Dügün takılarımı nasil geri alabilirim?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Eşi boşanmak istese konu sahibi 2 çocuga ve kendisine nafaka baglatır. Bide ispat ederse borç olarak altınlarını verdigini belki mahkeme yoluyla alır. şimdiye kadar hiç lafını açmadıkları için karşı tarafta geri ödemeye yeltenmemiş. Bunlar bişi demiyor diye.

Düzgün bir avukat ile ilerlemez ise o zamanki TL değerini alır oturur evet çok makul bir yol

H Halikarnass
Konuya eşinizin gözünden bakmayı denersek, ailesinin karşısına geçip verdiğini istemek bir erkek evlat olarak onun da gururuna dokunuyor. Tepkileri çok normal ve arada kalmış, sıkışmış insan tepkileri.. Size saldırıyor. Bence bu konunun oluru yok gibi. Eşinizin verdiği tepkilerden böyle anlaşılıyor, hiç yapıcı değil, yani özetle 'ailemi karşıma alıp isteyemem' diyor.

Tercih sizin. gerçekten verecek bütçeleri yoksa, boşuna direterek siz de yuvanızdan olmayın. Bu da doğru değil.
Başka bir şekilde de o parayı kaybedebilirdiniz. Belki yine elinizden çıkmış olacaktı.
Çocuklarınızla ilgilensinler, siz de bir işe girip çalışıp kazanın.
Yani olmayacak duaya misali..
Verdiği kendi parası mi ? Kadının hakkını verirken bir erkek olarak nasıl gururuna yediriyor

H Halikarnass
Konuya eşinizin gözünden bakmayı denersek, ailesinin karşısına geçip verdiğini istemek bir erkek evlat olarak onun da gururuna dokunuyor. Tepkileri çok normal ve arada kalmış, sıkışmış insan tepkileri.. Size saldırıyor. Bence bu konunun oluru yok gibi. Eşinizin verdiği tepkilerden böyle anlaşılıyor, hiç yapıcı değil, yani özetle 'ailemi karşıma alıp isteyemem' diyor.

Tercih sizin. gerçekten verecek bütçeleri yoksa, boşuna direterek siz de yuvanızdan olmayın. Bu da doğru değil.
Başka bir şekilde de o parayı kaybedebilirdiniz. Belki yine elinizden çıkmış olacaktı.
Çocuklarınızla ilgilensinler, siz de bir işe girip çalışıp kazanın.
Yani olmayacak duaya misali..
Onu da teklif ettim zamanında. Annem kanser hastası olduğu için onun gücü yok ama kv hayat sağlıklı dinç bi kadin. Cocuklarin bebekliginde bile burnumda getirdi bi yaz köye gidemedi diye eşimin ısrarlari sonucu. Mutlaka kolay değildir istemek evet ama bunu verirken hesap etmesi gerekirdi.
Benim de tabi..

Sizinle konuşmak istediğim bir konu var anne diye başlayın.Biliyorsunuz bizden geri ödenmek üzere altın aldınız.O zaman ev almamız için bu altınlara ihtiyacımız var ama kesinlikle geri ödeyeceğiz demiştiniz.Ben bugüne kadar açmadım bu konuyu.Ama 8 yıl oldu artık ev borcunuz bitti onun için konuşmak fikrinizi öğrenmek istiyorum.Bu konuda düşünceniz nedir.Biliyorsunuz bizimde ev yok araba yok ve iki çocuk var diyeceksiniz...Baktınız konu başka yerlere çekiliyor ağlama sızlama oluyor kusura bakmayın ben ayrılıyorum siz ben yokken düşünün bu konuyu diyerek evden ayrılın .Eşiniz gelmek isterse gelir isterse kalır orada...Büyüğünüz olarak önerim...
Tam olarak bunu yapacağım. Çok teşekkür ederim yol gostericiliginiz için.

86 ceyrek+ 1 ata + 1 tam + 7 yarim +8 adet gram
Toplamda şu an 380 bin tl gibi bi rakama tekabül ediyor. Herkes sizin kadar duyarlı olsa keşke. Benden almalarının üzerinden 8 sene geçti ve hâlâ asla lafı dahi geçmiyor. Ben ne zaman artık isteyelim dediysem eşimle büyük tartışmalar yaşadık. Ve daha önce de yazdığım gibi insan olsalar ben bu kadar gerçekten düşmem peşine bu altinlarin ama çok bencil ve rahat insanlar. Lafını sözünü bilmeyen lafta çok duyarlı çocuklarına ölüp biten sahtekar insanlar. Ben şu an hem onlarla hem eşimle hem de kendi ailemle mücadele halindeyim ( Ailem isticemi soyleyince fenalasiyor yine aranız bozulacak deyip kapat artik bu konuyu yeter diyorlar hatta onlarin bile amma da altin delisiymissin demislikleri cokt
sizin adınıza üzüldüm. siz altınlarınızı borç vermişsiniz istemektede haklısınız, aileniz yanlış düşünüyo senin kendi ailene verseydiniz eşiniz yine aynı şekildemi davranıcaktı. düğün takıları kanunende dinimizdede kadının hakkıdır. kimse karışamaz üstelik borç verilmiş hibe edilmemiş sizin rızanız yok kayınvalidenizden çekinmenizi gerektiricek bi durum yok güzellikle sakin bi şekilde konuşun ben size ev alırken altınlarımı vermiştim. bizimde ihtiyacımız var araba almak istiyoruz. peşinat vericez ne zaman yaparsınız diyebilirsin

Peki bosanirken takilan altinlar normalde kadinda kaliyor ama rizasiyla esine vermişse geri istenmiyor diye biliyorum. Simdi sizin durumda siz borc olarak verdim ama onlar ustune yattilar derseniz geri alabilir misiniz?
Geri verilecek şartıyla alındığını beyan ettiğimde ve takı takılırken çekilen video görüntüsü sunulabiliyorsa (ben de mevcut?) D
Herkese merhaba,
8 yıllık evliyim ve 6 yaşında ikizlerim var. Eşimle severek evlendim. Eşimin ailesi ben çocuklara hamileyken bizden, kendilerine ev almak icin dügün takilarimizi istedi ve hiç istemeyerek de olsa kabul etmek zorunda kaldım çünkü çok zor bir hamilelik geçiriyordum ve canımın derdine düştüğüm için bir de eşimle kötü olmak istemedim.
En baştan beri ailesi durumumuz iyi değil kızım elimizden bisey gelmiyor bizi mazur gör dedi ve ben gerçekten ellerinde olmadığını düşünerek o kadar üzülüyordum ki. Biz herseyi kendimiz halledicez ailelere yük olmadan sakın kötü hissetmeyin diye teselli ederdim. Oysaki bir sürü altın ve döviz birikimleri varmış ve ben bunu kendilerine ev alirlarken öğrendim. O mevcut birikime bizim altınları da ekleyip ev aldilar kendilerine. Eşime, bak iki cocugumuz olacak kiradayiz önce kendimizi düşünmemiz gerekiyor dediysem de dinletemedim. Sıkışırsak söz isticem dedi ama o kadar zor günlerden gecmemize rağmen tabi ki de istemedi. Ben ne zaman lafını açsam hep kavga çıktı. Cocuklar etkilenir diye de çok uzatamadim. Sonuç itibariyle biz hàlâ kiradayiz ve sadece eşim çalışıyor.
Evlenirken benim ailem tek emekli maaşına rağmen borç harç bir sürü masraf yaptılar sırf ben rahat edeyim diye. Esim ailesinin alması gerekenleri kendi aldı hatta düğünde taktıkları bileziklerini bile eşim aldı, dugun salonunun parasi düğünde takılan paradan ödendi... Evimizi kurarken destek olsalardı küçücük de olsa belki bu kadar zoruma gitmezdi ama ellerinde olmasina ragmen tek kurus harcamadilar. Benim ailem ise ben, kesinlikle birsey istemiyoruz kendimiz halledicez herseyi dememe ragmen kredi cekmisler esya almak icin. Tek çocuğumuzsun tabi ki yapicaz dediler. Ailem cocuklar var aman tadiniz kaçmasın bosver modunda oldu hep. Ve ben bunca zaman geçmesine rağmen hazmedemiyorum. Bazen zor tutuyorum kendim istememek için altınları sonra sakin ol diyorum. Bu durumu yaşayıp çözüme ulaştırmis, öneride bulunacak arkadaşlar var mı?

Dün aksam eşime, altınları isterken nasıl bir giriş yapmayı planliyorsun? dedim yüzüme boş boş bakınca ya da bosver konuşmayı ben yaparım sen yorulma hiç dedim. Önce yine yan çizmeye başladı
Bizim bi araba vardı hani borclari odeyebilmwk icin sattigimiz. O araba icin babasından 11 bin borç almış güya ki ben böyle bi rakam hatirlamiyorum
Dedi ki o gun bozdurdugumuzda 24 bin tutmustu dimi, o 11 i ordan düşüp kalanın bugünkü altın karşılığını isticez dedi
Sen beni iyice salak belledin o 24 bin o günkü altınların karşılığı
Sen 11 bini düşüp kalanı isteyelim diyosun doğru mu anlıyorum dedim
Ben altın olarak ne verdiysem onu istiyorum dedim
Tamam isticem ama sen de bilezikleri getireceksin o zaman birleştirip ne yapacaksak öyle yapicaz dedi
Ben sana bilezik falan getirmem onlar kizlarimin
Ha ne zamanki ev alabilecek gücümüz olur bilezikleri o zaman tabi ki eklerim eksik kısım kalirsa o ayri dedim.
Bu arada balayına giderken annemin kasasi vardı oraya koydurtmustuk takilari. 3 sene önce annem rahmetli dedemin rahatsızlığı zamanında sıkışıp bi kac bilezik bozdurup kullanmış sonra yaptıkça geri koymuş. Ben bunu ögrendigimde eşime söylemedim çünkü zaten ailesinden talep etmediği altınları geri almamak için bunu bana karşı kullanacaktır, nitekim öyle de oldu. Hatta bi kac tarrismamizda annemlere gidip bilezikleri verin borcum var demiştiniz var. Bizimkiler aman huzursuzluk çıkmasın diye en kalınlardan 6 tane vermişler eşime. Ve 4 tane gibi bi bilezik eksik sadece onu da biriktirdikce koyacağız diyorlar.
Neyse güncel mevzuya dönersek, bu bileşikleri getireceksin dedi getiemicem dedim
Cunku bilezikler yok annen onlari kullandi dedi. Afaladim ne diyosun sen falan dedim. Biliyorum hissettim cunku ne zaman bilezikleri getir desem betin benzin attı dedi. Bi kac tane zorda kalınca bozdurmuslar evet ama zaten gramı gramina yerine kondu 4 eksik var
Bununla mı kapatacaksın ağzımı kisasa kisas mi yapiyorsun dedim sonrasında muhtemelen bi sinir krizi geçirdim epey bi zor kendime geldim. İhtiyaçları olmuş ki almışlar ben bunu çektiğim halde bi gün gelip sana bisey dedim mi
Üzüleceksin çünkü dedi
Zaten ne cok dusunursun beni dedim .
Özetle ben ailesine gidip altınları istediğimde biliyorum ki o da gidip annemlerden o 4 bileziği isteyecek ve ailemin şu an bunu ödeyecek gücü yok çünkü annemin rahatsızlığı sebebiyle de sıkıştılar zaten. Ve aileme gidip istedikleri an onlar ne yapar eder bi sekilde harç borç o bilezikleri alırlar. Ama günah değil mi ya ben canının derdine düşmüş insanların üzülmesine nasıl göz yumarım şimdi? O kadar boktan bi işin içine düştüm ki arkadaşlar.
Şu anki planim dediğim gibi önce bi iş bulmak. Sonrasında annemler ne zamanki bilezikleri yerine koyar o zaman karşılarına çıkmama kimse engel olamaz. Boyle bi adamla evliyim işte.

Geri verilecek şartıyla alındığını beyan ettiğimde ve takı takılırken çekilen video görüntüsü sunulabiliyorsa (ben de mevcut?) D

Dün aksam eşime, altınları isterken nasıl bir giriş yapmayı planliyorsun? dedim yüzüme boş boş bakınca ya da bosver konuşmayı ben yaparım sen yorulma hiç dedim. Önce yine yan çizmeye başladı
Bizim bi araba vardı hani borclari odeyebilmwk icin sattigimiz. O araba icin babasından 11 bin borç almış güya ki ben böyle bi rakam hatirlamiyorum
Dedi ki o gun bozdurdugumuzda 24 bin tutmustu dimi, o 11 i ordan düşüp kalanın bugünkü altın karşılığını isticez dedi
Sen beni iyice salak belledin o 24 bin o günkü altınların karşılığı
Sen 11 bini düşüp kalanı isteyelim diyosun doğru mu anlıyorum dedim
Ben altın olarak ne verdiysem onu istiyorum dedim
Tamam isticem ama sen de bilezikleri getireceksin o zaman birleştirip ne yapacaksak öyle yapicaz dedi
Ben sana bilezik falan getirmem onlar kizlarimin
Ha ne zamanki ev alabilecek gücümüz olur bilezikleri o zaman tabi ki eklerim eksik kısım kalirsa o ayri dedim.
Bu arada balayına giderken annemin kasasi vardı oraya koydurtmustuk takilari. 3 sene önce annem rahmetli dedemin rahatsızlığı zamanında sıkışıp bi kac bilezik bozdurup kullanmış sonra yaptıkça geri koymuş. Ben bunu ögrendigimde eşime söylemedim çünkü zaten ailesinden talep etmediği altınları geri almamak için bunu bana karşı kullanacaktır, nitekim öyle de oldu. Hatta bi kac tarrismamizda annemlere gidip bilezikleri verin borcum var demiştiniz var. Bizimkiler aman huzursuzluk çıkmasın diye en kalınlardan 6 tane vermişler eşime. Ve 4 tane gibi bi bilezik eksik sadece onu da biriktirdikce koyacağız diyorlar.
Neyse güncel mevzuya dönersek, bu bileşikleri getireceksin dedi getiemicem dedim
Cunku bilezikler yok annen onlari kullandi dedi. Afaladim ne diyosun sen falan dedim. Biliyorum hissettim cunku ne zaman bilezikleri getir desem betin benzin attı dedi. Bi kac tane zorda kalınca bozdurmuslar evet ama zaten gramı gramina yerine kondu 4 eksik var
Bununla mı kapatacaksın ağzımı kisasa kisas mi yapiyorsun dedim sonrasında muhtemelen bi sinir krizi geçirdim epey bi zor kendime geldim. İhtiyaçları olmuş ki almışlar ben bunu çektiğim halde bi gün gelip sana bisey dedim mi
Üzüleceksin çünkü dedi
Zaten ne cok dusunursun beni dedim .
Özetle ben ailesine gidip altınları istediğimde biliyorum ki o da gidip annemlerden o 4 bileziği isteyecek ve ailemin şu an bunu ödeyecek gücü yok çünkü annemin rahatsızlığı sebebiyle de sıkıştılar zaten. Ve aileme gidip istedikleri an onlar ne yapar eder bi sekilde harç borç o bilezikleri alırlar. Ama günah değil mi ya ben canının derdine düşmüş insanların üzülmesine nasıl göz yumarım şimdi? O kadar boktan bi işin içine düştüm ki arkadaşlar.
Şu anki planim dediğim gibi önce bi iş bulmak. Sonrasında annemler ne zamanki bilezikleri yerine koyar o zaman karşılarına çıkmama kimse engel olamaz. Boyle bi adamla evliyim işte.
Adama bak yaa. Bilezikler senin zaten, ben altınları isteyeceğim sende bilezikleri getireceksin ne demek. Ne yapacakmış bilezikleri?

Kusura bakmayın nolur ama eşiniz şeytandan bi kaç dakika önce doğmuş. Bu ne hesap kitap. Keşke ne olursa olsun annenizin aldığını söylemeseydiniz. Ağzınızı aramış sizde oltaya düşmüşsünüz. Kendinden çok emin şekilde yooo deseydiniz. Hem annesinin borç olarak aldığı altın ile bu durumun alakası yok. Bence eşiniz ailesine bu konuyu açtı olumsuz yanıt aldı. O yüzden söylemek istemiyor

Adama bak yaa. Bilezikler senin zaten, ben altınları isteyeceğim sende bilezikleri getireceksin ne demek. Ne yapacakmış bilezikleri?
Onda duracakmis ilerde ev vb bi imkan doğarsa ona kullanacakmis. Babam geldi bugün bize, halimi görünce ısrarla sordu eşim evde yoktu bi süreliğine dayanamadim aglayarak anlattim olanları tabi o da anneme. Sonra görüntülü aradilar beni. Biz onları yerine koyucaz o kendi ailesine baksın dedi annem nasil olduysa. Ama çok sürmeden bu zamanda daha iyisini bulamazsın sizi kimseye muhtaç etmeden yaşatıyor herkesin kusuru olur uzatma. Hatta yarın alın çocukları kv lere gidin sevinirler soğutma arayı yine dedi. Çıldırmamak elde değil. Adam sahtekar ailece çete bunlar güvenim bitti iş bulup kurtulcam ondan diyorum. Yok yok sen beni öldürmek istiyorsun anlaşıldı dedi her zamanki gibi

Onda duracakmis ilerde ev vb bi imkan doğarsa ona kullanacakmis. Babam geldi bugün bize, halimi görünce ısrarla sordu eşim evde yoktu bi süreliğine dayanamadim aglayarak anlattim olanları tabi o da anneme. Sonra görüntülü aradilar beni. Biz onları yerine koyucaz o kendi ailesine baksın dedi annem nasil olduysa. Ama çok sürmeden bu zamanda daha iyisini bulamazsın sizi kimseye muhtaç etmeden yaşatıyor herkesin kusuru olur uzatma. Hatta yarın alın çocukları kv lere gidin sevinirler soğutma arayı yine dedi. Çıldırmamak elde değil. Adam sahtekar ailece çete bunlar güvenim bitti iş bulup kurtulcam ondan diyorum. Yok yok sen beni öldürmek istiyorsun anlaşıldı dedi her zamanki gibi
Eşin normalde nasıl biri peki? Yani ailesiyle ilgili durumları saymazsak siz karı koca olarak nasılsınız?

Eşin normalde nasıl biri peki? Yani ailesiyle ilgili durumları saymazsak siz karı koca olarak nasılsınız?
Ailesi haricinde bir sorunumuz nerdeyse yok. Ve benden habersiz çektiği o krediler vs hariç.
Onun dışında dışarıdan örnek çift olarak bile gosterildigimize dair şeyler duydum çok defa
İyi bi baba (şu konu sebebiyle gerçi tartışılır bu) ilgili evine düşkün biri
Ama işte mevzu ailesi ve altınlar olunca adama bi haller oluyor agresiflesiyor

"Senin ailene verilen altınlarda senin değildi. Benim aileme verilen altınlarda senin değil. Neyini kıyaslıyorsun?" deseydiniz.

Madem iki aile arasında bu kadar denge kurmaya çalışıyor. "Ailem yerine koyuyor, sen kendi aileni bu konuda neden geri bırakıyorsun? Böylesi sence adil mi?" deyin.

Ya da boşverin hiç bir şey demeyin yahu adam laftan anlamıyor 😤

Annenin neden böyle konuştuğu belli oldu. O da altınlardan almış. Gerçi sizinkiler geri koyar da eş ailesine gidenler gelmez. Senin kendinden başka güveneceğin kimse yok bunu aklına kazı lütfen. Ve çocuklar büyüdü. İşini gücünü eline almaya bak. İşte ondan sonra restini çekeceksen çek şimdi yapsan kaybeden sen olacaksın. Eşin güvenilmez ve manipülatif bir adam. Ailesine yapmadığı hesabı sana gelince yapıyor. Demekki kafası iyi basıyor. Eşin saf değil, ailesi saf değil. Senin ailen kusura bakma ama seni düşünmüyor. Çocukların için geriye sen kaldın başka insan yok. Bu yüzden artık kendini yıpratma. Zamanını bekle. Zamanı gelince de kimseye gram acıma bence.
Bu arada o altınların acısı kat be kat onlardan çıkar. O konuda emin ol çünkü bende altın emanet ettim içinden çalmışlardı. Allah ın adaletine gözlerimle şahit oldum.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X