bir şey anlamamıştım açıkçası, varsayımlarda boğuldum. kim kimin kaynı kim kimin eltisi el sallayan siz misiniz eşiniz mi :-) bu mesajdan biraz daha net anladım. bana ufak bir şey gibi geldi, yani el salladığını görmemişte olabilir oturduğu yerden, dikkatini cekmemis olabilir, kafası baska seyde olabilir. bana kalırsa böyle şeylerde cok anlam aramayın derim

normal konunuzdan hiç bir şey anlamamıştım açıkçası, varsayımlarda boğuldum. kim kimin kaynı kim kimin eltisi el sallayan siz misiniz eşiniz mi :-) bu mesajdan biraz daha net anladım. bana ufak bir şey gibi geldi, yani el salladığını görmemişte olabilir oturduğu yerden, dikkatini cekmemis olabilir, kafası baska seyde olabilir. bana kalırsa böyle şeylerde cok anlam aramayın derim
Yani normali bu ise benimde evim musaitken ben musaitken baskalariyla gayet eglenebiliyor iken görüntülü kirk yilda bir arama gelse ve ben kendimi sakinmasam gösterem bahanemde olmasa, karsidakide insan benim degimim ile bana cok iyiligi dokunan birisi ise ve ben kameranın dibinde durmaktan rahatsiz degilsem ama sadece basimi çeviriyorsam bu görmezden gelmemdiir yoksa ice kapalilikmidir? Eğer normal biseyse bende böyle yaparim ama icimden bir his ayni sartlar bende olsa baya ayip olacagi yönünde. Ve dedigim gibi eltim cok merakli heryere benide götürün disarida yedinizmi kafasinda birisi. Muhabbet etmeye çalışmaz ama bu takim maddi konular olunca bize küsüyor. Uzakta oluncada tavri bu.senelerdie böyle. Esimde ilk defa fark ettigi ve biseylerin tuhaf gittini onuda kardesi gibi gördüğü, eltim genc yasta evlendigi icin bir nevi beraber büyüdüklerini göz önünde bulundurursak tavrinda tuhaflik hisseti.
Bana sordu, biz gidince bülbül givi herşeyi didikliyor,ev kalabalik ortam iyi gibi duruyir yani musaitde degil moralide bozuk degil, dünde ben el salladim beni gördü kafasini tvye cevirdi dedim.

Off sizin gibi insanlar çok yoruyor hayatta. Kendinizi de bu kadar çok düşünerek yoruyorsunuzdur. Biri yanında görüntülü konuşuyor diye kameraya çıkıp selam verme zorunluluğu yok kimsenin.

Off sizin gibi insanlar çok yoruyor hayatta. Kendinizi de bu kadar çok düşünerek yoruyorsunuzdur. Biri yanında görüntülü konuşuyor diye kameraya çıkıp selam verme zorunluluğu yok kimsenin.
Ya aslinda ekstra detayli yazdım anlaşılır olsun diye, problem degil yapilan dogalsa gelen aramalarda bende arkami dönerim basimi çeviririm. Bu kadar basit diyorsaniz.

Beni asil böyle beklentili didikleyen sonrada görmezden gelen insanlar yoruyor. Ben olayi olduğu gibi anlattim artik günümüz turkiyesinde bunlar olağan şeyler mi diye. Kurallar biyle ise bizde kurallara gore oynarız

Ya aslinda ekstra detayli yazdım anlaşılır olsun diye, problem degil yapilan dogalsa gelen aramalarda bende arkami dönerim basimi çeviririm. Bu kadar basit diyorsaniz.

Beni asil böyle beklentili didikleyen sonrada görmezden gelen insanlar yoruyor. Ben olayi olduğu gibi anlattim artik günümüz turkiyesinde bunlar olağan şeyler mi diye. Kurallar biyle ise bizde kurallara gore oynarız
Telefonlar her zaman elimizde diye sürekli ulaşılabilir olmak zorunda değiliz. Bence olağan bir şey. İstemiyorsanız siz de selam vermeyin. Alınıp gücenecekse karşı tarafın problemi.
Beklentiye girmekten kastınız size geldiğinde gezdirip tozmak mı? İstemiyorsanız onu da yapmayın, karşılıklı yapıyorsanız özellikle hiç yapmayın ama adam gelmişse ve gezdiren varsa neden istemesin.

Konu özünden cok sapmış anlayamadım tam konuyu.
Son cümleye cevap veriyorum, bu kadar hassas olmayin. Gormezden gelindiginizi dusunuyorsaniz, sizde ona gore davranirsiniz olur biter

X