Çok düşündüm, 4.5 yıllık sevgilimden bugün ayrılacağım

Ben bu kadar arada kalacağımı düşünmemiştim açıkçası çok zorlandım şimdiden. Adam benimle mücadele etse göğüs gererdim ama güvenim de yok ona karşı

kız adam 3 haftadır aramıyor bak gittim geldim hala güvenim yok ona karşı diyorsun
vallahi bu kadar konuşuyoruz az sonra adamı arayıp özür diliycen herhalde
keşke ters psikoloji yapsaydık

Benim ailem anne babasını istedi o da kardeşlerim annemle gelirim dedi. Benim için hiç bir sorun yoktu hatta babası ölmüşte olabilirdi. Aileme tuhaf gelen damın yaşayıp ve boşanmamış olup çocuklarının düğününe bile gelmemesiydi.
tuhaf gelmeyecek işte o bakış açısının değişmesi lazım.
böyle çok aile çocuğu var.
benim anneannemle dedem de seneler önce boşandı. annemle babam da seneler önce boşandı.
dedem ne annemin, ne teyzemin ne de dayımın nişan, nikah vs gibi organizasyonlarında yer almadı üstelik annem ve teyzemle görüşmüyor ama dayımla görüşüyor olmasına rağmen.
yaşıyor ve görüşüyor ama dayımın kız istemesine katılmadı, düğününe de gitmeyecek.
ben üniversiteden mezun oldum babam gelmedi mesela annem geldi sadece. yarın öbür gün evlensem babam gelmez belki, görüşüyoruz ama gelmez.
boşanmış ailelerde böyle özel günlerde dahi bir arada olmama gibi şeyler yaşanıyor maalesef. ama bu o evladı tuhaf falan yapmıyor sizinkiler evli olduğu için bilmiyor, düşünemiyor olabilirler ama öyle şeyler var.
eminim erkek arkadaşınız için de zor olmuştur sizinkiler anne babayı görmek isterken onun annem ve kardeşlerimle gelirim demesi.
eğer bu iş devam ederse ailenizden rica edin bu anne baba durumunu gündeme getirmesinler, üzülür erkek tarafı.

Bir anda tanışmaya gelicem dedi hatta biz üstü kapalı eylül de isteme olur diye konuşmuştuk ağustosta da tanışmaya geldi o yüzden. Ben gaza basınca gidiyoruz sandım adam arabadan attı bildiğin

Bu kadar evlilige hevesli olmak da bana normal gelmiyor. adam aldigi yuzugu bile yaninda goturmus. Aileniz hevesli, siz heveslisiniz, adam dusunuyor, siz bir cicek alsa affederim diyorsunuz. 3 haftadir arayan soran yok siz bitirmeye karar veriyorsunuz. Tabi iliski var mi o da belli degil. Hic mi evlilikten korkmuyorsunuz? Ben evlenirken cok korkuyordum mesela, bilmedigim birseydi sonucta ve bu bile benim korkmama yetiyordu. Ustelik benim korkmam gereken bir durum da yoktu. Siz ite kaka ilerleyip son surat hizla hic korkmuyorsunuz. Evlenmek istemeniz cok normal ama bu kadar istek ne derece normal bilemedim. Cunku karsinizdaki adam hic istekli gorunmuyor.

bence siz de aileniz gibi düşünüyorsunuz.
elbette ailenizin de söz hakkı var.
fakat daha tanışmadan, bir araya gelmeden sıralamanın belirlenmesi, sözün, nişanın, takının gündem olması sıkıntı.
sanırım siz de bunun ayrımında değilsiniz daha.
Ben de dolduruldum açıkçası bu yalan değil. İş arkadaşım, normal arkadaşım bile ilişkim üzerinde bir yorumları var. Kusura bakma ama istese olurdu şimdiye kadar gibi. Ben bunlarla dolduruldum hep ve evet sanırım öyle demeye başladım.

tuhaf gelmeyecek işte o bakış açısının değişmesi lazım.
böyle çok aile çocuğu var.
benim anneannemle dedem de seneler önce boşandı. annemle babam da seneler önce boşandı.
dedem ne annemin, ne teyzemin ne de dayımın nişan, nikah vs gibi organizasyonlarında yer almadı üstelik annem ve teyzemle görüşmüyor ama dayımla görüşüyor olmasına rağmen.
yaşıyor ve görüşüyor ama dayımın kız istemesine katılmadı, düğününe de gitmeyecek.
ben üniversiteden mezun oldum babam gelmedi mesela annem geldi sadece. yarın öbür gün evlensem babam gelmez belki, görüşüyoruz ama gelmez.
boşanmış ailelerde böyle özel günlerde dahi bir arada olmama gibi şeyler yaşanıyor maalesef. ama bu o evladı tuhaf falan yapmıyor sizinkiler evli olduğu için bilmiyor, düşünemiyor olabilirler ama öyle şeyler var.
eminim erkek arkadaşınız için de zor olmuştur sizinkiler anne babayı görmek isterken onun annem ve kardeşlerimle gelirim demesi.
eğer bu iş devam ederse ailenizden rica edin bu anne baba durumunu gündeme getirmesinler, üzülür erkek tarafı.
İnanın ben aileme anlattım ama anlamadılar onlar istiyorlar ki dünür olalım vs vs. Dedim öyle olmayacak biliyorsunuz onlar da direterek vazgeçmemi istediler belki de. Ve annemle dün konuştuğumda seni vermem ama sen üzülme diye bir şey demiyorum dedi

İnanın ben aileme anlattım ama anlamadılar onlar istiyorlar ki dünür olalım vs vs. Dedim öyle olmayacak biliyorsunuz onlar da direterek vazgeçmemi istediler belki de. Ve annemle dün konuştuğumda seni vermem ama sen üzülme diye bir şey demiyorum dedi
senelerce evli hatta etrafında, ailesinde, sülalesinde boşanmaya pek rastlanmayan, boşanmanın hoş görülmediği yapılarda bu bakış açısı oluyor. ama dediğim gibi eğer devam edecekseniz ailenizin bu konuda yorum yapmaması gerekir. çok hassas bişey çünkü emin olun. bekarım ama yarın öbür gün evlenmek istesem ve evleneceğim kişinin ailesi sırf annemle babam boşandı diye bu tarz düşünceler içinde olursa çok üzülüp kırılırım ve ilişkime de ister istemez yansır bu durum. empati yapmak lazım. burada ne konular okuyoruz, boşanıyorlar, baba 8-9 yaşındaki çocukla bile ilgilenmiyor, aramıyor sormuyor. boşanma sonrası eski eşiyle arkadaş kalabilen çok az bizim toplumda. kadın cinayetlerini söyleme gereği bile duymuyorum herif boşandı diye eski karısını vuruyor vs. erkek arkadaşınızın haksız olduğu konular var ama bu boşanma konusu hassas, dikkatli olmak lazım ne olursa olsun.

kız adam 3 haftadır aramıyor bak gittim geldim hala güvenim yok ona karşı diyorsun
vallahi bu kadar konuşuyoruz az sonra adamı arayıp özür diliycen herhalde
keşke ters psikoloji yapsaydık
Bence konu sahibi barışıp beş görümceyle yaşayacak sonra burda eşim parasını ailesine gönderiyor sürekli oraya gitmek istiyor ailemle de küsüm beni gitmekle tehdit ediyor ne yapmalıyımlı konular göreceğiz.

Yani adam seni seviyorum akşam konuşalım deyip 3 haftadır aramıyor zaten ona diyecek birşey yok da..
Tanışmaya bir erkeğin gelmesi belirli bölgelerde zaten aşılması zor bir olay bu ülkede erkek arkadaş ya da sevgiliyle babanın tanışması malesef ki normal bile karşılanmayabiliyor. Anladığım kadarıyla konu sahibinin ailesi böyle. 4 ay beklemek onlara göre belli ki çok kısa bir süre değil ve sırf beyefendinin canı böyle istedi diye beklenmesini ben anlayamadım. 4,5 yıl belirli hazırlık yapılmış 1 yıldır evlenilecek tarih belirleniyor. bende size şunu sorayım neden adam istendiğinde görüşülecek? Ben adamı hiç iyi niyetli bulamadım oyalamak için tarih atıyor gibi geldi. Ama sizin bakış açınızı anladım saygı da duyuyorum. Bence konu sahibi sevgilisine gerçekten güvense oyalamadığını hissetse ailesini durdururdu.

ama en başından sene sonu diye anlaşmamışlar mı ben yanlış mı anladım ?

ben adamı asla savunmuyorum. bana kalsa zaten ayrılmışlar, 3 hafta görüşmemek nedir yani.
ama anlamadığım şu aile önce baba mevzuunu sorun ediyor. bir şekilde bunu kabulleniyor. sonra da yemekte konuşulan tarihi öne çekmek istiyorlar.
madem 4 ay uzun yemekte direkt deselermiş "evladım bizim için bu süre uzun, sen ailenle bir an nöce konuş" diye.
hani başta ses etmeyip sonradan yönlendirmek de bana değişik geliyor.

çünkü zaten evlenecekler diye tanışmışlar.

senelerce evli hatta etrafında, ailesinde, sülalesinde boşanmaya pek rastlanmayan, boşanmanın hoş görülmediği yapılarda bu bakış açısı oluyor. ama dediğim gibi eğer devam edecekseniz ailenizin bu konuda yorum yapmaması gerekir. çok hassas bişey çünkü emin olun. bekarım ama yarın öbür gün evlenmek istesem ve evleneceğim kişinin ailesi sırf annemle babam boşandı diye bu tarz düşünceler içinde olursa çok üzülüp kırılırım ve ilişkime de ister istemez yansır bu durum. empati yapmak lazım. burada ne konular okuyoruz, boşanıyorlar, baba 8-9 yaşındaki çocukla bile ilgilenmiyor, aramıyor sormuyor. boşanma sonrası eski eşiyle arkadaş kalabilen çok az bizim toplumda. kadın cinayetlerini söyleme gereği bile duymuyorum herif boşandı diye eski karısını vuruyor vs. erkek arkadaşınızın haksız olduğu konular var ama bu boşanma konusu hassas, dikkatli olmak lazım ne olursa olsun.

evet bu noktada ciddi bir önyargı var konu sahibinin ailesinde. çünkü direkt istemem demiş annesi.
diyelim ki evlendiler bir şekilde bence bu konu hep önlerine çıkacak.

ama en başından sene sonu diye anlaşmamışlar mı ben yanlış mı anladım ?

ben adamı asla savunmuyorum. bana kalsa zaten ayrılmışlar, 3 hafta görüşmemek nedir yani.
ama anlamadığım şu aile önce baba mevzuunu sorun ediyor. bir şekilde bunu kabulleniyor. sonra da yemekte konuşulan tarihi öne çekmek istiyorlar.
madem 4 ay uzun yemekte direkt deselermiş "evladım bizim için bu süre uzun, sen ailenle bir an nöce konuş" diye.
hani başta ses etmeyip sonradan yönlendirmek de bana değişik geliyor.

çünkü zaten evlenecekler diye tanışmışlar.
Haklısınız bence de ailesi o sırada söylemeliydi. Zaten ailenin boşanmışlar diye değişik görmesi başlı başına garip

Ben de dolduruldum açıkçası bu yalan değil. İş arkadaşım, normal arkadaşım bile ilişkim üzerinde bir yorumları var. Kusura bakma ama istese olurdu şimdiye kadar gibi. Ben bunlarla dolduruldum hep ve evet sanırım öyle demeye başladım.

yaşlarınız ve maddi durumlarınız nasıl bilmediğim için yorum yapamıyorum.
mesela 4 sene önce annem vefat etti ve ilişkim vardı.
o an bana evlenelim diye gelse dünyanın en zengini de olsa istemezdim çünkü hazır değildim.
ama ilişkimde mutluydum ve geleceği olacağına inanıyordum o nedenle devam ettim - ediyorum da.
erkek arkadaşınızında hayatında bazı sıkıntılar olabilir. bilip bilmeden yorum yapar insanlar.
en iyi siz tanırsınız.

Bence konu sahibi barışıp beş görümceyle yaşayacak sonra burda eşim parasını ailesine gönderiyor sürekli oraya gitmek istiyor ailemle de küsüm beni gitmekle tehdit ediyor ne yapmalıyımlı konular göreceğiz.
Hayır yahu ben 5 kardeşi var dedim de bir tanesi evli zaten başka bir yerde diğeri evlenip Adana'ya gidiyor seneye, bir tanesi şehir dışında çalışıyor diğer ikisi de okudukları yerdeler hala sınav mınav uğraşıyorlar. Bakma derdi falan yok onlara

Bir tanıdığımın da anna babası boşanmış ve hiç görüşmüyorlar. Babası ayrı annesi ayrı günlerde tanıştı. Burada bu kadar sorun edilecek bir durum yok. Bence sevgiliniz ailenizin önyargısına biraz bozulmuş.

Tüm yorumlarınızı okudum. 3 hafta aramamak, yüzüğü götürmek. Yok ailenden korktum yok önceden konuşup tanışıp yan çizmek. Kaç yıllık ilişki olsa da bunlar ciddi sorun haberin olsun.
Senin hatan acele etmek. Erkek tarafı olsun kız tarafı olsun hele dur bir ben aileni, ailen beni tanısın. Aileler de bir tanışsın olmadı telde görüşsün dicektiniz. Bir de gelgit yapamıyorlarsa o zaman gelirler asıl tanışma, söz kesilir. Bir kaç gün misafir ederdiniz sonra nişan yapılırdı. Baba gelmezse gelmesin farzet ki ölmüş.
Ama bunları konuşacak, halledecek karaktere sahip biri yok karşında bilesin. Sadece senin çabanla başlarsa evlilik boyunca da böyle gider. Sonra yapmasaydın olur.

yaşlarınız ve maddi durumlarınız nasıl bilmediğim için yorum yapamıyorum.
mesela 4 sene önce annem vefat etti ve ilişkim vardı.
o an bana evlenelim diye gelse dünyanın en zengini de olsa istemezdim çünkü hazır değildim.
ama ilişkimde mutluydum ve geleceği olacağına inanıyordum o nedenle devam ettim - ediyorum da.
erkek arkadaşınızında hayatında bazı sıkıntılar olabilir. bilip bilmeden yorum yapar insanlar.
en iyi siz tanırsınız.
Çok kulak kapamaya çalıştım senelerdir aynı şeyleri duydum. 2 yıldan sonra herkes aynı şeyi söyledi. Ben de yoruldum savunmaktan

Haklısınız bence de ailesi o sırada söylemeliydi. Zaten ailenin boşanmışlar diye değişik görmesi başlı başına garip

her ailenin kendi kültürel yapısı var, alışkanlıkları var. saygı duyuyorum.
ama evlilik karşılıklı. aynı memleketten insanlar bile farklı farklı yapılara sahip olabiliyor.
mesela rizeli olup dedesinin dedesi istanbula yerleşmiş biri ile rizede yaşayan birinin bakış açısı farklı olabilir geleneklere.
bu arada anne babanın tabi ki uzamasını istememesi de doğal.
ama bu olay bana emrivaki hissi verdi.
benim babam olsa misal orada usulünce damat adayına bunlardan bahsederdi.
anladığım kadarıyla yemekte çocuktan farklı düşündüklerini yansıtmamışlar. sonrasında öğrenince çocuğa da tuhaf gelmiş.
ama tekrar ediyorum 3 hafta arayıp sormamak falan zaten çocuk ayrılmadıklarını sansa bile ayrılık sebebi bana göre.

Çok kulak kapamaya çalıştım senelerdir aynı şeyleri duydum. 2 yıldan sonra herkes aynı şeyi söyledi. Ben de yoruldum savunmaktan

sizi çok iyi anlıyorum. benim çevremde de böyle konuşanlar oldu. ama ben kulak tıkamadım. ne zaman evleneceğimi hatta bu adamla evlenip evlenmeyeceğimi ben bilirim, size de haber veririm dedim.
belki cevap vermek konusunda kendinizi biraz geliştirmelisiniz.
bahsettiğim saygısızlık yapmak değil kesinlikle. saygı çerçevesinde insanların müdahale etmesini önlemeniz lazım.
herkesin zamanlaması ayrıdır.
kimisi 3 ayda evlenir kimisi 3 yılda.
kuzenim 30 yaşında sevgili olduğu adamla 36 yaşında evlendi. çok mutlular. evleri de oldu, çocukları da.
ama kimsenin yorumlarını dinlemediler.
bu arada yine söyleyeyim erkek arkadaşınızı asla savunmuyorum.
genel olarak bir yorum olarak ekledim buraya.
çünkü bu olmazsa başka birinde de muhtemelen aynı sıkıntıları yaşayacaksınız

X