Endişelerim Yersiz Mi Yoksa Haklı Mı? (ev alanlar, ev kredisi ödeyenler bi bakın)

Bu kadar şeyi düşünürseniz hiç bir zaman ev alamazsınız ) evlenip ev almak isteseniz gene böyle sorunlar çıkacak ) bana kalırsa birikmiş para + kredi çekip ev alın. Zaten 1500 kira ödüyorsunuz, üstüne 1000 TL koyarak kendi evinizin kredisini ödemiş olursunuz. Kiraya o kadar para vermek de insanı acıtıyor bir nevi boşuna gitmiş para gibi yani

Öncelikle evi alın kredi ödenir. Krediyi siz cekeceksiniz. Siz para ödeyeceksiniz annenizde öyle ya kardeşiniz. Ev kimin üzerine olacak anne vefat edince kime kalacak bütün bunları notere gidip yazın edin onaylatin. Çektiğiniz kredi miktarını anneninizin katkısını sizin katkinizu vs ay ay saklayın kayıt edin. Evi alın bence ama para işlerini sıkıya bağlayın ilerde damat gelin işin içine girince bu ev paylaşılamaz emekleriniz boşa gider baştan sağlam kazığa bağlayın. Deneyim konuşuyor. Öylede böylede ödeniyor. Kiradansa ev almak daha iyi. Çünkü gün gün ev almak zorlaşıyor. Hayırlı olsun.
çok teşekkür ederim

Ev annenizden sonra size kalmayacaksa boyle bir ihtimal varsa evi kendi uzerinize alin. Sonucta evlenirseniz ya da ilerde ayri eve cikmak zorunda kalirsaniz anneniz sizin pesinizden gelmek zorunda kalmaz.
2- annenizden size kalacaksa bile uzerine hisse koyun. Bu evde annenizden size kalan pay disinda hissedar olun. Annenizden sonra kardesiniz tarafinizdan olasi bir haksizliga dusmezsinizm

3 - daha makul yerlerde ev alip kidaya verirseniz , bulundugunuz muhitte yine 1500 tl ye oturursunuz. Kiralar hemen hemen boyle zaten. 150.000 pesinat verip 1800-2000 tl ile kredi taksidi ile 2+1 sancaktepe de ev alan birini taniyorum.
4- evlendikten sonra borc odemeye devam ederseniz cok sknti olur. Cunku , her zaman calisir vaziyette olamayabilirsiniz olmak istemeyebilirsiniz.

Ben sizin yerinizde olsam hisse alarak makul yerlerden daire alirim.

Sende İzmirliydin değil mi :KK70:
Buca da oturuyorsun hatta.
Mustafa Kemal'e falan bak oralarda yeni yapılaşmalar var.
Konutlar iyi, fiyatları bir tık daha güzel.
Beni de haberdar et.

Belki komşu oluruz :KK70:

Bu kadar şeyi düşünürseniz hiç bir zaman ev alamazsınız ) evlenip ev almak isteseniz gene böyle sorunlar çıkacak ) bana kalırsa birikmiş para + kredi çekip ev alın. Zaten 1500 kira ödüyorsunuz, üstüne 1000 TL koyarak kendi evinizin kredisini ödemiş olursunuz. Kiraya o kadar para vermek de insanı acıtıyor bir nevi boşuna gitmiş para gibi yani
kesinlikle haklısınız. ömrüm boyunca kira ödeyecek olmak beni çok rahatsız ediyor. ev sahiplerinde aşırı bir özgüven. parayı veren düdüğü çalar mantığı kiracı için geçerli değil. geçen kombi ile alakalı bir sorun oldu, demirbaş ve sözleşmesinde de yazmasına rağmen tamir masrafını karşılamayı reddetti, siz yaptıracaksınız ben size sağlam durumda verdim dedi. bazıları şey kafasında, ev alayım kira getirisi olsun ama hiç masrafı olmasın. ne güzel dünya :) ben o konudan dolayı kuruldum mesela ev sahibine. 1500 tl kira ödüyorum zaten bu neyin tribi. onu zengin eden biziz ama beli bükülen de biziz. anlamadım gitti :KK70:

Sende İzmirliydin değil mi :KK70:
Buca da oturuyorsun hatta.
Mustafa Kemal'e falan bak oralarda yeni yapılaşmalar var.
Konutlar iyi, fiyatları bir tık daha güzel.
Beni de haberdar et.

Belki komşu oluruz :KK70:
evet doğru hatırlıyorsun :)
komşu da oradan ev aldı geçenlerde.
gelecek vaat ediyor mu peki? kiralık bakarken çok karşıma çıkmasına rağmen ulaşım sorunu olur diye yanaşmadık.
şimdi ev alma zamanı yine karşıma çıkıyor.
hem de ata'mın ismi yani hayır olsun sürekli yoluma çıkıyor. neden acaba? :KK70:
yalnız annem orayı istemeyebilir. hani en meşhur semti var ya bucanın, raylı maylı geçiyor, işte o taraftan, onun yakınlarından istiyor :KK70:
çok ifşa oldum eğer burayı keşfettiyse ve takılıyorsa kameraya el sallasın :KK70: kesin anlar çünkü. gerçi giremez o bu siteye ama neyse.

kesinlikle haklısınız. ömrüm boyunca kira ödeyecek olmak beni çok rahatsız ediyor. ev sahiplerinde aşırı bir özgüven. parayı veren düdüğü çalar mantığı kiracı için geçerli değil. geçen kombi ile alakalı bir sorun oldu, demirbaş ve sözleşmesinde de yazmasına rağmen tamir masrafını karşılamayı reddetti, siz yaptıracaksınız ben size sağlam durumda verdim dedi. bazıları şey kafasında, ev alayım kira getirisi olsun ama hiç masrafı olmasın. ne güzel dünya :) ben o konudan dolayı kuruldum mesela ev sahibine. 1500 tl kira ödüyorum zaten bu neyin tribi. onu zengin eden biziz ama beli bükülen de biziz. anlamadım gitti :KK70:
kombi konusunda haklıymış kombiyi size çalışır durumda verip siz kullanırken bozulduysa tabii ki siz yaptırmak zorundasınız.

hem kiracı hem ev sahibiyim ama maalesef ev sahibi bu konuda haklı

kombi konusunda haklıymış kombiyi size çalışır durumda verip siz kullanırken bozulduysa tabii ki siz yaptırmak zorundasınız.

hem kiracı hem ev sahibiyim ama maalesef ev sahibi bu konuda haklı
peki sözleşmesinde neden tam tersi yazıyor?
ev kombili olmasaydı kirası 1500 tl olmazdı :) sözleşmeyi okuduktan sonra konuştum ben adamla. madem uymayacak sözleşme neden yapılıyor? ya da o madde niye var.
annem boşver sorma hallederiz falan demişti, sözleşmedeki maddesine dayanarak aradım sordum. öyle gelişti yani.

gelecek vaat ediyor mu peki? kiralık bakarken çok karşıma çıkmasına rağmen ulaşım sorunu olur diye yanaşmadık.
hem de ata'mın ismi yani hayır olsun sürekli yoluma çıkıyor. neden acaba? :KK70:
yalnız annem orayı istemeyebilir. hani en meşhur semti var ya bucanın, raylı maylı geçiyor, işte o taraftan, onun yakınlarından istiyor :KK70:
çok ifşa oldum eğer burayı keşfettiyse ve takılıyorsa kameraya el sallasın :KK70: kesin anlar çünkü. gerçi giremez o bu siteye ama neyse.

Buca çok geniş biliyorsun gittikçe de büyüyor.
Bu Mustafa Kemal, Gediz, Yıldız Mahallesi dedikleri yerler önceden vasattı ama şuan öyle bir gelişiyor ki.
Havuzlu siteli evler yapılıyor.
Şimdi aldık aldık daha sonra hiç alamayız :KK70:
Yerinde bakmak lazım ama oralarda İzban falan var ulaşımı çok sorun değil.

Bende ifşa olacağım tırsıyorum :KK70:
Bu arada annenin istediği yerler daha güzel ama orada ucuza ev bulmak çok zor :/

hanımlar merhaba, şu an bu konu hakkında en doğru kişilere yazdığımın farkındayım. çünkü durum ev almakla alakalı. burada da ev alan, almak isteyen, ev borcu ödeyen yığınla kadın var. sizlerin fikirleri, deneyimleri benim için çok önemli bu sebeple. sorularıma birinci ağızdan cevaplar alacağımı biliyorum. uzatmadan konuya gelelim.

annem ve kardeşimle yaşıyorum, 27 yaşındayım. özel sektörde 3 senedir aktif biçimde çalışıyorum. bekarım, ufukta evlilik de yok :KK70:
annem esnaf, onun işiyle alakalı detayları yorumlarda soranlara söyleyebilirim en azından konunun ilk mesajında uzatmak istemiyorum.
biz son zamanlarda ev alma kafasına girdik zira kiracıyız ve özellikle annemin hayatı boyunca kiracı olması onu çok yormuş vaziyette. allaha şükür kiramızı rahatça ödüyoruz birlikte bu arada kiramız şu an 1500 aylık. ama genel anlamda kira insanı yoruyor, kiracı olmak yoruyor biliyorsunuz ve en çok yoran kısmı zamlar + hayatınız boyunca kira ödemeye devam etme gerçeği. neyse konuşuyoruz işte kendi aramızda, annemin birikmişi var o parayı 140-150 bin vs yapmak istiyor 1 sene içinde ve peşinat +kredi ile bir ev alalım diyor. krediyi bana çektirecek çünkü kendisi bankalarla zamanında pek iyi anlaşamadı. ben temizim o konuda.

her ne kadar sonunda şu dünyada bir mülk sahibi olma fikri kulağıma hoş gelse de hayatın bazı gerçekleri beni korkutuyor. misal 8-10 sene kredi ödesek ve bu ödeme 3-4 bin civarında olsa. benim maaşım 3.500. ikimiz de çalıştığımız süre boyunca her ay ev kredisi sorun olmaz. ama ben böyle değişik değişik şeyler düşünmeye başladım. gözüm korkuyor. bu haklı bir korku mu bilmiyorum. anneme veya onun işine bişey olsa kredi komple tamamen benim üstüme kalacak. çalışarak kazandığım para yetmezse ne yaparım? işle alakalı kafamda farklı planlar, fikirler de var bunları henüz hayata geçirmedim. aslında bu sorun gelirimi arttırmamla çözülebilir ve ben ev alınsa da alınmasa da zaten kazancımı arttırmak için projelerimi hayata geçireceğim ama korkuyorum işte.

bir de işin şu yönü de var. ben evlenmeyi bugüne dek hiç düşünmedim, zaten aday falan da yok. evlenmesem de olur o konuya takık biri değilim. ama madem gerçekleri düşünüyorum o halde ben yarın öbür gün biriyle evlenmek istesem bu kredi borcu sıkıntı yaratır mı? yani o adama da haksızlık değil mi evlenince birlikte yaşamayacağımız ev için ödeyeceğim krediler vs. burada da konusu açılıyor. ailesi için bu tarz borçlar altına giren sevgililer, nişanlılar sıkıntı oluyor karşı tarafa. doğruya doğru yani. özetle yarın öbür gün ben kendim yuva kurayım desem bu kredi borcu bana engel olacak. yanlış mı düşünüyorum? e şimdi diyeceksiniz ki annen var birlikte ödeyeceksiniz. allah gecinden versin annem ölürse ne yapacağım? kendi başıma kalacak o borç. altından nasıl kalkabilirim korkuyorum. çünkü ölmesi halinde şu anki işiyle alakalı bize bir pay vs düşmeyecek. (bu kısmı sormayın lütfen neden diye, karışık)

bunları ince hesap peşine düşmek gibi algılamayın hayatın hem iyi hem de kötü taraflarını düşünüyorum. nolursa olsun sonuçta ev, evdir. devamlı değeri artar. ben sadece bu kadar büyük bir borcun altına girmek mantıklı bir şey mi, sizler nasıl yapıyorsunuz onları merak ediyorum.

ha ev almasak hayat boyu kirada takılacağız maalesef. çünkü biz yapmazsak başka yapacak insan yok ailede.

ve şu gerçek de var, yine kendim için ben yapmazsam kimse benim için bir şey yapmayacak. biz öyle halasından, dedesinden mirası olan insanlar değiliz.

sizce düşüncelerim, endişelerim saçma mı? yoksa mantıklı mı? ne yapayım ben bu işten vaz mı geçeyim? annem bayağı bi iştahlandı. bu sene içinde almak istiyor sürekli fiyatlar arttığı için. hatta dün ağzını aradım ya belki bana kredi vermezler gelirim az gelir gözlerine dedim, sorun değil banka müdürü tanıdık var gerekirse onunla hallederiz bile dedi. yani etrafımda mal mülk sahibi olanlara bakıyorum, bizden daha kötü durumdakiler bile cesaret edip bu tarz şeylere giriyorlar. risk almadan da kazanç olmuyor malum. ben bugüne kadar hiçbir şeyin hazırına konmadım, yoktu çünkü. ne araba ne ev, ne bir yerlerden kalan emekli maaşı vs. ev alsak da almasak da ben hiçbir şeyin hazırına konmamaya, istediğim ne varsa çalışarak ve bir şekilde borçla harçla kendim yapmak zorundayım. eğer ben korkar ve vazgeçersem o ev alınmaz. birikim de değerlendirilmemiş olur enflasyon çıkmış %16, para her gün değer kaybediyor hanımlar biliyorsunuz. hani o paranın değerlendirilebileceği başka bir durum yok demek istiyorum.

fikirlerinizi bekliyorum.
Bizde ev aldık ve ödüyoruz bulunduğumuz ilçede alabileceğimiz iyi bir evi aldık aksi takdirde zaten 1000 lira bizde kiraya verecektik kiraya ödeyeceğimiz paraya ev sahibi oluruz dedik ki bulunduğumuz yerde insanlar resmen kiradan sağlıyor gelirini sizde maaşınızın yaklaşık yüzde ellisini kiraya veriyormuşsunuz yerinizde olsam beklemez alırdım krediyi siz çekince ev sizin üzerinize olacaktır evlenecek adamda borcunuzu bilecek evlenecek eee ilerde de evin en az yarısı size kalacağına göre sıkıntı etmemeli

peki sözleşmesinde neden tam tersi yazıyor?
ev kombili olmasaydı kirası 1500 tl olmazdı :) sözleşmeyi okuduktan sonra konuştum ben adamla. madem uymayacak sözleşme neden yapılıyor? ya da o madde niye var.
annem boşver sorma hallederiz falan demişti, sözleşmedeki maddesine dayanarak aradım sordum. öyle gelişti yani.
valla ben de kira ödüyorum ben kiradayken bozulan her şeyi kendimiz tamir ettirdik nihayetinde biz kullanırken bozuldu öteki türlüsü bana etik gelmiyor.
1500 tl kira büyükşehirler için çok değil heleki izmirdeyseniz artık küçücük evlere bile çok fazla kira ödeniyor depremden sonra özellikle.
dediğim gibi sözleşmenizi bilemiyorum bana ahlaki açıdan kendim kullanırken bozulan bir şeyin parasını mülk sahibinden istemek doğru gelmiyor.

Buca çok geniş biliyorsun gittikçe de büyüyor.
Bu Mustafa Kemal, Gediz, Yıldız Mahallesi dedikleri yerler önceden vasattı ama şuan öyle bir gelişiyor ki.
Havuzlu siteli evler yapılıyor.
Şimdi aldık aldık daha sonra hiç alamayız :KK70:
Yerinde bakmak lazım ama oralarda İzban falan var ulaşımı çok sorun değil.

Bende ifşa olacağım tırsıyorum :KK70:
Bu arada annenin istediği yerler daha güzel ama orada ucuza ev bulmak çok zor :/
elbette popülasyon değişiyordur illa ki. göksü, gediz, fırat buralardan katiyen istemiyor. kiralık bakarken de istemedi.
mk'i çok duyuyorum işte.
bence de yerinde bakmak lazım. bi ara saha çalışması mı yapsak ne :KK70:
annemin istediği yerler evet daha güzel hatta o meşhur dediğim yerin tam göbeğinde evler hem çok eski hem de aşırı pahalı. ama ara sokaklara gidildikçe 300-400 arasına var. ama ara sokak dediklerim hakikaten ara sokak yani sessiz sakin olması cezbediyor beni. o çevreden de tanıdıkları var. ulaşım araçlarına yürüme mesafesinde ama 5-10 dk sürer yürümek.
herkes mk'e ev dikiyorsa var demek ki bir sebebi.

valla ben de kira ödüyorum ben kiradayken bozulan her şeyi kendimiz tamir ettirdik nihayetinde biz kullanırken bozuldu öteki türlüsü bana etik gelmiyor.
1500 tl kira büyükşehirler için çok değil heleki izmirdeyseniz artık küçücük evlere bile çok fazla kira ödeniyor depremden sonra özellikle.
dediğim gibi sözleşmenizi bilemiyorum bana ahlaki açıdan kendim kullanırken bozulan bir şeyin parasını mülk sahibinden istemek doğru gelmiyor.
ben istedim valla. o da ödemedi. istemem bi daha :KK70:
evet biz de tam deprem zamanı taşındık bir de. yaşadım o kira artışlarını ve ev bulamayışlarımızı yani.

Bende bucaliyim.camlikulede babamlarin evi var metro gelecek diye fiyatlar uçtu. Ciftbagcinin orda oturuyoruz. Buca'da Gediz uygun ama orada kırsala kalıyor.

elbette popülasyon değişiyordur illa ki. göksü, gediz, fırat buralardan katiyen istemiyor. kiralık bakarken de istemedi.
mk'i çok duyuyorum işte.
bence de yerinde bakmak lazım. bi ara saha çalışması mı yapsak ne :KK70:
annemin istediği yerler evet daha güzel hatta o meşhur dediğim yerin tam göbeğinde evler hem çok eski hem de aşırı pahalı. ama ara sokaklara gidildikçe 300-400 arasına var. ama ara sokak dediklerim hakikaten ara sokak yani sessiz sakin olması cezbediyor beni. o çevreden de tanıdıkları var. ulaşım araçlarına yürüme mesafesinde ama 5-10 dk sürer yürümek.
herkes mk'e ev dikiyorsa var demek ki bir sebebi.

Bakmalıyız.
Bizim de yazın ev alma durumumuz var ilk hedefim MK olacak :KK70:
Bir de bu yenigün tarafları var.
Oralarda gelişmeye çok açık.

Hayırlısı olsun bakarız komşu oluruz :)) :KK70:
Eğer yaza kadar almamış olursan ben gidince sana yazarım MK nasıl diye.
Hem evleri hem de yol durumlarını falan.

kucuk bir ev alin zaten anneniz esnafmis tazminati falan olmayacak emekli olunca da bir toplu para almayacak.
bagkur emekli maaslari da sigortaliya gore zaten biraz dusuk oluyor.
emekli maasiyla hem gecinip hem kira nasil odesin kadin ilerde evlenseniz de destek olucaksiniz zaten bir sekilde.
butcenizi fazla zorlamadan 2+1 kutu gibi bir ev bulup alin.
soylediginiz sartlarda zorlanacaginzi sanmiyorum

Bende bucaliyim.camlikulede babamlarin evi var metro gelecek diye fiyatlar uçtu. Ciftbagcinin orda oturuyoruz. Buca'da Gediz uygun ama orada kırsala kalıyor.

Akraba çıkacağız skdlsşd :KK70:
O Çamlıkule var ya önceden boş arsa araziydi yemin ederim.
1 tane ev yoktu.

Şimdi uçuyor orası da :KK70:

Mayıs Haziran gibi faizler düşecek diye bir beklenti var , biz 100. O00 peşinatla 500.000 TL ev aldık . Yarısı bitti bile .
Çok zorlanırsanız yapılandırırsınız. Allah korusun ölürseniz zaten sağlık sigortası yapılıyor ve borçlar siliniyor ayrıca ödediğiniz miktar geride kalanlara iade ediliyor .
Evleneceğiniz kişi sorun edecekse her türlü eder , benim babam bana kredi çektirmişti bugünün parasıyla 80.000 kadar ve ben bu parayı nişanlı+ evliyken ödemiştim . Eşim şu ana kadar sorun etmedi .
Bugün almaya cesaret edemediğimiz şeyler yarın pişmanlık oluyor maalesef.
Hem annenizin bir güvencesi olur . Hem de sizin için birikim olur .

biz dişimizi sıkana kadar fiyatlar da uçacak ki, aynı yola geliyor.
aslında alınacaksa hazır annemin de enerjisi varken, o da çalışıyorken alıp bir an önce ödemeleri hafifletmek.
şöyle söyleyeyim 500 bin civarı evler sıfır evler, muhit fena değil. ama biz o kadar uçmak istemiyoruz. 300-400 arasına denk getirmek isteriz.
konut kredisinde zaten krediyi çekenin üstüne olmak zorunda. ama ailede öyle güven sorunu yok aramızda. annemin tüm parası benim adıma banka hesabında durur. yani aile içinde bu ev neden senin üstüne oluyor muhabbeti yapmaz. istese de yapamaz kredi çekenin üstüne olmak zorunda olmasından dolayı.
ölürse dediğim olay aslında en kötü senaryo. ben ölürsem ne olacak mesela? :KK70:
evlilik konusuna gelince. dediğim gibi çok evlilik kafasında değilim ama büyük konuşmak gibi olmasın, benim borcum olsun veya olmasın zaten maddi anlamda beni zorlayacak bir adamla evlenme gibi şeylere girecek biri değilimdir. gözümü kör eden bir aşk yaşamadığım sürece. o da bu yaşa kadar olmadı, artık olmaz bence duygular eskisi gibi değil.
bunları sadece hayatın akışında yaşanabilecek şeyler maksadında yazdım.
öte yandan ben tek başıma olsam ev almayı hayal dahi edemem. şu an öyle ya da böyle bundan 10 sene sonrası için mülk sahibi olma ihtimalim var. ama tek yaşıyor olsam imkansızdı bu.
ev her türlü benim üzerime olacak diyebilirim ama alınması halinde.
Krediyi siz çekerseniz ve siz ölürseniz hayat sigortası kalan krediyi kapatır, ev mirasçılarınızın olur. Allah gecinden versin tabi.

X