Çocuk mu yapsak derken taşınsak mi acaba?

Valla biz de anlamadık. Depozito+kira+ Emlakçı komisyonu zaten 7500 tuttu. Nakliye 5000. Direkt 12500 gitti zaten. Elektrik+Su+İnternet+Doğalgaz vs bir sürü ıvır zıvır. E evin cam sayısı eski eve göre farklı çıkıyor perde masrafı, halı olmuyor halı masrafı, klima taşıma bedeli vs vs vs.... Hepsinin defalarca dökümünü tuttuk biz de şaşkınız.
ama siz evin eksiklerini de katıyorsunuz. Gerçi katmasanız da sizinki 15 tutarmış belki yaşadığınız şehrin şartlarıdır. 5 bin lira nakliyat hiç duymadım mesela. Yada çok mu eşyanız vardı ki?
ben büyük şehirde yaşıyorum daha 1 ay önce taşındım kalem kalem yazayım
Emlakçı ücreti yoktu sahibinden bi ev bularak satın aldım
600 boyalara verdim. Boya, fırça, koruyucu bant vs hepsi içinde
1200 nakliye (asansör kuruldu, asansörlü asansörsüz fiyat arasında 200 TL oynuyordu bide çok ıvır zıvır eşyam yoktu)
1000 lira boya temizlik vs yaparken ve nakliye günü abilere dışardan söylediğimiz yemekler
Abonelikleri açtırmak için ücret ödüyorsun ama diğer evi kapattırdığında faiziyle beraber oranın ücreti geri yatıyor yani sıfır masraf
Boya işini biz yaptık. Çok anladığımızdan da değil, yakın zamanda kendi evini boyayan bi arkadaş vardı o biraz taktik verdi, biz özenerek yaptık vs derken şuan gören ustaya verseniz anca böyle bi iş çıkarırdı diyor. Tabi kötü olma olasılığı da vardı o zaman da 1 yıl sonra elim rahatlayınca tekrar yaptırırız diye düşündük.
temizliği de eşimle beraber yaptık.
taşınma masrafı bu kadar. Perdelerimi beğenmiyordum onları yeniledim bi iki ufak tefek kilim banyo takımı avize vs aldım ama bunları herkes yapacak diye bişey yok ve çok kişisel harcamalar o yüzden miktar vermek çok doğru olmaz

Çocuk olunca birikim yapılmıyor,çok ütopik.Tecrübeyle sabit. Çocuk olmadan yapın birikimi derim.

Bu bence yasam tarzina bagli.
26 yasinda anne oldum bir dikili agacim yoktu.
buldugumuz parayi ezerdik.
her haftasonu yunanistan, italya, fransa...
En kotu ihtimal kibris veya bodrum...
Cocuk oldu cogu iptal 😐 kendiliginden birikti paralar 🤑🤑🤑

Biz yeni taşındık. Taşınma masrafı 25000 tuttu. :/

En son 2016 aralikta tasinmistim, 1100 tl nakliye vermistim. evdeki her seyi adamlar paketkeyip kendileri dizmisti. 25 bin cok degil mi yahu 😐😐😐
Allah yardimcisi olsun herkesin.

Azdan az, çoktan çok gider dedikleri bu olsa gerek. Geliriniz Allah daha da versin çok iyi bence standartlara göre. Biraz kısamaz mısınız masraflarınızı? Çocuk olduktan sonra ne olduğunuzu şaşırırsınız sonra.

İş yerinize yakin yerlerde TOKİ ya da emlak konut anlasmali konut yapan firmalar varsa onlara da bakabilirsiniz.
Yok mu öyle?
Eşim zaten huylu insan TOKİ'den asla ev almaz. Ki benim aile evim TOKİ. Emlak konut projelerine baktım ama bilgim yok..aşırı Luks evler. Ödeme gücümüze uygun olduğunu sanmıyorum.

Ben de sizin gibi düşünüyordum, 3 yıllık evliliğimde kazara hamile kaldım. Sürpriz oldu vs derken...
Dış gebelik oldugunu öğrendik ve ameliyata alındım. Tek tüpümü kaybettim. Kalan tüpümde hasarlı çıktı.
Bir anda kısır oluverdim tabiri caizse...
O yüzden yapabiliyorsanız yapın bence çocuğu ertelemeye gelmiyor. Ve kadın doğum polikliniğinde çalışan biri olarak söylüyorum bunu.
Planlı bilinçli anne olacaktım.
Olamadım. 9 ay geçti hala da olamıyorum. O yüzden fazla düşünmeye gelmiyor çocuk işi aklınıza düştüğü an denemelere baslanmalı ertelenmemeli
Şu an spora gidiyorum. En az beş sürecek. Ondan önce deneyemem. Aşırı kilom yok ama en az 5-6 kilo verip sağlıklı bir vücuda sahip olduktan sonra denemek istiyorum.
Umarım sizin de en kısa sürede bebeğiniz olur. Geçmiş olsun

çocuk bi ev kredisi masraf yapıyor zaten aylık
4000 TL mi gidiyor çocuğa aylık?

Çocuk yaptıktan sonra birikim yapabileceğinize inanıyor musunuz?
Yani şöyle düşünüyoruz. Seneye %20 zam alsak kirayı eritmiş oluyoruz, elde daha fazla kalıyor. Alkolü bırakıyoruz. Giyim alışverişini azaltiriz vs. Öyle olunca damlar umarız biseyler. Yani birikim olmuyor diye çocugu mu ertelemek gerek?

Yakın zamanda ev aldım,eski evler vardı daha güzel muhitlerde içi yapili vs.Ama almadik,depreme dayanmiyor zaten yeterince eskimişler.Giderleri sorunlu oluyor çogu yalitimsiz oluyor.Eski ev icin borca girmeyi risk almadim ben.Gelişime açik muhitten sifir ev aldim.
Sizde arastirabilirsiniz aslinda.Henuz iskani tamamlanmamisken aldigimiz icin degerinin baya altinda denk geldi.iskani yeni bitti cok sukur.
Belki sizede denk gelir bolca arastirin derim.Ama eski ev çok riskli

Bazen burada yapılan yorumları çok ütopik buluyorum ben.
çocuk o kadar da masraflı bir şey değil. Aslında doğrusu masraf sizin yaptığınız ölçüde değişir.
Biz bir yıldır ev ödüyoruz. 1 yılımız kaldı. Ben ücretsiz izindeyim. Eşimin maaşıyla idare ediyoruz. 2-3 yıl idare edilebilir gayet de. Çocuktan sonra birikim olmuyor çok doğru değil. Biz ev borcu ödedik 70 bin tl, tek maaşla 14 aydır. Oğlum ise 2 yaşında. Ha borç olmasaydı 70 bin değil 40 bin birikirdi ama onun da çocukla alakası yok. Eşimin maaşı 9000 lira. Yani yapılmaz diye bir şey yok. Zaten ilk bir kaç yıl zorluk çekilebilir.

Son düzenleme:
ama siz evin eksiklerini de katıyorsunuz. Gerçi katmasanız da sizinki 15 tutarmış belki yaşadığınız şehrin şartlarıdır. 5 bin lira nakliyat hiç duymadım mesela. Yada çok mu eşyanız vardı ki?
ben büyük şehirde yaşıyorum daha 1 ay önce taşındım kalem kalem yazayım
Emlakçı ücreti yoktu sahibinden bi ev bularak satın aldım
600 boyalara verdim. Boya, fırça, koruyucu bant vs hepsi içinde
1200 nakliye (asansör kuruldu, asansörlü asansörsüz fiyat arasında 200 TL oynuyordu bide çok ıvır zıvır eşyam yoktu)
1000 lira boya temizlik vs yaparken ve nakliye günü abilere dışardan söylediğimiz yemekler
Abonelikleri açtırmak için ücret ödüyorsun ama diğer evi kapattırdığında faiziyle beraber oranın ücreti geri yatıyor yani sıfır masraf
Boya işini biz yaptık. Çok anladığımızdan da değil, yakın zamanda kendi evini boyayan bi arkadaş vardı o biraz taktik verdi, biz özenerek yaptık vs derken şuan gören ustaya verseniz anca böyle bi iş çıkarırdı diyor. Tabi kötü olma olasılığı da vardı o zaman da 1 yıl sonra elim rahatlayınca tekrar yaptırırız diye düşündük.
temizliği de eşimle beraber yaptık.
taşınma masrafı bu kadar. Perdelerimi beğenmiyordum onları yeniledim bi iki ufak tefek kilim banyo takımı avize vs aldım ama bunları herkes yapacak diye bişey yok ve çok kişisel harcamalar o yüzden miktar vermek çok doğru olmaz
Lamba, halı,perdenin kişisel olduğunu düşünmüyorum. Yeni taşındığımız evde kendi lambalarımızı götürmemize rağmen 3 yere daha ihtiyaç çıktı. Halı belki inisiyatife bağlı halısız yaşamayı seven almayabilir ama mesela çocuk odası halım olmasına rağmen yeni evde çok küçük kaldı. Bunun dışında temizliğe 500 verdik sıfır ev ve inşaat temzliği olduğu için ki 2. Temizliği dip köşe biz yaptık. Avize almadan yaşamak mümkün mü? İyi lambasız otururuz diyem var mı acaba? Perde de takmayalım nolcak afişe oluruz en fazla millete diyen var mı acaba? Abonelik kapatırken geri iade oluyor da eee o para o an elinden çıkıyor değil mi? Hadi şimdi kapatmadan iademi istiyorum diyebilir misin? Bizim asıl masraf 30bini aştı zaten ekstralarıyla. Ben zorunlu masrafı yazdım 25bin diye.İzmirdeyim ben. Depremden sonra her şeyin fiyatı arttı. Eşyam da normal 3+1 evlik kadar. Yani buranın normali bu. 1200ye kamyon kiralayamazsın burda.

Çocuk olunca birikim pek olmuyor maslesef çok masraf çıkıyor bezi kıyafetleri vs. Ayrıca gündemde ev almak yoksa keşkedaha makul bir eve taşınsaydınız en baştan şimdi hem depozito hem de kira artacak nakliye ücreti de cabası, ben ev olmadan araba olayına karşıyım araba da hep masraf çünkü sigortası kaskosu benzini gazı derken masraf... biz şartlarımız olgunlaşmadan bebek yapmadık iyi ki de öylr yapmışız

Lamba, halı,perdenin kişisel olduğunu düşünmüyorum. Yeni taşındığımız evde kendi lambalarımızı götürmemize rağmen 3 yere daha ihtiyaç çıktı. Halı belki inisiyatife bağlı halısız yaşamayı seven almayabilir ama mesela çocuk odası halım olmasına rağmen yeni evde çok küçük kaldı. Bunun dışında temizliğe 500 verdik sıfır ev ve inşaat temzliği olduğu için ki 2. Temizliği dip köşe biz yaptık. Avize almadan yaşamak mümkün mü? İyi lambasız otururuz diyem var mı acaba? Perde de takmayalım nolcak afişe oluruz en fazla millete diyen var mı acaba? Abonelik kapatırken geri iade oluyor da eee o para o an elinden çıkıyor değil mi? Hadi şimdi kapatmadan iademi istiyorum diyebilir misin? Bizim asıl masraf 30bini aştı zaten ekstralarıyla. Ben zorunlu masrafı yazdım 25bin diye.İzmirdeyim ben. Depremden sonra her şeyin fiyatı arttı. Eşyam da normal 3+1 evlik kadar. Yani buranın normali bu. 1200ye kamyon kiralayamazsın burda.
İzmirde depremden sonra taşınma maliyetlerinin arttığını insanların krizi fırsata çevirdiğini duymuştum
Halı perde avize tabiki insiyatife bağlı
Hiç olmadan olmaz tabiki ama siz 3 bin liralık avize beğenirsiniz ben bin liralık beğenirim yada bütçem ona yettiği için onu alırım. Çocuk odam boş şuan henüz avize almadım çünkü çocuğum yok. İlerde çocuğum olursa cinsiyetine göre eşyalarına uygun bi avize alırım şimdiden almayı gereksiz gördüm sadece ampul var.
mesela perde beğendim bulunduğum ilin en iyi perdecisinden Stor, tül, fon tüm eve 9 bin lira fiyat biçti ki evim 2+1. Ben storları oraya yaptırdım tülleri ve fonları internetten aldım çok da güzel oldu 4 bine tüm evi hallettim. 3 bine tüm eve perde diktirebileceğim yerler de vardı ama benim içime sinmemişti. Şimdi kimse diyemez ki perdeler 10 binden aşağı tutmaz. Ben 4e yaptım, stora da cesaret edebilsem yada risk alabilsem 2 bine de hallederdim.
yada siz halı için 3 bin verirsiniz ama ben mutfakta yıkanabilir halı seçtiğim için 200-300 liraya hallederim.
abonelikler için de konu sahibinin de kenarda parası var bildiğim kadarıyla. Yeni evi açtırırken şuan miktarları tam hatırlamıyorum ama doğalgaz ve elektriğe bin lira verdik diye hatırlıyorum daha sonra diğer tarafı kapatınca geri yerine koyduk o parayı.
Sizin varmış kullanmışsınız yada bi şekilde karşılayabilmişsiniz masrafları ama ne ben diyebilirim taşınma masrafı 5 bini geçmez diye ne siz diyebilirsiniz 25-30 binden aşağı olmaz diye.
herkesin zevki, bütçesi, yaşadığı şehirdeki ortalama fiyatlar farklı. İnsallah izmir birdaha böyle şeyler yaşamaz da evinizde huzurla oturursunuz. Sağlıcakla kalın ☺️

İzmirde depremden sonra taşınma maliyetlerinin arttığını insanların krizi fırsata çevirdiğini duymuştum
Halı perde avize tabiki insiyatife bağlı
Hiç olmadan olmaz tabiki ama siz 3 bin liralık avize beğenirsiniz ben bin liralık beğenirim yada bütçem ona yettiği için onu alırım. Çocuk odam boş şuan henüz avize almadım çünkü çocuğum yok. İlerde çocuğum olursa cinsiyetine göre eşyalarına uygun bi avize alırım şimdiden almayı gereksiz gördüm sadece ampul var.
mesela perde beğendim bulunduğum ilin en iyi perdecisinden Stor, tül, fon tüm eve 9 bin lira fiyat biçti ki evim 2+1. Ben storları oraya yaptırdım tülleri ve fonları internetten aldım çok da güzel oldu 4 bine tüm evi hallettim. 3 bine tüm eve perde diktirebileceğim yerler de vardı ama benim içime sinmemişti. Şimdi kimse diyemez ki perdeler 10 binden aşağı tutmaz. Ben 4e yaptım, stora da cesaret edebilsem yada risk alabilsem 2 bine de hallederdim.
yada siz halı için 3 bin verirsiniz ama ben mutfakta yıkanabilir halı seçtiğim için 200-300 liraya hallederim.
abonelikler için de konu sahibinin de kenarda parası var bildiğim kadarıyla. Yeni evi açtırırken şuan miktarları tam hatırlamıyorum ama doğalgaz ve elektriğe bin lira verdik diye hatırlıyorum daha sonra diğer tarafı kapatınca geri yerine koyduk o parayı.
Sizin varmış kullanmışsınız yada bi şekilde karşılayabilmişsiniz masrafları ama ne ben diyebilirim taşınma masrafı 5 bini geçmez diye ne siz diyebilirsiniz 25-30 binden aşağı olmaz diye.
herkesin zevki, bütçesi, yaşadığı şehirdeki ortalama fiyatlar farklı. İnsallah izmir birdaha böyle şeyler yaşamaz da evinizde huzurla oturursunuz. Sağlıcakla kalın ☺️
Ben sizin iyi niyetli olduğunuzu anladım. Ama inanın fuzuli masraf yapmadık biz de ben perdeyi eperdeden aldım mesela ucuzdan. 300 tuttu. Evlenirken pahalo almıştık perdeleri yeni salonda yetmeyince ek parça diktirdik 1 metrelik o bile 400 tuttu. Storlarım vardı ama camlara uymadığı için boşta kaldı vs vs. Biz deprem dolayısıyla kendi evimizden taşınmak zorunda kaldık. Her şeyi nasılsa kemdi evimiz diyip tam ölçü almıştık. İlk defa kiracı olduk. Uyumsuzluk oldu. Çocuk halısı 370 ki marka bile değil antialerjik çocuk halısı diye. Koridoruma halı yetmedi ama yeni almadım. Lambalar da ampullerle beraber 750 tuttu. Gibi gibi. Tabi ki 25binden aşağı olmaz asla diyemem ama biz de bu süreçte en fazla 20bin tutar tutsa tutsa dedik de yok asla planladığımız gibi olmadı. O yüzden konu sahibi de öngörsün diye yazdım. Bu kadar da tutabiliyor diye.

Eşim zaten huylu insan TOKİ'den asla ev almaz. Ki benim aile evim TOKİ. Emlak konut projelerine baktım ama bilgim yok..aşırı Luks evler. Ödeme gücümüze uygun olduğunu sanmıyorum.

Şu an spora gidiyorum. En az beş sürecek. Ondan önce deneyemem. Aşırı kilom yok ama en az 5-6 kilo verip sağlıklı bir vücuda sahip olduktan sonra denemek istiyorum.
Umarım sizin de en kısa sürede bebeğiniz olur. Geçmiş olsun

4000 TL mi gidiyor çocuğa aylık?

Yani şöyle düşünüyoruz. Seneye %20 zam alsak kirayı eritmiş oluyoruz, elde daha fazla kalıyor. Alkolü bırakıyoruz. Giyim alışverişini azaltiriz vs. Öyle olunca damlar umarız biseyler. Yani birikim olmuyor diye çocugu mu ertelemek gerek?
Birikim olmuyor diye değil de yeterli birikim olmadığı için biraz daha ertelenebilir. Çevremde gördüklerim doğrultusunda yardımcı olmaya çalıştım.

Siz tekrar ev almayı gündeme getirdiğinizde,o ev fiyatlarıda artmış olacak. Eski alıp içini yenileye bilirsiniz. Yok illada sıfır alacağız,birkaç sene sonra alacağız diyorsanız,yıllarca memnun olmadığınız evde oturmanın bir manası yok. Geçin iyi bir eve.

çocuk kuru ekmekle büyür de dersin
ya da her türlü sosyal kültürel eğitim sağlık imkanını sağlayarak büyütmek istersin
tamamen sana kalmış

Siz benim yazdıklarımdan çocuğum kuru emekle büyür diyecek biri olduğumu mu cikariyorsunuz?

Ben kendi hayat standardımı yükseltme derdindeyim, çocuk için de aynısını düşünürüm. Ya da benim standardim neyse çocuk da ona uyar. Her hafta kaz ciğeri yemeden ya da en lüks kursa göndermeden de buyur çocuk. Bu kadınlar kulübünde çocuk : para yiyici bir parazit algısı çok ilginc geliyor bana.

Kaldı ki sorum o değildi.

öyle bir ev yok maalesef baktığımız semte. eski evler - ki şu an oturduğum ev de dahil - en az 30 senelik. içini yaptıran yok. yeni evler yapılı sadece. ve bu eski evlerde ses yalıtımı, ısı yalıtımı yok. yani eski ev eşimin dediği gibi risk. ısı yalıtımlı çok az ev var eskilerden, ama içi kötü. ha ben nispeten göze alıyordum ama eşim karşı.

yoo bişey yaptırmadım. olacak olan 6 ay sonra da olur heralde. zaten şu an spora gidiyorum, diyet yapıyorum. en az 5 ay beklemem lazım. spor bittikten sonra gideceğim doktora.

2019 ağustos. ama yaş 30 bu sene. psikolojik sınır benim için sanki. bilmiyorum erken mi. ama maddi durum böyle. manevi olarak da iyiyiz. zaten diyorum ya yıl sonuna doğru denemelere başlarız diye. hemen olsa dahi 2022de doğurmuş olacağım.
Insallah istediginiz gibi olur herşey ne cocuk kolay oluyor şimdi(cevremde çok kisi var cocuk düşüren ve olmayan bu yüzden dedim)ne ev kolay kolay alınabiliyor. Evlerin fiyati tavan olmuş resmen. Bizim ev kendimizin ama eski bina ve kimse eski demiyor yaptırıyor bizde yaptırdık ama 10 sene önce evlenince yani ve eskidi bile artık gözüme batıyor hersey bende cok istiyorum yeni nir ev ama araba yenilemek için birevime yazıldık ve bir kac sene dahahayal oldu. Bence bebegi cok ertelemeyin ve ev alamıyorsaniz istediginiz bir yerdekiraya çıkın

Bir kac yil once sizinle benzer bir ikilemdeydik. Tercihi cocuktan yana kullandik :) anneme yakin, guzel bir muhitte otueuyorum ancak odedigimiz kira cok yuksek. Gelirimiz iyi ama giderimiz de cok. Ozellikle cocuga yedikleri organik olsun, eti en iyi kasaptan olsun, vitamini, bezi susu busu derken ciddi olarak hsrcama yapiliyor. Ki krese baslayinca daha da artacak. Biz de harcsmayi gezmeyi disarda yemeyi cok severiz. Bunlsrdam da kisamiyoruz. Ev almak zor su an.sehir degistirmeyi dusunuyoruz. Her sey bir arada olmuyor, bakalim zaman ne gosterecek...ancak sy ev konusu icimde yaradir.

Siz benim yazdıklarımdan çocuğum kuru emekle büyür diyecek biri olduğumu mu cikariyorsunuz?

Ben kendi hayat standardımı yükseltme derdindeyim, çocuk için de aynısını düşünürüm. Ya da benim standardim neyse çocuk da ona uyar. Her hafta kaz ciğeri yemeden ya da en lüks kursa göndermeden de buyur çocuk. Bu kadınlar kulübünde çocuk : para yiyici bir parazit algısı çok ilginc geliyor bana.

Kaldı ki sorum o değildi.
Buna ben de katılıyorum. Ülke ortalaması ortada, insanların maaşı geliri belli. Eee 3-4bin kazanan hiç bebek yapmasın anne baba olmayı hak etmiyor o zaman :confused:

X