Dilenci kadın beni dolandırdı galiba

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bir hafta önce, ülkenin en turistik yerlerinde herkese salça olan suriyeli dilenciler konusundan bahsediyordu haberler. Kadınlar çocukları yalın ayak kullanıyordu dilenip para getirsinler diye. Hah dedim bir bunlar eksikti. Üstelik bunlar daha yapışkan, daha profesyonel bu konuda. Dilenci kadın muhabire, vereceksiniz tabii, bize bakacaksiiz tabii deyip, göbek atıp gitti. Allah'ım dedim, elf gözlerim neler görüyor böyle. Adamların dilencisi bile bize bakacaksiniz, vereceksiniz diyor, bitmişiz biz.

Bahsi geçen dilenciye gelince, normal bir çalışanın bir günlük yövmiyesini birkaç dakikada koparmış sizden Akşama kadar ne para kiriyordur Allah bilir. İki üç evi, yazlığı arabası yoksa bir şey bilmiyorum. Ben para için yaklaşanlara, sende varsa bana ver diyorum gidiyorlar. :)

Benim esim yoldan cevirip para isteyen herkese verir.. gönlu de cok boldur.. 5 -10 vereyim de demez ...
bazen cok kizarim bazen ses etmem.. o kadar saf ki kalbi.. dolandirilmaya cok müsait biri.. Allah koruyor diye dusunuyorum yoksa ona kalsa donuna kadar alirlar :)
Uzulmeyin herkesin bu sekilde bir dolandirilma hikayesi vardır.. bu da bir hayat tecrubesiydi diyelim.. güvenilir isini hakkiyla yapan dernekler var.. isim vermemeyim simdi.. cok güzel isler yapiyorlar biraz arastirip içinize en sinenine yardim edin..
Bu sebepten diger insanlara yardiminizi da kesmeyin lütfen..yerine ulastiginda paylasmak gercekten cok güzel..

ben olsam bu kadar dert etmezdim kandırarak da olsa sadakam olsun der geçerim valla pes

Ben gelip isteyen birine asla yardim etmiyorum. Minik bebegi filan varsa 1 lira bozuk para veriyorum. Bana gercekten ihtiyaci olan biri o sekilde gelip isteyemez gibi geliyor. Size de gecmis olsun, bi daha daha dikkat edersiniz sikmayin caninizi.

Gerçek ihtiyaç sahibi biri böyle dışarı çıkıp birilerinden istemez net.
Kur'an da bununla ilgili ayet bile var.

Ah bu hep saf duygulardan kaynaklı insan bu duyguları kaybetmemeli ama maalesef biraz da gözümüzün açık olması gerekiyor

Bir ara görme engelliler derneğinden arıyorum. Görme engelli arkadaşlarımız tiyatro oyunu sergileyecekler. Bu türkiye de bir ilk. Onlara bilet alarak destek olmakmister misinizciler türemişti.

Bende saf gibi isterim dedim ama tiyatro ginü bana uymuyordu. Bana uymuyot dedim. Annenize alın dedi. Annem gelemez uzak dedim. Kadın sinirlendi sonra. Ne yardım sever olmayışım kaldı ne bişiyim.

Bir arada iki haftada bir otobüsle seyahat etmem gerekiyordu. Garda otobüsün kalkmasını beklerken bir adam biniyordu. Hepimizin kucağına ya dini ya da atatürk ile ilgili bişi fırlatarak en arka koltuğa kadar gidiyordu. Dönüşte paraları topluyordu. Vermeyenlerin kucağından hırsla ürünü geri alıyordu. Özellikle ya dini ya atatürk oluyordu ki para verelim.

Bir arada ödül saat kazandınız. Kargo ücreti yatırım diyenler dadanmıştı babama. Her hafta arıyorlardı. Her hafta olur mu ya dolandıramadınız iştr başkasına geçsenize :KK70: babam adres verin bizzat alacağım dediğinde asla kabul etmiyorlardı. Öyle olmuyormuş. Sistem öylr değilmiş yersen...

burda da devamlı migros önünde ara ara görülen bir abla var. para değil de yiyecek istediği için girip temel şeyleri alıyorum
bende biraz sizin gibiyim ama verdiysem vermişimdir der geçerim. niyetim belli.
fakat vermemek gerektiğine de katılıyorum, biz verdikçe onlar bundan hiçbir zaman vazgeçmeyecekler. belki çoğumuzun günlük aldığı paradan daha çok para alıyorlar. giden gitmiştir deyin ve bir daha da dikkatli olun o kadar

Merhabalar,
Burayı üye olmadan okurdum ama şimdi benim de bir derdim var ve sizlerden görüş almak için üye oldum.
Ben üniversite son sınıf öğrencisiyim ve ailemle yaşıyorum. Pazar günü marketten birkaç eksiğimizi almak için iki küçük kardeşim ile birlikte dışarıya çıktık. Marketten alacaklarımızı aldıktan sonra yakınlarda bulunan bir pastaneye uğrayıp kardeşlerime ekler almak istedim ve üçümüz tekrar yola düştük.
Yolda bir kadın, kucağında bebeği ile beni durdurdu. Acaba para mı isteyecek yoksa bir yeri mi soracak diye durdum. Bana bir şeyler anlatmaya başladı. Eşim vefat etti, bebeğim ve 2 tane daha küçük çocuğum var, elektrik faturamızı ödeyemedik çocuklar karanlıktan korkuyorlar, çocuklarım da ben de açız gibi şeyler söyledi. Benim de normalde çok param olmaz çok da para harcamam. Tesadüf bu ya 1 hafta önce babam bana ilaç ve supplementler alacağım diye 400 tl vermişti. Yani cebimde 310 tl gibi bir param vardı. (İlaçları babam daha sonra kendi kartı ile aldı para da bana kaldı.) Ben de başıma bir bela gelir geri çevirmeyeyim diye 20 tl verdim. Sonra kadın beni bırakmadı gerçekten çok zor durumdayım, inanın sokaktan ekmek topluyorum, erkeklere de söyleyemiyorum çok kötü niyetli insanlar var sizin karşınıza Allah tarafından çıkartıldım dedi. (Ben de tesadüflere inanırım kafamdan diyorum ki aaa bak ben ekler almayacaktım hatta dışarı bile çıkmayacaktım demek ki bu işte bir iş var görüyor musun.) Ben de bu kadar yardım edebiliyorum maalesef kusura bakmayın dedim. Bir dernek var bildiğim, orası aklıma geldi. Nerede oturuyorsunuz dedim. Ekmek büfesinin orada gibi bir şeyler dedi. (Olduğumuz yere yakın bir yer.) Bir dernek var, ben orayla görüşeyim onlar da size yardımcı olurlar dedim. Telefonunuz var mı dedim var dedi. Telefonumu da evde şarjda bırakmıştım ama yanımda not defterim vardı. Oraya yazdım. Adresini de sordum. Tuğba Apartmanı 1 numara dedi. Nişantaşı pazarının yanında dedi. Öncesinde ekmek büfesi demişti ama ikisi birbirine yakın olduğu için sorun etmedim, şüphelenmedim. Ben derneği arayıp sizi ararım dedim. (Hatta kafamdan şey diyorum dernek belki elektriğini falan öder, ben de babamla konuşayım yemek kartındaki harcamadığı paralar ile bu ablaya erzak alıp götürürüz.) Tamam görüşürsün ama gerçekten çok zor durumdayım falan filan dedi. Ben de size ne lazım şimdi tam olarak dedim. Kadın da tekrar işte elektriği, yiyecek sıkıntısını, çocuklarını söyledi. Diğer iki sabimin üzerine kapıyı kilitledim de geldim buralara dedi. Sen de annesin beni anlarsın dedi, kardeşlerimi çocuğum sandı. Ben de ablalarıyım dedim. Aaaa öyle mi çok pardon falan dedi. Yani tam olarak ne istiyorsunuz benden dedim. Basiretim bağlandı herhalde bir türlü yolumuza ilerleyemedik, çocuklarla kalakaldık yolun ortasında. Tüpüm bitti dedi. (Şimdi düşünüyorum da bunu öncesinde hiç söylememişti.) Ben de ne kadar tüp dedim. 3 aydan 3 aya doldurtuyorum 110 tl dedi. Ben de 100 tl daha verdim. Allah razı olsun dedi hemen gitti. Ama evinin olduğu yere doğru değil tam tersi yöne gitti. O an üzerinde çok düşünmedim, herhalde başkalarına da soracak dedim. Biz de çocuklarla ekler almaya gittik. Her neyse ekleri aldık eve döndük. Annemlere anlattım annem de 120 tl mi verdin dedi şaşırdı. Benim de içim bir kötü oldu. Acaba beni kandırdı mı diye aklıma düşünceler geldi. Ama ben iyi niyetle verdiğim için içimden "Allahım ben o ablanın iyi niyetine güvenerek verdim, eğer doğru söylüyorsa helal olsun ama yalan söyleyip beni kandırdıysa da sana havale ediyorum." dedim. Derneğe yazdım böyle böyle diye. Sonra ablanın verdiği numarayı aradım. Telefon çalmadı bile. Hat düşmedi. Ulaşılamıyor bile demedi. Acaba benim telefonumda mı sıkıntı var diye başkalarını aradım ama gayet de arayabiliyordum. Yine kötü düşünmeyeyim belki de telefonu ödeme yapamadığı için kapatılmıştır falan dedim içimden. En iyisi yarın bana verdiği adrese gidip bir bakayım dedim. Yarın oldu ve tarif ettiği yerlerdeki tüm binalara tek tek baktım ve Tuğba Apartmanı diye bir yer asla yok. Yine de kalbimi bozmayayım diyorum belki ben bulamamışımdır gibisinden ama yok yani. Bu abla sanırım beni kandırdı. Acayip zoruma gitti ya, kimseye güvenemeyecek miyiz? Neden iyi niyetimizden yararlanıp duygularımızla oynuyorlar, sinir oldum. Şimdi bu durumda bir bakdak soğuk su iç diyenleriniz olacaktır. Bunun dışında önerileriniz ya da hayata dair genel önerileriniz varsa kabulümdür. Polise gitsem şikayetçi olsam, sonra o kadını yolda falan bulursam polisi tekrar arasam falan diye kafamda kurdum ama yapmadım. Yapılır mı? O kadın muhtemelen bu taraflarda oturuyor çünkü sokağa çıkma yasağında nasıl buralara gelsin diyorum. Bugün gözümü dört açtım bulur muyum diye ama yoktu. Bu kadar uzun yazdığım için kusura bakmayın. Şimdiden çok teşekkürler.​
Olmuş artık başımın gözümün sadakası olsun de geç peşine düşeceğine. Sadaka verirken verdiğin niyet önemlidir. Hak eder etmez Allah’a kalmış.

Kendime prensip edindim özellikle son iki senedir. Hiç bir dilenciye para vermiyorum, 1 tl bile. Onun yerine kedilere köpeklere mama alıyorum, haysevin paylaştığı yardıma muhtaç tedavi edilmesi gereken hayvanların masraflarına destek oluyorum,duygularla oynayıp,insanlığa olan inancı sorgulattıran iki ayaklılara değil, tamamen bize muhtaç olup hiç bir derdini anlatamayan dört ayaklılara yardımcı oluyorum.
Dilencilere de dediğim gibi para vermiyorum, belediyeler, dernekler, kurumlar vs. yerinde tespit edip gerekli yardımları yapıyorlar zaten, ayrıca tonla vergi ödüyoruz, herkesin cebindeki paranın hesabını yaptığı bu dönemde fakire yardım sorumluluğunun bizlerde değil devlette olduğu düşüncesini de kendime hatırlıyorum. Şahsen tanıdığım, durumu iyi olmayan gerçek istisnalar hariç.

Kız çok iyi niyetlisin sen. Gerçi iyi niyetli olduğumdan bolca kazık yemişim öyle az buçuk akıllandım. Ben olsam napardım biliyon mu:

Görmemezlikten gelirdim duymamış gibi yaparsın hatta göz kontağı bile kurmazdım.

Bazısına da Türkçe bilmiyormuş gibi yaparım bazen. Sarışın beyaz tenliyim turist sanıyorlar zaten. Hatta benim arkamdan bile söven konuşan oldu😂 Ama yine de beş kurul vermem. Yapışmiş bide 20 liranın üstüne 100 almış yanlış sokak vermiş pislik kadın.

Bu artık bir sektör. Baya baya meslek edinmişler bunu. Geçen akşam haberlerde dilencinin cebinden 400 lira çıktı,ekmek param diyordu zabıtaya.
Bende çok dolandırıldıktan sonra öğrendim,para yardımı bu şekilde yapmıyorum. Emin olduğum yerlere yapıyorum maddi yardım.
Geçen gün hastane önünde genç bir ćocuk,abla açım bir çorba parası dedi,normalde vermek istemiyorum,yemek alamayacağim için verdim,birde tekinsiz bir tipti,benimle yürümeye başladı vs. Neyse hastaneden çıktım yanımda eşim vardı benden istememiş,bende vermemişim gibi yine geldi eşimden istedi bu kez,söylene söylene gitti sonra.
Market çıkışı şunu,bunu alacağım diyen bir teyzeye para vermeyip o saydıklarını ve bir kaç parça fazlasını alıp verdim diye, değil teşekkür etmek,aşıri memnuniyetsiz bir şekilde elimden poşeti aldığını da bilirim.
Gerçekten ihtiyacı olan isteyemiyor,istese bile böyle ısrar edip,insanın yakasına yapışmıyor.
Bir dahaki sefere vermeyin,açım diyorsa yemek alın verin illaki yardım istiyorsa. Yada adresini ver gelip göreyim diyin,ona göre yapın yardımınızı.

Geçmiste dilencilerin ve saticilarin hilelerini gördüğüm için ne derlerse desinler 1 tl dahi vermiyorum. Eskiden İş cikisi gelirken bir teyzenin kucaginda siyah sari cizgili magaza poseti dolusu bozuk para vardi. Eminim benim 1 haftalik yevmiyem vardi posette guzel hasilat demistim icimden. Bir keresinde de dokunmatik telefonlar yeni ciktigi donemlerde, otobuste gelirken yol kenarinda dilenen cocugun dokunmatik telefonu ile oynadigini gordum. Benim elimde tuşlu telefon vardi. Onlar bizden daha zengin o yuzden dilenenlere acimiyorum, gercekten ihtiyaci olanda dilenmiyor zaten

Tamam başına gelen hiç hoş bir durum değil ama 120 tl kendini heder edeceğin bir para değil.üzülme sana ders olmuş oldu. Başka bir olayda bu tecrübeyi kullanıp daha büyük şeylerden korunmak için bir seans dersin bedeliydi diye düşün :) hepimizin başına irili ufaklı böyle şeyler geliyor merak etme. Sadece öğrendin..Tecrübe paha biçilemeyen bir derstir demişler. Canını üzecek bir miktar olmaması güzel. Kazadan beladan korusun verdiğini sadaka say geç..

Çok Tatlısın ya,
Abla seni kandırdıysa bile iyi niyetin buraya kadar geldi,
Allah gönlüne göre versin inşAllah 😊🙏🏻

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X