Calismak,bebek ve kadin

Evet benim düşüncem. Şu an o kadar kendinizle çeliştiniz ki hem geçinebilmek için çalışıyormuşsunuz hem çocuğu bakıcıya vermektense çalışmamayı tercih edermişsiniz. E siz çalışmazsanız nasıl geçinmeyi düşünüyorsunuz? Zaten ben size çocuğunuza bakamıyorsunuz gibi bir şey söylemedim ki fazla alıngansınız bence. Yapabileceğiniz hiçbir şey yok normal bir zamanda değiliz, eve yabancı birini sokmak mantıklı olmaz bence. Mecbur kendi başınıza çocuğunuza da bakacak işinizi de yapacaksınız. Yine dediğim noktaya geliyoruz kenarda birikiminiz olmadığı için işi bırakma imkanınız da yok
Hanim efendi. İnanin tartismaya gelmedim. Konuyu bu yuzden acmadim. Birileri bana. Cocuklarini nasil oyalar sunu yaparsan soyle olur ya da iste oyun arkadasi fikri vermis bir digeri. Siz ne kadar yargilayici bir insansiniz.tamam peki siz haklisiniz. Bu arada kenarda birikimim var. Onu kizimin gelecekteki egitimi icin ayirdim. Ay sonu artan harcliklarimi da oraya atiyorum. Ben sadece yine soyluyorum bakabildigim ancak zorlandigim bir konuda destek istedim fikir istedim. Sizin dediginiz yere gelmiyor konu. Aklima burdaki diger arkadaslar sayesinde guzel fikirler geldi. Evet param olsayfi bakiciya vermektense calismamayi tercih ederdim. Oturur evde kizimla ilgilenir. Corba kaynatirdim. Ancak ben zaten evdeyim ve evde kizimi nasil zaptedebilirum calisirken nasil oyalayabilirim aktovite ya da vs baska fikir var mi acaba vs vs gibi. İnanin artik size cwvap vermicem. Enerjimi tuketiyorsunuz. Yine de ilginiz icin tesekkurler

Off ya nedense evlenince ama benim çekirdek aılem kımse karışamaz yorum yapamaz şu bu diyenler çocuk olunca kv bakmalı aile değil miyiz? der oluyorlar. Kendi çocuklarını büyütmüşler niye birde iki yetişkinin çocuklarına baksınlar te Allam
Hic oyle cekirdek aile takintim olmadi.o fikir gorumcemin. Ben gayet kayinpederimle iyi gecinen genis aile olabilen biriyim ve severim. Ayni evde yasamadigim surece. Yakin olduktan sonra sik sik gorusmeler beni baymaz. Baymadi da. Ne zaman ki isine geldigo gibi davrananlari gorene kadar.

Hanim efendi. İnanin tartismaya gelmedim. Konuyu bu yuzden acmadim. Birileri bana. Cocuklarini nasil oyalar sunu yaparsan soyle olur ya da iste oyun arkadasi fikri vermis bir digeri. Siz ne kadar yargilayici bir insansiniz.tamam peki siz haklisiniz. Bu arada kenarda birikimim var. Onu kizimin gelecekteki egitimi icin ayirdim. Ay sonu artan harcliklarimi da oraya atiyorum. Ben sadece yine soyluyorum bakabildigim ancak zorlandigim bir konuda destek istedim fikir istedim. Sizin dediginiz yere gelmiyor konu. Aklima burdaki diger arkadaslar sayesinde guzel fikirler geldi. Evet param olsayfi bakiciya vermektense calismamayi tercih ederdim. Oturur evde kizimla ilgilenir. Corba kaynatirdim. Ancak ben zaten evdeyim ve evde kizimi nasil zaptedebilirum calisirken nasil oyalayabilirim aktovite ya da vs baska fikir var mi acaba vs vs gibi. İnanin artik size cwvap vermicem. Enerjimi tuketiyorsunuz. Yine de ilginiz icin tesekkurler

Aktivite önerisi istiyorsanız arama motoruna artık çocuğunuzun yaşı kaçsa o yaş grubu için aktivite yazdığınızda milyon tane seçenek bulabilirsiniz. Burdan daha yararlı olur. Sizin sinirleriniz fazla gergin bir bitki çayı için sakinleşin bence. İyi geceler

Aktivite önerisi istiyorsanız arama motoruna artık çocuğunuzun yaşı kaçsa o yaş grubu için aktivite yazdığınızda milyon tane seçenek bulabilirsiniz. Burdan daha yararlı olur. Sizin asabınız bozulmuş bir bitki çayı için sakinleşin bence. İyi geceler
Hic aklima gelmemis. Gercekten zekaniza hayran kaldim. Yine tavsiyeniz icin sagolun. Uyuyacagim. Size afiyet olsun

Bu arada kenarda birikimim var. Onu kizimin gelecekteki egitimi icin ayirdim.
Çocuğunuz hareketli ve yetişemiyorsunuz diye stres olup çocuğa bağırdığınızı siz söylediniz hatırlatırım!
Madem paranız var çıkınınızdan bir zahmet çıkarın da çocuğa sağlıklı ve keyifli vakit geçirecek bir bakıcı tutun.
Yazık yavruya. O çocuğun şuanki psikilojisi ilerideki okul parasından daha önemli.
Şu yaşlarda haleti ruhiyesi, karakteri şekilleniyor, yarın geç olabilir. Var madem paranız evladınız için kıyın bir zahmet.

Ben uykusuz kalmaya raziyim ama malesef ki kizim ben bilgisayar basina oturunca babasini birakip yanima kosuyor.

Bu durumda Kv de baksa evde bakıcı da olsa kızınız size gelmek ister

Çözüm bunu rutin yapmak yani o zamanda kendini ilgisiz görmemesi onun dikkatinin babası tarafından çekilmesi

Gerekirse anne işe gidiyor denilip odanın kapısının kapatılması

Evde çocukla çalışmak zordur ama sizin saatleriniz esnek bence akşama kadar çocuğa zaman ayırıp eşiniz geleceği zamana da çocuğu sözlü olarak hazırlayıp ben işe gideceğim, siz de babanla şunu yapacaksınız diye oyun, etkinlik, iş yani çocuk ne severse onu ayarlamak lazım

Gündüz uyurken de ev işi değil yine çalışmaya zaman ayırılır ev işini çocuk da uyanıkken aile olarak yapın

Hic komik degil. Mizah anlayisinizi derdini anlatip fikir soranlarin uzerine denememeni tavsiye ederim.
Biz konuyu açıp gidenlere takılırız.
Niyetim sizi kırmak değildi, kusura bakmayın.

Size kalsa çocuk sahibi olamayız demişsiniz.
Ona da cevap vereyim.
Hariçten gazel okumuyorum.
Tek çocuğum var, onu büyütürken mesleğime üç yıl ara verdim oğlum anaokuluna başlayınca ben de kendi anaokuluma döndüm.
İkinci bir çocuğa maddi, manevi şartlarımız bize göre yeterli olmadığı için ve kaliteli sosyal destekten de mahrum olduğumuz için eşimle tek çocukla yetinme kararı aldık.

Bir üyeye verdiğiniz cevapta kenarda birikmiş param var demişsiniz.
Çıkarıp harcamanın tam zamanı.
Paraya kıyıp kızınıza kaliteli bir oyun ablası tutun.
Okul öncesi dönem sosyal-duygusal ve bilişsel gelişim açısından altın yıllar.
Bu yıllarda psikolojisi olumsuz etkilenen bir çocuğun;
ilerde en iyi okullarda eğitim alsa da başarılı olması zor.
Akademik açıdan başarılı olsa da başka yönlerden eksik kalıyor böyle çocuklar.

Siz de biraz daha sakin olmaya çalışın.

O kadar saçma ki konunuz.
Eviniz, arabanız, yazlığınız var ama geçinemiyorsunuz.
Sonra imkanım var ama kıyamıyorum diyorsunuz.
Kenards birikmişim var ama gelecekteki eğitim bla bla bla...
Siz önce şu an çocuğu perişanlıktan kurtarın. Nasıl oyalarım demek, falanca gelsin de tv izlerken çocuk da kenarda dursun demek çocuğuna kıyamayan bir annenin söyleyeceği şeyler değildir bence.

Calisan ve cocuklusunuz ama.merak ettim dogrusu siz calisirken ise goturuyor musunuz cocugu. Buzluk olayini bende dusundum ancak hafta sonlari islerimi halledebiliyorum ancak. Ev toplama yemek yapmak vs. Gibi. Yine de tesekkurederim.

canım ben sana tüm hayatımı, nelerle uğraştığımı tek tek anlatırsam oturur kendi haline şikayet ettiğine pişman olursun.. fikir sordun kendimce hayatı nasıl kolaylaştırdığımla ilgili deneyimimi seninle paylaştım. herkesin zorluğu kendine.. şikayet etmenin de kendine dertlenmenin de kendine faydası olmadığı gibi kimseyi de ilgilendirmez kimse de sana acımaz.. bu söylediklerimi otur bir daha düşün şimdi..

7 senedir calistigim bir is. 3 bucuk yildir evliyim. Evlendigim sene anadolu yakasi subemiz (ben isletiyordum) kentsel donusume girince , ben home office dondum. . Dayimda bu durumdan sikayetci degil. Cunku isler aksamiyor aksine artis oluyor. Ve is yukum onceki yillara gore artmasina ragmen yetistiriyorum. Bundan sonrali.islerim home office olmaz belki .. o zaman da tazminat alabilme ihtimalim oldugu icin bi sure calismam. Ama beni cikartmiyor. Teklif ettm .

şimdi iş dayınızın ve 7 senedir çalışıyorsunuz yazıyla yedi

ama aldığınız asgari ücretten az

bence dayınız sizi çalıştırmıyor

size "evden işlere destek olduğunuz" için harçlık veriyor

bu böyle değilse 7 yıllık bir çalışana asgari ücret altı verilmez

part time çalışıyor, zaten evden el atıyor, bu da ona harçlık olur tadında bir iş şu an yaptığınız

bebek küçükken çok uyuduğu dönemde sizi zorlamamış ama artık o kadar iş çıkartamıyorsunuz demek ki bunalmışsınız

sizi çıkartmaz tabii zira yaptığınız işi aynı paraya yapan bulamayacağı gibi tazminat da ödemek istemez

açıkça çocukla yapamadığınızı söyleyip ya zam isteyin ya da beni çıkart deyin zira başka çözüm yok

Çocuğa da yazık size de yazık. Eşinizle konuşun bir yaşlı kadın veya üniversitesi öğrencisi tanıdık varsa onu tutun. Zaten 3 - 5 saat baksa size yardımı olur.

Kizlar selamlar herkese

Ben 34 yasinda bir anneyim. Bebegim dogdugundan beri home office calisiyorum , isim hep telefonda ve bilgisayar uzerinde hesap kitap vs. Ve hic zaman hic bir an bir destekcim olmadi. Kayinvalidem cocugum olmadan once bana oglen bir de gelip aksam 5 e kadar otururdu. Bebek olduktan sonra cok hastayim diye evinden cikmiyor. Ben evlendigimden beri hasta ama cocuk oldugunda da gelmemesini bunun arkasina koyuyor. Cocuga hic bakmayacagini falan soyluyordu. Ama ne yalan soyleyeyim ben bakim istememekle birlikte , yine de her zaman ki gibi gelir , 1 den 5 e kadar nasil oturuyosa bi kac saat oturur yaninda durur bende islerimi hallederim diyordum. Malesef ki evime dahi ugramiyor. Bu apayri bi konu tabi.. annem ve babam sehir disinda ve sadece sene de 1 kere geliyorlar 2 ay kadar kalip donuyorlar.
Maddi imkanim yok bebegime bakici tutamiyorum. Krese veremiyorum. Asgari ucret kazaniyorum. Hatta altinda calisiyorum. Ama gorusmemi yaptim insallah duzelme olacak.
Mevzu su ki artik cok bunaldim. Kizim hareketli donemini yasiyor . Gunduz iki saat uyuyor sonrasi hep uyanik. Gecelere kadar. Erken yatirip gunduz yapamadigim isleri gece yapayim diyorum ama olmuyor. Cunku erken yattigi zaman 5 de kalkiyor. Ben napicam. Bana yardim edin akil verin. Gece 12 lere 1 lere hatta damari tutarsa 3 lere kadar ayaktayiz. Gunduz 3 saat uykuda evi mi toplivam yemek mi yapcam , onlaro tamamen bosverdim .peki islerimi 2 saatte nasil tamamlicam. Benm bazen elimdeki sadece 1 is 40 dk suruyor. Ozellikle gunduz musteri isleri.
Caresiz kaldim. Napcagimi bilmiyorum. Delirmek uzereyim. Bagiran bir anne olmak istemiyorum. Ama bunaldim.
Bana akil verin yardim edin.
Belki benm aklima gelmeyen sizin aklinizda olan boldiginiz tecrube ettiginiz bir sey vardir. Tavsiyelerinizi bekliyor olacagim
Cocugun yaşi veya ayı kac. Emzirme var mi. Emen bebek gece uyaniyor çunku. Ben 2 yaşina kadar uykum hiç yoktu . Ağiz aliskanligi. Biraktiktan sonra kesintisiz uyudu. Ogle uykusu ayina gore degisir. Ogle uykusu fazla geliyor olabilir. Hareketli cocuklarda bu sknti olabiliyor. Benim oglum gece gec yatiyordu bu yuzden. Ogle uykusu saatini degistirdim 3 yasini gectikten sonrada tamamen kestim. Çunku oglen 15 dk uyuyo 1 saat uyutmaya calisiyodum . Gece 12 den once uyumuyordu. Daha dogrusu 9 da yataga geciyorduk 12 ye kadar debeleniyorduk. Birde uyku rutini cok onemli. Uykuya gecisi tam olarak bilemiyor bebekler. Ayni duzen onun uykuya gecis yapmasi gerektigi kodluyor. Mutlaka ayni degismeyen bir rutin edinin. Oturmasi surebilir ama cocugunuzda rahatlayip gelisimi daha saglikli olur. Suan biz ogle uykusunu biraktik 4 yasindayiz. Aksam saat 9 da yataga girisimiz 15 dkka sonra uykudayiz. Sabah 8 de en erken kalkisi. Cok hareketli bir cocuk bir tek gece uykusunda dinleniyor . O sebeple bu duzeni degistirmiyorum artik.

Benim 2 çocuğum var küçükler çalışıyorum canlı ders işleri işte korona dolayısıyla bakıcım yok.Ayrıca eşim vardiyalı çalışıyor bütün iş bende kaynanamın bu hayatta zarardan başka faydasını görmedim.Gelelim naısl baktığıma millet gıpta ettiğini söylüyor ama benim canım cıkıyor ama çok garip ki kendimi çok güçlü hissediyorum.Sabah çocuklarım kahvaltısını hazırlıyorum canlı dersten önce uyandılarsa yediriyorum yoksa da aralarda yada görüntüyü kapatıp yedirip bi yandan ders anlatıyorum.Dersim öğlense küçüğü 2 saat yatırıp büyüğe çizgi film açıyorum bazen ikisinde acıyorum.Evet zararlı biliyorum ama onun dısındaki bütün zamanlarımı tv açmayarak sürekli kaliteli zaman geçirerek geçiriyorum.Yemek temizlik olayları konusunda hayatımın düzeni var mesala çamaşır günüm temizlik günüm haftalık yapacağım yemek bellidir günü gününe.Eşim evdeyse o günün yemeğini görür yapar sağolsun ama genelde evde olmayabiliyor alısverisidr o hafta listesine göre yapılır.Hayat senin hayatın nasıl istiyorsan öyle yaşa.Vicdan yapıyor muyum yapıyorum ama onlara para kazanmak zorundayım iyi bi gelecek için.Ha kimseye muhtaç mıyım hayır yarın bi gün kayannam gelişte emeğim var diyemez dedirtmem.Sen kadınsın güçlüsün hep bunu kendine hatırlat😘😘😘Kolay gelsin 😘😘

Sanirim bende sizinle ayni fikirdeyim
Lutfen cocuk yaparken kv bakar anne bakar hala tutar teyze uyuturla dogurmasin kimse
Hi onceden anlasmalidir krese verme ben bakarim diyen bi aile ferdi amenna, hatta gerekirse makul ucret karsiliginda

Annenneler babanneler zaten ne skntilarla cocuk buyutmusler tam rahata erecek kafa dinleyecekken zorla cocuk baktirmak ustune birde kv yan bakti kp yok ters goctu triplere giriliyo

Cocuk isteyen dogdukdan sonraki dönemide dusunecek
Ya bi donem calismayip bebek buyutecek yada yeteri birikimi yapip kres bakici veya kv anne ile anlasmalidir
Yani kimse kimsenin cocuguna zorla bakmak zorunda degil bencz
Evet haklısınız ama aslında beklenen şu arkadaşlar. Tamamen doğurup atayım önüne baksın değilki zaten beklenti, destek olmaları. Eve gelip bir kaç saat yanında olması on dakka kucağına alması bile bi ferahlıktır. Çocuklar kalabalıkta gerçekten daha rahat büyüyor farklı insan görünce dikkatleri dağılıyor. Ben de tek başıma büyütüyorum, inanın bi on dakika bile rahatlatıcı.

Sonuçta aile fertleri birbirine destek olunca gerçek aile olur birlik olur, onlar bugün bi yarım saat bebeğini oyalar sende annelerin kayınvalidelerin yaşlılığında yemeğini yapar sen destek olursun bu sefer hayat budur. Herkesin birbirine ihtiyacı var bence.

Konu sahibi arkadaşım seni çok iyi anlıyorum. Çok güçlü bir kadınsın bunları aşacağını da biliyorum, güzel günlerimiz gelicek merak etme. Çok zorlandığında aç pencereyi iki temiz nefes al ve geleceği gör o minik bebeğin kocaman olcak meslek sahibi olcak inanamayacaksın ben aklıma bunları getirip depresyon çukurundan çıkmaya çalışıyorum.

Fikir olarak sadece aklıma genç bir abla part time yada kısa süreli kendi ailenin yanına gitmek geliyor.

Kenarda birikimim var diyorsunuz. Bir tek Eşinizin maaşıyla geçinebiliyor musunuz? Eğer o yetiyorsa, maaşınızdan birikim yapmayın. Bence yarısını bakıcıya verin. Çocuğa da yazık, size de. İleride daha çok kazanırsınız ama şu anda bebeğinizi rahat ettirin. Ya da haftada bir eve kadın gelsin, temizlik, ütü yapsın. En azından o yükü alın omuzlarınızdan, bebeğinizle geçirebilecek zamanınız olsun.

X