Derdim hiç aklımdan çıkmayan kilolarım

Tam olarak anlattığınız hayatı yaşıyorum bütün gece ayaktayım 5-6 gibi uyuyorum gündüz 2-3 gibi uyanıyorum 6-7 gibi yemek yiyorum o saatten sonrada canım hiçbir şey yemek istemiyor. Gece atistirmiyorum çünkü gece yemek yemekten her zaman uzak durmuşumdur acikırsam su iciyorum zaten normal hayatımda da çok su tüketen biriyim. Bildiğiniz suyla karın doyuruyorum
Öğrenciyken çok uzakta bir yere staja gidiyordum.
Bütün gün çalışınca üstüne iki saat yol yapınca, eve gelir gelmez bir saaat uyumaya başlamıştım.
Tabii o bir saatlik uyku tüm düzenimi bozuyor gece ancak ikide uyuyordum.
O ara diyet yaparken kilo aldım.
Bunun bilimsel açıklamasını yapıyorlardı uzmanlar insan vücudu gündüz iş yapmaya, gece yatıp dinlenmeye programlanmıştır gibi
Hatta gece vardiyası ve gündüz vardiyası çalışan işçilerle karşılaştırma yapılan bir beslenme belgeseli izlemiştim ama adını hatırlayamadım.
Böyle yazdım ama kendin tam uygulayabildin mi desen hayır derim :/

Bazal metabolizma nasıl hesaplanıyor bilmiyorum boyumla kilom arasında da öyle sorun olacak kadar fark yok ama bana sorun işte..
Bazal metabolizmanizi ve günlük en az almanız gereken kalori hesaplamasına internetten rahatlıkla ulaşabilirsiniz dediğim gibi günlük vücudunuzun çalışması vs için gerekli olan kaloriyi vücuda vermezseniz zaten kilo veremezsiniz. Ve regli öncesi en az 1 hafta önce şişlik olur benim mesela 52 kiloyum 53 olurum kişiden kişiye değişir daha az veya fazla olabilir buda aklınızda olsun bir hafta sonrasında şişlik iner tartıda gösterir kendini

Bazal metabolizmanizi ve günlük en az almanız gereken kalori hesaplamasına internetten rahatlıkla ulaşabilirsiniz dediğim gibi günlük vücudunuzun çalışması vs için gerekli olan kaloriyi vücuda vermezseniz zaten kilo veremezsiniz. Ve regli öncesi en az 1 hafta önce şişlik olur benim mesela 52 kiloyum 53 olurum kişiden kişiye değişir daha az veya fazla olabilir buda aklınızda olsun bir hafta sonrasında şişlik iner tartıda gösterir kendini
Regl öncesi bende sisiyorum normalde hatta inanılmaz derecede reglm bitti 2-3 gün oldu biteli ama o dönemden 1 kilo fazlam var vallahi ben anlamadim 😂 Bazal metabolizmayı da araştıracağım sağolun

Öğrenciyken çok uzakta bir yere staja gidiyordum.
Bütün gün çalışınca üstüne iki saat yol yapınca, eve gelir gelmez bir saaat uyumaya başlamıştım.
Tabii o bir saatlik uyku tüm düzenimi bozuyor gece ancak ikide uyuyordum.
O ara diyet yaparken kilo aldım.
Bunun bilimsel açıklamasını yapıyorlardı uzmanlar insan vücudu gündüz iş yapmaya, gece yatıp dinlenmeye programlanmıştır gibi
Hatta gece vardiyası ve gündüz vardiyası çalışan işçilerle karşılaştırma yapılan bir beslenme belgeseli izlemiştim ama adını hatırlayamadım.
Böyle yazdım ama kendin tam uygulayabildin mi desen hayır derim :/
Uyku düzeni gerçekten önemli ve düzeltilmesi baya zor bir şey. Kaç kere alarm kurdum sabahın köründe uyandım gece uyuyabilmek için ama gece bir şey oluyor bende uyku adına hiçbir şey kalmıyor.. Vücut alışmış bir kere valla olmadı doktor kontrolünde ilaca başlayacağım bunun için çünkü asla düzelmiyor

haftanın 5 günü genelde tek öğün yiyorum
sorun tam olarak burada. az beslendiğiniz için vücut besini depoluyor.

en azından 2 ana öğün yapın. az yiyin ama öz yiyin. vücudun ihtiyacı olan besinleri tüketin. her şeyden azar azar sağlıklı şeyler.
sadece salata diyeti, sadece çorba diyeti, şu bu diyeti gibi şeyler sağlıksız kilo verdirip, ilk diyeti bozduğunuz anda aynı kiloyu geri aldırıyor.
sabah normal bir kahvaltı, akşam da tek porsiyonluk bir ev yemeği, aradaki boşluklarda da meyve tabakları kafi.

bunun yanında doğru bilinen yanlışlar da var
mesela ekmek sanıldığının aksine kilo aldırmıyor
veya esmer ekmek beyaz ekmekten daha sağlıklı değil.
esmer ekmek sadece daha uzun süre tok tutuyor. beyaz ekmek çok kısa zamanda yeniden acıktırıyor.
bu yüzden diyetisyenler tarafından esmer ekmek öneriliyor
ben de bunları bir diyetisyenden dinlemiştim

tek başına beslenme de yeterli değil, düzenli spor şart.

sorun tam olarak burada. az beslendiğiniz için vücut besini depoluyor.

en azından 2 ana öğün yapın. az yiyin ama öz yiyin. vücudun ihtiyacı olan besinleri tüketin. her şeyden azar azar sağlıklı şeyler.
sadece salata diyeti, sadece çorba diyeti, şu bu diyeti gibi şeyler sağlıksız kilo verdirip, ilk diyeti bozduğunuz anda aynı kiloyu geri aldırıyor.
sabah normal bir kahvaltı, akşam da tek porsiyonluk bir ev yemeği, aradaki boşluklarda da meyve tabakları kafi.

bunun yanında doğru bilinen yanlışlar da var
mesela ekmek sanıldığının aksine kilo aldırmıyor
veya esmer ekmek beyaz ekmekten daha sağlıklı değil.
esmer ekmek sadece daha uzun süre tok tutuyor. beyaz ekmek çok kısa zamanda yeniden acıktırıyor.
bu yüzden diyetisyenler tarafından esmer ekmek öneriliyor
ben de bunları bir diyetisyenden dinlemiştim

tek başına beslenme de yeterli değil, düzenli spor şart.
Spor yapıyorum sadece regl döneminde ara verdim çünkü canım çok yandı denesem de olmadi. Birde şu yemek olayını düzene sokabilsem çok çok tatlı olavak ama yapamıyorum işte

İnsülin direnci dediğiniz şeker hastaligi mi oluyor yoksa başka bir şey mi? Geçen sefer online diyetisyene başvurmuştum bunların hiçbirine bakılmadı sadece bana bunları ye diye her hafta liste gönderdi o kadar. Bu sefer yüzyüze görüşmeyi planlıyorum
Isini doğru yapmamış o zaman ticaret olarak bakmış, bir diyetisyen ya da beslenme uzmani bir insanin rahatsızlıklarını bilmeden nasıl önerilerde bulunabilir aklım almıyor... şeker hastalığından başka bir şey insulin direnci, kilo çok zor verilir bu varsa bildiğim kadarıyla benim de alanım değil ama; bir hastanede diyetisyen desteği alırsanız daha doğru olabilir.

Isini doğru yapmamış o zaman ticaret olarak bakmış, bir diyetisyen ya da beslenme uzmani bir insanin rahatsızlıklarını bilmeden nasıl önerilerde bulunabilir aklım almıyor... şeker hastalığından başka bir şey insulin direnci, kilo çok zor verilir bu varsa bildiğim kadarıyla benim de alanım değil ama; bir hastanede diyetisyen desteği alırsanız daha doğru olabilir.
Gerçekten öyle ama ilk diyetisyen tecrübem olduğu için çokta bilemedim dedim herhalde böyle oluyor. Ama ağrılarım geri geldiği halde bana onu içeceksin diye direttigi gün diyeti de bıraktım numarasını da sildim. Bu sefer hastaneden randevu aldım umuyorum daha kolay ve dengeli bir süreç yaşarim

Chloe kas yaptırıyor onu ideal kiloya düşüp sıkılaşmak isteyenlere öneriyorlar aslında. O yüzden evde yapmak istiyorsanız leslie yapın. En az iki ana bir ara beslenin ve çok su için.

Tek derdin bu olsun canım. Allah duzeltilemeyecek kusur vermesin. Pandemide ben de çok kilo almıştım. Sevgilim aldatinca geri verdim 1 haftada sağlıksız bir şekilde. Çok kolay kilo verebiliyorum. Yeterki sevdiğim kişi kazık atsın hayatima bıçsın. Aç kalınca kilo veriyorum. Tek yöntemim aç kalmak. İnanki takma kilonu alırsın verirsin. Gece aç yatmayı dene. Akşam hiç bir şey yemiyordum ben tamamen moral bozukluğundan. Sabah da aç olsam bile iştahsız oluyordum. Midemi bastirsin diye birkaç lokma atıyordum ağzıma. Doğal olarak kilo veriyordum. Hala da veriyorum. Çok sağlıklı olmayacak ama aç kal diyorum ben
Aç kalarak kilo verilmez sağlıksız olur. Sizinde yaptığınız çok yanlış. Sonrasında fazla fazla gerı alınır.

Aç kalarak kilo verilmez sağlıksız olur. Sizinde yaptığınız çok yanlış. Sonrasında fazla fazla gerı alınır.
Beni çok etkileyen kötü bir olay yaşayınca istahtan kesiliyorum. Elimde değil. Anne tarafım hep böyle. Her tramva yaşadığımızda fazla fazla kilo veririz. Sonra da geri almayız. Tabi ki sağlıklı değil ama elimizde olan bir şey de değil. Yemek yiyemedigim için aç kalırım midem asla yemek almaz. Doğal olarak kilo veririm. Bir daha beni üzecek ciddi bir durumun yaşanmamasını temenni ederim.

Chloe kas yaptırıyor onu ideal kiloya düşüp sıkılaşmak isteyenlere öneriyorlar aslında. O yüzden evde yapmak istiyorsanız leslie yapın. En az iki ana bir ara beslenin ve çok su için.
Aslında dediğim gibi kilo fazlam öyle çok fazla yok benim zaten derdim sıkılasıp şekle girmek bunu yaparken ister istemez tartıda da fark görülüyor normal şartlarda ama benim yemek ve uyku düzenimde bu çok mümkün olmuyor işte.. En fazla taş çatlasın düşebileceğim kilo 65 kilo ki o kadarını dahi olmak istemiyorum 70 kilo benim için ideal gibi geliyor

Aslında dediğim gibi kilo fazlam öyle çok fazla yok benim zaten derdim sıkılasıp şekle girmek bunu yaparken ister istemez tartıda da fark görülüyor normal şartlarda ama benim yemek ve uyku düzenimde bu çok mümkün olmuyor işte.. En fazla taş çatlasın düşebileceğim kilo 65 kilo ki o kadarını dahi olmak istemiyorum 70 kilo benim için ideal gibi geliyor
Evet zaten önemli olan aynadaki memnun olduğumuz görüntü ve mezura. Yaşam tarzınıza göre aralıklı orucu yapabilirsiniz bir araştırın uyku ve uyanıklık olduğunuz saatlere göre ayarlıyorsunuz menüleri

Evet zaten önemli olan aynadaki memnun olduğumuz görüntü ve mezura. Yaşam tarzınıza göre aralıklı orucu yapabilirsiniz bir araştırın uyku ve uyanıklık olduğunuz saatlere göre ayarlıyorsunuz menüleri
Aralıklı orucu görmüştüm ama bana en mantıklısı diyetisyen gibi geliyor bu noktada çünkü benim aklıma yemek gelmiyor. Ya da bazen öyle bir yemek fikri düşüyor ki aklıma sürekli yemek yemek istiyorum. Ama genel halim artık açlıktan midem bulanmaya başlayınca kalkıp bir şeyler yemek

Beni çok etkileyen kötü bir olay yaşayınca istahtan kesiliyorum. Elimde değil. Anne tarafım hep böyle. Her tramva yaşadığımızda fazla fazla kilo veririz. Sonra da geri almayız. Tabi ki sağlıklı değil ama elimizde olan bir şey de değil. Yemek yiyemedigim için aç kalırım midem asla yemek almaz. Doğal olarak kilo veririm. Bir daha beni üzecek ciddi bir durumun yaşanmamasını temenni ederim.
Kötü bir durum tabıki inşallah yaşamazsın. 😊 bende aksine sınırlenınce yerim. Ne yedıgımıde Bilmem sinirden.

Kötü bir durum tabıki inşallah yaşamazsın. 😊 bende aksine sınırlenınce yerim. Ne yedıgımıde Bilmem sinirden.
Sinirlenince benim de canım bir şeyler yemek çekiyor ama moralim bozuk olunca tamamen kesiliyorum. 2 gün sadece su içtiğimi bilirim bir erkek sevdasına işte. Kafama edeyim ama duzelmiyorum napıcan :olamaz:

Aslında farkındayım çok çok az yedigimin ama bu elimde değil yani bunu kilo vermek adına yapmıyorum. Ben yillardir böyle besleniyorum maalesef. Çünkü bir uyku düzenim yok zaten son 2 yıldır vardiyalı çalışıyordum iyice bozuldu her şey öyle olunca tek ogunle günler geçti gitti. Şimdi yemek yiyemiyorum aç hissetmiyorum ki kendimi. Belki uykumu bir şekilde düzene sokabilsem yemek yemeye de başlarım.. Sabah 9 gibi kalksam kahvaltı etsem öğlen yine acikirim diye düşünüyorum ama bilmiyorum ya.. Bir ara her gün aynı saatlerde beslenmeye çalışıyordum vücudum alışsın o saatlerde karnım aciksın ki yemek yiyeyim diye ama yok yok olmuyor delirecegim :KK43:
Tiroid olabilir mi acaba? Veya insülin direnci? Bi değerlerinize mi baktırsanız? Tek öğün beslenmek çok sağlıksız.

X