Endişelerim Yersiz Mi Yoksa Haklı Mı? (ev alanlar, ev kredisi ödeyenler bi bakın)

Wurstria

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
3 Ocak 2015
14.181
25.543
hanımlar merhaba, şu an bu konu hakkında en doğru kişilere yazdığımın farkındayım. çünkü durum ev almakla alakalı. burada da ev alan, almak isteyen, ev borcu ödeyen yığınla kadın var. sizlerin fikirleri, deneyimleri benim için çok önemli bu sebeple. sorularıma birinci ağızdan cevaplar alacağımı biliyorum. uzatmadan konuya gelelim.

annem ve kardeşimle yaşıyorum, 27 yaşındayım. özel sektörde 3 senedir aktif biçimde çalışıyorum. bekarım, ufukta evlilik de yok :KK70:
annem esnaf, onun işiyle alakalı detayları yorumlarda soranlara söyleyebilirim en azından konunun ilk mesajında uzatmak istemiyorum.
biz son zamanlarda ev alma kafasına girdik zira kiracıyız ve özellikle annemin hayatı boyunca kiracı olması onu çok yormuş vaziyette. allaha şükür kiramızı rahatça ödüyoruz birlikte bu arada kiramız şu an 1500 aylık. ama genel anlamda kira insanı yoruyor, kiracı olmak yoruyor biliyorsunuz ve en çok yoran kısmı zamlar + hayatınız boyunca kira ödemeye devam etme gerçeği. neyse konuşuyoruz işte kendi aramızda, annemin birikmişi var o parayı 140-150 bin vs yapmak istiyor 1 sene içinde ve peşinat +kredi ile bir ev alalım diyor. krediyi bana çektirecek çünkü kendisi bankalarla zamanında pek iyi anlaşamadı. ben temizim o konuda.

her ne kadar sonunda şu dünyada bir mülk sahibi olma fikri kulağıma hoş gelse de hayatın bazı gerçekleri beni korkutuyor. misal 8-10 sene kredi ödesek ve bu ödeme 3-4 bin civarında olsa. benim maaşım 3.500. ikimiz de çalıştığımız süre boyunca her ay ev kredisi sorun olmaz. ama ben böyle değişik değişik şeyler düşünmeye başladım. gözüm korkuyor. bu haklı bir korku mu bilmiyorum. anneme veya onun işine bişey olsa kredi komple tamamen benim üstüme kalacak. çalışarak kazandığım para yetmezse ne yaparım? işle alakalı kafamda farklı planlar, fikirler de var bunları henüz hayata geçirmedim. aslında bu sorun gelirimi arttırmamla çözülebilir ve ben ev alınsa da alınmasa da zaten kazancımı arttırmak için projelerimi hayata geçireceğim ama korkuyorum işte.

bir de işin şu yönü de var. ben evlenmeyi bugüne dek hiç düşünmedim, zaten aday falan da yok. evlenmesem de olur o konuya takık biri değilim. ama madem gerçekleri düşünüyorum o halde ben yarın öbür gün biriyle evlenmek istesem bu kredi borcu sıkıntı yaratır mı? yani o adama da haksızlık değil mi evlenince birlikte yaşamayacağımız ev için ödeyeceğim krediler vs. burada da konusu açılıyor. ailesi için bu tarz borçlar altına giren sevgililer, nişanlılar sıkıntı oluyor karşı tarafa. doğruya doğru yani. özetle yarın öbür gün ben kendim yuva kurayım desem bu kredi borcu bana engel olacak. yanlış mı düşünüyorum? e şimdi diyeceksiniz ki annen var birlikte ödeyeceksiniz. allah gecinden versin annem ölürse ne yapacağım? kendi başıma kalacak o borç. altından nasıl kalkabilirim korkuyorum. çünkü ölmesi halinde şu anki işiyle alakalı bize bir pay vs düşmeyecek. (bu kısmı sormayın lütfen neden diye, karışık)

bunları ince hesap peşine düşmek gibi algılamayın hayatın hem iyi hem de kötü taraflarını düşünüyorum. nolursa olsun sonuçta ev, evdir. devamlı değeri artar. ben sadece bu kadar büyük bir borcun altına girmek mantıklı bir şey mi, sizler nasıl yapıyorsunuz onları merak ediyorum.

ha ev almasak hayat boyu kirada takılacağız maalesef. çünkü biz yapmazsak başka yapacak insan yok ailede.

ve şu gerçek de var, yine kendim için ben yapmazsam kimse benim için bir şey yapmayacak. biz öyle halasından, dedesinden mirası olan insanlar değiliz.

sizce düşüncelerim, endişelerim saçma mı? yoksa mantıklı mı? ne yapayım ben bu işten vaz mı geçeyim? annem bayağı bi iştahlandı. bu sene içinde almak istiyor sürekli fiyatlar arttığı için. hatta dün ağzını aradım ya belki bana kredi vermezler gelirim az gelir gözlerine dedim, sorun değil banka müdürü tanıdık var gerekirse onunla hallederiz bile dedi. yani etrafımda mal mülk sahibi olanlara bakıyorum, bizden daha kötü durumdakiler bile cesaret edip bu tarz şeylere giriyorlar. risk almadan da kazanç olmuyor malum. ben bugüne kadar hiçbir şeyin hazırına konmadım, yoktu çünkü. ne araba ne ev, ne bir yerlerden kalan emekli maaşı vs. ev alsak da almasak da ben hiçbir şeyin hazırına konmamaya, istediğim ne varsa çalışarak ve bir şekilde borçla harçla kendim yapmak zorundayım. eğer ben korkar ve vazgeçersem o ev alınmaz. birikim de değerlendirilmemiş olur enflasyon çıkmış %16, para her gün değer kaybediyor hanımlar biliyorsunuz. hani o paranın değerlendirilebileceği başka bir durum yok demek istiyorum.

fikirlerinizi bekliyorum.

Son düzenleme:
Kardeşiniz var, alınan ev kimin üzerine olacak belli değil. İşler garanti değil. Alınacak ev kaç tl? Çekilecek kredi ne kadar? Yani 150 bin tl daha yok ama hadi şu an olsa alınacak ev 500 bin tl ise o topa girmek zor olur. Sizin tek olsa olur belki yine de anne kardeş siz ortak gibi birşey olacaksınız. Mal kimin net belli değil. Evlenecek olsanız da sıkıntı. Ben olsam 2 sene ailecek dişimi sıkar iyice biriktirir düşük kredi ile alırım ama kimin üzerine olacak bunu net belirlerim. Annem de olsa . Çünkü anne ölürse mesela kardeş de ortak olacak mala. Sıkıntıyı siz çekmişken.

Vaktinde almadığımız her ev/araba için sonrasında pişman oluyoruz ya ☹️ endişelerinizi anlıyorum ama kira da zor, iyi ev sahibi de şans. Sanırım ben bütçemi ayarlayabilirsem ev alırdım bu durumda ama ödediğim kredi yaşam standartlarımı düşürmeyecekse eğer. Yani kredi öderken ay sonu ucu ucuna zor yetecekse, hiç geriye para kalmayacaksa, atıyorum ödemelerden sonra bir gram altın alıp kenara koyamayacaksam daha iyi maaş alacağım bir işe girene kadar beklerdim.

Kardeşiniz var, alınan ev kimin üzerine olacak belli değil. İşler garanti değil. Alınacak ev kaç tl? Çekilecek kredi ne kadar? Yani 150 bin tl daha yok ama hadi şu an olsa alınacak ev 500 bin tl ise o topa girmek zor olur. Sizin tek olsa olur belki yine de anne kardeş siz ortak gibi birşey olacaksınız. Mal kimin net belli değil. Evlenecek olsanız da sıkıntı. Ben olsam 2 sene ailecek dişimi sıkar iyice biriktirir düşük kredi ile alırım ama kimin üzerine olacak bunu net belirlerim. Annem de olsa . Çünkü anne ölürse mesela kardeş de ortak olacak mala. Sıkıntıyı siz çekmişken.
Krediyi konut olarak çekerlerse konu sahibinin üzerine olur ev.

Parası normal olan bir ev alırsanız 2+1 şeklinde elinizdeki peşinat size yeter.
Üstüne çekeceğiniz krediyi de 120 ay değil de daha kısa vadede öderseniz yük olmaktan çıkar kredi.
Alınmış alınmıştır diyorum ben Wustria çünkü her geçen gün piyasa yükseliyor.
Bugün belki öderken zorlanırsın ama 2-3 sene sonra iyi ki almışım diyecekseniz.

Ben olsam tüm şartları zorlar alırım.

Vaktinde almadığımız her ev/araba için sonrasında pişman oluyoruz ya ☹️ endişelerinizi anlıyorum ama kira da zor, iyi ev sahibi de şans. Sanırım ben bütçemi ayarlayabilirsem ev alırdım bu durumda ama ödediğim kredi yaşam standartlarımı düşürmeyecekse eğer. Yani kredi öderken ay sonu ucu ucuna zor yetecekse, hiç geriye para kalmayacaksa, atıyorum ödemelerden sonra bir gram altın alıp kenara koyamayacaksam daha iyi maaş alacağım bir işe girene kadar beklerdim.
evet. annem çalıştığı ve yaşadığı sürece ödeme konusunda sorun yaşayacağımızı sanmıyorum. ama ona bir şey olursa ve bu borç tamamen benim üzerime kalırsa ne yaparım diye düşünüyorum.
ben ona dedim acele ediyorsun dedim. zaman geçtikçe ev fiyatları artıyor dedi.
yani bilemedim.
daha 100 bin yok ortada, ben bu sene sonuna kadar 150 biriktirebilirim diyor. ne yapayım biraz daha geciktirip birikimi 200-250 bin yapmasına mı ikna edeyim bilemedim.

Parası normal olan bir ev alırsanız 2+1 şeklinde elinizdeki peşinat size yeter.
Üstüne çekeceğiniz krediyi de 120 ay değil de daha kısa vadede öderseniz yük olmaktan çıkar kredi.
Alınmış alınmıştır diyorum ben Wustria çünkü her geçen gün piyasa yükseliyor.
Bugün belki öderken zorlanırsın ama 2-3 sene sonra iyi ki almışım diyecekseniz.

Ben olsam tüm şartları zorlar alırım.
bilmiyorum yaa...
ya giricez bu işin içine, hem annem hem de ben basıcaz gaza geliri arttırmak için. çünkü ben şu an sabit maaşlıyım ama ek işler vs yapabilirim plan proje dediklerim de bunlardı. hatta sabit işimi bıraksam belki daha bile fazla kazanırım neyse o kısım karışık şu an sizin de zihinlerinizi bulandırmayayım.
istesem gaza basarım yani öyle söyleyeyim.
annem de kısa vadede ödemekten yana.
yani daha mı kısa vadeli olsun?
peki oldu ki ödenemedi, ne oluyor öyle durumlarda? banka kredisi olduğu için kafaya göre satma olmuyor sanırım.

Ev kirası bu ay yapılan zamla 4000 olan biri olarak 1500 kira çok iyi geldi

Gençlik zamanları borçla geçirmek bana saçma geliyor ama anneniz için ilerde rahat olacaktır

Bilemedim ya:110:
sadece annem için değil benim için de rahat olur.
değeri yükseleceği için kardeşim için de rahat olur satılması halinde edeceği paradan dolayı vs

Ev almak her zaman mantıklıdır çektiğiniz kredi zamanla erir gider ama sizin olayda aile ilişkileriniz onemli.

Sizin cesaretinizi 10 sene önce anneniz gosterseydi şimdiye ev sahibi olurdunuz öyle düşünün.

bilmiyorum yaa...
ya giricez bu işin içine, hem annem hem de ben basıcaz gaza geliri arttırmak için. çünkü ben şu an sabit maaşlıyım ama ek işler vs yapabilirim plan proje dediklerim de bunlardı. hatta sabit işimi bıraksam belki daha bile fazla kazanırım neyse o kısım karışık şu an sizin de zihinlerinizi bulandırmayayım.
peki oldu ki ödenemedi, ne oluyor öyle durumlarda? banka kredisi olduğu için kafaya göre satma olmuyor sanırım.
Bakın sıkıntılarınızi anlıyorum ama bende alınmış alınmıştır kafası dayım. Diyelim ennn kötü ihtimalle aylarca odeyemediniz enn kötü ihtimalle banka el koyar siz de kiraya geri çıkarsınız. Ama bu ihtimal her zaman herkes için var, zira 1 saat sonra yaşayacağımızında garantisi yok

bilmiyorum yaa...

Benim fikrim kısa vadeden yana tabi buna ödemeler falan mümkünse ama uzun vade de olunca inan bana son senede ödediğin taksitler koymuyor bile.
İşte hiç bir şeyden kısmadan da bir şey sahibi olunmuyor.
Kirada biliyorsun ay çok çabuk geliyor her ay öde dur, bıktırıyor insanı.
Ev kredisinde evi bankaya ipotek ediyorsun, ödeyemezsen banka el koyup satışa çıkarıyor evini kendi parasını alıyor.

Sen hem ödediğin paradan oluyorsun hem de evden.

biz dişimizi sıkana kadar fiyatlar da uçacak ki, aynı yola geliyor.
aslında alınacaksa hazır annemin de enerjisi varken, o da çalışıyorken alıp bir an önce ödemeleri hafifletmek.
şöyle söyleyeyim 500 bin civarı evler sıfır evler, muhit fena değil. ama biz o kadar uçmak istemiyoruz. 300-400 arasına denk getirmek isteriz.
konut kredisinde zaten krediyi çekenin üstüne olmak zorunda. ama ailede öyle güven sorunu yok aramızda. annemin tüm parası benim adıma banka hesabında durur. yani aile içinde bu ev neden senin üstüne oluyor muhabbeti yapmaz. istese de yapamaz kredi çekenin üstüne olmak zorunda olmasından dolayı.
ölürse dediğim olay aslında en kötü senaryo. ben ölürsem ne olacak mesela? :KK70:
evlilik konusuna gelince. dediğim gibi çok evlilik kafasında değilim ama büyük konuşmak gibi olmasın, benim borcum olsun veya olmasın zaten maddi anlamda beni zorlayacak bir adamla evlenme gibi şeylere girecek biri değilimdir. gözümü kör eden bir aşk yaşamadığım sürece. o da bu yaşa kadar olmadı, artık olmaz bence duygular eskisi gibi değil.
bunları sadece hayatın akışında yaşanabilecek şeyler maksadında yazdım.
öte yandan ben tek başıma olsam ev almayı hayal dahi edemem. şu an öyle ya da böyle bundan 10 sene sonrası için mülk sahibi olma ihtimalim var. ama tek yaşıyor olsam imkansızdı bu.
ev her türlü benim üzerime olacak diyebilirim ama alınması halinde.

Benim fikrim kısa vadeden yana tabi buna ödemeler falan mümkünse ama uzun vade de olunca inan bana son senede ödediğin taksitler koymuyor bile.
İşte hiç bir şeyden kısmadan da bir şey sahibi olunmuyor.
Kirada biliyorsun ay çok çabuk geliyor her ay öde dur, bıktırıyor insanı.
Ev kredisinde evi bankaya ipotek ediyorsun, ödeyemezsen banka el koyup satışa çıkarıyor evini kendi parasını alıyor.

Sen hem ödediğin paradan oluyorsun hem de evden.
o zaman ödeyemediğim durumda evi bankanın elimden almasını beklemektense o evi kiraya verip kendim daha düşük bir eve kiracı olarak geçsem daha mantıklı olmaz mı? öyle bir denge kurmak imkansız değildir herhalde. ödediğim paradan ve evden olmaktansa.
bu durumda alınacak olan evin kiralanması zor olmamalı yani ona göre bir lokasyondan almalıyız ki bu kafadayız zaten.
hiçbir ev de boş kalmaz kiracı illa ki bulunur.
kira olayından cidden bıktık. parayı ödeyen kiracı ama nedense patron gibi davrananlar hep ev sahipleri. aynı evde kendi paranızla bile oturmanızın garantisi yok :) en ufak bir anlaşmazlıkta çık der mesela.
dediğim gibi biz annemle ikimiz olduğumuz sürece ödemesi o kadar koymaz.

Bakın sıkıntılarınızi anlıyorum ama bende alınmış alınmıştır kafası dayım. Diyelim ennn kötü ihtimalle aylarca odeyemediniz enn kötü ihtimalle banka el koyar siz de kiraya geri çıkarsınız. Ama bu ihtimal her zaman herkes için var, zira 1 saat sonra yaşayacağımızında garantisi yok
tabii ki 1 saat sonra yaşayacağımızın garantisi yok ben neden bu kafaya girdim birden onu da anlamadım ya neyse :)

o zaman ödeyemediğim durumda evi bankanın elimden almasını beklemektense o evi kiraya verip kendim daha düşük bir eve kiracı olarak geçsem daha mantıklı olmaz mı? öyle bir denge kurmak imkansız değildir herhalde. ödediğim paradan ve evden olmaktansa.
bu durumda alınacak olan evin kiralanması zor olmamalı yani ona göre bir lokasyondan almalıyız ki bu kafadayız zaten.
hiçbir ev de boş kalmaz kiracı illa ki bulunur.
kira olayından cidden bıktık. parayı ödeyen kiracı ama nedense patron gibi davrananlar hep ev sahipleri. aynı evde kendi paranızla bile oturmanızın garantisi yok :) en ufak bir anlaşmazlıkta çık der mesela.
dediğim gibi biz annemle ikimiz olduğumuz sürece ödemesi o kadar koymaz.

Olur tabi neden olmasın.
Şimdi daha düşük fiyatta ev alırsın içine bir kiracı koyarsın o kendi kendine öder evi.
2-3 sene sonra kiracı çıkar evi satarsın ya da sen girersin hem kredi yükünde hafiflemiş olur.

Sonunu düşünen kahraman olamaz Wurstria bazen de çok hesaplama :))

evet. annem çalıştığı ve yaşadığı sürece ödeme konusunda sorun yaşayacağımızı sanmıyorum. ama ona bir şey olursa ve bu borç tamamen benim üzerime kalırsa ne yaparım diye düşünüyorum.
Babam bu kafa yüzünden (bana bir şey olursa kredi borcum aileme kalacak korkusu) 35 yıldır aynı evde oturuyor. Bizim ğstümüze herkes yeni yeni evlere taşındı. Şimdi alayım dese de alamaz fiyatlar uçtu. Bir yerden başlayın derim

Ev almak her zaman mantıklıdır çektiğiniz kredi zamanla erir gider ama sizin olayda aile ilişkileriniz onemli.

Sizin cesaretinizi 10 sene önce anneniz gosterseydi şimdiye ev sahibi olurdunuz öyle düşünün.
maalesef hiç gösterebilecek durumda değillerdi, pek onun elinde olan bir şey de değildi. bu konuda o da kendini eleştiriyor ama hayatı kıt kanaat geçmiş bir insan. yani yapabilirdi ama yapmadı, parayı savurdu gibi bir durum yok. şu an benim 27 yaşım onun 27 yaşındaki halinden bin kat daha iyi.
o açıdan düşünürsek babamla evlenmesi baştan hataydı :KK70:

X