Çocuk mu yapsak derken taşınsak mi acaba?

3gunlukdunya

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
24 Ağustos 2015
2.508
3.252
Ben olsam 2+1 sıfır ev alırım
Ev almayı gözünüz kesmiyorsa oturmak istediğim eve kiraya çıkarım

İleriyi , yarını düşününce o yarın gelmeyebiliyor .. Anı yaşamak , yaşarken zevk alarak yaşamak gerekiyor .. O kadar maaşa mutsuz olunan evde yaşamak , en alt tercih değil , hiç olmamalı ..

Yeni evde , hamileliği de ertelememeli . Eğer eşinize güveniyorsanız ..

darkmore

Her dedigi cikan Nostradamus-more
Pro Üye
28 Kasım 2010
34.823
106.070
Sanırım biraz gaz almak istiyorum.
Yap caniko cocugu
Kimse cezasiz kalmamali dermisim agahsjahsjak
Yani isin geyigi bir yana,hayatinin herhangi bir doneminde evet ben cocuk istiyorum diyorsan,sartlarin da uygun. Cocugu yap once sonra tasinirsan tasin. Nasil olsa kiradan cikip kiraya gideceksin yanlis anlamadim dimj? Kira isi kolay,butun evler senin.

dilzar

iki çiçeğim, bir böceğim👧👧👶
Kayıtlı Üye
30 Aralık 2011
5.009
11.048
çocuk yapma (ki bu terimden nefret ederim) konusunda bu kadar kararsizsaniz, sürekli bir şeyleri bebek ile karşı karşıya getirip, oylama yapıyorsanız hazır değilsiniz demektir. yakında robot süpürge mi alsam vs vs vs yoksa bebek mi yapsam diye konu açarsanız şaşırmam.

Hamilelik günlüğü : Doğumdan bu güne 554 gün geçti.

captain price

erkek değilim ben
Kayıtlı Üye
29 Nisan 2015
26.504
91.144
çocuk yapma (ki bu terimden nefret ederim) konusunda bu kadar kararsizsaniz, sürekli bir şeyleri bebek ile karşı karşıya getirip, oylama yapıyorsanız hazır değilsiniz demektir. yakında robot süpürge mi alsam vs vs vs yoksa bebek mi yapsam diye konu açarsanız şaşırmam.
Söylediğiniz şeyi aklınız kesiyor mu ya? Yorum yapmak için boş boş yazıyorsunuz. Farkındaysanız konumda çocuk mu yapayım yoksa tasinayim mi demedim. Önceki konum çocukla alakali olduğu ve çocuk planım da olduğu için taşınmak mantıklı mı diye sordum. Okuduğunuz şeyi anlasaydiniz bu yorumu yazmazdiniz.

dilzar

Kayıtlı Üye
30 Aralık 2011
5.009
11.048
Söylediğiniz şeyi aklınız kesiyor mu ya? Yorum yapmak için boş boş yazıyorsunuz. Farkındaysanız konumda çocuk mu yapayım yoksa tasinayim mi demedim. Önceki konum çocukla alakali olduğu ve çocuk planım da olduğu için taşınmak mantıklı mı diye sordum. Okuduğunuz şeyi anlasaydiniz bu yorumu yazmazdiniz.
ben okuduğum şeyi gayet anlıyorum. siz önce kendi attiginiz başlığı yüksek sesle okuyun, anlayın. ve ondan sonra yorum yapanlara çatın

captain price

erkek değilim ben
Kayıtlı Üye
29 Nisan 2015
26.504
91.144
ben okuduğum şeyi gayet anlıyorum. siz önce kendi attiginiz başlığı yüksek sesle okuyun, anlayın. ve ondan sonra yorum yapanlara çatın
Yani siz sadece başlığı okuyorsunuz ona göre cevap veriyorsunuz. Hmmm peki. Türkçe öğretmeninize sevgiler.
Cevap yazmakla uğraşmayın. Görünmez yapıyorum sizi. İyi günler.

dilzar

Kayıtlı Üye
30 Aralık 2011
5.009
11.048
Yani siz sadece başlığı okuyorsunuz ona göre cevap veriyorsunuz. Hmmm peki. Türkçe öğretmeninize sevgiler.
Cevap yazmakla uğraşmayın. Görünmez yapıyorum sizi. İyi günler.

siz söylediniz diye tüm Türkçe öğretmenlerimi bulup selamınizi iletirim.

yazim dili seviyesi "hmm peki" olan biri beni görünmez yapıyor diye cok üzüldüm doğrusu.

kedicikcns

Guru
Pro Üye
4 Aralık 2010
1.419
721
36
Ev sahibi olmadan çocuk yapmayın bence. 1500 lirayı kiraya vermek yerine kredi çekip uygun fiyatlı bir ev alın 150 200bin civarı paranız boşa gitmemiş olur hem. Başkasının evine 1500 vermektense kendi evine vermek daha iyi olur. Geliriniz de iyiymiş. Çocuk doğunca hemen işe dönmek zor. Ben bıraktım işimi. Annem hergün bakamam dedi. Bakıcı tutsam o da pahalı ve güvenilir değil.

Sade frappe

Aktif Üye
Doğa Severler Kulübü
Kayıtlı Üye
26 Şubat 2019
1.506
1.760
Bu hesapta bir yanlışlık var bence. Çocuk olmadığı halde sabit giderinizin 8.000 tl olduğunu ve kenara 1.000 ile 2.000 lira atabildiginizi, cocuk yaptiktan sonra cocugun 3 yasina kadar da birikim yapmak istediginizi söylüyorsunuz. Nasıl olacak sizce bu? Bebek dediğiniz şey ona gebe kaldığınız andan itibaren masraf gerektiren bir şey. Devam mamasıydı, beziydi, giysisiydi, oyuncaklarıydı, odasıydı, bebek eşyalarıydı...bu liste uzar da gider.

zorunlunick

Ve dünya haykırır 'insanoğlu aykırı'
Doğa Severler Kulübü
Kayıtlı Üye
17 Ocak 2020
17.243
24.471
Captain sen de ne kararsızsın, her şeyi bize soruyosun demezseniz eğer, yine ben :)

Şöyle bir konu açıp çocuk konusunda fikir almıştım. Geneli 'yap gitsin şeklindeydi'. Fikre biraz daha alışmak ve bu süre içinde de kilo vermek için çocuk fikrini yıl sonuna erteledim. Hemen olur mu olmaz mı meçhul ancak en azından denemelere başlayacağız. Bu arada o konuya ek yapayım. Yakın bi zamanda çocuk konusu açıldı. Kayınvalidem ben bakarım tabi ki, bunu düşünmeyin siz dedi.

Şimdiki sorum ise evle alakalı. Önceki konumda evi sevmediğimi ama kiradan kiraya taşınmak mantıklı gelmediği için taşınmadıgımı söylemiştim. Birikim olmadığı için ev alamadığımı da. Aslında 4bin ödeme ile 300.000lik eski bir ev alınabiliyor ama eşim hem o kredi bizi eksiye sokar hem de eski ev mutlu etmez diyor. Çok düşündük az buçuk ısrar da ettim ama sonuç olumsuz :) eşimin kafasindaki fikir çocuk olduktan sonra üç sene filan birikim yapmak, sonrasında ev almak.

Şu anki maddi durumdan bahsedeyim.
Eşim 8.000 TL alıyor. Ben 3.500 TL. Benim senede iki maaş ikramiye, eşimin de bir kere yarım maaş ikramiyesi var. Ben ayda 500 TL civari mesai alıyorum genelde.

2.500 TL araba kredisi dahil 7.000 TL civarı sabit gider . Artı Mutfak masrafı, eğlence, kedi şu bu derken tüm para gidiyor. Ayda 1000-2000 TL kenara koyarsak kar sayıyoruz. :KK70: ekstra da bir 6000 TL boşta paramız var.

Şu anki kira 1100 TL. İstediğimiz evler 2000 TL. Ortası yok inanın. Şu an oturduğumuz evin bir oda fazlası evler 1500 civarı. Bizim baktığımız evler yeni, hatta sıfır. Taşınma masrafının da 10.000 TL tutacağını tahmin ediyoruz.

Evden memnun muyuz? Değiliz. Eski tip. Çocuk olunca sığar miyiz? Çoook zor. Zaten malum kedi dediğimiz canlıya da bir oda gerekiyor neredeyse. Gelirimiz artıyor, niye hayat kalitemiz artmasin diyoruz. Onu diyoruz bunu diyoruz ama işte insan düşünüyor hem kira artışı hem de taşınma masrafı sebebiyle.

Aslında önceden ev delisi insan değildim ama dediğim gibi hem kiradan kiraya geç hem masraf yap hem kiran artsın, pek mantıklı gelmiyor. Eşim de ev alamıyoruz diye senelerce beğenmediğimiz evde mi oturacağız diyor.

Öyle işte. Sanırım biraz gaz almak istiyorum. Ne dersiniz?

Ekleme : çocuk olunca birikim yapariz derken zaten birikim yapıyoruz şu an. Birikime devam ederiz. Çocuk 3 yaşına filan gelince yani yaklaşık 4-5 sene sonra ev konusunu tekrar gündeme getiririz gibi düşünebilirsiniz. O ara ne biriktirirsek artık.
Ev al .
Çocukla ugrasilmaz

sonanda

Nirvana
Pro Üye
29 Nisan 2013
15.316
29.264
Cocuk olunca para biriktirebileceginizi sanmayin. O hesap tutmaz. Simdi yapamadiginiz birikimi cocukla zor yaparsiniz. Sadece bebek bezine, mamadina yetisemezsinuz. Hem evlerin fiyatlari ayni mi kalacak saniyorsunuz. Maaslara zam gelse de her maas zammi donemi etiketlerin uzerindeki fiyatlar da artiyor. Araba borcunu ve faturalari bu 7000 giderden cikarirsak geri kalan dugun esya borcu mu? Onlarin bitmesine cok var mi?

Amy lee

Unforgiven
Pro Üye
27 Aralık 2011
51.668
33.012
Eski ev almayın.
Kenarda 300-400 bin olsaydi, üzerine kredi çekip eli yüzü düzgün bir ev alabılırdınız.

O yuzden acelee etmeyin

Çocuk konusuna gelirsek, evet dünyanın sonu değil ama şu dönemde ve boyle bir dünyaya suan cocuk getirmek istemezdim açılcası