Dayanması çok zor..

Benim okuduğum hocalardan öğrendiğim amniyosentez yanılmaz sadece %1 sonuç vermeyebilir oda kültürde üreme olmaması veya yanlış bilmiyorsam amniyosentez sıvısı alırken sıvıya kan karışması olursa çalışamıyorlar ve tekrar numune isteniyor Muş. Amniyosentezin %1 bile yanılması olmaz demişti hoca bana
aynen aynısı söylendi. biliyorum. o yüzden yalan söylediği çok bariz, ısrarla sürdürmesine kıl oluyorum. ben yanlış anlamış olabilirim dese tamam dicem ama yok çok emin.

evet kültürde üreme olmazsa söylüyor doktor, biraz bekleyelim duruma göre yeniden yapabiliriz diyor.

aynen bana da aynısı söylendi. biliyorum. o yüzden yalan söylediği çok bariz, ısrarla sürdürmesine kıl oluyorum. ben yanlış anlamış olabilirim dese tamam dicem ama yok çok emin.

evet kültürde üreme olmazsa söylüyor doktor, biraz bekleyelim duruma göre yeniden yapabiliriz diyor.
Ki burada üç kere yapılmış bu işlem. Olasılık olarak üç kere yüzde biri bulmak imkansız. Bu bebeğin sağlıklı olma ihtimali yokmuş kalkıp ya sağlıklıysa demek gerçekten düz cahillik

Şu konudaki bazı yorumlar beni benden aldı.
Konu sahibesi ikili tarama ya da üçlü taramadaki riskten bahsetmemiş, bildiginiz kesin tanı almış bir durumdan bahsetmiş farkında mısınız acaba ?
Kalbini bu kadar kırıp, intihara bile varacak söylemleri olmuş bazılarının, ne gerek var ?
Ceylan Özdemir diye bir youtuberi takip ediyorum, açıp izleyin de görün o kadın neler yaşıyor.
Kolay mı yahu ?

Arkadaşımın bebeğinede amniyosentez yapıldı, testler Almanya'ya gönderildi. Hatta %99 engelli doğacak dendi ama çocuk şuan 5 yaşında ve sapasağlam hiçbir engeli yok.
Bahsettiğiniz test fetal dna testi. Türkiyede bu test yapilamiyor, burada kan aliniyor, yurtdisina gonderiliyor. Amniyosentez ise bizim hastanelerimizde yapılabilen bir test.
Hele 3 kez yapilan bir amniyosentez dogrulanmistir.

Ikili tarama testi orta riskli cikmis kendisine fetal dna ve amniyosentez onerilen bir anne olarak yaziyorum. Surec şöyle ilerliyor: ikili tarama testim orta riskli cikti ancak ense kalinligi normaldi. Detayli ultrasonda bobrek, kalp, burun gibi organlarina bakarak cocukta fiziksel bir belirti yok ama size cocuk kesinlikle saglikli olacak diyemem. Fetal dna ya da amniyosentez yaptirin denildi. Buraya gelip rahatca benim bebegimede riskli grupta dediler down sendromlu olacakti ama saglikli dogdu diyebilirim. Ama hayir oyle degil bu hikayenin öncesi var, kontrol edilen bircok etken var.

Bahsettiğiniz test fetal dna testi. Türkiyede bu test yapilamiyor, burada kan aliniyor, yurtdisina gonderiliyor. Amniyosentez ise bizim hastanelerimizde yapılabilen bir test.
Hele 3 kez yapilan bir amniyosentez dogrulanmistir.

Ikili tarama testi orta riskli cikmis kendisine fetal dna ve amniyosentez onerilen bir anne olarak yaziyorum. Surec şöyle ilerliyor: ikili tarama testim orta riskli cikti ancak ense kalinligi normaldi. Detayli ultrasonda bobrek, kalp, burun gibi organlarina bakarak cocukta fiziksel bir belirti yok ama size cocuk kesinlikle saglikli olacak diyemem. Fetal dna ya da amniyosentez yaptirin denildi. Buraya gelip rahatca benim bebegimede riskli grupta dediler down sendromlu olacakti ama saglikli dogdu diyebilirim. Ama hayir oyle degil bu hikayenin öncesi var, kontrol edilen bircok etken var.
sabırla yazdığınız için tebrik ediyorum. ben bu kadar sakince açıklayamadım. ısrarla yok amniosentez yüzde 1 ihtimal oldu diyince.

Sizinde başınıza geldi sanırım maalesef sizde yaptırdınız amniyosentez süreci yaşayan biliyor
evet. sizi çok iyi anlıyorum. neler hissettiğinizi tamamen aynı değil yaşadıklarımız ama ama bi kısmını en azından o işlemin nasıl olduğunu doktorların verdiği bilgileri biliyorum, insan bu süreçte neler düşünür ne hisseder bi kısmını anlıyorum.. ki sizi yaşadığınız cok cok daha ağır. size sımsıkı sarılıyorum. ne olur kendinizi üzmeyin. Allah büyüktür, bu büyük bir imtihandı inşallah mükafatı da olacaktır.

sabırla yazdığınız için tebrik ediyorum. ben bu kadar sakince açıklayamadım. ısrarla yok amniosentez yüzde 1 ihtimal oldu diyince.
Hamileyken hem uzgun hem ne yapacagimi bilemez haldeydim. Bilmem kimin cocugunada boyle dediler de saglikli dogdu diyen insanlarin hepsini apartmanin son katindan asagi atmak istiyordum. Hele birde down sendromlu ise aldıracak misin, nasil yani diyenler vardi. Sanki benim icin cok kolaymis gibi her ise burnunu sokmasalar her halti bilmeseler olmuyormus gibi. Belli bir kesim var onlar diplomasiz doktor herseyin en dogrusunu biliyorlar. Yalan yanlis bir suru sey anlatip, bilgi kirliligi yaratiyorlar. En azindan yasadigim kadarini anlatmak istedim ki belki okuyan baska anne adaylari olur, kafalari karismasin.

Hamileyken hem uzgun hem ne yapacagimi bilemez haldeydim. Bilmem kimin cocugunada boyle dediler de saglikli dogdu diyen insanlarin hepsini apartmanin son katindan asagi atmak istiyordum. Hele birde down sendromlu ise aldıracak misin, nasil yani diyenler vardi. Sanki benim icin cok kolaymis gibi her ise burnunu sokmasalar her halti bilmeseler olmuyormus gibi. Belli bir kesim var onlar diplomasiz doktor herseyin en dogrusunu biliyorlar. Yalan yanlis bir suru sey anlatip, bilgi kirliligi yaratiyorlar. En azindan yasadigim kadarini anlatmak istedim ki belki okuyan baska anne adaylari olur, kafalari karismasin.
yani o kadar ağır bir şey ki insanın canını çok yakıyorlar ama dilim aynısını yaşasınlar demeye varmıyor. hiçbir kadın yaşamasa keşke herkes güle oynaya hamilelik geçirse.. sadece akıl versin Allah diyorum o kadar.

Şu konudaki bazı yorumlar beni benden aldı.
Konu sahibesi ikili tarama ya da üçlü taramadaki riskten bahsetmemiş, bildiginiz kesin tanı almış bir durumdan bahsetmiş farkında mısınız acaba ?
Kalbini bu kadar kırıp, intihara bile varacak söylemleri olmuş bazılarının, ne gerek var ?
Ceylan Özdemir diye bir youtuberi takip ediyorum, açıp izleyin de görün o kadın neler yaşıyor.
Kolay mı yahu ?
Evet canım biz özelden konu sahibi ile yazıştık dün, kendisine şimdi döneceğim tekrardan. Oldukça spesifik bir gen mutasyonu söylediği şey. Yani rutin karyotip testleriyle bile görülemez, ince ve detaylı teknikler gerekiyor. Durum böyle olunca yok bize de şöyle denildi böyle denildi durumu gerçekten can sıkıcı oluyor…

Hayır bak şunu da anlamıyorum, diyelim ki rutin tarama testinde riskli denildi ve abortus yapıldı, hani bak velev ki öyle. Ama sonuçta olan olmuş , gebelik sonlanmış, hanımefendi yeterince üzgün, tutup da olan olduktan sonra bize de dediler ama şu an sağlıklı gibi bir yorum yapmanın anlamı var mı? Bence yok. Sadece konu sahibini üzer bu tarz yorumlar. Daha önce de söyledim, hala gebelik devam ediyor olsaydı ve hanımefendi “ testler riskli çıktı sizce aldırmalı mıyım” diye sormuş olsa yine bir nebze, ama yani gebelik bitmiş. Keşke demenin ne anlamı var anlamıyorum. Kaldı ki keyfi bir kürtaj da olmamış, hani genelde o linçlenir ya. Ortada böyle bir şey de yok. Gerçekten anlamıyorum bazı insanları ben.

Artık herkese tavsiyem gebelik düşünmeden önce eşiyle birlikte genetik tarama testlerini yaptırsınlar. Yaşım genç, sigaram alkolüm yok, akraba evliliği değil, ailemizde yok gibi durumlara güvenmesinler bizde öyle düşünüyorduk çünkü. İlk çocuğum da bir şey yok bunda da olmaz diye düşünmekte çok yanlış risk diğer çocuklarda bulabiliyor maalesef. Hamileyken de gerekli tarama testlerine girilmesini tavsiye ederim ve risk çıkarsa tanı testi amniyosentezden korkmadan geç kalmadan yaptırılmasıni öneririm. Beni de çok korkuttular ama amniyosentez kesin tani testi ve işini bilen ehli ellerde risk yok denecek kadar az üç kere amniyosentez olmuş biri olarak söylüyorum. Dünyaya bir canlı getirmek büyük sorumluluk almak demek miş her yönüyle onun sağlığı, geleceği, yaşamı.. Bazen de elimizden gelen her şeyi yapariz kaderin önüne geçilmez.
Tedbir bizden olsun takdir Allah'tan.

Evet canım biz özelden konu sahibi ile yazıştık dün, kendisine şimdi döneceğim tekrardan. Oldukça spesifik bir gen mutasyonu söylediği şey. Yani rutin karyotip testleriyle bile görülemez, ince ve detaylı teknikler gerekiyor. Durum böyle olunca yok bize de şöyle denildi böyle denildi durumu gerçekten can sıkıcı oluyor…

Hayır bak şunu da anlamıyorum, diyelim ki rutin tarama testinde riskli denildi ve abortus yapıldı, hani bak velev ki öyle. Ama sonuçta olan olmuş , gebelik sonlanmış, hanımefendi yeterince üzgün, tutup da olan olduktan sonra bize de dediler ama şu an sağlıklı gibi bir yorum yapmanın anlamı var mı? Bence yok. Sadece konu sahibini üzer bu tarz yorumlar. Daha önce de söyledim, hala gebelik devam ediyor olsaydı ve hanımefendi “ testler riskli çıktı sizce aldırmalı mıyım” diye sormuş olsa yine bir nebze, ama yani gebelik bitmiş. Keşke demenin ne anlamı var anlamıyorum. Kaldı ki keyfi bir kürtaj da olmamış, hani genelde o linçlenir ya. Ortada böyle bir şey de yok. Gerçekten anlamıyorum bazı insanları ben.
Ben zaten bu engelli bile olsa doğurmalısın diyenleri hiç anlamıyorum. Bencillik düpedüz bencillik bu. Hayatı boyunca çile çekmesi için doğuruyorlar. Riske alınacak bir şey mi engelli olması.

İşte tam olarak bu noktayı anlayamıyorum ben de. Durum yoruma açık veya olumlu sonuçlanan örnekler olsaydı dahi, süreç bitmiş. Konu sahibini üzmekten başka nereye yarayabilir ki. Hadi bir kişi düşünemedi, daldırdı yazdı. Kaç sayfa aynı konular konuşuldu. Bu ısrar ve daha fazla incitme politikası niye?

X