Çocuğum beni çok üzdü ne yapmalıyım

Serapp38

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
20 Mart 2024
2
0
38
Merhaba hanimlar ablam almanyadan geldi 3 gündür bizde kalıyor tabi onların çocuklarında iphone son model tablet son model olunca benim oğlumda bana bağırdı bak kardeşinin cocuklarının herşeyi var bizim hicbişeyimiz yok diye niye beni doğurdun dedi bu lafları nerden öğreniyor bilmiyoru çok ağladım sizce işe girmeyi deneyip taksitle almaya çalışsammı iş te yok ama ne yapsam hanımlar bilemedim çok üzülüyorum oğlum 13 yasında

Bunun sonu yok maalesef.
Şimdi taksitle alsanız devamı da gelecek onları nasıl alacaksiniz.
Evet kesle herkes eşit sartlarda yaşasa,eşit şartlara sahip olsa ama dünyanın hiçbir yerinde yok bu imkan.
Biraz sakin olun sonra oğlunuzla konusun anlatin sizi anlayacaktir eminim.
Ergenlik dönemi de başlıyor bu yaşlarda normal.

Saçmalamayın 13 yasinda cocuga telefon bile verilmez birakin yüz binlik telefonu ergenlik zamanlari cokda aldırış etmeyin cocuklara lütfen bagirip agladiklarinda da her istedikleri olucakmis muamelesi yapmayın tepenize çıkarmayın çocuk bu valla 24 yaşındayım 13 yasinda en büyük zevkim cizgi film izlerken burnumu karistirmakti 🤣🤣

Sizin çocuğunuz sınır bilmez ve sizde bu düşünce şekliyle onun sınır bilmezliğini körüklüyorsunuz. Aklı almayacak yaşta değil, ablanızın geldiği yerdeki yaşam şartları ve alım gücü ile buradakinin arasında uçurum olduğunu izah edin. Ayrıca yoktan anlasın, ne biçim bir konuşma şekli bu ? Sanki bana para kazanıyor. Çok istiyorsa derslerine çalışıp okuyup alabilecek seviyeye kendini taşıması gerektiğini söyleyin. 13 yaşındaki çocukta ne telefonu ayrıca. Lüzumsuz.

milletin evladı da başarıdan başarıya koşuyor deseydin. Allah’ın ergeni. Son model telefonu hakedecek ne yaptıysa? 13 yaşa telefon bile çok benim kız 11 yaşında sürekli söyleniyor arkadaşlarının telefonu varmış falan filan. Vallahi bir kulağımdan giriyor diğerinden çıkıyor.
Vallahi ya. Adam olduda iphone diye annesini azarlıyor. Hayret bir şey.
En güzelini yapıyorsunuz.
Bakın size bir şey anlatayım. Geçenlerde akşam saati dışarı çıktım markete gidiyorum, 12-13 yaşlarında bir çocuk arkadaşının yakasına yapışıp minibüse yapıştırdı. İnanın korktum, küçücük çocuklardan resmen korktum. Hemen polisi aradım, allahtan kapatır kapatmaz siren seslerini duydum. Ertesi sabah yine aynı yerden geçiyorum, bi baktım aynı çocuk başka bir arkadaşına zorbalık yapıyor. Zorbanın anasıda orada. Hemen koştu zorba oğluna sarıldı. Heeehhh dedim. Toplum içine çıkmaması gereken bir antisosyal yetiştiriyor. Utanmasıda yok. Evlat tatlı bir şey anlamaya çalışıyorum. Ancak sınır koymak zorundasınız ve bu sınırları ona iyice öğretmek zorundasınız. Yoksa hem size hem topluma zarar oluyorlar.

Yaw hiç mi çocuk yetiştirmekten anlamıyorsunuz ya
Çilek gördü çok pahalıydı alamadım yavrumun canı çekmiş kahroldum deseniz ben bulayım size işi de telefon için mi bu tavır
Çalındığında helaya düşürdüğünde filan ne yapacaksınız kredi çekip yenisini mi alacaksınız
Yarın ferrari istediğinde nasıl almayı düşünüyorsunuz banka mı soyacaksınız
Karşınıza alıp hiç mi konuşmadınız hiç mi öğretmediniz imkanlar dahilinde yaşanacağını

Vallahi ya. Adam olduda iphone diye annesini azarlıyor. Hayret bir şey.
En güzelini yapıyorsunuz.
Bakın size bir şey anlatayım. Geçenlerde akşam saati dışarı çıktım markete gidiyorum, 12-13 yaşlarında bir çocuk arkadaşının yakasına yapışıp minibüse yapıştırdı. İnanın korktum, küçücük çocuklardan resmen korktum. Hemen polisi aradım, allahtan kapatır kapatmaz siren seslerini duydum. Ertesi sabah yine aynı yerden geçiyorum, bi baktım aynı çocuk başka bir arkadaşına zorbalık yapıyor. Zorbanın anasıda orada. Hemen koştu zorba oğluna sarıldı. Heeehhh dedim. Toplum içine çıkmaması gereken bir antisosyal yetiştiriyor. Utanmasıda yok. Evlat tatlı bir şey anlamaya çalışıyorum. Ancak sınır koymak zorundasınız ve bu sınırları ona iyice öğretmek zorundasınız. Yoksa hem size hem topluma zarar oluyorlar.
Aynen öyle. Birde benim çocuklar kolejde okuyor 5 yıldır haliyle gelir seviyesi yüksek olunca çocuklarda telefon oluyor. Kimisi şımartmak için alıyor,kimisi anne baba çalıştığı için mecburiyetten.
Geçen bana diyor ki deneme sınavında derece yaparsam alır mısın telefon ? Derece yaparsan mutlu olurum seninle gurur duyuyorum daha da çok gurur duyarım ama telefon almam. Sen başarılı ya da başarısız olduğun için değil yaşına uygun olmadığı için telefon almıyorum. Dış dünyada öyle tehlikeler var ki sizi bu şekilde koruyabiliyorum diyorum. Bazen anlıyor bazen anlamıyor ama her konuda ikna olmasına gerek yok. Sonuçta onu korumak benim görevim.
Ama çocukların bu kadar fütursuzca bir şey istemeleri beni çok sinirlendiriyor. Konu sahibinin çocuğu 13 yaşına gelmiş ailesinin durumu neye yeter neye yetmez diye oturup düşünmüyor. Kendilerinin olmayan kazançları harcamak kolay geliyor

Çocuğunuz bir kavram karmaşası yaşıyor. Ona telefonun onun için neden lazım olduğunu anlatın. “Sen dışarıda zaman geçiriyorsun sana istediğiniz zaman ulaşmak için ve sen de bize gerektiğinde ulaş diye sana bu telefonu aldık. Telefon markası sadece statü gösterisidir senin yaşın bir statü gerektirmez ileride güzel kazançlarla kendine en iyisini alırsın inşallah. Eğer bu telefona ihtiyacın olmadığını düşünüyorsan evde bırakabilirsin” gibi.

Çocuğunuz bir kavram karmaşası yaşıyor. Ona telefonun onun için neden lazım olduğunu anlatın. “Sen dışarıda zaman geçiriyorsun sana istediğiniz zaman ulaşmak için ve sen de bize gerektiğinde ulaş diye sana bu telefonu aldık. Telefon markası sadece statü gösterisidir senin yaşın bir statü gerektirmez ileride güzel kazançlarla kendine en iyisini alırsın inşallah. Eğer bu telefona ihtiyacın olmadığını düşünüyorsan evde bırakabilirsin” gibi.
Anlıyomu ki arabada öyle onlar da audi var onuda kıskanıyor anlamadım gitti

Merhaba hanimlar ablam almanyadan geldi 3 gündür bizde kalıyor tabi onların çocuklarında iphone son model tablet son model olunca benim oğlumda bana bağırdı bak kardeşinin cocuklarının herşeyi var bizim hicbişeyimiz yok diye niye beni doğurdun dedi bu lafları nerden öğreniyor bilmiyoru çok ağladım sizce işe girmeyi deneyip taksitle almaya çalışsammı iş te yok ama ne yapsam hanımlar bilemedim çok üzülüyorum oğlum 13 yasında
Ne var ağlayacak..şuan telefon yaşı bile değil. Almak zorunda değilim elimden bu kadarı geliyor gayet de iyi ebeveynim deyin geçin. İşe girmenizi anlarım.da telefon almak için işe girmek ne demek allasen

Son model iphone temel ihtiyac degil hatta o yaşta biri icin özel ihtiyacta değil.
13 yasinda cocugu tepenize cikartmayin bu kadar. Siz annesisiniz, sizi azarlayamamali, boyle konusamamali. Bu yaşta bu saygisizlikari yapan ileride ne yapmaz? Bir de işe girip istedigini alarak ödüllendirmeyi dusunuyorsunuz bu hareketleri. 🙄

Benim oğlum kolejde okuyor herkeste iPhone var. Bizimki de Vestel mi ne yüz yıl önceki telefon onda. Bir kere dedi ki biliyor musun herkeste iPhone var dedi. Ben de evet benim de bazı arkadaşlarımda var. Bu imkan meselesi canım. Her zaman herşeyin en iyisine sahip olamayız. Başkasının da hiç telefonu olmayabilir ama senin var. Onalr da sana ozenebilir. Kamerası falan çok güzel ben de çok beğeniyorum ama bir telefona o kadar para vermek benim için mantıksız geliyor. Senin için de zaten çok gerekli değil dedim. O da tamam dedi.

Yahu para olsa da 13 yaşındaki çocuğa son model iphone alınır mı? Çok istiyorsa büyüyünce kendine alsın.

Siz de çalışın ama kendinizin ve çocuğunuzun geleceği için çalışın. Eylülde yeni modeli çıkacak telefon için değil.

X