Çamaşırlar uzun programda mı, yoksa kısa programda mı yıkamalı ?

Barta kulesi

Çok cahilsin, keşke ölsen
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
21 Aralık 2022
3.805
15.045
Selam.

Ben çocuklarınkini ve beyazları uzun programda (3 saat) siyahları ve günlük giyilenleri kısa programda (40 dk) yıkıyorum.

Ekonomik açıdan uzun programın daha az elektrik harcadığı söyleniyor doğruluğu var mı?

Bir de beyazları ve çocuklarınkileri 50-60 derecede yıkıyorum, bir arkadaşım o şekilde lekelerin piştiğini, çıkmadığını söyledi kafam karıştı. Siz nasıl yapıyorsunuz ?

Selam.

Ben çocuklarınkini ve beyazları uzun programda (3 saat) siyahları ve günlük giyilenleri kısa programda (40 dk) yıkıyorum.

Ekonomik açıdan uzun programın daha az elektrik harcadığı söyleniyor doğruluğu var mı?

Bir de beyazları ve çocuklarınkileri 50-60 derecede yıkıyorum, bir arkadaşım o şekilde lekelerin piştiğini, çıkmadığını söyledi kafam karıştı. Siz nasıl yapıyorsunuz ?
Çamaşırları az kirli çok kirli ve hijyen olması gerekene göre 3 guruba ayırıyorum. Az kirliler yani çok fazla giymediğim yıpranmasını istemediğim renkli kıyafetleri bazen 30 derece 35 dakika yıkıyorum bazen 40 derece 35 dakika. Çok kirli renklilerimi 40 derecede 1 saat programda yıkıyorum ki o da çok yıpranmasın. Beyazlarımı yani hijyen gerektirenleri 60 derecede 3 saat yıkıyorum. İç çamaşır vs. Beyazlardan yıpranmasını istemediklerimi de guruplandırıyorum 40 derece 1 saat veya 60 derecede 1 saat olmak üzere. Şu uzun programların daha tasaruflu olduğunu duydum ama ne kadar doğru bilemem.

Beyazları bende 3 saat kadar yıkıyorum. Leke pişmesini ilk defa duydum düşük ayarda yıkanınca çıkmıyor mümkün değil zaten. Ekstra leke çıkarıcı falan kullanırsam öyle atarım 1 saatlige. Nevresimler de yüksek derecede yıkanıyor. Günlük değiştirdiklerimi 1 saatte yıkıyorum. Çocukların formalarını da bazen günlük 15 dkliga attığım oluyor. Kısa programın az elektrik harcadığını da duymamıştım

Selam.

hepsini 40 derecede 42 dk lık programda yıkıyorum

ekonomk yazan programlar bulaşık makinesinde de daha uzun sürer ama daha tasarrufludur makinenizin kullanma kılavuzunda da yazar. bu değerler

Arkadaşım yetkili serviste çalışıyor.
60 dereceden aşağı ayarlama makinayı ısı ayarı bozuluyor yüksek olması lazım diye kızmıştı.
O zamandan beri 60 derecede yıkıyorum hiç çekme olmadı camasirlarda.
1.5 saatde yıkıyorum genelde.
Makinam bozuldu anneannemin makinasını getirdim hep 40 derecede yıkamış bu zamana kadar ve fark ettim ki ısı ayarı bozulmuş su soğuk sürekli 90 derecede bile makinanın camı buz gibi.
Aklınızda olsun kızlar ısı ayarı bozulabilir böyle.

Beyazları ve havluları 60 da, renkli, siyah ve nevresimleri 40 da uzun programda yıkarım. Evet kısa programlar elektriği çok harcar. Uzun ve eco daha az su ve elektrik tüketir

Arkadaşım yetkili serviste çalışıyor.
60 dereceden aşağı ayarlama makinayı ısı ayarı bozuluyor yüksek olması lazım diye kızmıştı.
O zamandan beri 60 derecede yıkıyorum hiç çekme olmadı camasirlarda.
1.5 saatde yıkıyorum genelde.
Makinam bozuldu anneannemin makinasını getirdim hep 40 derecede yıkamış bu zamana kadar ve fark ettim ki ısı ayarı bozulmuş su soğuk sürekli 90 derecede bile makinanın camı buz gibi.
Aklınızda olsun kızlar ısı ayarı bozulabilir böyle.

çoook teşekkür ederim, bir yandan merak ettiğim buydu.

Bende sürekli az programda çalışınca koku yaptığını duymuştum.

Pamuklu nevresim takımı, havlu bornoz vs bunlar pamuklu eko da 50 derecede deterjan+soda+Lysoll şeklinde yikarim

Koyu renkler ve ince dokulu pamuklu kıyafetleri günlük programda yıkıyorum ve Lysoll ekliyorum.
Evet yüksek ısı hijyen için önemli ama kiri pişirdiği doğru. Ayrıca şu an kullandığımız giyim malzemeleri 60 derece ısıyi kaldırabilecek mukavemette değil. Yüksek ısı çabuk bozulma ve yipranma demek.

60 dereceyi sadece haftalık makine hijyeni için kullanıyorum.

X