Diyeti Neden Sürekli Bozuyorum?

Caddy

Guru
Pro Üye
28 Mart 2012
8.147
1.983
Her kadın sürekli olarak diyet yapar, yapmaya çalışır. Kimi zaman fazla kilolarından kurtulmak ister. Kimi zaman bölgesel zayıflama hedefi koya kendisine. Kimi zamanda formu yerindedir ve var olan formunu koruma gayreti içerisindedir. Lakin, genel anlamda baktığımız vakit; bir çok kadın yaptığı diyetleri bir süre sonra bozmaktadır. Ya da, tam anlamı ile kısa süre içerisin de etki göremediğini düşünerek yarıda kesmektedir. Lakin, bu çok yanlıştır…

Peki, sizde bu şekilde diyetlerinizi bir türlü tamamlayamıyor musunuz? Buna rağmen; neden tam anlamı ile diyetlerinizi yapamadığınızı bilmiyor musunuz? O halde, maddelerimizi inceleyebilir ve bir çok araştırma neticesinde elde edilen, diyetlerin bozulmasın da ki en temel 5 unsuru görebilirsiniz. Bu doğrultuda, daha sağlıklı ve daha sorunsuz bir diyet için sizler de bu 5 maddeye dikkat edebilirsiniz.

Diyet Bozan 5 Hata Nedir?

Diyet bozulması konusunda ki en temel hataların başında öğünleri tam olarak uygulamamak gelir. Özellikle de öğünler arası düzensizlik ve öğün atlamak zamanla diyeti ciddi anlamda bozar, faydasız kılar. Bu nedenle, asla 6 ana öğün mantığında çıkmayın ve her öğünde azar azar besin tüketin.

Diyet ürünleri kullanmak, diyeti bozduran en temel hatadır. Beslenme esnasında birden normal besin ögelerinden arınmak ve diyet besinlerini kullanmak çok kötüdür. Zira, bu durum size ciddi anlamda zarar verebilir. Bunun yerine, normal olarak tükettiğiniz besinlere devam etmeniz. Daha az tüketim yapmanız daha mantıklı olacaktır.
Su tüketimi konusunda bir çok diyet yapan kadın az su tüketiminin iyi olduğunu düşünür. Oysa ki, diyet esnasında ne kadar fazla su tüketir iseniz; bu durum metabolizma ve sindirim sisteminizin daha hızlı, daha rahat bir şekilde çalışmasını sağlar. Bu nedenle de; mutlaka su tüketimine dikkat etmeniz gerekir.
Kahvaltı, diyet yapan bir insan için en önemli öğün olmalıdır. Zira, her daim önemli bir öğündür. Lakin, diyet esnasında besinlerin ve vücudun daha orantılı bir şekilde ihtiyaçlarını gidermesine destek olan bir öğündür.
Son hata ise; çabuk sonuç beklemek. Bir çok kişi, daha ilk aydan fit olmak ister. Önemli olan sabırdır.
 

hayalim1982

Üye
Kayıtlı Üye
17 Mart 2013
29
4
bende bıktım diyette beceriksiz olmaya yemin ediyorum .ama hep bozuyorum.napıcam nasıl çare bu düşünceme deva olur?:44:
 

gulummse

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
13 Aralık 2011
433
29
İkram edilen ince bir dilim pastaya hayır diyemeyip diyetinizi mi bozdunuz? Oysa diyetimi zaten bozdum diyerek kötü beslenmeye devam etmeyip gün içinde ya da ertesi gün tüketeceğiniz besinleri ayarlayarak diyetinize devam edebilirsiniz
$153669317-thinkstock-buzdolabi-mutfak-kacamak-yemek-abur-cubur-diyet-mkl.jpg

Pazartesi sabahı heyecanla başlanan diyet, küçük bir dilim pastaya hayır diyemeyerek bozulur. Sonrasında “zaten bozuldu bu diyet” hissiyle daha da kötü besinler tüketilir. Ardından büyük bir pişmanlıkla, bir sonraki pazartesi için büyük sözler verilir.

Bu kısır döngü size tanıdık geldi mi? Diyetkolik.com diyetisyenlerinden Diğdem Özkahya, diyetlerin en çok hangi öğünlerde bozulduğuna ve bozulduktan sonra nasıl devam ettirmek gerektiğine dair şu tüyoları veriyor:

Diyet bir yaşam biçimi

Diyet, katı kuralları olan ve uygulaması zor bir beslenme şekli olarak algılanmak yerine düzenli ve yeterli miktarda besin tüketimini gerektiren bir alışkanlık ve yaşam biçimi olarak kabul edilmelidir. Size uygun diyeti sağlığınızı korumak için uzun vadede sürdürmek gerekiyor.

Diyeti bozdum diyerek aşırıya kaçmayın, diyetiniz bozulmadı

Uzun vadede diyet yapmak elbette katı bir listeyi her gün uygulamak anlamına gelmiyor. Diyetler en çok akşam ve gece öğünlerinde bozuluyor. Örneğin diyet planınızdaki akşam yemeğiniz bir kepçe çorba, bir porsiyon yumurtalı ıspanak yemeği, yarım kâse yoğurt ve bir dilim ekmekten oluşurken siz bir bardak sütlü kahve, bir ince dilim meyveli pasta, üç kaşık kısır ve bol miktarda yeşillik yediniz. Bu durumda diyeti zaten bozduğunuzu düşünerek daha da fazla besin tüketmeye eğilim gösterebilir ve daha büyük bir yanlışa sürüklenebilirsiniz. Diyeti bozmak, çoğu zaman nefsinize hâkim olamamaktan kaynaklanır. Daha sonra tüketiminde aşırıya kaçtığınız besinlerin miktarını dengeleyerek haftayı kurtarabilirsiniz.

Diyetim zaten bozuldu diyerek sağlıksız beslenmeye devam etmek yerine, diyetinizi sürdüreceğiniz çözümler bulmanız mümkün. Örneğin her ikisi de süt grubundan besinler olan sütlü kahve ve yoğurt birbirine denk görülebilir. Tükettiğiniz bir ince dilim pasta, bir dilim ekmek ve bir meyveye karşılık gelebilir. Bu durumda öğününüzdeki bir dilim ekmek hakkınızı doldurmuş olur ve bir meyveyi de bir sonraki gün eksilterek dengeyi sağlayabilirsiniz.

Üç kaşık kısır ise bir kepçe çorba gibi, tüketeceğiniz bir dilim ekmeğe eşdeğerdir. Yani yediğiniz kısırı çorba yerine; beraberinde tükettiğiniz bol miktardaki yeşilliği ise ıspanak yemeği yerine sayabilirsiniz. Ancak protein kaynağı olan yumurtayı tüketmemiş olmak günlük karbonhidrat, protein ve yağ dengenizi bozacağından, ara öğününüzde yumurta veya ona karşılık gelen besinlerden birini tüketebilirsiniz. Bu durumda, aslında diyetinizi bozmuş sayılmazsınız.
http://www.pudra.com/saglikli-yasam...-kilo-vermeye-nasil-devam-edersiniz-16509.htm