dugun takilarim

tugbass

Guru
Kayıtlı Üye
24 Temmuz 2011
1.094
29
Burada dugun takilari hakkinda bir cok baslik var dugun de takilan takilari kv deye vermek istemeyenler felan ve yorumlardada bayanlar verilirmi verme felan diyorlar ben merak ettimde sizler vermedinizmi ben ne nisanda takilanlari ne dugunde tekilanlari gordum bi bileziklerim vardi onlarida bozdurup ev esyalarini odedik ben cokmu safmisim ya hicbirsey demeden hepsini aldilar kendi onceden taktiklarinin karsiligiymis oyuzden taktiklarini almis

Burada dugun takilari hakkinda bir cok baslik var dugun de takilan takilari kv deye vermek istemeyenler felan ve yorumlardada bayanlar verilirmi verme felan diyorlar ben merak ettimde sizler vermedinizmi ben ne nisanda takilanlari ne dugunde tekilanlari gordum bi bileziklerim vardi onlarida bozdurup ev esyalarini odedik ben cokmu safmisim ya hicbirsey demeden hepsini aldilar kendi onceden taktiklarinin karsiligiymis oyuzden taktiklarini almis

dugunde takilan takilar paralar davetlilerin ciftlere armaganlaridir.
Kimse takilanlari vermek zorunda degildir.Ama bazi zorba kaynanalar malesef ellerinden aliyor iste.:KK47:
size gelen hediyeleri nasil kimseye vermezseniz takilari da vermek zorunda degilsiniz.
Ancak eger cok borca girilmisse zor durumda kalinmissa gelin ve damat ikisi de gonulden isteyerek takilarini verirlerse o baska.
Ama haydut gibi ver takilar benim demek cok ..........liktir.:KK47:

benim eşim altınları aileme vermeliyiz (küçük çeyrek, yarımlık ve cumhuriyet altınlarını) düğünde çok borçları oluyor dedi. ses etmedim bende bizim tarafın taktıklarını aileme verdim oda kendi tarafının taktıklarını ailesine verdi. elimde 10 tane bilezik kaldı bir de set. bilezikleri çok yaptırdım gramıda 27 ydi. şimdi iyiki böyle yapmışım yoksa elimde kalan 5-6 kötü bilezik olurdu diyorum.

yok bizimkiler bizde kaldı........ dugune daır a dan z ye herseyı esımle bız yaptık ev esya düğün gelınlık damatlık aklına ne gelıyorsa, bir tek aıleler bızım ıcın yaptıkları el ısı goz nuru emeklerını verdıler..... halıyle dugunude bız yapıyorduk bu nedenle ıkımızın memleketınde de olmasına ragmen bu takı konusması hıc gecılmedı......takı takıldı olanları kurdelayla salonda keseye attım hemen oynamaya, heralde bırındekınde annem tuttu, diğer dugunu kv.

ama dugun anı soyle bır jest oldu.....ıkı salonunda parası dugun gunu verılecektı.... benımkını babam esımın memleketındekınıde kp odemıs oyle bır jestlerı olmustu dugun gunu.....buna rağmen paraları da ıstemedıler.....he ısteselerdı verırdım, zaten biz vericektik, ödeme yapıcagımızda ogrendık,ödendi diye.....

altınlarım ıstenseydi, aradaki iyi niyete bakardım......uyanıklık yapılıyorsa asla, ama ıyı nıyetle ıhtyac varsa gozumu kırpmadan verırım....

para konusulmayınca stressız gecıyor, bizimki oyleydı...para ısın ıcıne gırdımı dugun stresı bırde bu offf.....

Cnm benimkileride aldilar A'dan Z'ya (dugunde takilan takilardan tut bana taktiklari altinlara varasiya kdr) eski esim olsun annesi olsun is birligi yapip beni soydular resmen o yetmezmis gibi birde bozdurdular agzimi bile acmadim huzursuzluk cikmasin diye cunku Allah goruyor ve biliyor herseyi Hakkim haram olsun diyorum baska bisi demiyorum !!! Insallah mahkemede hepsini geri alicam dusunsene babamin evine dondum bes kurus param yoktu altinlarimda calindi gittim bir ise girdim iyi veya kotu kimseye muhtac kalmamak icin ama hala kurulu bir duzenim bile yok belkide o benim garantim olan altinlari bozdurup duzenimi kuracaktim onu bile cekip aldilar elimden maneviyatimla oynadiklari yetmezmis gibi gelecegimide oyle yada boyle caldilar !!!! biz saf degiliz sadece insaniz onlar gibi gorgusuz degiliz yaptiklari hirsizligin yanlarina kar kalacagini zannediyorlar ama yaniliyorlar maalesef cehaletten baska bisi degil !!!

Keske en azindan dugunde gelenleri borc olarak verseydiler bize veya sorsaydilar...
bizde bankadan 30 milyar kredi cekip faiziyle ödemek zorunda kalmazdik...
kinamda gelen 2 minik ceyrege kadar aldilar dugunde gelen paralari aldilar o ceyrek ne kadar ederdiki 5 sene önce...
bize yardim etmeden borcla zorluklarla basbasa biraktilar kayinbabam turkiyede nisan yapmazsan söz tum masraflarinizi ben karsiliycm demesine ragmen biseye karismadi karismadigi halde o ve kaynanam millete herseylerini biz aldik diyorlar en zoruma giden bunu demeleri....:KK31:

Henuz dugunum bitmemis gelinligim uzerimdeyken aldi kv.Ne altin ne para ne bilezik hic bisey gormedim. Ustelik bizim mobilya borcumuzu odemeye diye aldilar ama biz evlenince 2 seneye yakin mobilya borcu odedik nasil oluyor anlamadim. Asla helal etmiyorum aslaaaa.

benimde gitti altınlar en çok da içimde kalan sayamadığım oldu hiçbir şey görmedim takı töreninden sonra kurdela ile aldılar ama eşimle konuştuk ben anneme vereceğim dedi öyle olunca bende anneme bıraktım borcunu kapatsın diye.. O zaman fazla safmışım heralde en son keseme konan 2 tane çeyreği bile götürüp elimle verdim kv'ye :KK14: Sonuç 4 senenin büyük kısmını borçla geçirdik yeni yeni toparlanıyoruz

Valla daha dugunum olmadi ama altinlar yeni evli ciftindir diye konustuk nisanlimla
İsteme torenini nisanla bir yaptik nisanlimin teyzesi gelini ve oglu birer ceyrek takti benim de annemin durumu yoktu diye bir ceyrek takti sadece nisanlima gecenin sonunda nisanlim toplam dort ceyregi cikarip bana verdi senin bunlar sakla diye meblag onemli degil dar gelirli bir teyze o ceyrekleri bile takmak zorunda degildi ama ben aldim koydum cantama sakliyorum en basiti hatira onlar dugunde de anneme verilecek altinlar emanet olarak balayidonusu alacagiz insallah

ne açgözlü kaynanalar var yahu. ay sabahtan beri sinirlerim zıpladı.

kanunen o takılar kadının. bu durumda hırsızlık yapmış oluyor bir çok kaynana. valla benimkileri benden önce halletselerdi polisle dayanırdım kapılarına. o derece sinirliyim bu konuda.

Düğünde takılanlar gelinle damadındır.Onlar ister saklarlar,ister borçlarına verirler veya yatırım,peşinat vb yaparlar.
Takılan altınların anlamı zaten budur,yeni evlilere destek olmaktır.
Başka vesilelerde de öyle yapmıyor muyuz ? Hediye alacağıma altın alayım,isterse bozdurur,bir ihtiyacını alır diyoruz.

Burada bir konuda okumuştum,kayınvalide demiş ki "Ben bunca sene düğünlere gittim,altın taktım.Bu gelen altınlar onların dönüşüdür,benim hakkımdır."
En tuhafıma giden açıklama bu olmuştu.Kayınvalide,olayı altın gününe gider gibi düşünmüş,ne garip.

Düğünde takılan takılar gelinindir. Dİnen de hukuken de böyledir. Damat eşiniz rızasını almadan bu altınları alıp kullanamaz bu hakka sahip değil.Yani damadın bile olmayan takılar kv nin hiç değildir. Ne arsız insanlar var inanın burada okuduklarıma şaşıp kalıyorum. Düğünümde kız tarafının alması gereken herşeyi ailem aldı takısını da taktı, eşimin ailesinin durumu müsait değildi eşim üstlendi herşeyi evlendikten sonra birlikte ödedik kv hala eline geçen üç kuruşla bize çeyrek yapıp verir Allah razı olsun.

Kayınvalidem altınları yatırım amaçlı kullanın kendinize ev alın diyor nişanlımla bizim fikrimizde öyle yatırım amaçlı düşünüyoruz bu konuda bir korkum yok şükürler olsun ama geleceği göremiyoruz tabi Allah şeytana uydurmasın insanları.

Uyanik kvler gelinden takilarini isterler ama kndi kizlarina sakn vrme diye tembih ederler..verince kiymetli gelinde olmuyosun otekinleri niye vermedi diyede laf yapar..wala bnada caktirdilar ver fln diye hic orali olmadim dini nikah kiyilirken mehir olarak takilanlari istedim..simdi sesleri cikamiyo arkamdan ac gozlu fln demislerdir muhakkak desinler oylede yaranamiyosun boylede

Düğünde takılan takılarımın hiç birine dokunmadılar en başından eşimle ortak kararımız buydu. Takıdan sonra gittik odaya tüm takıları kurdelalarıyla birlikte bir poşete doldurduk eşim kuzenimin eline tutuşturdu sende dursun diye. Ertesi günü paraları toparlayıp hesabımıza yatırdık altınları ise balayına gideceğimiz için saydık ve kv ye teslim ettik, biz saymasak bile o gelin beraber tekrar sayalım dedi saydı ve sakladı. Balayından geldikten sonra da uzun bi süre eşimin dayısının düğününe kadar hiç birini geri almadım, düğüne giderken bileziklerimi aldım sonrasında bende kaldı. Altınları da eşim araba alacağı zaman geri aldı. Şükürler olsun hiç bi sorun yaşamadık takı konusunda :KK16:

X