Çaresiz hastalık mizofoni?

incirzeytin

sus, cahilliğin içinde kalsın..
Kayıtlı Üye
6 Aralık 2016
762
2.558
Kızlar benim için büyük bir dert oldu artık bu hastalık. Sırf bu yüzden toplu taşımaya kulaklıksız binemiyorum, toplu yemek davetlerine genelde katılmıyorum. Yatıya kalmak en büyük korkularımdan, sessiz ortamda yemek yenir ya da biri horlar diye canım çıkıyor. Şimdi de buna çatal kaşığın yemek yerken doğal olarak tabağa vurma sesi eklendi. Bu arada bunları bir restoranda falan yaşamıyorum, sessiz ortamlarda rahatsız ediyor. Çatal kaşık sesi yeni eklendi, büyük ihtimalle sebebi insanların yemek yediğini bildiriyor beynime. Yemek yerken ağız kapalı bile olsa çıkan o ses midemi bulandırıyor. En ufak sese tahammülüm yok bundan nefret ediyorum artık. Sakız zaten görmek bile rahatsız ediyor. Bir de mesela otobüste gidiyorum, biri sakız çiğniyor hemen kulaklığı takıyorum, sesi kesmiş olmama rağmen o ağzının görüntüsünden dolayı bile tekme tokat dalasım geliyor bakmamaya çalışıyorum.
Hayatım boyunca böyle yaşayamam ki. Anneannemin dişi yok şu an, yeni yapılacak. Onunla asla aynı masaya oturmuyorum. Hem bir gün ben de yaşlanacağım hem de böyle hayat gitmez ki. Kızarıyorum, kalbim çok hızlı atmaya başlıyor.

Bu hastalığın tedavisi yok deniyor, bazıları OKB’ye girer, o yüzden ilaçla hafifler diyor. Hiç başına gelen var mı? Boşuna ilaç kullanmak istemiyorum açıkçası. Ama eğer tedavisi buysa 10 ilaç da kullanırım yani. Gerçi beynimden bu sesi nasıl atabilirim bilmiyorum. Bu hastalığı yenen, mücadele eden, etrafında olan var mı? Nasıl yöntemler izlediniz ya da izliyorsunuz?
Şimdiden Ramazan’da olacak geniş aile sofrası beni öyle geriyor ki. Acaba kulak tıkacı işe yarar mı? Başka nedenler için kullandıysanız, gerçekten sesi kesti mi mesela yemek masasına onu takıp otursam?
Umarım tıp buna da çare bulur🙏🏻

İlaç tedavisini bilmiyorum ama terapinin ciddi faydası olacağını düşünüyorum. Bu tarz rahatsızlıklarda kişinin kendi mücadelesi de çok önemli. Kendini bıraktıkça hastalığın dozu artıyor ki bugün çatal bıçak sesi yarın başka sesler de eklenir. Hastalığın sebebinini bulmak ve tamamen iyileşmese bile en azından sosyal yaşamı aksatmamak için terapi alın bence.

Kızlar benim için büyük bir dert oldu artık bu hastalık. Sırf bu yüzden toplu taşımaya kulaklıksız binemiyorum, toplu yemek davetlerine genelde katılmıyorum. Yatıya kalmak en büyük korkularımdan, sessiz ortamda yemek yenir ya da biri horlar diye canım çıkıyor. Şimdi de buna çatal kaşığın yemek yerken doğal olarak tabağa vurma sesi eklendi. Bu arada bunları bir restoranda falan yaşamıyorum, sessiz ortamlarda rahatsız ediyor. Çatal kaşık sesi yeni eklendi, büyük ihtimalle sebebi insanların yemek yediğini bildiriyor beynime. Yemek yerken ağız kapalı bile olsa çıkan o ses midemi bulandırıyor. En ufak sese tahammülüm yok bundan nefret ediyorum artık. Sakız zaten görmek bile rahatsız ediyor. Bir de mesela otobüste gidiyorum, biri sakız çiğniyor hemen kulaklığı takıyorum, sesi kesmiş olmama rağmen o ağzının görüntüsünden dolayı bile tekme tokat dalasım geliyor bakmamaya çalışıyorum.
Hayatım boyunca böyle yaşayamam ki. Anneannemin dişi yok şu an, yeni yapılacak. Onunla asla aynı masaya oturmuyorum. Hem bir gün ben de yaşlanacağım hem de böyle hayat gitmez ki. Kızarıyorum, kalbim çok hızlı atmaya başlıyor.

Bu hastalığın tedavisi yok deniyor, bazıları OKB’ye girer, o yüzden ilaçla hafifler diyor. Hiç başına gelen var mı? Boşuna ilaç kullanmak istemiyorum açıkçası. Ama eğer tedavisi buysa 10 ilaç da kullanırım yani. Gerçi beynimden bu sesi nasıl atabilirim bilmiyorum. Bu hastalığı yenen, mücadele eden, etrafında olan var mı? Nasıl yöntemler izlediniz ya da izliyorsunuz?
Şimdiden Ramazan’da olacak geniş aile sofrası beni öyle geriyor ki. Acaba kulak tıkacı işe yarar mı? Başka nedenler için kullandıysanız, gerçekten sesi kesti mi mesela yemek masasına onu takıp otursam?
Bencede okb .Çok çokyazık size .Boşa ılac ıcmek ıstemıyorumda çok gereksız bır cumle.neden doktorlar gerejsız ılac verdınkı .Doktora gıdın acil bir sekılde :KK43:Boyle yasanmaz

ne zaman başladı bu durum? kaç aydır/senedir var?

tam okb diyemem ama düşüncelerinizi kontrol edemeyip defalarca o sesleri düşünüp kafanızda canlandırıyorsunuz ve kısır döngüye giriyorsunuz...

bundan dolayı zihinsel telkin ve okb için kullanılan ilaçlar fayda edebilir diye düşünüyorum

Ben de aynı dertten muzdaribim. Çaresini bulamadım. Sanki yıllar geçtikçe eskiye göre daha çok rahatsız olmaya başladım bazı şeylerden. Eskiden de böyleydim ama şimdi daha da tahammülsüzüm. Az önce eşimin horlamasına dayanamayıp yastığımı alıp salona geldim mesela. Zor gerçekten

Bencede okb .Çok çokyazık size .Boşa ılac ıcmek ıstemıyorumda çok gereksız bır cumle.neden doktorlar gerejsız ılac verdınkı .Doktora gıdın acil bir sekılde :KK43:Boyle yasanmaz
Hayır bazı doktorlar bu hastalığın OKB ye yönelik ilaçlarla çözülebileceğini savunurken, çoğu böyle bir şey olmadığını, bunun beynin hangi kısmından ve neden kaynaklandığını bile yeni bulduklarını ve ilaç tedavisi ya da başka bir tedaviyle çözülemeyeceğini savunuyor. Bazı hastaneler hafifletebileceğini söylese de asla geçiren bir şey yok çaresiz hastalık maalesef. O yüzden boşa ilaç içmek istemiyorum dedim. Evet hayat böyle gerçekten çok zor. Biri yemek yerse hemen odama gidip kulaklık takmaktan yoruldum.

ne zaman başladı bu durum? kaç aydır/senedir var?

tam okb diyemem ama düşüncelerinizi kontrol edemeyip defalarca o sesleri düşünüp kafanızda canlandırıyorsunuz ve kısır döngüye giriyorsunuz...

bundan dolayı zihinsel telkin ve okb için kullanılan ilaçlar fayda edebilir diye düşünüyorum
Yani şöyle diyeyim ben daha 3-4 yaşındayken kardeşimin meme emme sesine kulak tıkamamla başlamış. Sonra bunlara bin tane şey eklendi. Kendimi bildim bileli bunla mücadele ediyorum ama artık dayanılmayacak hale geldi bir insan çatal bıçak sesine de gıcık olur mu?
Bir de şöyle bir şey var, bir şeyle uğraştığım ortamda onu unutabiliyorum (ağız şapırdatmayı değil ama ağız kapalıyken çıkan o sesleri), fakat yemek anında her an kafamı meşgul edemem ki. Çekirdek yenmesine de kalabalık ortamdayken kafam alıyor ama evde ailem televizyon izlerken çitlesin deli oluyorum. Kimsede asla tolere edemediğim ağız şapırdatma ve sakız sesi. Bilmiyorum OKB mi bu sizce?

Ben de aynı dertten muzdaribim. Çaresini bulamadım. Sanki yıllar geçtikçe eskiye göre daha çok rahatsız olmaya başladım bazı şeylerden. Eskiden de böyleydim ama şimdi daha da tahammülsüzüm. Az önce eşimin horlamasına dayanamayıp yastığımı alıp salona geldim mesela. Zor gerçekten
Umarım benimki kadar ileri boyutta değildir😞 Çünkü ben çocukların yaptığı yemek yeme ve sakız sesine bile katlanamıyorum anne olursam ne olur bilmiyorum. Kulak tıkacı denediniz mi? Ya da terapi psikolog vs. ? Yararsız bulduğunuz çözümler nedir?

Yani şöyle diyeyim ben daha 3-4 yaşındayken kardeşimin meme emme sesine kulak tıkamamla başlamış. Sonra bunlara bin tane şey eklendi. Kendimi bildim bileli bunla mücadele ediyorum ama artık dayanılmayacak hale geldi bir insan çatal bıçak sesine de gıcık olur mu?
Bir de şöyle bir şey var, bir şeyle uğraştığım ortamda onu unutabiliyorum (ağız şapırdatmayı değil ama ağız kapalıyken çıkan o sesleri), fakat yemek anında her an kafamı meşgul edemem ki. Çekirdek yenmesine de kalabalık ortamdayken kafam alıyor ama evde ailem televizyon izlerken çitlesin deli oluyorum. Kimsede asla tolere edemediğim ağız şapırdatma ve sakız sesi. Bilmiyorum OKB mi bu sizce?
hayır okb daha farklı olur, her takıntıya okb denilmemeli ancak sizdeki durumda bir nevi takıntı. yani odaklanmışsınız o sese,her durumda tetiktesiniz ya birisi ses çıkarırsa diye. bu da bir takıntı döngüsüne sokmuş sizi.

bu döngüyü kırmanız ve zihninizin kontrolünü elinize almanız lazım.

SSRI dediğimiz ilaçlar takıntılarda kullanılır ancak yalnızca reçeteyle alabilirsiniz,bilemiyorum bence faydalı olabilir gibi sizde

Umarım benimki kadar ileri boyutta değildir😞 Çünkü ben çocukların yaptığı yemek yeme ve sakız sesine bile katlanamıyorum anne olursam ne olur bilmiyorum. Kulak tıkacı denediniz mi? Ya da terapi psikolog vs. ? Yararsız bulduğunuz çözümler nedir?
Çatal kaşık sesi, saatin tik tak sesleri, sakız sesi, hatta sakız çiğneyen bir insanın sadece görüntüsü, bilgisayarın fan sesi, çay içen insanların höpürdetmesi..... liste böyle uzayıp gidiyor. Çözümü olduğuna inanmadığım için de bir yol denemedim. Rahatsız olduğum ortamdan uzaklaşıyorum. Diğerleri gibi umursamaz olmayı çok isterdim

Bende de hafif düzeyde var bu rahatsızlık. Küçükken saat sesinden nefret ederdim odamın yanındaki odadaki saati bile kaldırtmıştım çünkü yan odadan gelen saat sesi bile uyutmuyordu beni. Allah'tan artık tik tak eden duvar saatlerini kullanan kalmadı. Horlama sesine de hiç katlanamam ama bu normal bence horlanmasından rahatsız olan çok insan var kuvvetli bir ses çünkü ama ben uyurken başka bir insandan gelen hiçbir sese katlanamıyorum nefes seslerine bile. Başka biriyle aynı odada uyuyamıyorum bu yüzden. Beni en çok zorlayan öksürük sesi. Biri öksürünce vücudum strese benzer tepkiler veriyor kalp atışlarım hızlanıyor. Eğer uzarsa yani kişi hastaysa ve sürekli öksürüyorsa ortamı terk ediyorum çünkü öfkeleniyorum. Zor bir rahatsızlık gerçekten ve ben de tedavisi yok diye biliyorum. İlaç kullanmayı da hiç düşünmedim.

Bende yıllardır ben ni boyleyım dıyorum benımde hafıf takıntılarım var yemek şapırtıdına ve sakıza asla ama asla tahammülüm yok bazen terk edemeyeceğim ortamda olunca ağlayasım geliyır sinirden horlama esyalarıma bnm haberım olmadan dokunulması bnm kullandıgım bırseyı yada bana aıt olup kullanmadım birsey bıle olsa ellenmesi odama gırılmesı ben varkn veya ben yokken bırı odama gırmeyecek hıc bır sekılde ınsanların aşırı seslı gülmesi yanımda bırı sacını kasıması vucudunda bı yarayı koparması ellemesı gbı kokulara bıde eve sıkılan parfum yan odadan ablsmın sıktıgı parfum kokusu mıdemı bulandırıyor asırı sese kalabalıga ınsanların seslı nefes alışı meyve yeyısı ellerını yalaması sarımsak sogan kokusu o kadar fazla kı nısanlımla bu konuda sımdıden catısıyorum eve gelınce işten şortla gezıyır yaz kız ben aksam esofmsn gıyılır gecd pıjama gıyılır yatılır yatakda sortla uyudugunu soyledı şimdiden strese gırdım ben yanımda sadece sortla evde gez yataga o sekılde gır bı kere tuyu kılı dokukur bn sacımı baglı tutarm gece orgu yaparım bende sgra kullanıyorm ama hergun dus alırım kapalı alanda ıcmem evde ıcılınce o koku benden gtmez mutfakda sıgra ıcsın odamda kul tablası kokusunu alırım bunun gbı dunya kadar sey ve o kadar yoruldum kı neden norml ınsanlar gbı gamsız degılım bırde bunlar olunca sınırden aglarım aglayınca uzulur uzuntuden ucuk cıkar asamıyorum bazı seylerı ve gercekden bazen sınır sıstemın cokuyor bu hayatda sadece bebeklerd cocuklara sabırlıyum bu konularda onlarn ypdıgıns tepkı vermiyorum

Bende de hafif düzeyde var bu rahatsızlık. Küçükken saat sesinden nefret ederdim odamın yanındaki odadaki saati bile kaldırtmıştım çünkü yan odadan gelen saat sesi bile uyutmuyordu beni. Allah'tan artık tik tak eden duvar saatlerini kullanan kalmadı. Horlama sesine de hiç katlanamam ama bu normal bence horlanmasından rahatsız olan çok insan var kuvvetli bir ses çünkü ama ben uyurken başka bir insandan gelen hiçbir sese katlanamıyorum nefes seslerine bile. Başka biriyle aynı odada uyuyamıyorum bu yüzden. Beni en çok zorlayan öksürük sesi. Biri öksürünce vücudum strese benzer tepkiler veriyor kalp atışlarım hızlanıyor. Eğer uzarsa yani kişi hastaysa ve sürekli öksürüyorsa ortamı terk ediyorum çünkü öfkeleniyorum. Zor bir rahatsızlık gerçekten ve ben de tedavisi yok diye biliyorum. İlaç kullanmayı da hiç düşünmedim.
Bende yıllardır saat sesı odadaki en ufak bır ısık olmayacak tamamen karanlık olcak ses olmayacak asa komsuda her saat zıl calan saat vardı rıca etdım kaldırmadu annem artık kadın bnm hasta oldugumu o saat yuzunden uyuyamadımı falan soylemıs oyke gıtmıs sese guruktuye kalabalıga akrabaya misafıre tahammülüm yok yasın daha 26 boyle bır cok seyı kafamda sorun halıne getırıp yıpranıyorum

Cok gecmis olsun cok zordur tahmin ediyorum. Bence terapi bayagi ise yarayabilir ama cok iyi bi doktor bulmaniz gerekiyor.

ya yemin ediyorum aynısı. şapırdatmaya gerek yok, sadece çiğneme sesi, yutkunma sesi, beni o kadar rahatsız ediyor ki. aynı şekilde çatal-bıçak sesi de..

kalabalık bir ortamda yemem gerekiyorsa mutlaka televizyonun sesini açıyorum sonuna kadar, ama yetmiyor tabii. ailem de kabullendi artık, çoğu zaman tabağımı alıp kaçıyorum ben. aşırı sinirim bozuluyor çünkü. şimdi düşüncesi bile gerdi beni.

herkese kulak tıkacı işe yarar mı diye sormuşsunuz da alın deneyin

yani kaç liralık şey ki bu eczanede satılan basit kulak tıkaçları

bana kalırsa yaramaz sofrada onu takarsanız hiç kimseyi yani olağan konuşmaları da duymazsınız bu durumda da odağınız yine birilerinin ağız şapırdatıyor olduğuna kayar

önemli olan bu seslerin rahatsız ediciliğine olan içsel algınızı kaldırmak

çözümü ilaçsa ilaç terapi ise terapi

yazdığınız seslerin çok güzle sesler olduğunu kimse söylemez zaten ama o seslere odaklanmayıp yaşıyoruz işte

bazı kişilerin ses ve koku duyarlılıkları fazladır muhtemelen sizin de öyle

dikkatinizi başka yöne vermeye odaklanın

mesela hiç otobüste sakız çiğneyen birinden rahatsız olmadım hatta düşündüm düşündüm otobüste sakız çiğneyen birisinin görüntüsünü gözümün önüne getirmeye çalıştım olmadı

bakmayın insanlara otobüse binince, kafanızın içi meşgul olsun etrafa algılarınızı kapatın

evdeki çekirdek çitlenmesinden rahatsız oluyorsanız oturun onların yanına kitabını alın ve okuyun ya da nette dolanın ama ilginizi çeken bri alanda

odağınız kitap olur okuduğunuz post olur ne yapıyorsanız o olur

bu bir günde geçmez tabii ama odaklanarak etrafla ilginizi kopartmayı başardığınız anda bu sorunun en azından azalır

gece artar özellikle uykuya dalmadan o saat sesine vs takılma daha çok olur çünkü hem etraf sessiz hem de sizin beyniniz artık uyumak dışında bir şeye odaklı değil

mesela salonda sesini duyamadığınız tv yi yatmaya gittiğinizde odanızdan duyarsınız

hayatta en sinir olduğum ses ne oldu biliyor musunuz oğlumu uyutmaya gittiğimde annemin çay karıştırma sesi

çay kaç saniye karıştırılır ama o çocuk uyuyacak diye uğraşırken şıngır şıngır aylarca sürüyormuş gibi gelir

aynı çayı şimdi karıştırınca sinir olma zira uyutmam gereken bir bebeğim yok

özetle beynimiz değişik bir organ

onunla ilgili sıkıntılarımızı esasen yine o çözüyor ama doktor yardımı da almak gerekiyorsa ertelenmemeli

Bende de vardı abimle aynı sofraya bile oturamazdım şapırtısından. Çekirdek yediğinde sinirlerim tavan yapıyordu dayanamıyordum. Sonra başka sebepten depresyon tedavisi görmüştüm kullandığım ilaç bunada iyi geldi senelerdir çok rahatım aklıma bile gelmiyor artık.

herkese kulak tıkacı işe yarar mı diye sormuşsunuz da alın deneyin

yani kaç liralık şey ki bu eczanede satılan basit kulak tıkaçları

bana kalırsa yaramaz sofrada onu takarsanız hiç kimseyi yani olağan konuşmaları da duymazsınız bu durumda da odağınız yine birilerinin ağız şapırdatıyor olduğuna kayar

önemli olan bu seslerin rahatsız ediciliğine olan içsel algınızı kaldırmak

çözümü ilaçsa ilaç terapi ise terapi

yazdığınız seslerin çok güzle sesler olduğunu kimse söylemez zaten ama o seslere odaklanmayıp yaşıyoruz işte

bazı kişilerin ses ve koku duyarlılıkları fazladır muhtemelen sizin de öyle

dikkatinizi başka yöne vermeye odaklanın

mesela hiç otobüste sakız çiğneyen birinden rahatsız olmadım hatta düşündüm düşündüm otobüste sakız çiğneyen birisinin görüntüsünü gözümün önüne getirmeye çalıştım olmadı

bakmayın insanlara otobüse binince, kafanızın içi meşgul olsun etrafa algılarınızı kapatın

evdeki çekirdek çitlenmesinden rahatsız oluyorsanız oturun onların yanına kitabını alın ve okuyun ya da nette dolanın ama ilginizi çeken bri alanda

odağınız kitap olur okuduğunuz post olur ne yapıyorsanız o olur

bu bir günde geçmez tabii ama odaklanarak etrafla ilginizi kopartmayı başardığınız anda bu sorunun en azından azalır

gece artar özellikle uykuya dalmadan o saat sesine vs takılma daha çok olur çünkü hem etraf sessiz hem de sizin beyniniz artık uyumak dışında bir şeye odaklı değil

mesela salonda sesini duyamadığınız tv yi yatmaya gittiğinizde odanızdan duyarsınız

hayatta en sinir olduğum ses ne oldu biliyor musunuz oğlumu uyutmaya gittiğimde annemin çay karıştırma sesi

çay kaç saniye karıştırılır ama o çocuk uyuyacak diye uğraşırken şıngır şıngır aylarca sürüyormuş gibi gelir

aynı çayı şimdi karıştırınca sinir olma zira uyutmam gereken bir bebeğim yok

özetle beynimiz değişik bir organ

onunla ilgili sıkıntılarımızı esasen yine o çözüyor ama doktor yardımı da almak gerekiyorsa ertelenmemeli
Damdan bu gerçekten bir hastalık ya zaten öylede kabul ediliyor tıpta. Odaklanma demek panik ataklı birine korkma demekle aynı şey. Yazdıkların doğru ama Tedavi şart

Damdan bu gerçekten bir hastalık ya zaten öylede kabul ediliyor tıpta. Odaklanma demek panik ataklı birine korkma demekle aynı şey. Yazdıkların doğru ama Tedavi şart

işte o odaklanmamanın yolu doktordan geçiyorsa oraya gitmeli

yani ben çaresiz dert deyip oturmayı olağan bulamıyorum da

seslerden rahatsız oluyor ama sadece bazı zamanlarda ve bunun farkında

bu durumda o farkında olduğu zamanları olmadığı zamanları ayrıştırıp sebebini bulmalı

cidden bana mesela çok ilginç geldi kulak tıpası işe yarıyor mu diye sormak

denemek kolay ve ucuzken onu dahi denemeden ilaçlar doktor buna çözüm olmayabilir diyorlar boş yere ilaç kullanmasam mı diye konuya girmek

hastalık tabii ki de hasta oldum ben deyip oturmuyoruz ki

yani ya yatıp dinlenelim iyileşelim diyoruz ya aman vitaminli şeyler yiyelim diyoruz ya doktora gidelim diyoruz

hiçbir şey yapmayıp hastayım, çok ağır hastayım demek bana göre değil galiba

konu sahibi doktor doktor gezdim çare bulamadılar yazsaydı yorumum daha farklı olabilirdi belki ama o çareyi aramış gibi durmuyor

çareyi bulabileceği yer kendi beynini içi ve bunu da doktor yardımı ile bulabiliyorsa o yardımı almalı

işte o odaklanmamanın yolu doktordan geçiyorsa oraya gitmeli

yani ben çaresiz dert deyip oturmayı olağan bulamıyorum da

seslerden rahatsız oluyor ama sadece bazı zamanlarda ve bunun farkında

bu durumda o farkında olduğu zamanları olmadığı zamanları ayrıştırıp sebebini bulmalı

cidden bana mesela çok ilginç geldi kulak tıpası işe yarıyor mu diye sormak

denemek kolay ve ucuzken onu dahi denemeden ilaçlar doktor buna çözüm olmayabilir diyorlar boş yere ilaç kullanmasam mı diye konuya girmek

hastalık tabii ki de hasta oldum ben deyip oturmuyoruz ki

yani ya yatıp dinlenelim iyileşelim diyoruz ya aman vitaminli şeyler yiyelim diyoruz ya doktora gidelim diyoruz

hiçbir şey yapmayıp hastayım, çok ağır hastayım demek bana göre değil galiba

konu sahibi doktor doktor gezdim çare bulamadılar yazsaydı yorumum daha farklı olabilirdi belki ama o çareyi aramış gibi durmuyor

çareyi bulabileceği yer kendi beynini içi ve bunu da doktor yardımı ile bulabiliyorsa o yardımı almalı
Evet kesinlikle

X