Çocuk yapmayıp pişman olan var mı?

Eşimle tanışmadan önce sabahlara kadar gezerdim bazen eve gelmezdim müzikli ortamlar vs vs kızım olsa kızımın yapmasını istemediğim her şeyi yaptım. Evlenmicem asla dost hayatı yaşarım bu hayata bir kere geliyorum onda da hayatımı bir adama adayıp sabah akşam çocuk pışpışlayamam derdim. Sonra eşimle tanıştım 19 yaşımda o benden 7 yaş büyüktü. Sevmeyi öğretti bana sevilmeyi öğretti. Onunla büyüdüm. Onunla tanıştığım zaman evlenme isteği geldi içime asla gitmeyen. Hep dalga geçerdim evlilik için acele eden kızlarla. Kınadığım ne varda aynısını yaptım Evlendik 2 sene sonra. Sonra diyordum ki evlenirsem asla çocuk düşünmicem yurtdışları aktiviteler hobiler her şeyi yapıcam. Eşim çok istiyor bebek aklıma bir soktu bidaha da çıkmadı. Şuan düşünüp duruyorum yapsam mı yapmasam mı yaşım küçük vs. Zehiri bir kere verdi o anne olma isteği geldi 7/24aklımda. Görücez bakalım pişman mı oluyoruz ne oluyoruz Eninde sonunda o bebişi yapıcam zaten er ya da geç anne olmak istiyorum çünkü. Yaşım geçmeden olayım da bari sabrım ve enerjim yerinde olsun

Ben de 31 yaşımdayım. 5,5 yıllık evliyiz; 10 yıldır birlikteyiz. Sizinle aynı düşünceleri paylaşıyorum. Eşim de ben de bir çocuğun sorumluluğunu almak istemiyoruz. Bu konu o kadar net ki bizim için. Fakat insanların sürekli pişman olursun falan demeleri canımı sıkıyor. Bana da acaba mı dedirtiyor. Aslında çocukluğumdan beridir hiç bir hayalimde anne olmak yok. Bunun bile bir işaret olduğunu düşünüyorum. Kendimi hiç anne olarak hayal edemiyorum :)

1senedir evliyim. Şuan cidden çocuk istemiyorum.Şükür eşimde istemiyor. Eşim tüm sorumluluk sana kalacak, sonra sürekli kavga edecegiz, evin huzuru kaçacak diyor. İkimizde maddi ve manevi açıdan istemiyoruz. Bana çogu çocuk sevimli bile gelmiyor. Sevsem de 2 dakika sonra annesine veriyorum.Ben çocuk yaparsam beni ve evliliğimi kötü etkileyecek gibi geliyor.Ben çalışmak istiyorum.Ama çocuklara anneanne babaanne baksın istemiyorum. Yüzgöz olmak istemiyorum. Çocuk bahanesi ile içli dışlı olmak istemiyorum.Yapmamak bizim için daha hayırlı.Ben sıkıntıya gelemiyorum.

Bana bi insandan ömür boyu sorumlu olmak zor ve korkutucu gelıyor

Çocuk çok büyük bir sorumluluk. Güzel yanları olduğu gibi çok zorlukları da var.
Ben 1 çocuğu olup daha da çok çocukları olsun isteyen birisiyim; bunun yanında çocuk istemeyen insanları da gayet makul karşılıyorum.

Pişman olma durumu çok kişisel ama bunu buraya yazdığınıza göre küçük de olsa bir ihtimal var demektir.
İşlemin maddi manevi maliyetini bilmiyorum ama sizi aşırı aşırı zorlamayacaksa yumurtlarınızı dondurmak mantıklı bir davranış olacaktır.

aynı düşünceyi ben de 2 çocuk yapanlar için düşünüyorum inanın.
Çok haklısınız
bu arada açıkçası doğurmak vücudu yeniliyormuş tezine asla katılmıyorum
çoğu arkadaşım benden daha önce doğum yaptı ve hepsi de benden 5 yaş net büyük gözüküyorlardı
ben de baktım bu onlara haksızlık ben de hemen doğurdum artık ben de yaşım+5 gözüküyorum

çocuk doğurmak doktorluk gibi bence. Doktor olmak inanılmaz güzel, bence muhteşem bir meslek ama doktor olmayı isteyen bir insanın hayattaki amacı doktor olmak olmalı gibi bir tezim var... Hiç bitmeyen bir sorumluluk, aynı çocuk da öyle.
her şeyinizi verip hiçbir şey beklememek lazım iyi bir birey yetiştirmek istiyorsanız.

yazdığınız 2.çocuk durumu en büyük korkum ya...hatta rüyamda 1 koğuş dolusu yenidoğanı uyutmak zorunda kalıyorum fln kan ter içinde uyanıyorum ..ilk çocuktan sonra böyle kabuslarım oldu
Ben de çok korkuyordum her ay test yapardım bir gün geç adet olsam iki yöntemle korunduk yine de oldu o yüzden artık korunarak oldu diyenlere göz devirmiyorum :)

Uyku konusu en korktuğum şey zaten bakalım nasıl sıyırıcam

inanın korunurken hamile kalmakla ilgili resmen tramva oldum. Karşı komşum tam15 yıl sonra 4.çocuğunu doğuracak , korunurken olmuş. Resmen kadını görünce üzüntüden içim parçalanıyor.
Sz de muhtemelen ilk sene ambale olup sonra alışırsınız herhalde. Mecburen :) Allah sağlıklı doğumlar nasip etsin

Aslında bende çocuk istemiyordum diyebilirim yani olursa olur olmazsa daha iyi olur kafasındaydım sonra oğluma hamile kaldım plansız bir gebelikti evet çok zor heleki oğlum aşırı gazlıydı o günleri düşününce şimdi bile kafayı yiyorum şimdi 8 yaşını dolduracak ve iyiki olmuş diyorum oğlum bana çok iyi geldi oğlumdan önce çok depresif bir insandım çok içine kapanıktım ne bilim yaşasamda olur ama yaşamasamda modundaydım ama oğlum bütün dünyamı değiştirdi insanlar bile söylüyorlar sen eskiden böyle değildin diye ne bileyim akşam işten eve gidince onu görünce bütün dertlerim sıkıntılarım bitiyo sanki onun kokusunu içime çekmek en güzel terapi tabi herkes böyle hissedecek diye bişey yok ama bende ki durum bu...

Sizce de 16-17 yaşında bir kız çocuğunun evlilik istemiyorum demesi normal değil mi? SAnki 40 yaşına kadar gezip, tozup sonradan evlenmiş gibi yazmışsınız. Zaten 21 yaşında evlenmişsiniz. O yaşlarda asla çocuk istememek, asla evlenmek istememek son derece doğal. Hatta çok da genç evlenmişsiniz.

Çocuk gerçekten büyük sorumluluk. Hatta doğum yaptığımda insanların nasıl bu kadar kolay başkalarına çocuk yapın diyebildiğine şok olmuştum. İstemeyeni anlıyorum. 2'den fazla çocuk isteyenler bana daha anormal geliyor hatta. Bir insanın hakkıyla, kendi psikolojisi bozulmadan, maddi olarak zorlanmadan çocuk eğitebilmesi, büyütebilmesi aşırı zor.

Oğlumu çok seviyor olmam, her gün doğduğuna şükrediyor olmam, doğduğu için hiç pişman olmamış olmam; yetiştirirken zor olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Eşinizle ikiniz çocuk istemediğiniz konusunda hemfikirseniz başka kimsenin yorum yapma hakkı olmamalı zaten
Ama ülkemizde işler öyle yürümüyor nedense
Çocuğu olan olmayana niye yapmıyorsun diyor
Çocuğu olmayan olana niye yaptın diyor
Tek çocuğu olan 2 çocuğu olanı saçma buluyor
2 çocuğu olan 3 çocuğu olanı mantıksız buluyor filan
Tamamen toplumca hadsizliğimizden kaynaklı
Bakacak durumu olanlar istediği kişiden istediği kadar yapsın çocuk
İstemeyen de sonsuza kadar yapmasın
Diğer tüm kararlarımızda olduğu gibi çocuk yapma/yapmama kararında da kararlı davrandıktan sonra başkalarına hiç laf düşmez

Yine de garantici davranmak isterseniz arkadaşların dediği gibi yumurta/embriyo dondurma fikrini değerlendirebilirsiniz
En azından karar verme hakkı sizde olur ilerde

Çocuk istemeden çocuk sahibi olmak anne babadan çok çocuğa haksızlık bence ayrıca

Yaşınız kac bilmiyorum 35te soyle bi biyolojik saat yokluyor gibi oluo baskalarinin cocuklarini gorunce ama bende on saniye falan sürmüştür. Kesinlikle istemiorum. Cocuk sevmiyorum çünkü tahammul edemiorum cocuksuz oteller mekanlar artirilmali hatta. Ama en onemli nedenim yasamanin guzel bisey olmadığını dusunmem. Bunu bi zihne daha yapmak hic vicdanli gelmiyor. Belki imkanlarim uber iyi olsa bi ihtimal düşünürdüm. Ama hayat hep mücadele gerektirio. Bir ada ortaminda mutlu mesut gunesi gorerek yasayabilio olsak belki yapardim. Okula gitmek ise gitmek gundelik seyler bile eziyet. Bi ton kalip yuzunden sacma sapan insanlarin soyledikleri yaptiklari sinirini bozacak duracak. Asik olcan ayrilcan sevdiklerin ölecek falan yasamak lanet gibi bisey. Bana kalirsa.

Birşey yapınca yanında olmayacak insanlar yorum yapmasin bir zahmet. O cocuk doğunca, sen binbir zahmetle büyütmeye çalışırken o yorum yapanlar destek olacak mı, hayır. Çocuk yapmak öyle yaptım oldu denilecek birşey değil, kendi hayatın kalmıyor.

Çocuğu olan olmayana niye yapmıyorsun diyor
Çocuğu olmayan olana niye yaptın diyor
Tek çocuğu olan 2 çocuğu olanı saçma buluyor
2 çocuğu olan 3 çocuğu olanı mantıksız buluyor filan

çocuğu olmayanın olana/ tek çocuk yapanın 2 çocuğa neden yaptın dediğini ülkemde hiç görmedim duymadım
bizde asla çocuk yapmak sorgulanamaz bir tabu
bakmayın burada yazıyoruz "nasıl bu kadar çocuk?" diye ama yüz yüze kimse arkadaşına akrabasına neden çocuk yaptın veya neden çok çocuk yaptın diye sormaz söylenmez. 5 tane olsa 6. ya hamile kalsa "yürrü beee" diye sırtı sıvazlanır hatta.
anca eşinden şiddet gören falan yani eşiyle "ultra" sorunları olması ya da "ekstra fakir" olması lazım başka çocuk yapmayın denmesi için. Fakir bile diyemiyorum bakın.

Ben yap ya da yapma diyemem tek diyeceğim şey yumurtalarını dondurman çünkü olur da istersen belki geri dönüşün olmayabilir.

Yüzüne söylememek veya arkasından kınamak çok fark etmez ki
Kimin kaç çocuk yapacağının bizi ilgilendirmediğine dair bir algımız yok
Buradaki yorumlarda da gördük ya mesela
Çocuk yapanı saçma bulan, 2.yi isteyeni saçma bulan, 3.yü isteyeni saçma bulanlar filan var işte

Oysa çok basit bir soru var
Bize ne?

Eşimle tanışmadan önce dedim zaten
Ayrıca 16-17 yaşında evlilik isterler demedim. İnsanlar lise üniversite iş hayatına girdikten sonra evlilik istediğini söyler. Ben onuda istemediğimi söyledim.

Pişman olur musunuz, olmaz mısınız?Bilemem. Bu çok kişisel bir durum.

Ama çevremde 3 çift tanıdığım var çocuk istemeyip yapmayan. Hatta bu 3 çift evlenirken de bu şartla evlendiler. Evlilikleri 10 yılları devirmiş kişiler bunlar.

Bu 3 çiftin evliliklerine bakınca hiçbir 'anormallik' görmüyorum. Çevremdeki insanların da onlara "neden çocuk istemiyorsunuz?" gibi çok özel bir soru sorduklarına şahit olmadım. Sanırım, ben toplumun genelinden çok farklı bir çevredeyim.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…