Endişelerim Yersiz Mi Yoksa Haklı Mı? (ev alanlar, ev kredisi ödeyenler bi bakın)

kombi konusunda haklıymış kombiyi size çalışır durumda verip siz kullanırken bozulduysa tabii ki siz yaptırmak zorundasınız.

hem kiracı hem ev sahibiyim ama maalesef ev sahibi bu konuda haklı
Ben de hem kiracı hem evsahibiyim evde bozulan yıpranan herşeyi kendimiz yaptırıyoruz. Kiracıda yıllardır oturuyor bozduğu kombiyi musluğu kapıyı vs asla yaptırmam kendi kullanımda bozulan şeyler sonuçta.

Alınan evde senin hakkın olacaksa eğer almaya değer.

Evlilik durumunda eşe haksızlığı falan düşünme boşuna. Rahatsız olan bu durumu göze alır evlenmez.

Kredi bazında değil daha ziyade borç bazında düşüneceğim ben.
Şartlar ne olursa olsun kendim ödeyemeyeceğim hiç bir borcun altına imza atmam. Kardeşimin düğün zamanı babam çok sıkıştı, 20.000 TL kredi çekmemi istedi. 10.000 TL geri ödeyebilirim diye 10.000 TL çektim verdim.

Kendini güvende hissetmediğin hiç bir borcun altına girme derim konu sahibi. Dünyanın bin tane hali var.

Ben de hem kiracı hem evsahibiyim evde bozulan yıpranan herşeyi kendimiz yaptırıyoruz. Kiracıda yıllardır oturuyor bozduğu kombiyi musluğu kapıyı vs asla yaptırmam kendi kullanımda bozulan şeyler sonuçta.
canım biz de 1 senedir kullandığımız şey bozulunca ev sahibine yaptır diyecek kadar değişik değilim :KK70:
3-4 ay falan oldu taşınalı, kombi eski. biz kısa süre önce bakımını yaptırdık elbette cebimizden. ve tamircinin dediği şey bu cihaz bayağı bakımsız kalmış oldu. benim bozduğum bir şey değil. kendi bozduğum şeyi zaten başkasına yıkmam. durup dururken, kullanım ömründen dolayı bir parçası bozuldu ve az buz bir masraf çıkmadı. ben olsam kiraya vermeden önce bakımını yapar öyle verirdim yani. kombinin parası çalışsa da çalışmasa da kiraya dahil mantıken :) bunu kombisiz ev kiralarıyla kıyaslayarak anlamak mümkün. ha öte yandan devamlı bozulan şeyler ev sahibi üstlense bu defa suistimal edilir o ayrı konu.
biz bu eve taşındığımızda elektrikle alakalı birkaç sorun vardı kendimiz yaptırdık ona bir masraf yansıtmadık.
musluktur şudur budur konuşmaya bile değmez.
sözleşmesinde demirbaşların tamiri kiraya verene aittir yazmasa ben yine konusunu etmezdim.
ama madem bir madde eklemiş ona uysun bir zahmet. kira artışı tüfe'ye göre olur yazıyor mesela sözleşmsinde. eee bu adam sözleşmeyi sallamıyor. zam zamanı tüfe maddesini de mi sallamayacak o zaman :KK70: kafasına göre zam yapar anlamına mı geliyor bu. dürüst olsun uygulamayacağı maddeyi yazmasın ben buna sinir oluyorum.
kuruldum :KK70: ki kolay kolay kurulmam kimseye ama buna kuruldum işte.

Evet konuda tam olarak da öyle yazıyor doğru okumuşsun. Bence rahat rahat öder 😅
hayır tam olarak öyle yazmıyor, yanlış okumuş. annemle birlikte ödemekten bahsediyorum. tek başıma zaten nasıl ödeyeyim ondan dedim ya ölürse ben tek başıma nasıl ödeyebilirim endişelerim var diye :KK70:

3500 maaşın var aylık 3binden krediye mi gireceksin saçmalama
yanlış anlamışsınız tekrar okuyun.
annemle birlikte ödeyeceğiz krediyi. ama anneme bişey olursa kredi benim üstüme olacağı için ben bu borçla baş başa kalırsam altından nasıl kalkarım diyorum konunun ana fikri bu. bir paragraf yazdım o kadar bir sürü detayı var, fikir alışverişi yapıyorum :KK70:
endişeden kastım bu yani.

Geçen yaz faiz indiriminde ev işine girmediğime çok pişman oldum.
Böyle bir enflasyon varken o borç aynı para gibi pul oluyor.
Faiz indirimini beklemek konusunda bir şey diyemem. Zira o farkı da ev sahipleri yükseltip illa cebinden alıyor.
Ben mümkün olan en kısa vadeyle ödeyerek iyi kötü bir eve girerdim.
Hayırlısı olsun.

Cok fazla dusunuyorsunuz krediyi ustunuze cekin tapuyu ortak yapin annenize bisey olur yada odeyemezsiniz ozaman ev satilir borc kapatilir bunlara neden bukadar kafayi takiyorsunuz anlamadim ev almadikca fiyatlar artiyor malesef

Cok fazla dusunuyorsunuz krediyi ustunuze cekin tapuyu ortak yapin annenize bisey olur yada odeyemezsiniz ozaman ev satilir borc kapatilir bunlara neden bukadar kafayi takiyorsunuz anlamadim ev almadikca fiyatlar artiyor malesef
şimdiye kadar en nokta koyucu yorum olmuş yalnız teşekkür ederim :)

hayır tam olarak öyle yazmıyor, yanlış okumuş. annemle birlikte ödemekten bahsediyorum. tek başıma zaten nasıl ödeyeyim ondan dedim ya ölürse ben tek başıma nasıl ödeyebilirim endişelerim var diye :KK70:
Kuzum ben de ironi yaptım yanlış okuduğunu anlatmak istedim 😅

He ya kimse beğenmezdi. Bağ bahçe çamur idi. Keşke bulduğum yeri çevirip sahipsenseydim🤭
ya bir avuç toprak olsun yeter :KK70: geçenlerde bir tanıdık minicik bir bisiklet park yeri ki bu aslında park yeri falan değil, sadece adam bisikletini oraya koymak istedi, sahibi de ayda 200 tl kira istemiş :KK70:

canım biz de 1 senedir kullandığımız şey bozulunca ev sahibine yaptır diyecek kadar değişik değilim :KK70:
3-4 ay falan oldu taşınalı, kombi eski. biz kısa süre önce bakımını yaptırdık elbette cebimizden. ve tamircinin dediği şey bu cihaz bayağı bakımsız kalmış oldu. benim bozduğum bir şey değil. kendi bozduğum şeyi zaten başkasına yıkmam. durup dururken, kullanım ömründen dolayı bir parçası bozuldu ve az buz bir masraf çıkmadı. ben olsam kiraya vermeden önce bakımını yapar öyle verirdim yani. kombinin parası çalışsa da çalışmasa da kiraya dahil mantıken :) bunu kombisiz ev kiralarıyla kıyaslayarak anlamak mümkün. ha öte yandan devamlı bozulan şeyler ev sahibi üstlense bu defa suistimal edilir o ayrı konu.
biz bu eve taşındığımızda elektrikle alakalı birkaç sorun vardı kendimiz yaptırdık ona bir masraf yansıtmadık.
musluktur şudur budur konuşmaya bile değmez.
sözleşmesinde demirbaşların tamiri kiraya verene aittir yazmasa ben yine konusunu etmezdim.
ama madem bir madde eklemiş ona uysun bir zahmet. kira artışı tüfe'ye göre olur yazıyor mesela sözleşmsinde. eee bu adam sözleşmeyi sallamıyor. zam zamanı tüfe maddesini de mi sallamayacak o zaman :KK70: kafasına göre zam yapar anlamına mı geliyor bu. dürüst olsun uygulamayacağı maddeyi yazmasın ben buna sinir oluyorum.
kuruldum :KK70: ki kolay kolay kurulmam kimseye ama buna kuruldum işte.
Siz yenisiniz o başka. Ben uzun zaman oturuptabozulan herşeyi evsahibine yükleyenlere kızıyorum. Mesela benim mutfak tezgahım çatladı ben yenileyeceğim evsahibim neden yaptırsın çatlatan benim😅

Benim arkadaşım ataninca ailesi psikolojik baskıyla kredi çektirdi, o da 'yazik, kira ile ömür tükettiler' diye , evlatlık vazifesi olarak gördü.
Sonuç olarak şu an ailesine düşman,ailesi de ona... Evlenmek istedi, dünyanın lafını etttiler, evlenince kredi ödemeyecek ,tüm para onlara diye. Bunca zaman çok az katkı sağlayan abiler ablalar , ceplerinden para çıkacağını görünce panik oldular. Tapuyu kendi ve kocası üzerinde tutacak, babasına devretmeyecek de pay sahibi olmayacaz diye bir ton kavga,gerginlik çıktı.
Az buz bir para değil. Siz evlenince o para direkt kardeşin üstüne binince o da size düşman olabilir. İşin içine mal mülk girince insanlar inanılmaz degisebiliyorlar. Hele de bir anda sırtlarına borç binerse...
Yani, riskli bir şey. işin içine para, arsa, ev girince hiç bir şey aynı kalmıyor. Ben yerinde olsam böyle bir işe girismezdim.

X