Eden bulur mu ? Bulmalı mı ?

Eee gerisi vız gelir tırıs gider benim için.
Yemek yapmaya ne var,kendine yaparken 3 bardaki pirinci fazla katarsın,çarşıdayken pijamasını alırsın. Kocanla gönder gitsin.
Benim için sıkıntı olmaz.
O gelmedi,az geldi,çok gitti bu konular beni sıkar sadece.
Yemek yapmak 3 küçük çocukla ciddi manada zor iken, ayriyeten artı 4 kişiye daha fazla zor oluyordu ama dediğim gibi benim için hastalık önemli bi konu olduğu için yorgunluğumun önemi yoktu ta ki eşime aramadınız, gelmediniz tarzı bi konuşma yapıncaya kadar... Ben ise her türlü elimden geleni yaptığımı ve bu konuşmaya gerek dahi olmadığını düşünüyorum.
Kendisini de bu aşamada bu tür bi konuyu konuşmak için aramayı düşünmüyorum. Hal hatır için ararım belki ...

Eşin sana hak vermiş boşver hâl hatır sormaya devam et. Belki eşin annesini çok aramadi da kaynanan ona gücendi? Sana laf çarparsa o zaman cevabını verirsin.
Bu ihtimali bende çok düşünerek eşime sordum zaten. Bunları kime söyledi annem diye. Hem senin için hem de benim için söyledi dedi. Ben ise kendi adıma üstüme düşenin fazlasını yaptığımı, dahasına da sitemin yersiz olduğunu söyledim.
Bakalım hal hatır sormak için aradığımda nasıl konuşacak bana ?
Ya da konuyu bir şekilde oraya getirecek mi ?

Bu ihtimali bende çok düşünerek eşime sordum zaten. Bunları kime söyledi annem diye. Hem senin için hem de benim için söyledi dedi. Ben ise kendi adıma üstüme düşenin fazlasını yaptığımı, dahasına da sitemin yersiz olduğunu söyledim.
Bakalım hal hatır sormak için aradığımda nasıl konuşacak bana ?
Ya da konuyu bir şekilde oraya getirecek mi ?
İşte bilmiyorum ki oğlu onun için çok kıymetli mıdır? Onu kırmaktan çekinir mi? Ona direkt diyemeyip seni de katmış olabilir diye düşündüm. Onu normal aradığında anlarsın. Sana bir şey demeden normal konuşursa demek ki oğluna sitem yapmış. Yok sana da böyle derse o zaman lafı gediğine koyarsın.

İşte bilmiyorum ki oğlu onun için çok kıymetli mıdır? Onu kırmaktan çekinir mi? Ona direkt diyemeyip seni de katmış olabilir diye düşündüm. Onu normal aradığında anlarsın. Sana bir şey demeden normal konuşursa demek ki oğluna sitem yapmış. Yok sana da böyle derse o zaman lafı gediğine koyarsın.
Oğlu kendisi için gerçekten kıymetli değildir. Kıymetli olduğunu söylese dahi çok açık yüreklilikle ciddi anlamda kırar. Hele de eşimin hiç ummadığı ithamlarla kırar.

Bir de şunu sormak istiyorum. Ben aradığımda hiç bişey olmamış gibi konuşursa sitemi oğluna mı olur sizce ? yoksa arkadan benim hakkımda oğlunu doldurmuş da olamaz mı ?
Gerçekten kestiremediğim için soruyorum.

Ben de söylemeden duramazdım ama yapım gereği zaten sert bi şekilde söyleyemem, çok yumuşak yüzlü bi insanım malesef ama şakaya vurur gibi bu tavrına şaşırdığınızı söyleyebilirsiniz çok rahatsız olduysanız, içinize atacağınıza,
ufacık şeyleri bile içimize atmamalıyız bence, önemli olan basit şeyleri kırgınlık, küskünlük yaratmadan dile dökebilmek

Ben de söylemeden duramazdım ama yapım gereği zaten sert bi şekilde söyleyemem, çok yumuşak yüzlü bi insanım malesef ama şakaya vurur gibi bu tavrına şaşırdığınızı söyleyebilirsiniz çok rahatsız olduysanız, içinize atacağınıza,
ufacık şeyleri bile içimize atmamalıyız bence, önemli olan basit şeyleri kırgınlık, küskünlük yaratmadan dile dökebilmek
Çok haklısınız gerçekten. İçimize ata ata dert ediyoruz. O ufak şeyler damla misali birike birike deniz oluyor.

Şu aşamada susmayı tercih edeceğim en azından süresi bitene kadar. Sonrasında ise laf kıvamına geldiği zaman uygun dille söyleyebilirim zannedersem.

Şimdi söylemeyin bir şey. Bu sefer hasta hasta üstüme geldi olur, eşinize ajitasyon yapacak yer çıkar.
Sonrasında bir zaman konu açılırsa kırgın kırgın söylersiniz çıkışmadan. Azıcık sabır 😘

Oğluyla konuşmuş sizinle değil
Siz eşinize gerekli açıklamayı yapmışsınız ve eş kişisi sizi haklı bulmuş
Kv empati yeteneği düşük, bencil ve corona konusunda cahil (bulaşma olasılığı bu kadar yüksek bir hastalıkta kendi öz evladına bile beni ziyarete gelmiyorsun diye naz ve trip yapmak büyük cehalettir.) olabilir
Ama eşiniz sizi haklı bulmuş, fanatik bir şekilde anne tarafı tutmamış
Yani ortada bir sorun yok. Açıp konuşmanız konuyu gereksiz uzatmaya yol açar
Üstelik direk size söylenmiş bir şey yokken gereksiz yere konuşup ben size şunu yaptım bunu yaptım gibi açıklamalar başa kalkmaya dönüşür
Hayatta en çirkin şeylerden biridir gözümde bu durum. Yaptığın iyilikleri sıralamak, başa kalkmak, hatırlatıp durmaktansa hiç yapmasın insanlar bunları derim hep
Madem iyiliklerin farkında değil, artık sağlık durumu da iyiyse azaltın biraz. Her gün de aramayın
Aynı sitemleri size söylerse o zaman pandeminin tehlikesinden, böyle bir durumda insanların evlatlarına" sakın gelmeyin size bulaşmasın" duyarlılığında olduğundan, yanına gitmeden elinizden geleni yaptığınızdan, doğrusunun da bu olduğundan bahsedersiniz. Fazla ayrıntıya girmeden, gereksiz yere de alttan alıp ezilmeden. Ciddi bir özetle açıklar ve konuyu kapatırsınız
Bence doğrusu budur

Kadın ne yapmış ki ettiğini bulsun?Aramanızı beklemiş ve söylemiş.Siz de eşinize söyleseydiniz annen hiç aramadi diye.Herkes aynı hissetmek zorunda değil.Alinmis söylemiş ne var bunda.

Oğluyla konuşmuş sizinle değil
Siz eşinize gerekli açıklamayı yapmışsınız ve eş kişisi sizi haklı bulmuş
Kv empati yeteneği düşük, bencil ve corona konusunda cahil (bulaşma olasılığı bu kadar yüksek bir hastalıkta kendi öz evladına bile beni ziyarete gelmiyorsun diye naz ve trip yapmak büyük cehalettir.) olabilir
Ama eşiniz sizi haklı bulmuş, fanatik bir şekilde anne tarafı tutmamış
Yani ortada bir sorun yok. Açıp konuşmanız konuyu gereksiz uzatmaya yol açar
Üstelik direk size söylenmiş bir şey yokken gereksiz yere konuşup ben size şunu yaptım bunu yaptım gibi açıklamalar başa kalkmaya dönüşür
Hayatta en çirkin şeylerden biridir gözümde bu durum. Yaptığın iyilikleri sıralamak, başa kalkmak, hatırlatıp durmaktansa hiç yapmasın insanlar bunları derim hep
Madem iyiliklerin farkında değil, artık sağlık durumu da iyiyse azaltın biraz. Her gün de aramayın
Aynı sitemleri size söylerse o zaman pandeminin tehlikesinden, böyle bir durumda insanların evlatlarına" sakın gelmeyin size bulaşmasın" duyarlılığında olduğundan, yanına gitmeden elinizden geleni yaptığınızdan, doğrusunun da bu olduğundan bahsedersiniz. Fazla ayrıntıya girmeden, gereksiz yere de alttan alıp ezilmeden. Ciddi bir özetle açıklar ve konuyu kapatırsınız
Bence doğrusu budur
Ben siz durumu anlatmak için yaptıklarımı anlattım. Annemle konuştuğum zaman ben size yemek yaptım türevi sözler kullanmayı zaten düşünmüyorum. Dediğiniz gibi anne ben 3 küçük çocuğumla elimden geleni yapmaya çalıştım ve bir gün aramadım ya da koronadan dolayı gelmedim diye bunları düşünmen söylemen ne kadar doğru demeyi düşünüyorum.
Sözleriniz ise çok doğru sonradan başa kalkmak yerine hiç yapılmamasını yeğlerim.

Ben olsam çok takılmazdım sanırım. Yani zaten eşinize diyeceğinizi demişsiniz, karşınızdaki hasta ve yaşlı bir kadın. Belli ki ilgi istemiş. Hiç bir şey olmamış gibi devam ederdim.

Aradan zaman geçer de konusunu kayınvalidem bana açarsa o zaman derdim sanki hakkımı yemiyor musun anne diye.

Kayınvalidem hastanedeyken de çarşıya çıkıp ihtiyaçlarını aldım. Eve geldim onları tertemiz ayarlayıp çantaya yerleştirip gönderdim. En özeline kadar benden istedi bende yaptım. Eve geldikten sonra da yemek yaptım.
Yani böyle kapansın konu diyorsunuz herhalde ...
bakın banada iyi niyetli yardımsever derler
ama ben bunların yarısını yapamam
siz hem deli gibi saçını süpürge GÖNÜLLÜ yapıyorsunuz
hemde herşeyi tam tekmil istiyorsunuz

o kadar çok yapmışsınız ki yaptığını mecbur yapacak modunda görmüş
o yüzden daha da istemiş

ben derim ki yapmayın elinizden geldiğinizce
çünkü arkasından bişey olunca dayanamıyorsunuz

Bende karşılıksız yaptım evet ama bir gün aramadım diye eşime yanlış lanse etmesi ve korona olduğu halde gitmemizi beklemesine ne demeli ?
Ya beklerse beklesin, eşin bir şey dememiş işte. Huzurlu olmak istiyorsan böyle her şey için çata çat çene yarıştırmayı düşünme. Çok genç ve toy göründün gözüme. Sen söyleyince kv “haklısın kızım. Bundan sonra dikkat ederim” diyecek falan mı sanıyorsun...

Kadın ne yapmış ki ettiğini bulsun?Aramanızı beklemiş ve söylemiş.Siz de eşinize söyleseydiniz annen hiç aramadi diye.Herkes aynı hissetmek zorunda değil.Alinmis söylemiş ne var bunda.
Siz mevzuyu tam anlamadınız sanırım. Ben herşeyimi yaptım, ettim, her gün hatta gerekli durumlarda gün içerisinde 2-3 kez de aradım. Bir tek dün arayamadım kendi aileme gittim ki ailemde de problemler vardı. 1 gün aranmamaya gücenen bi kadına bu denli hassas ise, bende “ sen neden beni hiçççççç aramadın diye ” sormam ya da düşünmem çok mu saçma ??? Ki henüz hiç bişey sormadım bile. Ya da 1 gün aranmasına dahi güceniyorsa. Hemen akşamına eşime şikayetlenmek yerine bir diğer konuşmamızda kızım neden aramadın o gün bekledim diyemez mi bana ?

Ben olsam çok takılmazdım sanırım. Yani zaten eşinize diyeceğinizi demişsiniz, karşınızdaki hasta ve yaşlı bir kadın. Belli ki ilgi istemiş. Hiç bir şey olmamış gibi devam ederdim.

Aradan zaman geçer de konusunu kayınvalidem bana açarsa o zaman derdim sanki hakkımı yemiyor musun anne diye.
Çok haklısınız güzel bi bakış açısı zannedersem sonrasında mevzu açılınca bende öyle yapacağım.

Şimdi söylemeyin bir şey. Bu sefer hasta hasta üstüme geldi olur, eşinize ajitasyon yapacak yer çıkar.
Sonrasında bir zaman konu açılırsa kırgın kırgın söylersiniz çıkışmadan. Azıcık sabır 😘
Ay vallahi süpersiniz. Kayınvalidem ajitasyon yapmaya bayılır. Hatta hobi edinmiş bile diyebilirim. 🙈😁

Sonrasında m bozu açılırsa söyleyeceğim sanırım bende.
Yorumunuz içinde teşekkür ederim 🙏🏻😍

bakın banada iyi niyetli yardımsever derler
ama ben bunların yarısını yapamam
siz hem deli gibi saçını süpürge GÖNÜLLÜ yapıyorsunuz
hemde herşeyi tam tekmil istiyorsunuz

o kadar çok yapmışsınız ki yaptığını mecbur yapacak modunda görmüş
o yüzden daha da istemiş

ben derim ki yapmayın elinizden geldiğinizce
çünkü arkasından bişey olunca dayanamıyorsunuz
Ben kendimden nefret ediyorum desem inanır mısınız ?
Lütfen İnanın 😔

bence eşinizin tüm ailesine gayet çok hoşgörülü, düşünceli davranmışsınız da ben şuraya takıldım eşiniz bir arayamamış mı annesini de kendi de size soruyor?? ay o kadar şeyi düşünmüşsünüz birazcık oğlu düşseydi ya üzerine annesinin. Aramayı bile size mi pasladı yani?
Meme ameliyatı biraz hani sağlık sorunu değil sonuçta siz isteyerek girmişsiniz tam net bir hastalık sayılmaz. Aramamasını buna bağlamazdım sanırım.

Ya beklerse beklesin, eşin bir şey dememiş işte. Huzurlu olmak istiyorsan böyle her şey için çata çat çene yarıştırmayı düşünme. Çok genç ve toy göründün gözüme. Sen söyleyince kv “haklısın kızım. Bundan sonra dikkat ederim” diyecek falan mı sanıyorsun...
Çata çat çene yarıştırmak ???
Ben sadece dertleştim sizinle. Saçma gelen konuyu paylaştım, ki zaten çata çat söylemeyi de düşünmedim hiç güzel bi dille söylesem mi vakti zamanında yoksa hiç konuşmasam mı diye akıl almak istedim.

Neyse iyi günler size...

X