Diş hekimiyim sorularınızı dinleyebilirim

dishekimim

Primum non nocere
Kayıtlı Üye
24 Şubat 2014
613
354
Arkadaşlar forumda gerçekten ciddi anlamda çok fazla yanlış bilgi içeren mesajlar görüyorum. Bu sağlık konusunda olunca ve kendi alanımda olunca yazmadan edemedim. Diş hekimiyim herhangi bir sorunuz varsa buraya yazın gün içinde sizlere cevaplar vermeye çalışacağım sevgiler

Not: Fiyat ve diş hekimi önerisi sormayınız.

Son düzenleme:
Selam hoşgeldin. Ben başliyim. 20’lik dişlerimin iyi durumda olduğunu söyledi doktorlar. Bir gün bunlar mutlaka gidecek mi. Çektirmek için çürümelerini mi beklemeliyim. Napim ben :)
Tşrkler.

Benim on dort disim kaplama on disimin ustunde sert bir kist gibi bir sey var senelerdir gittikce buyuyor ve kaplamayi da kaldirdi zamanla ve curuttu dis doktorlari surekli bir sey diyor hic ondodontriste gitmedim acaba ne olabilir?

Merhaba benimde sağ üstte en sondaki dişim 5 ay önce ben hiç farketmedjm ama kırılmış sonradan bişey erken sanki un gibi parçalandı ama kirik parçası içinde hala arada baya fazla zonkluyor çok agiriyor cekilirmi acaba ve bide soğuk sıcak içerken çok sızlıyor dişlerim buna bi çözüm unuz varmı acaba unutmadan arkalardan solda 2 sağda 1 dişim eksik onlar ı yaptirabilirmiyim acaba şimdiden teşekkür ederim

Selam hoşgeldin. Ben başliyim. 20’lik dişlerimin iyi durumda olduğunu söyledi doktorlar. Bir gün bunlar mutlaka gidecek mi. Çektirmek için çürümelerini mi beklemeliyim. Napim ben :)
Tşrkler.
Eğer doktorunuz filminize ya da dişlerinizin ağız içindeki durumuna baktıysa ve iyi durumda olduğunu söylediyse çektirmenize gerek yok. Yanlış bilinen bir bilgi daha maalesef, 20lik dişlerin illa ki çekilmesine gerek yoktur. 20lik dişler illa ki çürümezler. Eğer dişlerinize güzel bakmaya devam ederseniz diğer dişlerinizden hiçbir farkı olmadan ömür boyu sizinle kalabilirler :) sevgiler

Benim on dort disim kaplama on disimin ustunde sert bir kist gibi bir sey var senelerdir gittikce buyuyor ve kaplamayi da kaldirdi zamanla ve curuttu dis doktorlari surekli bir sey diyor hic ondodontriste gitmedim acaba ne olabilir?
Kesinlikle yakın zamanda bir diş hekimine gitmelisiniz. Üniversite hastanesi olması ya da bir cerrah olması önerimdir. Biyopsi alınması gerekebilir. Ya da protezinizi yaptırdıktan sonra oluştuysa protez kaynaklı bir doku büyümesi yaşıyor olabilirsiniz. Mutlaka geç kalmadan gidin

Kanal tedavili dişim ağrıyor neden olabilir ağrımaması gerekmez mi?
Birde küçükken kullandıgım kan damlaları yüzünden lekeler çıkıyor temizletmeden geçiremiyorum nasıl engel olabilirim?
Teşekkürler sevgiler...

Slm canım çok teşekkürler konu için benim bi başarısız kanalım var yapan helim haricinde başka hekim söyledi tam köküne kadar ulaşmadığını ve tekrar kanal olursa dişimi kaybedebilme ihtimalimi söyledi korktum elletmedim ama sızlama var sıcak soğuk yeme içmede şimsi sorum şu üzerine gebede kaldım geç kalmış olur muyum ciddi ciddi diş kaybım olur mu ayrıca biraz oynayınca hafif sallanma var sanki ve azı dişim. Şimdiden teşekkürler

Sağ üstteki dişiniz eğer yirmilik diş ise evet çekilir. 20lik diş değilse kırığın durumuna göre ya çekilir ya da kanal tedavisi yapılır. Ama böyle bekleyerek her geçen zaman tedavinin başarı şansını düşürüyorsunuz, yakın zamanda dişinizin apse yapması yüzünüzün şişmesi bile muhtemel. O yüzden en yakın zamanda diş hekimine gidiniz. Eksik dişlerinizin tam pozisyonunu bilmeden ve komşuluğundaki dişlerinizin durumunu görmeden buna bir şey söylemem mümkün değil maalesef

Korktum bir anda liseden beri var 10 sene olmustur en azbu princ tanesi kadarken simdi kocaman oldu kotu bir sey mi dusunduniz

Kanal tedavisinden sonra dişte birkaç gün hassasiyet yaşanması normaldir ama sonraki süreçte ağrı yaşanmaması gerekir. Kanal tedavisinde eksiklikler yaşanmış olabilir. Tedavinizi ne zaman yaptırdınız ve hangi dişinizdi? Kan ilaçları maalesef dişte renklenmeler yapıyor. Buna engel olamıyoruz çünkü sistematik bir şey. Yılda 2-3 defa diş temizliği yaptırınız. Yeterli gelmiyorsa kaplama/laminate yaptırmanız gerekebilir

Sol büyük azı dişim tedaviyi yaptıralı 7 sene oldu her yıl bazen ağrıyor sonra geçiyor sanki dolgumun da şekli değişti gibime geliyor 2 sene önce bir diş hekimine bahsettim baktı normal dedi dişimi temizledi ama ben ağrı hissediyorum dişeti iltihabım vardı ondan olabilir dedi ilaç kullandım onun için ama ağrı daha doğrusu çiğnerken acı verişi devam ediyor

Eğer şu anda gebeyseniz tedavi için uygun zamanlama kesinlikle değil. Sonraki dönem için şunu söyleyebilirim, kanal tedavisinin eksik yapılması kaynaklı sızılarınız oluyor. Ama eğer çok rahatsız edici bir duruma sokmuyorsa sizi kanal tedavisini yeniletmenizi önermem. Bir başka hekim arkadaş dişinizi kaybetme riskinizden bahsettiğine göre köklerin ve kanalın durumu kolay bir pozisyonda değil. O yüzden gittiği yere kadar kullanmanızı öneririm. Hafif sallanmadan bahsetmişsiniz gebeyseniz hormonal kaynaklı olabilir, apse olduğunu düşünmüyorum şiddetli bir ağrı yaşamıyorsanız eğer

Bende bı soru yonelteyım. Ikı dış arası çürümeye başlamış bunlar nasıl temızlenır bayram sonra gıtmeyı düşünüyorum Dr ye. Bıraz acılı bır surecmı normalde başka çürüğüm YÖK ama bı kaç diş arası çürümeye başlıyor.

Merhaba benimde üst dişlerim geride görüntü olarak.hatta on iki dişim köpek dişlerine göre daha geride oval olması gerekirken düz damağın şekli.bu nasıl düzeltilir kaplama vs ile daha bombeli görüntü verilir mi

Birde bazen ön dişlerim sallanıyor gibi hissediyorum düşecekler diye korkuyorum olabilir mi böyle bir şey durduk yere dğşer mi önceden dişeti iltihabım vardı sadece şuan yok

Dolgunuzun şeklinin değiştiğinden bahsetmişsiniz. Dolgunuzda kırılma olmuş olabilir ve bu sizi rahatsız ediyor olabilir. Ama ben ağrınızın kanal tedavisi kaynaklı olduğunu düşünüyorum yine de. Büyük azı dişlerinin kanal tedavisi zordur, yapılan kanal tedavisini söküp yenilemek ise her sonuca gebedir. Sağlıklı bir sonuç alabileceğiniz gibi dişin çekilmesine kadar giden bir süreç de yaşayabilirsiniz. Çok ufak sinir parçaları kalmış olabilir kök ucunda. Bunun için de hekim kanalı yenilemeyi sağlıklı bulmamış olabilir

Oldukça kolay bir işlem:) Belki de iğne bile vurulmadan çürüğünüz temizlenecek ve dolgunuz yapılacak. En rahat tedavi geç kalınmadan yapılan tedavidir :) Sevgiler

Çok korkuyorum dişçiye gitmekten en iyisi dayanabildiğim kadar dayanıyım olmadı çektiririm cesaretimi toplayıp teşekkür ederim

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…