Çocuk için psikolog mu psikiyatrist mi? 4,5 yaş

coffee84

Guru
Kayıtlı Üye
2 Kasım 2012
576
243
Merhaba arkadaşlar.. Benim sorunum 2017 Nisan doğumlu oğlum. Yani sorunum demeyeyim tabii ki canım kanım iyi ki var ama çok fazla çatışma yaşıyoruz. 6,7 aylıktan beri belirgin bir inatçılık durumu zaten var. Mesela bebekliğinden beri istemediği tek bir şeyi bile yaptıramadım aslaaa. Bu konu büyüdükçe çatışmaya ve iletişim sorununa döndü. Acayip konuşkan, farkındalığı çok yüksek bir çocuk, çok hareketli hatta parklarda hep övgü alır, jimnastiğe başladı çok memnun. mesela bi gün eve geldik dört tekerlekli bisikletinin arka tekerleklerini kendi çıkarmak istedi ben dengede durup öğreneceğim diye o zaman 3 yaşındaydı. Biz daha erken yapamazsın desek de ağlaya ağlaya hırslanarak 2 günde çözdü. Bu ve bunun gibi örnekler çok. Fakat her konuda hele ki uykusu varsa (kreşe de gidiyor) akşam bize dünyayı dar ediyor. Elini zor yıkatıyorum, duşa zor sokuyorum, üstünü zor değiştiriyorum. Her şeye karşı direnç gösteriyor. Mesela onunla aynı şeyi kuzenine de alsak önce onunkine bakıp aynı bile olsa değiştirelim mi diyor. Biz hep anlatıyoruz, elimizden geleni yapıyoruz ama 2 gün iyiysek, 3. gün çatışma. Vurmalar da başladı :KK43: Bir de şu var kimseyi gerçek anlamda sevmiyor gibi teyzeleri gelse yüzlerine bakmıyor, candan ve içten değil. Ay bilmiyorum karışık anlattım ama dün gece de yine çatışma yaşayınca bi uzmana danışmak istedim. Sizce çocuk ergen psikoloğu mu? Yoksa önce çocuk ergen psikiyatriste götürüp sonra mı terapi alsak. Çatışma sonrası çok üzülüyorum çünkü o dolulukla bazen hakaret bile kaçıyor ağzımızdan ya da parmak sallama falan :KK43: çok sağolun arkadaşlar şimdiden..

Bahsettiğiniz durumlar yaşı ile doğru orantılı zorluklar.
Bir çocuk psikologuna giderseniz bu tür davranışlarında nasıl yol alacağınızı size gösterebilir.
Keza psikiyatriye de gitseniz zararı olmaz ilaç vermek yerine muhtemelen psikologa sevk edecektir. (direk psikologtan randevu alamazsanız devlete gidip bu şekilde sevk talep edebilirsiniz)

Bana çok normal geldi aslında. O inat durumu, aynısı olsa bile arkadaşındaki isteme hemen hemen o yaştaki tüm çocuklarda var. En azından benim çocuğum ve çevremdekiler öyle. Teyzesine de daha bir iki aydır ancak yaklaşmaya başladı. Daha doğrusu sevgisini gösterme yöntemi farklı. Psikiyatrist falan çok aşırı olur bana kalırsa. Çok rahatsızsanız alanı çocuklar olan bir psikoloğa danışabilirsiniz.

Merhaba arkadaşlar.. Benim sorunum 2017 Nisan doğumlu oğlum. Yani sorunum demeyeyim tabii ki canım kanım iyi ki var ama çok fazla çatışma yaşıyoruz. 6,7 aylıktan beri belirgin bir inatçılık durumu zaten var. Mesela bebekliğinden beri istemediği tek bir şeyi bile yaptıramadım aslaaa. Bu konu büyüdükçe çatışmaya ve iletişim sorununa döndü. Acayip konuşkan, farkındalığı çok yüksek bir çocuk, çok hareketli hatta parklarda hep övgü alır, jimnastiğe başladı çok memnun. mesela bi gün eve geldik dört tekerlekli bisikletinin arka tekerleklerini kendi çıkarmak istedi ben dengede durup öğreneceğim diye o zaman 3 yaşındaydı. Biz daha erken yapamazsın desek de ağlaya ağlaya hırslanarak 2 günde çözdü. Bu ve bunun gibi örnekler çok. Fakat her konuda hele ki uykusu varsa (kreşe de gidiyor) akşam bize dünyayı dar ediyor. Elini zor yıkatıyorum, duşa zor sokuyorum, üstünü zor değiştiriyorum. Her şeye karşı direnç gösteriyor. Mesela onunla aynı şeyi kuzenine de alsak önce onunkine bakıp aynı bile olsa değiştirelim mi diyor. Biz hep anlatıyoruz, elimizden geleni yapıyoruz ama 2 gün iyiysek, 3. gün çatışma. Vurmalar da başladı :KK43: Bir de şu var kimseyi gerçek anlamda sevmiyor gibi teyzeleri gelse yüzlerine bakmıyor, candan ve içten değil. Ay bilmiyorum karışık anlattım ama dün gece de yine çatışma yaşayınca bi uzmana danışmak istedim. Sizce çocuk ergen psikoloğu mu? Yoksa önce çocuk ergen psikiyatriste götürüp sonra mı terapi alsak. Çatışma sonrası çok üzülüyorum çünkü o dolulukla bazen hakaret bile kaçıyor ağzımızdan ya da parmak sallama falan :KK43: çok sağolun arkadaşlar şimdiden..
Merhaba öncelik çocuk psikoloğu zaten kendisi inceleyip gerekli görürse sizi psikiyatriye yönlendirir.

Yaşına Göre normal şeyler yazdklarniz ama aile olarak sizin davranışlarınızı gözden geçirmenz için bir danışmaya ihtycnz var gibi geldi. Biz kurumda çocukta bir sorun var diye gelen aileleri irdeledgmzde önce anne babayla görüşür durumu anlar yaptıkları hataları duzeltnce çocuğun da farkllstgni gözlemlerdik.

Mizaç neyse o,bende de var bir tane 9 yasinda pedagog psikiyayrist hepsi denendi.Bir yere kadar törpüleniyor davranislari ama karakteri oyleyse degismiyor çok bir fayda göremedim ben.Yaşı büyudukce biraz degisti sadece.

Benim kıızım 2 yasında,su saydıklarınızı cogu 1 aydır var.
Pedagog yardımı alacagım bende.
Hatta 1 yasdan itibaren almadıgıma cok pismanım.
Pandemi bebeği oldugundan rutin kontrollerine zor götürdük.
Bence burda asıl sorun ebeveyn olarak bizlerin nasıl tepki vereceğini bilmemesi.
Ben bilmiyorm,okuduklarım yetmiyor mesela.
Yemek yemek istemediğinde bırak yemesin diyen uzmanları dinlesem,3 gün ac gezecek konumdayız:KK43:

Aslında çoğu kişinin de yazdığı gibi bende yaştan kaynaklı olduğunu düşünüyorum , benim oğlum da 2017 temmuz doğumlu oda aynı inat agresif , çok nazlı ve çok kaprisli :KK43: duşa giriyor saçımı yıkama diyor , ikna ila saçını yıkamaya başlıyorum mikroplarımı geri koy diye ağlıyo :) bak kirlerim gidiyor işte neden şampuanladın diye çok ağladı :) gülüp geçiyorum, bazende hadi şu oyuncağını yıkayalım , sen kendin yıkanmaya çalış bakalım nasıl yapıyorsunlarla severek giriyor duşa ,sabahları okula giderken ayrı bir kaos yaşıyoruz, sürekli mız mız ve aşırı kaprisli ama şunu gördüm çocuğumda, ben agresif ve gerginsem ona da yansıtıyorum oda aynı şekilde bana yansıtıyor :KK43: aslında onlar bizim aynamız her ne kadar kişiliklerinde de olsa da bizleri etrfalarını çok iyi gözlemliyorlar .... belki okulunda öfkelendiği şeyler vardır öğretmeni ile de iletişime geçmelisiniz bence , kardeşi varsa kardeşini kıskanıyor olabilir..

Aslında çoğu kişinin de yazdığı gibi bende yaştan kaynaklı olduğunu düşünüyorum , benim oğlum da 2017 temmuz doğumlu oda aynı inat agresif , çok nazlı ve çok kaprisli :KK43: duşa giriyor saçımı yıkama diyor , ikna ila saçını yıkamaya başlıyorum mikroplarımı geri koy diye ağlıyo :) bak kirlerim gidiyor işte neden şampuanladın diye çok ağladı :) gülüp geçiyorum, bazende hadi şu oyuncağını yıkayalım , sen kendin yıkanmaya çalış bakalım nasıl yapıyorsunlarla severek giriyor duşa ,sabahları okula giderken ayrı bir kaos yaşıyoruz, sürekli mız mız ve aşırı kaprisli ama şunu gördüm çocuğumda, ben agresif ve gerginsem ona da yansıtıyorum oda aynı şekilde bana yansıtıyor :KK43: aslında onlar bizim aynamız her ne kadar kişiliklerinde de olsa da bizleri etrfalarını çok iyi gözlemliyorlar .... belki okulunda öfkelendiği şeyler vardır öğretmeni ile de iletişime geçmelisiniz bence , kardeşi varsa kardeşini kıskanıyor olabilir..
Mikroplarımi geri koy mu? 😂 Benimki de tam tersi sudan banyodan çıkmıyor. Çip çip sesi çok güzelmis duymadan yapamazmis küçük hanım. Banyoya girmese de illa küvette bir yerde ve onunla oynanacak. Su kuşu doğurmuşum da haberim yok.

Benim kıızım 2 yasında,su saydıklarınızı cogu 1 aydır var.
Pedagog yardımı alacagım bende.
Hatta 1 yasdan itibaren almadıgıma cok pismanım.
Pandemi bebeği oldugundan rutin kontrollerine zor götürdük.
Bence burda asıl sorun ebeveyn olarak bizlerin nasıl tepki vereceğini bilmemesi.
Ben bilmiyorm,okuduklarım yetmiyor mesela.
Yemek yemek istemediğinde bırak yemesin diyen uzmanları dinlesem,3 gün ac gezecek konumdayız:KK43:
Benim oğlumda 2 yaşına girecek pedagog Adem güneşin pedogoji okulunu dinliyorum fırsat buldukça YouTube'dan ve kendi kararimi da düşünüp veriyorm bu şekilde. Siz kimleri okuyup izlyrsnz

Kesinlikle oyun terapisti tavsiye ederim.Götüreceginiz uzmanın eğitimini iyi araştırın.Danisman adı altında alakasız bölüm mezunu bir çok insan birkaç sertifika ile psikologluk yapıyor Muhakkak lisans eğitiminin psikoloji üzerine olmasına dikkat edin.İlac ihtiyacı varsa doğru bir uzman zaten sizi yönlendirir psikiyatriye.CAS testini 5 -17 yaş arası sorunu olsun olmasın bilinçli ve imkanları elveren her ebeveyne yaptırmasını öneririm.Yurtdisinda çok popüler ama ülkemizde o kadar yaygın olmayan çok mühim bir test.Özellikle ilkokul çağı başlamadan yaptırıldığında başarısızlığı önleyen birçok tedbir alınabiliyor.Hiperaktivite,duygusal durum bozuklukları ,üstün zeka ya da zayıf yanlarının tesbiti gibi birçok durumu ortaya çıkaran bir test sizin araciliginiz ile bilmeyenlere de duyurayim istedim.

Mikroplarını lütfen geri koyun! :KK36:

Tercihim oyun terapisi yapan çocuk psikoloğundan yana.

Psikiyatristlik bir durum olduğunu sanmıyorum, varsa da psikolog yönlendirir.

Dışardan bakınca çok normal geliyor anlattıklarınız ama biz de az çok benzer sebeplerle oyun terapisine başladık.

benim oğlumda üç bitecek üç ay sonra ve onda da aşırı inat dediğiniz her şey var neredeyse yorulduğum zaman tepkisiz kalıyorum ve iki seçenek sunuyorum elini mi yıkamak istersin duşa mı girmek istersin gibi bekliyorum o seçiyor böylece çatışma azaldı ama başka bir evdeyken ben de ağlıyorum resmen :KK70:

X