Derin Endometriozis (Çikolata Kisti) sebepli Rahimin bağırsaklara yapışması - Bağırsak Ameliyatı-Yapışıklıklar

EfervesaN

Guru
Kayıtlı Üye
13 Aralık 2011
2.917
1.346
Merhaba arkadaşlar ,
1 aralıkta geçirmiş olduğum derin endometriosiz , bağırsak rezeksiyonu , karın içi yapışıklıkların açılmasına dair ameliyatım hakkında benimle aynı sıkıntıyı yaşayan arkadaşlarıma yol göstermesi için bilgiler paylaşmak istedim

32 yaşındayım 10 yıldır çikolata kisti hastasıyım , 3- 5 cm i hiç geçmedi boyutu sol overde 1 tane .
ne zamanki kist tanısı aldım adetlerim ağrılı geçmeye başladı ağrı dışında aslında çok daha büyük bir probleme sahip olmaya başladım
BAĞIRSAK GAZI SIKIŞMASI yani adet dönemerimde asla gaz çıkaramıyordum fakat bağırsaklarım gurul gurul çalışıyordu
bu gaz sıkışıyordu sırtıma kalbime alt karnıma kramplar girmesine neden oluyordu
özellikle son 5 yılda tüp bebek tedavilerimle brlikte daha da arttı tüm sosyal hayatımı etkiliyordu
Başlarda kisti aldırmayı çok istedim ama erken menopoza çok yakınım amh 0.25 lerde doktorum uygun görmedi yumurtalığımdaki kisti almayı zaten çözüm değilmiş kisti aldırmak.

bayramı düğünü tatili arkadaş görüşmesini keyifle yapacağım herşeyi eğer adet dönemime denk geliyorsa ertelemek zorunda kalıyordum hep
hele ki bazen misafirliğe gelmek isteyenleri sırf adet olacağım güne denk gelecek diye yalan söyleyerek kabul edemez hale gelmiştim

10 yılda 2 kolonoskopi yaptırdım herşey tertemizdi çok şükür
sayısız kadın doğum doktoruna gittim , devletten özele operatörden,doçentten ,profesöre birçok doktor ile görüştüm muayene oldum evet kistim var ama gerisi yok, neden gazım oluyor adet olunca bu sorunun cevabını hiç alamadım.
Hatta bazı doktorlar, Adet dönemlerinin BAZI kadınlarda bağırsak hareketini arttığını ve gaz yaptığını söyledi .!!!! Yani doğal bir süreç gibi bahsetti - bence o bazı kadınlarda benimle aynı hastalığa sahip- !!!!!
ama gaz vardı, öyle bir gerçekti ki hayatımı kilitleyecek kadar.

sonra bir doktor ile görüştüm ( görüşebilmemiz pandemiden dolayı çok uzun sürdü ama :)) bence harika bir doktor kendisi..

Acıbadem Fulya hastanesi
PROF. DR ERCAN BAŞTU
(KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM UZMANI, TÜP BEBEK VE ENDOMETRİOZİS ÜZERİNE YOĞUN ÇALIŞMALARI OLAN BİR HEKİM)

tek muayene de teşhisimi koydu
derin endometriosiz , rahim bağırsaklara yapışmış yapışan bölümde nodül oluşmuş , overler karın içine yapışmış hepsi bu çikolata kisti belası yüzünden işte
doktor önce elle daha sonra usg ile muayenede çok rahat teşhis etti

tek çözüm ameliyat tabi benim için biraz sarsıcı oldu ameliyat bekliyordum tahmin ediyordum ama bağırsaklarımın kesilme ihtimali hiç aklıma gelmemişti .
fakat inanılmaz güvenyordum doktoruma 15 gün içinde karar verdim çünkü hayat kalitemi 10 yıldır benden alan bir hastalıktı bu daha fazla beklemek istemedim
şükürler olsun boşa da çıkmadı güvenim

1 aralık sabahı kadın doğum için yaklaşık 3,5 saatlik bir ameliyat (yapışıklıkların açılması amaaaaa ne yapışıklık karın için berbattı videoda , overlerin asılması, ameliyatta görünen sol tüpün işlevini kaybetmiş durumu ve sol tüpün alınması bağırsağın rahimden ayrılması)

sonrasında yaklaşık 1,5 saat genel cerrah ile devam eden bağırsakların 20 cm lık nodüllü kısmının kesilmesi tekrar dikilmesi vs

derken 2 doktor 6,5 saat süren bir ameliyat , 1 hafta hastanede yatış ve sonrasında taburculuk ve şimdi evde devam eden iyileşme sürecim ile devam etmekte .
ameliyattan hemen sonra adet oldum sıfır ağrı ile ama sebebi hastanede yapılan ağrı kesiciler olabilir
zaten doktorum ağrımın sıfırlanmasının mümkün olmadığını söyledi çünkü bu çikolata kisti belası rahim iç dokusuna yerleşerek birde ADENOMİYOSİZ oluşturmuş ve ona yapacak birşey yok ama ağrım 10 ise 3 olacak diye defalarca söyledi

15-20 gün sonra adetimi bekliyorum ozaman daha net anlayacağım herşeyi

ameliyat uzun , sonrası bağırsak rezeksiyonu dolayısı ile zorlu ve tedirgin edici zaten 1 haftalık hastane yatışı bağırsak ameliyatı nedeni ile oluyor
ama şükürler olsun geçiyor şuanda 14. günümdeyim toparlandım diyebilirim.

:KK200:17.01.2021
Ve ben hiç anlamadan adet oldum ne ağrı ne gaz sıkışması hala inanamıyorum
Bu ben olamam diyorum
10 yıldır çektiklerime bakıyorum
allahım keşke daha önce ulaşabilseydim canım doktoruma Ercan Baştu sayesinde yeniden doğmuş kadar oldum diyebilirim.
ŞÜKÜRLER OLSUN

:KK36::KK200:05.10.2021 -GÜNCELLEME

Ameliyatımın üzerinden tam 11 ay geçti , sanırım 13 defa adet oldum diyebilirim gecikmeler, erken olmalar vs fakat hiçbirinde ne bir ağrı kesici kullandım ( ki 10 yıl boyunca adet ağrıları ve gaz sıkışmları için acillerde serum yemiş avuçla ilaç yutmuş insanım ) ne de bir kere olsun adetten dolayı gaz sıkışması yaşamadım .

Binlerce kez şükür :KK200::nazar:

bu hastalığa ve benzer şikayetlere sahip olan arkadaşlarımın benim gibi 10 yıl çekmemelerini dilerim inşallah bu yazı yol gösterici olur

Son düzenleme:
Ben yıllar önce cikolata kistlerimi aldırmıştım. Evlendim 2 ay önce dogum yaptım. Sezeryanda karnımı açtıklarında bağırsaklarımın rahme yapışık olduğunu görmüşler ve kesmek zorunda kalmışlar çok şükür bebek sağlıcakla geldi. Ben de cok tedirgin oldum cunku yillarca hiç hissetmedim kabızlık vs olmadı sadece karnım çok guruldardı. Ameliyat sonrasında da zor geçti bişey yemem içmem yasaktı ilk 2 gün su bile içemedim. 1 hafta bebekle hastanede kaldık. Sonra adet gördüğümde ağrı yaşamadım umarım sizde yaşamazsiniz

Ben yıllar önce cikolata kistlerimi aldırmıştım. Evlendim 2 ay önce dogum yaptım. Sezeryanda karnımı açtıklarında bağırsaklarımın rahme yapışık olduğunu görmüşler ve kesmek zorunda kalmışlar çok şükür bebek sağlıcakla geldi. Ben de cok tedirgin oldum cunku yillarca hiç hissetmedim kabızlık vs olmadı sadece karnım çok guruldardı. Ameliyat sonrasında da zor geçti bişey yemem içmem yasaktı ilk 2 gün su bile içemedim. 1 hafta bebekle hastanede kaldık. Sonra adet gördüğümde ağrı yaşamadım umarım sizde yaşamazsiniz
Sizin için kötü sürpriz olmuş
Ama sağlıkla atlatmışsınız peki doğumdan önce adet ağrımı gaz sıkışmalarınız varmıydı?
Ben iyileşme dönemini anlatmadım aynı şekilde 3 gün su bile vermediler hep serum 4.gün sadece komposto ve çorbanın suyu ile 5 6 derken şuanda normal yemeye geçtim şükürler olsun.

Adet ağrısı vardı kistten dolayı şiddetli geçiyodu ama gaz sancısı çekmedim hiç
Sizin için kötü sürpriz olmuş
Ama sağlıkla atlatmışsınız peki doğumdan önce adet ağrımı gaz sıkışmalarınız varmıydı?
Ben iyileşme dönemini anlatmadım aynı şekilde 3 gün su bile vermediler hep serum 4.gün sadece komposto ve çorbanın suyu ile 5 6 derken şuanda normal yemeye geçtim şükürler olsun.

Derin endometeiozisin teşhisi nasıl yapılıyor peki. Mr falan mı çekildi. Ne gibi şikayetler oluyor

Derin endometeiozisin teşhisi nasıl yapılıyor peki. Mr falan mı çekildi. Ne gibi şikayetler oluyor
Hepsini konuyu açıklarken yazdım aslında xeğer çikolata kistiniz varsa ve benimle benzer şikayetleriniz varsa gaz sıkışması VS gibi doktor ultrason da görüyor zaten ama doktorun ilgi alanı özellikle endometriozis olmalı

Bu arada sizin sezeryan ameliyatınıza genel cerrah dahil oldu dimi bağırsak rezeksiyonu için

Ben de dış gebelik geçirince laparoskopik ameliyat oldum neredeyse 1 sene önce. Endometriozis varmış. O kısımları ameliyatta yaktılar. Korkunç ağrılarım olurdu adet döneminde inanın şimdi çok azaldı :)

Bence çok şiddetli adet ağrısı olan her kadında aslında endometriozis var. Yok herkeste böyle yok senin ağrı eşiğin düşüktür laflarına inanmayın. Yataktan kalkamıyordum şimdi arada unutuyorum adetli olduğumu. Öyle bir rahatlıkmış. Şiddetli adet ağrısı NORMAL DEĞİL!!!

Geçmiş olsun. Benimde adet dönemi başında gaz sıkışması olurdu. 2.cocuga karar verdigimizde ilki gibi kendiliğinden olmayınca doktorum laparoskopi önermişti rahim ve yumurtaligi degerlendirmek icin. Karin ici dokularım birbirine yapışmış bağırsak rahim vs. Ameliyat videolarimi bende izledim. Çok şükür aşırı derece de değildi. Kucuk bir ameliyatla kurtardılar beni de.

Ben de dış gebelik geçirince laparoskopik ameliyat oldum neredeyse 1 sene önce. Endometriozis varmış. O kısımları ameliyatta yaktılar. Korkunç ağrılarım olurdu adet döneminde inanın şimdi çok azaldı :)

Bence çok şiddetli adet ağrısı olan her kadında aslında endometriozis var. Yok herkeste böyle yok senin ağrı eşiğin düşüktür laflarına inanmayın. Yataktan kalkamıyordum şimdi arada unutuyorum adetli olduğumu. Öyle bir rahatlıkmış. Şiddetli adet ağrısı NORMAL DEĞİL!!!
Geçmiş olsun, ne güzel büyük problemlere yol açmadan hallolmuş
Ama şöyle bir durum mesela benim yumurtalığımdaki kisti almadım hekimin amh 0.37 bende haliyle almak kazımak riskli dedi menopoza girebilir dim rezervi tamamen bitirebilirdi sadece içini boşalttı etrafını yaktı

Geçmiş olsun. Benimde adet dönemi başında gaz sıkışması olurdu. 2.cocuga karar verdigimizde ilki gibi kendiliğinden olmayınca doktorum laparoskopi önermişti rahim ve yumurtaligi degerlendirmek icin. Karin ici dokularım birbirine yapışmış bağırsak rahim vs. Ameliyat videolarimi bende izledim. Çok şükür aşırı derece de değildi. Kucuk bir ameliyatla kurtardılar beni de.
Benim hemen hemen ilk 3 gün kıvrandırırdı gaz berbattı halim, benim aşırı aşırı yapışık tı zaten bağırsak ve rahimde yapışık tı o nedenle bağırsak alındı, inşallah ilk adetim de bende allahım çok şükür gaz yok ağrı az diyebilirim

Sizinki de şans olmuş inanın çok iyi olmuş

Benim hemen hemen ilk 3 gün kıvrandırırdı gaz berbattı halim, benim aşırı aşırı yapışık tı zaten bağırsak ve rahimde yapışık tı o nedenle bağırsak alındı, inşallah ilk adetim de bende allahım çok şükür gaz yok ağrı az diyebilirim

Sizinki de şans olmuş inanın çok iyi olmuş
Ameliyat sonrası evet çok fenaydı içimde olan gazin kalktıkca omuza cikma sesini duyuyodum ağrısı cabasi. Ama sonrasi iyiydi çok şükür. Iyiki doktorum laparoskopi istemis

Merhaba arkadaslar bu konuyu acmaniz iyi olmus. 10 gun once cikolata kistinden amelyat oldum derin miydi degilmiydi bilmiyorum ama agrilarim cok cok fazlaydi yatakdan kaldrmayacak kadar birde cocuk istegi olunca artik amelyattan kacmamam gerektigine karar verdim. Amelyat yerlerim iyilesti bile gunkuk yasantima dondum lakin amelyattan once kist varken buyuk tuvalette kramp ve sancim olurdu yine degisen birsey olmadi bu konuda adet ne zaman olurum bilmiyorum hala ara ara lekelenme geliyor doktoruma sordum iyilesme surecindesin 10 gun oldu normal bu durum 2 ay sonra hicbirseyin kalmamis olacak dedi ama bu kramplar8nda gecmesi gerekmezmiydi rahim bagirsak felan degerlendirdigini sadece kist ve karinda cok az yapisiklik yaptigini baska yerlere sicramadigini rezervimin iyi oldugunu bundan dolayi tuplere dokunmadigini tupumun birinin zaten bormal oldugunu digerininde kistin baskisindan ezilmis ama zamanla toparlar uzerindeki kitle kalktigini soyledi simdi burada boyle okuyunca emin olamadim mudahale edip etmedigine dair

Merhaba arkadaslar bu konuyu acmaniz iyi olmus. 10 gun once cikolata kistinden amelyat oldum derin miydi degilmiydi bilmiyorum ama agrilarim cok cok fazlaydi yatakdan kaldrmayacak kadar birde cocuk istegi olunca artik amelyattan kacmamam gerektigine karar verdim. Amelyat yerlerim iyilesti bile gunkuk yasantima dondum lakin amelyattan once kist varken buyuk tuvalette kramp ve sancim olurdu yine degisen birsey olmadi bu konuda adet ne zaman olurum bilmiyorum hala ara ara lekelenme geliyor doktoruma sordum iyilesme surecindesin 10 gun oldu normal bu durum 2 ay sonra hicbirseyin kalmamis olacak dedi ama bu kramplar8nda gecmesi gerekmezmiydi rahim bagirsak felan degerlendirdigini sadece kist ve karinda cok az yapisiklik yaptigini baska yerlere sicramadigini rezervimin iyi oldugunu bundan dolayi tuplere dokunmadigini tupumun birinin zaten bormal oldugunu digerininde kistin baskisindan ezilmis ama zamanla toparlar uzerindeki kitle kalktigini soyledi simdi burada boyle okuyunca emin olamadim mudahale edip etmedigine dair
Korkmayın ameliyatta benim 1 yumurtalığın yarısı alınmıştı sonra kendini yenilemiş. Bağırsaklarım sonradan yapışmış ama hamile kalmama engel olmadı

Korkmayın ameliyatta benim 1 yumurtalığın yarısı alınmıştı sonra kendini yenilemiş. Bağırsaklarım sonradan yapışmış ama hamile kalmama engel olmadı
Merhabalar konuyla bilraz alakasız olabilir aynı ameliyattan ben de oldum cikolata kisti bir tarafta 7 cm diğerinde cm artı karın ici yapışıklık kist odakları bagırsaklara kadar yayılmıştı 2012 senesinde ameliyat oldum ancak suan amh 0.81 biz de cocuk istiyruz sag overde yine 2 cm kist var nasıl cocuk sahibi oldunuz normal yollarla mı yoksa tüp bebek mi paylaşırsanız sevinirim

Merhabalar konuyla bilraz alakasız olabilir aynı ameliyattan ben de oldum cikolata kisti bir tarafta 7 cm diğerinde cm artı karın ici yapışıklık kist odakları bagırsaklara kadar yayılmıştı 2012 senesinde ameliyat oldum ancak suan amh 0.81 biz de cocuk istiyruz sag overde yine 2 cm kist var nasıl cocuk sahibi oldunuz normal yollarla mı yoksa tüp bebek mi paylaşırsanız sevinirim
Bende 2011 de ameliyat oldum bi tarafta 12cm digerinde 9 cm di alındı yıllarca dogum kontrol hapı kullandım. Nişanlanınca bıraktım. Evlendiğimde doktora gittiğimde 2.5 cm olmuştu tekrarlamış hemen. Doktorum 6 ay normal deneyelim olmazsa rahim filmi cekip tahlillere bakarız dedi. O yüzden amh değerimi bilmiyorum. 5. Ay tekrar gittim elenatal 1 diye bi vitamin verdi ona başladım rahim filmi icin gün verdi o ay hamile kaldım. Umudu kesmiştim kesin doğal yolla olmaz diyodum. Yapışıklıkları da bilmiyodum doğumda ortaya çıktı

Merhaba çok geçmiş olsun. Sonunda şifa bulmanıza çok sevindim. Benim de çikolata kistim var tespit edildiğinden beri bağırsak hareketlerim değişti ben de yapışıklık olduğunu düşünüyorum. Doktorunuzu öğrenebilir miyim?

X