Dost acı mı söyler tatlı mı?

İnsanlar mallaşmayı dürüst olmakla karıştırmış. Yunan, İtalyan Türklerde karakteristik burunlu gözleri çekik ama inanılmaz zeki, karizmatik insanlar var. Bir insanı güzel yapan zekası, vicdanı, karakteridir. Modellerle kıyaslayıp çirkin demek çok terbiyesizce.
O kadar küçük ayrıntılardan dost olmadığını anlarsınız. Arkadaş veya gerçek dost gerektiğinde dürüst olur sizi uyarmak için, normalde yanında mutlu olduğun kişidir.

Dost dogru soyler diyorum
Tabikide oyle langadan degil ama dostunu tanidigi kadariyla dilinin dondugunce soyler

Şuursuz bir arkadaşmış, bunun yokluğu senin hayrına olur bence samimi olup birdaha mutsuzluğunu-derdini bu şahısla paylaşmamalısın.
Sen hem özgüveninin zedelendiğini anlatacaksın oda bu anlattıklarının üzerinde seni daha çok bastırıp dibe sokacak.
Dost ne acıyı böyle söyler ne de tatlıyı, Bu dostun acısı Yada tatlısı değil canım çünkü karşındaki DOST DEĞİL.

Son düzenleme:
Bence dost acıyı söyler ama tatlı bir şekilde söyler. Bence arkadaşınız sizin dostunuz değil. Konuşma tarzı sizi eziyor gibi. Mesafe koymanızı öneriyorum

Arkadaşınız iğrenç biri. Benim de iş arkadaşım iş yerinde bir kaç kişi benden hoşlandığı için “sen de fazla güzel değilsin neyine asılıyorlar anlamadım” deyip gülmüştü. Şok olmuştum. Yanında mont denemiştim. Çok beğenmiştim montu “zayıf değilsin ki yakışmadı” demişti. Sonradan anladım ki doğru biri değil. Ayrıca onunla resim attığım da bi erkek arkadaşım “yanında ki kız travesti mi bu ne” demişti bende ona ballandıra ballandıra anlatabilirdim ama seviyesine düşmek istemedim. Asla o dost değil kötü niyetli toksik biri. Lütfen uzak durun çevrede dost mu kalmadı. 24 yaşındayım asla kimsenin dış görünüşüne laf etmedim asla da etmeyeceğim

Arkadaşınız iğrenç biri. Benim de iş arkadaşım iş yerinde bir kaç kişi benden hoşlandığı için “sen de fazla güzel değilsin neyine asılıyorlar anlamadım” deyip gülmüştü. Şok olmuştum. Yanında mont denemiştim. Çok beğenmiştim montu “zayıf değilsin ki yakışmadı” demişti. Sonradan anladım ki doğru biri değil. Ayrıca onunla resim attığım da bi erkek arkadaşım “yanında ki kız travesti mi bu ne” demişti bende ona ballandıra ballandıra anlatabilirdim ama seviyesine düşmek istemedim. Asla o dost değil kötü niyetli toksik biri. Lütfen uzak durun çevrede dost mu kalmadı. 24 yaşındayım asla kimsenin dış görünüşüne laf etmedim asla da etmeyeceğim
Narsist biri kesinlikle. Asla empati nedir bilmezler sürekli açığınızı ararlar pat diye söylerler Allah uzak etsin benimde var başımda böyle bir dert zor gerçekten böyle arkadaşlar görüşmek zorunda değilseniz direk iletişimi kesin zorundaysanız iletişiminizi olduğunca azaltın kafayı yedirtiyorlar.

Son düzenleme:
Ay son zamanlarda çok konu açtım afedersiniz 😄

Şimdi en son bir flörtüm oldu. Bitirdim ve hemen bir gün sonra başka biri ile beraber olduğunu öğrendim ve o kızın fotosunuda gördüm. Ve benim için biraz travmatik oldu. çok ağladım ve henüz atlatamadım. Daha önce aldatılmamıştım, yada birinin aldatılmasına vesile olmamıştım. Herne ise. Bu durumu en en en yakın arkadaşıma telefonda anlatıp destek almak rahatlamak istedim. Anlatırken, gördüğüm o kızın ne güzel olduğunu, ve bu şekilde aldatıldığım için özgüvenimin ne denli düştüğünü, ne kadar üzgün olduğumu söyledim.

Bana 'tamam seninde burnun, ağzın, yüzün güzel değil ama en azından auran var, moralini o kadarda bozma' dedi. Resmen 'çirkinsin ama yinede giderin var' der gibi. Moralim bozuktu, şimdi dahada bozuk.

Geçen haftada kendi 6 yıllık sevgilisi ile ayrılmıştı. Aradan iki gün geçtikten sonra 'buna nasıl tahammül ediyorsun' yazmış. 'Neye' dedim. 'Yalnızlığa' yazmış. Biliyor benim yıllardır bir nevi yalnız olduğumu ve böyle yaşadığımı. Aman beni ne karıştırıyorsun işin içine, belki banada koyuyor ama kendimi bir şekilde düzeltip yoluma devam ediyorum değil mi, senin ayrılığının benim yalnızlığımla ne alakası var. Zaten bana biraz koyduğu bir dönemdeyim ama o, o an bilmiyordu. onu sormasıda zoruma gitti azcık.

Bide geçen işimle alakalı bir sorunum oldu, maaşımı alamama ihtimalim vardı, ona bahsetmiştim onu çözmeye çalışıyorum diye. Bana 'naptın o işi çözdün mü?' Ne yapacaksın şimdi?' demiş. Bende çözdüm çözdüm anlaştık dedim. o da 'Eee kaç para ödeyecekler yani?' diye sordu. Dedim 'çözdüm işte normal maaşımı alabileceğim, nasıl yani kaç para ödeyecekler?' O da 'ooo iyiymiş, iyi olmuş' falan dedi.

Cidden ne zaman sorunum olsa yada ortada sorun olsa, daha fazla yarama tuz basıyor, muhtemelen farkında değil ama neden böyle bir iç güdüsü var bilmiyorum. Sorunuma hiç tavsiye veremez, sadece 'eee napacaksın şimdi?' diye soruyor. E bilmiyorum kardeşim ne yapacağımı şimdi, bende sana fikrin var mı diye sana soruyorum yoksa da bende oluruna bırakacağım elimde birşey yok...

Neyse açtım bu konuyu burda dursun. Bu ara herşeye alınabilirim. Belkide alınganlıktandır. Ama belkide değil, çünkü her kötü günümde bir şekilde beni daha fazla yere düşüren bir arkadaş bu yorumları ile. Ama 15 yıllık arkadaşım, ve başka kötü birşeyide yok. Öyle silip atamam. Ama belki sorunlarımdan daha az bahsetmeliyim bilmiyorum. Ya da ben mi alınganım?
Güzel konu, yani güncel ve herkesin başında olan. Bana kalırsa dost acı söyler ama son seçenek olarak, bizim iyiliğimiz için. O arkadaşınızın kendine karşı tavrı nasıl? Benm de var böyle bir tane ama kendine karşı da gaddardır biraz o yüzden art niyet aramam onda hiç (laf aramızda burda da var öyleleri meram ediyorum kendilerini de gerçek şekilde eleştiriyorlar mı diye 🙄😁)
Ya aura meselesine de siz çanak tutmuşsunuz biraz sanki güzellik olayını vurgulayarak. Ama diğer konular daha gıcık bence. Yalnız olmak katlanılamayacak bir şey değil ki, kendini sevmeye başlayınca onu da seviyosun hatta ama o yaşlara var sizin biraz sanırım. Madem derdine ortak olmuyor anlatma mesela, zamanla aranızdaki mesefa artacak mı arkadaşın müdehale edecek mi bakarsın..

Narsist biri kesinlikle. Asla empati nedir bilmezler sürekli açığınızı ararlar pat diye söylerler Allah uzak etsin benimde var başımda böyle bir dert zor gerçekten böyle arkadaşlar görüşmek zorunda değilseniz direk iletişimi kesin zorundaysanız iletişiminizi olduğunca azaltın kafayı yedirtiyorlar.
Kesinlikle kıskançtı. 3 abis olmasına rağmen ailesi bunun tüm maaşını alıyordu. Kendine mont bile alamazdı. Benim durumum iyi ve her istediğimi alıyorum diye içi gidiyordu. Durduk yere “zayıflasana artık” , “sende yarın ki buluşmanda 10 ton makyaj yaparsın artık” , “aaa bu yaşta göğüslerin de çatlak mı var” diyordu . Psikolojimi çok bozdu. İyi ki sildim attım onu. Lütfen çevrenizden uzak tutun böyle insanları

Kesinlikle kıskançtı. 3 abis olmasına rağmen ailesi bunun tüm maaşını alıyordu. Kendine mont bile alamazdı. Benim durumum iyi ve her istediğimi alıyorum diye içi gidiyordu. Durduk yere “zayıflasana artık” , “sende yarın ki buluşmanda 10 ton makyaj yaparsın artık” , “aaa bu yaşta göğüslerin de çatlak mı var” diyordu . Psikolojimi çok bozdu. İyi ki sildim attım onu. Lütfen çevrenizden uzak tutun böyle insanları
Gerçekten geçmiş olsun iyi ki kurtulmuşsunuz :KK43: maalesef ben kesemiyorum bir süre sadece iletişimimi azaltıyorum gerçekten kızda narsist kişilik bozukluğu var ve cidden neler çekiyorum nasıl bir manipülasyona uğruyorum kafayı yersiniz.

Gerçekten geçmiş olsun iyi ki kurtulmuşsunuz :KK43: maalesef ben kesemiyorum bir süre sadece iletişimimi azaltıyorum gerçekten kızda narsist kişilik bozukluğu var ve cidden neler çekiyorum nasıl bir manipülasyona uğruyorum kafayı yersiniz.
Bu hayata bir kere geldiniz Allah aşkına lütfen kendinize değer verin. Manipülasyonlara kanmayın. Bir kere deneyin zaten gerisi gelecek

O dosta benzemiyor. Ayrıca maaş soran kişiye asla cevap vermeyin. Israr ederse de hayırdır diye sorun. Sadece kazancınıza haset etmek için sormuş

Ay son zamanlarda çok konu açtım afedersiniz 😄

Şimdi en son bir flörtüm oldu. Bitirdim ve hemen bir gün sonra başka biri ile beraber olduğunu öğrendim ve o kızın fotosunuda gördüm. Ve benim için biraz travmatik oldu. çok ağladım ve henüz atlatamadım. Daha önce aldatılmamıştım, yada birinin aldatılmasına vesile olmamıştım. Herne ise. Bu durumu en en en yakın arkadaşıma telefonda anlatıp destek almak rahatlamak istedim. Anlatırken, gördüğüm o kızın ne güzel olduğunu, ve bu şekilde aldatıldığım için özgüvenimin ne denli düştüğünü, ne kadar üzgün olduğumu söyledim.

Bana 'tamam seninde burnun, ağzın, yüzün güzel değil ama en azından auran var, moralini o kadarda bozma' dedi. Resmen 'çirkinsin ama yinede giderin var' der gibi. Moralim bozuktu, şimdi dahada bozuk.

Geçen haftada kendi 6 yıllık sevgilisi ile ayrılmıştı. Aradan iki gün geçtikten sonra 'buna nasıl tahammül ediyorsun' yazmış. 'Neye' dedim. 'Yalnızlığa' yazmış. Biliyor benim yıllardır bir nevi yalnız olduğumu ve böyle yaşadığımı. Aman beni ne karıştırıyorsun işin içine, belki banada koyuyor ama kendimi bir şekilde düzeltip yoluma devam ediyorum değil mi, senin ayrılığının benim yalnızlığımla ne alakası var. Zaten bana biraz koyduğu bir dönemdeyim ama o, o an bilmiyordu. onu sormasıda zoruma gitti azcık.

Bide geçen işimle alakalı bir sorunum oldu, maaşımı alamama ihtimalim vardı, ona bahsetmiştim onu çözmeye çalışıyorum diye. Bana 'naptın o işi çözdün mü?' Ne yapacaksın şimdi?' demiş. Bende çözdüm çözdüm anlaştık dedim. o da 'Eee kaç para ödeyecekler yani?' diye sordu. Dedim 'çözdüm işte normal maaşımı alabileceğim, nasıl yani kaç para ödeyecekler?' O da 'ooo iyiymiş, iyi olmuş' falan dedi.

Cidden ne zaman sorunum olsa yada ortada sorun olsa, daha fazla yarama tuz basıyor, muhtemelen farkında değil ama neden böyle bir iç güdüsü var bilmiyorum. Sorunuma hiç tavsiye veremez, sadece 'eee napacaksın şimdi?' diye soruyor. E bilmiyorum kardeşim ne yapacağımı şimdi, bende sana fikrin var mı diye sana soruyorum yoksa da bende oluruna bırakacağım elimde birşey yok...

Neyse açtım bu konuyu burda dursun. Bu ara herşeye alınabilirim. Belkide alınganlıktandır. Ama belkide değil, çünkü her kötü günümde bir şekilde beni daha fazla yere düşüren bir arkadaş bu yorumları ile. Ama 15 yıllık arkadaşım, ve başka kötü birşeyide yok. Öyle silip atamam. Ama belki sorunlarımdan daha az bahsetmeliyim bilmiyorum. Ya da ben mi alınganım?
E mesafe koyun daha ne yapması lazım mesafe koymaniz için

Arkadaşınız sizinle akran kızı olup kıyas yapmak için ağız arayan komşu teyze ya da ailedeki fesat yengeler gibi geldi bana. Sadece yazdığınız üzerinden yorum yaptığımız için sert konuşabiliyoruz ama bana çok da samimi gelmedi bu sözde dostunuz. Siz onu sevdiğiniz için şu an fark ettikleriniz hayal kırıklığı yaratmış olabilir ama boşverin, iyi tarafından bakın, ne düşündüğünü ya da ona karşı konumunuzu değerlendirme fırsatınız oldu. Çok sevdiğim bir deyim var bence tam senlik;
Haters gonna hate Potatoes gonna Potate :KK66:
Yani bunu görmem için ilk fırsat değil aslında. Önceleri böyle bir yaklaşımını hissetmemiştim. Üni.den beri çok yakın arkadaşız, üni zamanı aynı evde yaşadık hiç problemimiz olmadı, sonrasında kardeş gibi hep konuştuk, yemeğimizi paylaştık, beraber ağladık beraber güldük. Asla bir art niyet sezmedim, bende mükemmel bir insan değilimdir, mutlaka onu kırdığım olmuştur ama aramızda en ufak bir sen beni kırdın konuşması geçmedi hiç dargınlık olmadı yıllar yıllar boyu.
Fakat yaklaşık 4 yıl önce yurtdışına taşındım. Buradaki ilk yılım zor geçti ekonomik anlamda, sonra pandemi zamanı falan işsizdim ayrı ayrı birçok zorluk çektim. Aslında şunu farkettim, kendi hayatı iyi iken, muhabbetimiz esnasında bana olan yorumları çok ılımlı. Ama bir ayrılık, kavga vs gibi sıkıntılı dönemlerinde, beni daha sık arıyor ve 'o işi naptın?' 'ee iş yoksa şimdi napıcaksın?' 'hmm e nasıl geçinicen?', sabah akşam böyle sorular soruyordu ilk yılımda. İş bulmakta sabahtan akşama olacak şey değildir, bunu herkes bilir sanırım?
Sürekli bunaltıyordu beni ve dahada dibe çekiyordu o acınaklı ses tonu ile 'napcan napcan napcan' demesi.

Böyle durumlarda ben arkadaşlarıma karşı daha sorumluluk alıcı bir pozisyondayım 'bak böyle bir şirket varmış baksana oraya' yada ' bak şöyle bişey duydum belki bu olur'gibi tavsiyelerle gidebilirim yada 'dayan bak olucak eninde sonunda olucak içini ferah tut' derim motive ederim bir şekilde.

Onun yaklaşımı beni çok dibe çekiyordu, bir süre aramalarını açmadım, mesajlara dönmedim falan. Telefonum bozuk, aktif kullanamıyorum falan dedim. İyi gelmişti biraz ondan uzak kalmak. Ama tabi kopmadık, kavga asla etmedik. Sevgilisi ile arası düzelince daha pozitif arıyordu zaten 😄..

Son yıllarda da benzer şekilde durduk yere moralimi dahada bozduğu durumlar oldu. Dünki konuşmamız top nokta zaten. Yada 'yalnızlığa nasıl dayanıyorsun' demesi geçen gün.

bazi insanlar dost gibi gorunur, veya biz oyle gormek isteriz. ama bir gun bi bakarsiniz, kalbindeki diline vurmus. sizin arkadasiniz da oyle, sizin yuz hatlariniz hakkinda nasil da kolay kotu yorum yapabilmis, ve bazen "dost" dedigimiz kisiler hassas noktalarimizi zaaflarimizi cok iyi bildikleri icin tam da ordan vuruverirler. arkadasinizin sizi yalnizliktan vurdugu gibi.biraz gozlem yaptiginizda kiskanc oldugunu bile gorebilirsiniz. hayatinizdaki olumsuz seyler oldugunda boyle yapiyor, bir de hayatinizda olumlu seyler olmus gibi soyleyip tepkisini olcun bakalim.. bence o zaman karar verirsiniz dost mu yoksa dost mu saniyorsunuz anlarsiniz
Bide aslında sevdiğimiz insanlar gözümüze güzel görünmez mi 🙄 . Benim arkadaşlarım bana çok güzel gibi geliyorlar ya, herkes tarafından beğenilebilecek, güzel ve özel insanlar olarak görüyorum onları. Belki yabancı birine sorsan arkadaşlarım ne güzel ne özeldir, ama bana çok güzel geliyorlar. Ama ben ona güzel gelmiyormuşum meğer.

Hayatımda zaten hep kötü şey olmuyo şükür buarada 😄, iyi şeylerde oluyor ara sıra. Onları paylaştığımda garip bir tepki vermiyor. Ne çok mutlu nede dibe çekici. Normal bir konuşma oluyor

X