Eşim ve Annem arasında kaldım

Sevgili hanımlar,
Benim derdimi ciddi bir şey olmasa da, sizin fikrinizi merak ediyorum.

Geçen sene temmuz ayında annem de babam da bana bir miktar para verdi. Ben de üstüne kredi çektim ve arsa aldım. Arsanın parasının yarısını ben, diğer yarısını annem ve babam ödemiş oldu. Babam daha önce aynı miktarda parayı ablama da vermişti o da bir ev satın aldı. Annem de dedi ki :” ben sana verdiğim kadar para biriktirip ablna da vereceğim, haksızlık olmayacak aranızda. Bu arsa tamamen senin.” Diye belirtti ,ben de tamam dedim.

Arsayı aldıktan iki-üç ay sonra evlendim, ve eşime bu arsa benim arsam çok ufak bir miktarda annem destek oldu ama bir gün satarsam annemin ihtiyacı olursa ona geri veririrm diye söyledim.

Daha sonra ev aldık (Allah isteyen herkese nasip etsin inşallah). Ve evin tadilatını da eşimin tüm birikimiyle yaptık. Eşim dedi ki :” Ben birikimimi yani acil durum paramızı tadilata harcıyorum, ilerde bir şey olursa arsa bizim acil durum paramız olur.” Dedi. Bana da mantıklı geldi ve evin içini sıfır bir şekilde yaptık.

Benim bir yandan da maaşım krediye gidiyor tamamen. Yani evlendiğimizden beri pek bi katkım yok eve .

Her neyse ev aldıktan sonra annem birdenbire arsayı satıp yazlık alalım, ama yazlık senin üstünde olsun dedi bana, ben de kabul etmedim. Sonuçta ablam da var, miras bölümü vs olacaktı ilerde, ve kendi arsamın yatırımını başka bir şeye kullanmak isteyecektim belki.

Sonra annem kızdı bu sefer o zaman arsayı satalım bana borç ver dedi, ben de vermek istemedim çünkü biz de hali hazırda ev kredisi ödüyorduk ve sıkışıktık. En sonda da araa geri satıldığında annemin ve babamın bana verdiği parayı o anki oranla geri vermesini istedi. Beni kızdıran da ablma da aynı miktarda para verildi ama ondan o para geri istenmiyorken benden geri istenmesi oldu. Bir nevi inada bindi. Ve tabi tüm bu sürece şahit olan eşim de bu durumdan rahatsız oldu. Madem arsa en baştan senin değildi, tadilta bu kadar yatırım yapmazdım biraz kenarda birikimimiz olurdu vs diye düşündü.

Sonuç olarak ben de arsa satılınca annemin ve babamın bana verdiği yüzdelik oranında onlara geri vermeye karar verdim (yarı yarıya oluyor hemen hemen).

Siz ne düşünüyorsunuz? Borç vermemem, baştan arsayı yazlık ile takas etmemem yanlış mıydı? Ama ben de daha 2-3 aylık evliydim sanki eşinden maş kaçırıyor gibi olacaktım evlenir evlenmez annemlere para verince de. Saçma bi şekilde ortalık bulandı yani.

Arsa evlilik öncesi edinilmiş mal olduğu için size ait. Olası bir ayrılık durumunda pay sahibi olma yolları var tabii.

Sizin hayata bakışınızı anlamak için soruyorum; soru yanlış anlaşılmasın.

Olası bir anlaşmazlık ve ayrılık durumunda, eşinizin evlilik birliği içinde satın aldığı evin yarısını ister ve talep eder misiniz ?

Adam da evlenmwden onceki birikimini birlikte oturacaklari eve harcamis. Hanimefendi hem arsam var demis hem arsa kredisi odemekten eve katki saglamamis hem de annesi gile geri verebilecegini soyluyor. Kocasi buna kizmakta cok hakli
Ay ben başka yerimle okumuşum sanırım hâlâ ödediği kredi o arsaya aitmiş, işler değişir tabi ki. Konu sahibinin eşi de, siz de haklısınız

yahu adamin hic soz hakki olmasin diye evlenmeden önce bana bak bu arsa benim ilerde annem isterse de geri veririm diyerek tamamen rol yapmis, anne isteyince gercek yuzu ortaya cikmis. Ben arsasinda falan da değilim, tamamen karakter odakli konusuyorum suan, evlerden irak bir karakter var ortada.

Arsa evlilik öncesi edinilmiş mal olduğu için size ait. Olası bir ayrılık durumunda pay sahibi olma yolları var tabii.

Sizin hayata bakışınızı anlamak için soruyorum; soru yanlış anlaşılmasın.

Olası bir anlaşmazlık ve ayrılık durumunda, eşinizin evlilik birliği içinde satın aldığı evin yarısını ister ve talep eder misiniz ?
Adamin evlilik oncesinde yaptigi birikimle alinan evin yarisini almak icin muhtemelen elinden geleni yapar gibi geldi bana

Genelde sizin gibiler yaranıyor. Hep bana diyenler el üstünde tutuluyor. Aynen satıp annene ver. Annen hiç adil değil bu arada

esinize "bu benim arsam😂 derken, yarin bir gun gerekirse anneme geri veririm" demissiniz, niye sozunuzu tutmadiniz?
Zaten ben de “bu benim arsam “ sanıyordum taa ki annemler yazlık muhabbetini ortaya sokuncaya kadar. Ben de kabul etmeyince o zaman madem bizim verdiğimizi geri ver dediler.

Yani bunu düşündüyse, siz de oturup biraz ilişkinizi düşünün derim. Siz en başta belirtmişsiniz zaten. Kimse kimseye güvenip iş yapmamalı diye düşünüyorum. Sizin evlenmeden önceki malınız sonuçta değil mi? Evlilik birliği içinde elde edilse hadi neyse.

Ama evlenmeden üç ay önce alındı. Eşim özelde çalışıyor ve işsiz kalma durumu var. O tadilat parası da acil durum parasıydı, işsiz kalırsa kullanacaktı.
biri benimle evlenirken, bak bu benim arsam diyecek, beni saf disi birakacak, kendi olan mali icin kredi oderken de eve katki saglamayacak? Saka gibisiniz. Fazlasiyla da acikgoz.

Açıkgözlük yapmıyorum. Bu benim arsam diye vurgulamamdaki sebep, annemler destek oldu ama arsa benim yani annemlerin üstünde bi hakkı yok anlamındaydı. Eşime bu bizim arsamız istediğimizi yaparız demiş oldum aslında.

Anasına bak kızını al sözünün doğruluğunu bu konuyla bir kez daha anladım
Neden böyle dediniz?

Sevgili hanımlar,
Benim derdimi ciddi bir şey olmasa da, sizin fikrinizi merak ediyorum.

Geçen sene temmuz ayında annem de babam da bana bir miktar para verdi. Ben de üstüne kredi çektim ve arsa aldım. Arsanın parasının yarısını ben, diğer yarısını annem ve babam ödemiş oldu. Babam daha önce aynı miktarda parayı ablama da vermişti o da bir ev satın aldı. Annem de dedi ki :” ben sana verdiğim kadar para biriktirip ablna da vereceğim, haksızlık olmayacak aranızda. Bu arsa tamamen senin.” Diye belirtti ,ben de tamam dedim.

Arsayı aldıktan iki-üç ay sonra evlendim, ve eşime bu arsa benim arsam çok ufak bir miktarda annem destek oldu ama bir gün satarsam annemin ihtiyacı olursa ona geri veririrm diye söyledim.

Daha sonra ev aldık (Allah isteyen herkese nasip etsin inşallah). Ve evin tadilatını da eşimin tüm birikimiyle yaptık. Eşim dedi ki :” Ben birikimimi yani acil durum paramızı tadilata harcıyorum, ilerde bir şey olursa arsa bizim acil durum paramız olur.” Dedi. Bana da mantıklı geldi ve evin içini sıfır bir şekilde yaptık.

Benim bir yandan da maaşım krediye gidiyor tamamen. Yani evlendiğimizden beri pek bi katkım yok eve .

Her neyse ev aldıktan sonra annem birdenbire arsayı satıp yazlık alalım, ama yazlık senin üstünde olsun dedi bana, ben de kabul etmedim. Sonuçta ablam da var, miras bölümü vs olacaktı ilerde, ve kendi arsamın yatırımını başka bir şeye kullanmak isteyecektim belki.

Sonra annem kızdı bu sefer o zaman arsayı satalım bana borç ver dedi, ben de vermek istemedim çünkü biz de hali hazırda ev kredisi ödüyorduk ve sıkışıktık. En sonda da araa geri satıldığında annemin ve babamın bana verdiği parayı o anki oranla geri vermesini istedi. Beni kızdıran da ablma da aynı miktarda para verildi ama ondan o para geri istenmiyorken benden geri istenmesi oldu. Bir nevi inada bindi. Ve tabi tüm bu sürece şahit olan eşim de bu durumdan rahatsız oldu. Madem arsa en baştan senin değildi, tadilta bu kadar yatırım yapmazdım biraz kenarda birikimimiz olurdu vs diye düşündü.

Sonuç olarak ben de arsa satılınca annemin ve babamın bana verdiği yüzdelik oranında onlara geri vermeye karar verdim (yarı yarıya oluyor hemen hemen).

Siz ne düşünüyorsunuz? Borç vermemem, baştan arsayı yazlık ile takas etmemem yanlış mıydı? Ama ben de daha 2-3 aylık evliydim sanki eşinden maş kaçırıyor gibi olacaktım evlenir evlenmez annemlere para verince de. Saçma bi şekilde ortalık bulandı yani.
Ya adamı güvendirmeseydin ya anneni. Biraz ortalığın bulanmasına göz yummuşsun gibi

benim gozum malda mülkte olmazdi da, o söz acayip soğuturdu ya, al basina cal arsani derdim heralde, irite edici.
Bu benim arsam derken, annemler de destek oldu ama arsa tamamen benim anlamındaydı. Yani eşime asla seninle paylaşmayacağım anlamında değil. Sadece daha sonra annem arsa ile yazlık almak isteyince ortalık karıştı.

Arsayı satıp yazlık almak ve senin üstüne almak çok mantikliymis ama neden kabul etmediniz?
Evlilikten sonra edinilen mallar eşimle ortak olacak diye mi ?
Daha evlenmeden atsam var ama yarışı annemin demen aşırı itici ben olsam ver annenin üzerine bana ne derdim.

Aileniz sozunde durmamis
Ablaniz ev aldigi icin ondan geri isteyemiyorlar ama arsa daha satilabilir geldi sanirim onlara
Ben olsam arsayi satar yazlik alirim kendi ustume
Misal yazlik 2milyonsa arsa da o fiyata satildiysa 1.700unu verip 300u kendime birikim olarak alirim
300unu de aileme kitlerim🤓

Tam olarak yazlığa da yetmiyordu. Yazlık benim üstüme olacaktı, ama annemler üstüne biraz daha para koyacaktı onlar daha çok kullanacaktı. Ben de 3 gün sonra sonuçta her şey var benim eşim var, ablam var eşi var ortalık bulanır diye korktum istemedim yazlık olayını 🥲

Arsayı satıp yazlık almak ve senin üstüne almak çok mantikliymis ama neden kabul etmediniz?
Evlilikten sonra edinilen mallar eşimle ortak olacak diye mi ?
Daha evlenmeden atsam var ama yarışı annemin demen aşırı itici ben olsam ver annenin üzerine bana ne derdim.
Tam olarak yazlığa da yetmiyordu. Yazlık benim üstüme olacaktı, ama annemler üstüne biraz daha para koyacaktı onlar daha çok kullanacaktı. Ben de 3 gün sonra sonuçta her şey var benim eşim var, ablam var eşi var ortalık bulanır diye korktum istemedim yazlık olayını 🥲

Ya arsamız var, ama bir gün satılırsa annemin ihtiyacı olursa anneme hakkını verebilmek için sadece bahsi geçti. Çok şey okuyoruz ya burada, sadece o konuda uyarmak istemiştim.

Ya arsamız var, ama bir gün satılırsa annemin ihtiyacı olursa anneme hakkını verebilmek için sadece bahsi geçti. Çok şey okuyoruz ya burada, sadece o konuda uyarmak istemiştim.
Ben anladım sizi ama siz yanlış yapmışsınız bu durumda.
Anneniz tamam para vermis hem size hem diğer çocuğuna sonuçta yatırım için verilmiş bir para.
Bu parayı daha da değerlendirmek için ev yazlık alınır o zaman satalım ekleyelim denir yada Allah korusun vefat hastalık olur satilir ihtiyaç hasıl olur kullanılır.
Ama paraya ihtiyacı varsa sat ver parayı denilmez hadi dedi 2 çocuktan atıyorum 50 bin alır verdiği parayı unutur.
Eşinize baştan söylememen lazımdı yada bu şekilde soylemeseydin.
Bence şimdi yapmam gereken annenin parasını vermen ve arsa konusunu kapatman.
Varsa nakit yada kredi imkaniniz o şekilde verin parayı o arsa da eşinle senin ortak malınız olsun.
Bence anneniz yada kardeşimiz kim olursa bu işlere girmeyin sonra siz zararlı çıkarsınız lafı olur huzursuzluk olur.

Evlenmeden 2-3 ay önce krediyle arsa almak kimin fikriydi?
Esiniz ailesiyle bir arsa alsa maaşı oraya gidecek şekilde ödemesi olsa kabul eder miydiniz?
Arsanın alınma zamanı da yanlış.
Anneniz vermiş bir para sonrasına karışacaksa bu kadar hiç vermeseymis. Ablaniza da yapıyor mu ayni baskıyı?
Eşinizin de son aşamada hakli her şekilde.

Arsayı aldıktan iki-üç ay sonra evlendim, ve eşime bu arsa benim arsam çok ufak bir miktarda annem destek oldu ama bir gün satarsam annemin ihtiyacı olursa ona geri veririrm diye söyledim

Bu benim arsam derken, annemler de destek oldu ama arsa tamamen benim anlamındaydı. Yani eşime asla seninle paylaşmayacağım anlamında değil. Sadece daha sonra annem arsa ile yazlık almak isteyince ortalık karıştı.
soz konusu mesajı alintiladim, okuyun tekrar. Bana verdiğiniz cevap kendinizi kandirmak olur.

Benim anlamadığım ailenizin yazlık alma ısrari.
Hadi elzem bir durum olur çocuğundan ister anlarım ama yazlık alalım diye arsa sattırmak neyin nesi bunu anlayamam,anlayamıyorum.
Deseydiniz anne ben hala borcunu ödüyorum arsanın,bitince satarsam size de veririm pay ama şu an satamam. Eşinizi de anlamadım,sizin arsanız olmasa ev almaya yanaşmayacakmıydı? Ha haklı olduğu konu sizin calışmanıza rağmen eve katkınızın olmayışı bu konuda hak verebilirim (sanki aileniz icin almış gibi olmuşsunuz,anneniz de bu tavrıyla desteklemiş bu durumu)ama ev almazdım demesi garip geldi bana.

Evlisiniz ortak bir hayatınız var neden benim param onun parası hala eşinizle . Çünkü ev almışsınız zaten bir yatırım neden içini yaptırmasaydık madem paran yoktu birikmişimiz acil durum paramız yok diye konuşuluyor onu anlamadım. Kenarda birikim zaten yapılır o arsa olmasa ev ve tadilat olmayacak mıydı?
Konunuz garip ama garip olan ne tam çözemedim Şimdiden mirası düşünmeniz ablama da para verildi kısmı, babanızın parayı geri istemesi , şuan acil bir durum yokken acil durum parası konuşulması...
Para çok lazım olursa zaten arsayı satarsınız birikimde yavaş yavaş yapılır
Arsayı evlenmeden önce almıştım ama o zaman daha hemen nikah yaparım gibi planım yoktu bu nedenle maaşım kadar kredi çektim. Tabii ki kenarda birikim yapılır, ama eşim garanticidir. Özelde çalışıyor işinin olmama ihtimali var, benim de maaşım krediye gidiyor. Bir gün işsiz kalırsa kenardaki parasına güveniyordu. Onu da tadilata harcadı. Mesele zaten arsa ilk başta tamamen benimken, annemlerin daha sorna yarısına talip olması 🥲

Annenizin yaptığı çok ayıp sizi eşinize karşı küçük düşürmüş, ablaniza da aynı parayı vermiş haksızlık olmazdı yerinizde olsam parayı verip görüşmem bir daha, ben katı biriyim annem de olsa fark etmez
Eşim de katı biraz.Arsanın parasında değilim istiyorsan hepsini annenlere ver bir kuruş istemem artık arsadan diyor. Ama ilk başta tamamen bizim arsamız diyip, sonra olayı annemlerin kullanacağı yazlığa çevirip, sonra da yarısını geri isteyince öfkelendi.
Krediyi evlendikten sonra ev almışlar onun kredisi. Arsayı
anne babasından para desteği alarak almış
Evet 👏

Anneniz sözünde durmamış. Siz de önce ilerde anneme satıp verebilirim diye söz ettiğiniz arsayı, sonrasinda yatırım amaçlı kullanırız diye lafı degistirmissiniz eşinize. Yanlış bir değil iki burada.

Anneme satıp verebilirim sadece kendi hakkı için demiştim. O da ablama eğer aynı miktarda para veremezse benim ablama daha fazla hakkım geçmesin, ya da annem bir gün sıkışırsa rahatça verebileyim diye. Ama annemin verdiği %15 ise babamın verdipi %35 gibi düşünün. Ve annem hep o arsa senin tüm hakları senin diyordu. Ama yazlık almayı istetince ben de daha 2-3 aylık evli olup üstüne ev alırken arsaya dokunmayıp annemler yazlık alacak olunca arsanın satılma mevzusunun gündeme gelmesi eşimi rahatsız etti. Eşimi haklı buluyorum, ama annemler de sanki ben yanlış yapmışım gibi muamele yapıyor. Sonradan arsayı satıp borç vermemi istediler ben vermek istemedim bu sefer konu çok karışınca.

Arsayı evlenmeden önce almıştım ama o zaman daha hemen nikah yaparım gibi planım yoktu bu nedenle maaşım kadar kredi çektim. Tabii ki kenarda birikim yapılır, ama eşim garanticidir. Özelde çalışıyor işinin olmama ihtimali var, benim de maaşım krediye gidiyor. Bir gün işsiz kalırsa kenardaki parasına güveniyordu. Onu da tadilata harcadı. Mesele zaten arsa ilk başta tamamen benimken, annemlerin daha sorna yarısına talip olması 🥲

Eşim de katı biraz.Arsanın parasında değilim istiyorsan hepsini annenlere ver bir kuruş istemem artık arsadan diyor. Ama ilk başta tamamen bizim arsamız diyip, sonra olayı annemlerin kullanacağı yazlığa çevirip, sonra da yarısını geri isteyince öfkelendi.

Evet 👏

Anneme satıp verebilirim sadece kendi hakkı için demiştim. O da ablama eğer aynı miktarda para veremezse benim ablama daha fazla hakkım geçmesin, ya da annem bir gün sıkışırsa rahatça verebileyim diye. Ama annemin verdiği %15 ise babamın verdipi %35 gibi düşünün. Ve annem hep o arsa senin tüm hakları senin diyordu. Ama yazlık almayı istetince ben de daha 2-3 aylık evli olup üstüne ev alırken arsaya dokunmayıp annemler yazlık alacak olunca arsanın satılma mevzusunun gündeme gelmesi eşimi rahatsız etti. Eşimi haklı buluyorum, ama annemler de sanki ben yanlış yapmışım gibi muamele yapıyor. Sonradan arsayı satıp borç vermemi istediler ben vermek istemedim bu sefer konu çok karışınca.
2-3 ayda mi karar verdiniz evlenmeye?
Bu süre içinde de evlendiniz üstelik.
Eşyaları nasıl aldiniz peki? Malum maaşınız krediye gidiyormuş.

soz konusu mesajı alintiladim, okuyun tekrar. Bana verdiğiniz cevap kendinizi kandirmak olur.

Tamam anlatım bozukluğu yapmışım, ama o konuşmadaki kastımın ne olduğunu açıkladım size. Arsa benim arsam derken babamın ve annemin verdiği de bende geri istemeyeceklerdi normalde.

X