Erkek Arkadaşımın Yaptığı Iş Ve Gelecek Kaygısı

Tıp okuyorsanız evet yüksek maaşlı(kime göre) olarak iş hayatına başlarsınız. Ama Türkiye de diğer bölümlerin böyle bir garantisi yok aklınızda bulunsun diye belirteyim. Hayal kırıklığına uğramayın. Ayrıca kafanızı karıştıran zaten etrafınızdaki kişilerin söylemleri iken bunu buraya sormanız çok saçma. Orada 2 ses varsa farklı çıkan, burada onlarca olacak. Ayrıca bir mola verin. Bir okulunuzu bitirin müstakbel durumlar üzerinden düşünmeyi bırakın. Gerçekten yüksek gelirinizi kazanmaya başladığınızda ölçer tartarsınız. Böyle önemli konularda alın takkenizi önünüze kendiniz düşünün, kendiniz karar verin. O hayatı yaşayacak olan sizsiniz. Bir başkası değil.

Öncelikle başınız sağolsun. Aranızda sosyokültürel ve eğitim düzeyi farkı olsaydı sizi anlardım ama maaş farkı sorun olmamalı. İkinizin de işleri yoluna girmeden, belli bir birikim yapmadan evlenmemelisiniz zaten. O zamana dek erkek arkadaşınızın karşısına illa ki güzel fırsatlar çıkacaktır. Hep böyle devam edecek değil ki. Pandemiden dolayı çoğu insan erkek arkadaşınızla aynı durumda. Eğer gerçekten seviyorsanız etrafınızdaki insanlara kulağınızı tıkayın

Ekonomik farklılıklar olunca kişiler ne kadar iyi olursa olsun bir sorun çıkıyor.Evlilikte sadece aşık olmak ve karakter yetmiyor.Mantık da önemli.Kader,kısmet,imtihan olaylarını bir tarafa bırakıp ekonomik olarak dengiyle ilişki kurmak daha mantıklı iki taraf için.

Zaman icinde ne olacagi belli olmaz belki o yukselir belki siz bocalarsiniz. Evet bu sartlarda evlilik zor dogru ama herkese zor kanimca bunun icin simdiden uzulmeye gerek yok. Bana da okurken hemen is bulacagim ve zengin olacagim gibi geliyordu. 14 yasimdan beri girdigim her osym sinavinda turkiye derecesi yaptim ilk yuze girdim, ulkenin en koklu anadolu liselerinden birinden mezunum, mezunlarimiz bir suru sektoru domine ediyordu ben okurken. Sonrasinda da sadece dereceye giren ogrencileri kabul eden bir bolume girdim okurken zannederdim ki tum kapilar onumde acilacak mezun olunca. Oyle bir algimiz vardi kendimizi ayricalikli bir kesim olarak goruyorduk.

Bu sanrimizin gerceklerle alakasi yokmus cok cabaladim is ugruna issiz de kaldim mezun olali sekiz sene oldu kazandigim para da pek bir sey degil yani. Arkadaslarimdan da cok cok iyi kazanan yok. Bu devirde bunun garantisi oldugunu sanmiyorum. Ha sizin spesifik bir durumunuz olabilir tabi ki ama dedigim gibi simdiden bunlari dusunmek gereksiz derim dostum.

şimdi bu çok çok iyi algısı da farklı

yani bana göre ayda 100 bin kazanan çok çok iyi kazanır ama bir çoğuna göre 10 bin kazanan

ama birileri vardır ki ayda 1 milyon yoksa nasıl iyi kazanmak o der

aslında çok çok iyi kazanmak yok zira bize göre çok çok iyi kazananlar kendilerine göre az kazanıyorlar

asgari ücretli de köyde tek kuruşu olmadan geçirdiği zamana göre iyi kazanıyor, asgari ücretli ailenin 5000 maaş alan memur çocuğu da, 5000 maaş ile geçinen memurun çocuğu da 10000 aldığında iyi kazanıyor

ama örneğin profesör doktorlar var adı bilinen bir ameliyatı kim bilir kaç lira olan onun çocuğu için iyi paranın sınırı ile benimki örtüşmez ki

o nedenle ben ileride çok iyi maaş alacağım, çok para kazanacağım dediği iş ile de belki bir çoğumuza göre hiç iyi gelir elde edemeyecek

geçen vardı bir konuda 25 bin maaş olmayınca İstanbul da yaşanmaz diyenler mesela

ama İstanbul da yaşayıp da bırak 25 bin i 2500 ü görmeyen milyonlar var

sana yazdım ama aslında yorumum tüm bu "ben çok kazanıyorum, sevgilim az" konularına kime göre çok neye göre az

ben yurt disinda okulu bitirdim geldim turkiyede is buldum savunma sanayiinde muhendis olarak, junior muhendise 8000 maas teklif ettiler herhalde dalga geciyor dedim ciktim gittim.

siz nasil cok iyi kazanacagim diye emin olarak konusuyorsunuz anlayamadim. yani ben gormeyeli turkiye mi degisti benim bildigim turkiyede artik doktorlar bile ilk baslangicta vaovv paralar kazanmiyorlar.

diger konuya bir sey diyemem, iliskide farkli dinamikler de var sadece bunlara bakarak fikir verilmez.

yani bana göre ayda 100 bin kazanan çok çok iyi kazanır ama bir çoğuna göre 10 bin kazanan

aslında çok çok iyi kazanmak yok zira bize göre çok çok iyi kazananlar kendilerine göre az kazanıyorlar

asgari ücretli de köyde tek kuruşu olmadan geçirdiği zamana göre iyi kazanıyor, asgari ücretli ailenin 5000 maaş alan memur çocuğu da, 5000 maaş ile geçinen memurun çocuğu da 10000 aldığında iyi kazanıyor

ama örneğin profesör doktorlar var adı bilinen bir ameliyatı kim bilir kaç lira olan onun çocuğu için iyi paranın sınırı ile benimki örtüşmez ki

o nedenle ben ileride çok iyi maaş alacağım, çok para kazanacağım dediği iş ile de belki bir çoğumuza göre hiç iyi gelir elde edemeyecek

geçen vardı bir konuda 25 bin maaş olmayınca İstanbul da yaşanmaz diyenler mesela

sana yazdım ama aslında yorumum tüm bu "ben çok kazanıyorum, sevgilim az" konularına kime göre çok neye göre az

Dogru soyluyorsunuz. Herkesin maas algisi iyi kotu kazanc algisi degisik. Ben cok cok iyi derken istanbul'da gecinebilmek artik gelecege dair guvencenin olmasindan bahsettim. Mesela sekiz senedir calisan biri ev alma yolunda adim atabilir veya birikimi olur veya ne bileyim dugun yapabilir filan ama benim cevremde boyle biri yok ben su an evi birakin araba bile alamam. Okurken zannederdim ki 30 yasinda villada yasayacagim cocuk sahibi olmus olacagim cok bagimsiz istedigimi yapabildigim bir hayatim olacak, oyle bir sey yokmus. En okumus en garanti denen bolumleri bitirmis kisiler bile issiz kalabiliyor, konu sahibinin erkek arkadasi da buna en guzel ornek aslinda. Veya bakiyorsun cocuk bogazicinde ekonomi bitirmis yillarca 3000 liraya calisiyor kurumsal yerlerde terfi umidiyle kendini heba ediyor gecesi gunduzu de olmadan, mobbing gorerek. Siz de avukatsiniz mesela biliyorsunuzdur yeni mezunlarin maaslarini. Benim galatasaray hukuktan beraber mezun oldugum 50 kisiden, ve cogu da master yapti, bazilari oxforda gitti filan, bazilari columbia'da master yapti, su an 10.000 lira maas alan toplasan 10 kisi yoktur yaklasik 10 senedir is yasaminin icindeyiz ve benim 9-6 mesaisi olan bir arkadasim yok. Yok Yani herkes gece 12ye kadar calisiyor. Beyaz yakaliysan zengin olamazsin veya gelecegine dair ailenden bir miras yoksa guvencen olmaz muhtemelen. Ailen yardim etmezse de baba evindeki yasam standardini surduremezsin bence. Ulkenin ekonomik durumu bu, bizim kusagin durumu bu. Cogu sey bizim elimizde de degil her an isimizi kaybedebiliriz. Bundan bahsetmek istemistim. Cok mu kesin konustum bilmiyorum ama yani.

Bunlar çok düşünülecek şeyler değil.
Biz evlendiğimizde benim maaşım eşimden yüksekti. İki kata yakın bir fark vardı, kendisi bunu sorun edecek bir tavırda bulunmadı. Zaman içinde beni ikiye katladı başka işlerle de uğraşarak. Sonra bütün o ek işleri kaybedip şu an aynı seviyeye geldik. İki gün sonra o işi de kaybetmeyeceğinin (ve benim de) garantisi yok. Çalışkan mı, eğitim ve kafa olarak aşağı yukarı denk mi, merhametli mi bunlara bakmak lazım.

Ya evet bizim eşimle ortak kazancımız 5 haneli sayılara ulaşamadı mesela.

Dogru soyluyorsunuz. Herkesin maas algisi iyi kotu kazanc algisi degisik. Ben cok cok iyi derken istanbul'da gecinebilmek artik gelecege dair guvencenin olmasindan bahsettim. Mesela sekiz senedir calisan biri ev alma yolunda adim atabilir veya birikimi olur veya ne bileyim dugun yapabilir filan ama benim cevremde boyle biri yok ben su an evi birakin araba bile alamam. Okurken zannederdim ki 30 yasinda villada yasayacagim cocuk sahibi olmus olacagim cok bagimsiz istedigimi yapabildigim bir hayatim olacak, oyle bir sey yokmus. En okumus en garanti denen bolumleri bitirmis kisiler bile issiz kalabiliyor, konu sahibinin erkek arkadasi da buna en guzel ornek aslinda. Veya bakiyorsun cocuk bogazicinde ekonomi bitirmis yillarca 3000 liraya calisiyor kurumsal yerlerde terfi umidiyle kendini heba ediyor gecesi gunduzu de olmadan, mobbing gorerek. Siz de avukatsiniz mesela biliyorsunuzdur yeni mezunlarin maaslarini. Benim galatasaray hukuktan beraber mezun oldugum 50 kisiden, ve cogu da master yapti, bazilari oxforda gitti filan, bazilari columbia'da master yapti, su an 10.000 lira maas alan toplasan 10 kisi yoktur yaklasik 10 senedir is yasaminin icindeyiz ve benim 9-6 mesaisi olan bir arkadasim yok. Yok Yani herkes gece 12ye kadar calisiyor. Beyaz yakaliysan zengin olamazsin veya gelecegine dair ailenden bir miras yoksa guvencen olmaz muhtemelen. Ailen yardim etmezse de baba evindeki yasam standardini surduremezsin bence. Ulkenin ekonomik durumu bu, bizim kusagin durumu bu. Cogu sey bizim elimizde de degil her an isimizi kaybedebiliriz. Bundan bahsetmek istemistim. Cok mu kesin konustum bilmiyorum ama yani.

aslında acı olan şu ki sizin kuşaktan sonraki kuşak yani bizim çocuklarımızın durumu daha vahim olacak

bak ben yazayım babamın babası esnaf ve çiftçi

babam okumuş öğretmen olmuş halam da

zamanında yani 1970li yıllarda onlar sınıf atlamış

kendilerince garanti maaşlı, düzgün ödemeli işleri olmuş

hatta çalışan kadınlar oluşmuş, çift maaş kavramı gelmiş

o zaman politikacıların vaadi iki anahtar yani ev ve araba

kooperatif çılgınlığı sürecinde büyükşehirlerde insanlar çift maaşlarla da çok sıkıntı yaşayarak ev almışlar araba almışlar yani o kesim için iki anahtar gerçek olmuş

bizim kuşak ben 80liyim okuyun bir baltaya sap olun ile yetiştirildik ve hukuk kazanarak da öğretmen olan anne babamın bir tık üstüne geçtiğim düşünüldü

evet bir dönem ikisinin maaşının toplamı kadar maaş da aldım ama asla aynı miktarda çalışmadım

şu an para gelse de yarın geleceği belirli değil ya da kendi işin olduğunda kenarda tüm yaşamını idame edecek paraya ihtiyacın var vs vs

şimdi gelelim günümüz gençlerine ya da bizim çocuklara

mesela bir tanıdığım var benimle akran ODTÜ Uçak mühendisliği mezunu

bizim zamanımızda bu adam çok müthiş bir yerden mezundu

şimdi sanayide kendi dükkanında işletmeci

onun çocuğu benim çocuğum ne olacak okuyunca alacağı para 3000 bandında olunca nasıl tatmin olacak

mesela burada ev konuları var bol bol zira gelecek kaygısı had safhada

geçen bir tanıdığı anlattılar aylık 6000 kredi ödemesi ile ev almışlar

karı koca öğretmen bir de çocukları var

bir maaştan daha fazlasını krediye gömmüşler özetle

en az 15 yıl sıkarak yaşayacaklar, sonra da gelecekler 50 yaşına

özetle kimsenin garanti işi maaşı olmadığı gerçeği tabii ki var ama işi, maaşı olanın da tatmin durumunda çok büyük bir düşüş var

nereden nereye geldik ben umutsuzluk modundayım bugün galiba

kusuruma bakma

aslında acı olan şu ki sizin kuşaktan sonraki kuşak yani bizim çocuklarımızın durumu daha vahim olacak

kooperatif çılgınlığı sürecinde büyükşehirlerde insanlar çift maaşlarla da çok sıkıntı yaşayarak ev almışlar araba almışlar yani o kesim için iki anahtar gerçek olmuş

bizim kuşak ben 80liyim okuyun bir baltaya sap olun ile yetiştirildik ve hukuk kazanarak da öğretmen olan anne babamın bir tık üstüne geçtiğim düşünüldü

evet bir dönem ikisinin maaşının toplamı kadar maaş da aldım ama asla aynı miktarda çalışmadım

şu an para gelse de yarın geleceği belirli değil ya da kendi işin olduğunda kenarda tüm yaşamını idame edecek paraya ihtiyacın var vs vs

onun çocuğu benim çocuğum ne olacak okuyunca alacağı para 3000 bandında olunca nasıl tatmin olacak

özetle kimsenin garanti işi maaşı olmadığı gerçeği tabii ki var ama işi, maaşı olanın da tatmin durumunda çok büyük bir düşüş var

kusuruma bakma

Yani cidden ben avukatlik stajimi yaparken her gun giydiklerime karisirlardi en buyuk kk bugun ogrenci gibi giyinmissin en buyuk kk git biraz alisveris yap. Verdikleri bir para olsa gam yemicem. Babamdan para alip giyinip ise oyle gidecekmisim. Sabah sekizde giderdim aksam 12ye kadar ofiste yemekleri bile masamda yiyerek surekli calisirdim. Neden cvmde iyi bir buro yazsin bir seyler ogreneyim. Yazdigim klavuzu makaleye cevirtti bana noktasina dokunmadan yayinladi adam ya ismimi bile belirtmedi orda aihme yazdigim dilekceyi degistirmeden gonderdi muvekkilden essek yukuyle para aldi onu birak stajyer calistirma masraflarini muvekkilden aliyordu ve bu bana verdigi 500 tlnin kac kati oluyordu. Istanbul'da butun burolar boyle diye ve sonrasinda is bulamam diye cunku adam kotu referans verir diye isten cikamadim. Sonrasinda bir de bana dedi ki ben isi birakirken avukatligi birakma yetenegini harcama bak surunursun ac kalirsin hayalci olma filan diyor dalga gecer gibi. Baslarim oyle ise. Gercekten ulkece bizimle dalga geciyorlar.

bakin bu hayati yasayacak olan sizsiniz. kimi çok takılır esinin mesleğine kimi takılmaz ben esimi seviyorum der. evlenecek olanda sizsiniz.

iş hayatında eş mesleğine takıntılı olanlarla karşılaştım maalesef. bunu dert ettikleri çok belli. azımsanmayacak kadarda çoklar. internet kafe işleten kocasına yazılımcı diyende duydum 2 yıllık makine bölümü mezunu kocasına makine mühendisi diyende. kimya bölümü bitirmiş kocasına kimya mühendisi aynı zamanda genel müdür diyende. bunları da iş arkadaşlarım birbirlerine kocalarıyla ilgili soru sorarken duydum yoksa ben kimseye kocan ne iş yapıyor demem beni ilgilendirmez. hatta daha ilk tanışır tanışmaz eşin ne is yapıyor ne mezunu hangi üniversiteden mezun 2yıllık mı 4yıllık mı diye sorguya çekeni de gördüm iş yerimde.

Bana böyle şeyler çok tuhaf geliyor. ne kimsenin eşinin mesleğini mezuniyetini sorgularım ne de kendi eşimin mesleğini takıntı hale getiririm. çalışkansa elinden geleni yapıyorsa azimliyse bana yeter ama siz öyle görünmüyorsunuz. takılırım ben soran olursa üzülürüm diyorsanız erkek arkadaşınızla yollarınızı ayırın.

kusuruma bakma

Kısa ve öz olmuş damdan çok haklısın

Havacılık sektörü pandemiden etkilenmedi mi yahu? Bu konuya yorumlarım da 24 yaşındaki gencecik üstelik başarılı bir kadını hayattan soğutmaya yönelik gibi olmuş resmen ama bacım amacım o değil yanlış anlama sadece hepimizin başına gelir düşmez kalkmaz bir Allah erkek arkadaşın da doğrultur belini Allahın izniyle demek istedim bunca yorumumda. Arada kişisel hayal kırıklıklarım biraz fazla açığa çıktı ama kusura bakma :)

Yani mesela benim bir erkek arkadaşım vardı adam o kadar tembel ve beceriksizdi ki 890 kere iş batırmıştı benimse hayallerim planlarım vardı bak onu bıraktım asla da pişman olmadım. Bir kere karaktersizdi, ikincisi yani hayatımı bir erkek için batıramam. Geçen naber yazmış, biraz sohbet ettik, yine hayatındaki sorunları hayatın adaletsizliğini filan anlatıyor hemen eyv dedim bitirdim konuşmayı daral geldi. Öyle bir adamla TABİ Kİ evlenme. Ama bu erkek arkadaşının durumu ayrı. Benim babam da aynı kanseri atlattı kardeşim, akciğer kanseri psikolojisi dünyanın en korkunç şeyi, o psikoloji çok farklı zaten en iyi bilen sensindir bunu, Allah rahmet eylesin çok çok üzüldüm içim cız etti. Seni de tebrik ederim o psikolojide okulunu bitirmişsin ben yapamayabilirdim. Babam çok şükür kurtulmasaydı durumu iyiye gitmeseydi iş miş kariyer umrumda olmazdı ben de bırakırdım. Adamın talihsizliğinin sebebi o kadar anlaşılır ki... Çalışkansa mantıklıysa elinden geleni yapıyorsa dışardan gelen yorumları umursama bacım. Zaten çok gençsin her şey değişir. Hakkında hayırlısı olsun.

onemli olan erkegin caliskan olmasi gayret etmesi. Deseydinizki ben ugrasiyorum atanmak icin ama onun çalısmak umrunda degil olmaz derdim ama erkek arkadasiniz calisan bir isi olan bir insanken babasinin durumu ve pandemi yuzunden zor zamanlar gecirmeye baslamiş normalde calisiyormus ve isi varmis ki onun isi varken siz ogrenciymissiniz ki halada isiniz yok ve sizin o bir dizi sinavi basariyla geçeceginizin garantisi de yok.

Simdi erkek arkadasiniz zor gunleri atlatsa kendine bir e ticaret sitesi kursa alsa yuruse cok paralar kazanmaya başlasa sizde hala atanamamiş olsaniz. (bir dizi sinavlar dediginize gore ya tus tan bahsediyorsunuz ya da kpss alan sinavlarindan diye tahmin ediyorum?) Erkek arkadasiniz ya ben cok kazaniyorum ama onun daha isi yok nasil olacak ki ben calisan es istiyorum diye sizi bıraksa ne düsünürsunuz?
Yahu kimse kimseyi birakmıyor arkadaşlar inanılmaz bi ustüme gelmişsiniz ama olay o neden az kazanıyor değiil kiii. Parası çok olsun da değil. Aa ben neden anlatamadım derdimi. Benim için sorun yok ben kuru ekmekte yerim onunla statüyle falan da işim yok sadece bu aileler içinde konuşulup ki dediğiniz gibi ben daha mesleğimi elime almamısken konuşuluyor bunlar. Bu çocuğu etkilerse? Bu bize sorun olursa diye üzuldüm. Sorundan kastım vah parasız naparız değildi. Allah aşkına kaç kere daha anlatmalıyım bilmiyorum. Oara avsıcı ilan edildim inanılmaz :KK70:

Havacılık sektörü pandemiden etkilenmedi mi yahu? Bu konuya yorumlarım da 24 yaşındaki gencecik üstelik başarılı bir kadını hayattan soğutmaya yönelik gibi olmuş resmen ama bacım amacım o değil yanlış anlama sadece hepimizin başına gelir düşmez kalkmaz bir Allah erkek arkadaşın da doğrultur belini Allahın izniyle demek istedim bunca yorumumda. Arada kişisel hayal kırıklıklarım biraz fazla açığa çıktı ama kusura bakma :)

Yani mesela benim bir erkek arkadaşım vardı adam o kadar tembel ve beceriksizdi ki 890 kere iş batırmıştı benimse hayallerim planlarım vardı bak onu bıraktım asla da pişman olmadım. Bir kere karaktersizdi, ikincisi yani hayatımı bir erkek için batıramam. Geçen naber yazmış, biraz sohbet ettik, yine hayatındaki sorunları hayatın adaletsizliğini filan anlatıyor hemen eyv dedim bitirdim konuşmayı daral geldi. Öyle bir adamla TABİ Kİ evlenme. Ama bu erkek arkadaşının durumu ayrı. Benim babam da aynı kanseri atlattı kardeşim, akciğer kanseri psikolojisi dünyanın en korkunç şeyi, o psikoloji çok farklı zaten en iyi bilen sensindir bunu, Allah rahmet eylesin çok çok üzüldüm içim cız etti. Seni de tebrik ederim o psikolojide okulunu bitirmişsin ben yapamayabilirdim. Babam çok şükür kurtulmasaydı durumu iyiye gitmeseydi iş miş kariyer umrumda olmazdı ben de bırakırdım. Adamın talihsizliğinin sebebi o kadar anlaşılır ki... Çalışkansa mantıklıysa elinden geleni yapıyorsa dışardan gelen yorumları umursama bacım. Zaten çok gençsin her şey değişir. Hakkında hayırlısı olsun.
Çook haklısınız. Düşeriz kalkarız hayat bu her şey olabilir ben bunun farkındayım zaten. Onun ne denli kötü günler gerçidiğinin de farkındayım çünku aynısını bende yaşıyorum. Sadece o bu işi bulduğunda dahi ben havalara uçmuştum çünkü nir dönem iş asla bulamadı, bunaldı aramadı falan. - eski konularında yine erkek arkadaşının işinden bahsediyordun diyenler için söylüyorum.- Yani asgari ücretle de olsa bir işi var çalışıyor en azından tembel değil diye öyle sevindim ki. Ama şu an daha kendi annesi ben henüz işin kapısından girememişken. O kıza bu maaş olmaz daha iyi bir iş bul sonsuza kadar bekleyemez seni. Gibi gibi şeyler söylüyor. Tamam ailesi beni çok sevdi bende onları ama bunlar yürek burkar. Ve onun aklına böyle şeyler gelsin istemem bunlar sorun ollsun istemem. Belki de denildiği gibi ben bu işi yapamayacağım bile. Ama ihtimali bile aileleri diken üstünde tutabiliyor.

Bizim sevgilimle aramda eğitim farkımız yok onu da çok çok sormuşlar ikimizde üniversite mezunuyuz. Sadece o grafik tasarım.mezunu ve o işi yapmak istemediğini söylüyor o kadar. Denklikmiş sevgiymiş bunlarla işimde yok. O benim en zor günümde yaslandığım omuz inanın ben bunları içimde çoktan aştım. Sadece bu olayda insanlar onun yüreğini kırardsa diye korkuyorum. Birde fazlasıyla gururlu bunları yediremez iyicr üzülür diye başka hir tasam yok yani

Yahu kimse kimseyi birakmıyor arkadaşlar inanılmaz bi ustüme gelmişsiniz ama olay o neden az kazanıyor değiil kiii. Parası çok olsun da değil. Aa ben neden anlatamadım derdimi. Benim için sorun yok ben kuru ekmekte yerim onunla statüyle falan da işim yok sadece bu aileler içinde konuşulup ki dediğiniz gibi ben daha mesleğimi elime almamısken konuşuluyor bunlar. Bu çocuğu etkilerse? Bu bize sorun olursa diye üzuldüm. Sorundan kastım vah parasız naparız değildi. Allah aşkına kaç kere daha anlatmalıyım bilmiyorum. Oara avsıcı ilan edildim inanılmaz :KK70:

konunuzda boyle bir detay yok ki. hani sevgilim benden daha az kazaniyor veya ileride daha az kazanacak, cevreden gelen tepkilerin onu uzmesini istemiyorum deseniz ona gore cevaplar gelirdi buyuk ihtimal herkes iste insanlari dinleme sevgiline destek ol virt zirt derdi. ama siz “annem boyle soyluyor, ben de cok kazanacagim, istanbulda nasil gecinilir, birikimimiz de yok” diye arka arkaya siralayinca sanki derdiniz sevgilinizin kendisini kotu hissetmesi degil de sevgilinizin sizden az kazanmasiymis gibi gorunuyor.

sadece bu aileler içinde konuşulup ki dediğiniz gibi ben daha mesleğimi elime almamısken konuşuluyor bunlar.

kim bu konuşanlar

onlar neden konuşuyor

yukarıdaki yorumumu bu konu açıldığında annene sor

oğlu senin mesleğine sahip olsaydı sevgilin ile aynı nitelikteki gelin adayı hakkında da aynı yorumu yapacak mıydı

ya da ona göre senden üstün bir adamla evlendiğinde ay benim kızım bu adama denk değil diyecek miydi

ya da annen baban ile ne kadar denk

neden bu denklik arayışında adam kıza denk olmalı hep, erkekler üstün olmalı ya da

X