Eşim ve Annem arasında kaldım

Anlamadım neden öyle düşündüğünüzü. Şu anda boşanma durumu olsak, kanunen bana takılan ya da mehir olarak kendime istediğim takıları geri istemem doğal değil mi?

Evle ilgili tüm yük’ü şu anda eşim üstlendiği için istemezdim. Ama bu yaz maaşlarımıza zam söz konusu. Maaşıma olacak olan zam hem kendi kredime hem evin kredisine yetiyorsa, ve ben bu krediyi ödüyorsam, ilerde hak talep etmem saçma mı?
Öncelikle mesajların tamamını okumadım, onu belirtmek isterim. Ancak okuduklarımda yanlış olan bir nokta var, siz evlilik birliği içerisinde arsa kredisini ödediğiniz için ilerde bir gün Allah korusun eşinizle boşanma durumunda eşiniz de arsadan hak isteyebiliyor. Doğal olarak eşinizin arsadan sizin de evden hak talep etmeniz de bir gariplik yok. Yasalar bunu destekliyor, yani arkadaşların yazdığı gibi nikahtan 3 ay önce arsa kadının üstüne geçmiş, adamın parası ortada gidiyor durumu söz konusu değil. Sonuçta kredi var.

Gelelim ailenizle olan duruma, benzer sorunlar ben de yaşadım. Ne yazıkki eşinizin özel sektörde oluşu ve sizin de memur oluşunuz, ailenizde düzensizlik yaratmış. Yüksek ihtimalle siz istiyorsunuz diye mecburi razı oluşla evlenmenizi desteklemişler. Arsaya paranızı bağlamaları, erkeğin görevi eve bakmak, çalışsın baksın. Sen çalışmasan ne olacaktı kafası. Sözde sizi koruyorlar.

Bu zamana kadar yüksek ihtimalle ailenizi üzmemeye çalışan biriydiniz, aileniz ne derlerse kabul etmenize alışmışlar. İlk defa onlara hayır cevabı veriyor olmanız, sizi onların gözünde nankör yapmıştır. Parayla sizi korkutarak istediklerini yaptırmaya çalışıyorlar. Yüksek ihtimalle de çevrenizde kısa sürede boşanan ya da erkeğin işinin garanti olmayıp kadının eve bakmak zorunda kaldığı evlilikleri de örnek veriyorlardır. Kendilerince sizi koruyorlar. Oysaki farkında değiller ki sizi en çok onlar yıpratıyor.

Lütfen geri adım atmayın, eşinizin arkasında durun. Ancak ailenizle de bağlarınızı koparmayın. Sadece sınır koyun, koyun ki sizin artık evli bir birey olduğunuzu er ya da geç anlasınlar. Para verme konusuna gelince de, satıldığında alırsınız paranızı deyin ve konuyu kapatın. Unutmayın arsa yasal olarak sizin, ister kocanız ister ananız babanız almış olsun; siz imza atmadıkça kimse birşey yapamaz. Amaçları dediğim gibi size yine isteklerini yaptırmak. Ne eşinize ne de ailenize bu konuda prim vermeyin.

Bakım düğünde takılan altınlar için ben her zaman, altınlar benim derim. Hem yasal olarak benim, hem de mehir olarak sadece takılarımı istediğim için dinen benim. Eşim de her zaman der onlar senin. Ama şunu da her zaman her yerde eşim söyler, altınları biliyorum ki karım ailemiz için harcar; asla benim diyerek başka şeylere harcamaz. Oradaki benim altınım kavramı ya da benim evimde bar evlilik öncesinden, “benim evim” kavramı, onlarla ilgili bir şey yapılacağı ya da düşüneceğini zaman dahi önce benim fikrim ve onayım alınacağı anlamına gelir.

Arkadaşım orayı net anladık orda sorun yok. Sorun ailenin kurnazlık yapmak istemesi senin de buna pasif kalman burada eşine haksızlık oluyor adam arsayı sizin sandığı için, sizin o krediyi ödemenize eve katkıda bulunmamaniza göz yummustur, eminim ailenin ortak çıkacağını bilse borcunuz bitmeden evlenmezdi.
Şöyle düşünün diyelim ki bosandiniz adamla evliyken arsanin kredisini bitirdiniz ama evlenmeden önce alındığı için adamın hakkı olmayacak adaletsizlik değil mi bu. Adam ailenize ve size çalışmış oluyor.
Sizin annenizle oturup sorununuzu çözmeniz lazım ablaniza haksızlık olmasın diye ekstra ödeme yapılıyor ablaniz ile esitleniyorsunuz ama dönüp size verileni tekrar istiyorlar burada bir saçmalık yok mu? Yazlık olayına zaten girmeyin göz boyamak için sizin adınıza yapılacak ama herkes tatile gelip kullanicak ablaniza ordan da hak verilecek bence sizin oturup bunu sorgulamaniz lazım. Konu başlığıniz annemin bana attığı kazık olmalıydı

Teşekkür ederim düşünceniz ve yorumunuz için. Ben de zaten bana yapılan yanlışı sorguluyorum. Eşime dair herhangi kötü bir söylemim olmadı hiçbir yorumda. Birkaç kişi beni eşimi sevmemekle ve ondan mal kaçırmakla itham etti de bu nedenle herkese kendimi tek tek açıklama ihtiyacı hissediyorum artık.

Ablama verilenin geri istenmemesi bana şu şekilde açıklandı: annemler ev yaptırmıştı ve ev yaptırırken eniştem yani ablamın kocası yapımı ile tamamen ilgilendiği için ondan geri isteyemezlermiş. Eniştem bu işlerle ilgilenirken benim kocam yoktu ve başka şehirdeydim oysa zaten ben ilgilenemezdim.

Bu nedenle muhabbet çok çirkin bir hal aldı. Ben de arsayı satıp annemlerin yüzdelik olarak haklarını berip kendi hakkımızı da ailemiz adına bir yatırım yapmak için kullanmayı düşünüyorum bu noktada. Yukarıda arkadaşlar bahsetmiş kanınen eşim korunuyor zaten evlendikten sonra ödediğimiz kredi konusunda.

Beni rahatsız eden ailemin tutumu. Eşim parasında değil, işin içine çıkar girince bak nasıl annenlerin tutumu değişti diye rahatsız. Annemlerin de ben yeni evliyken ortalığı böyle bulandırmaları beni kırdı.

Öncelikle mesajların tamamını okumadım, onu belirtmek isterim. Ancak okuduklarımda yanlış olan bir nokta var, siz evlilik birliği içerisinde arsa kredisini ödediğiniz için ilerde bir gün Allah korusun eşinizle boşanma durumunda eşiniz de arsadan hak isteyebiliyor. Doğal olarak eşinizin arsadan sizin de evden hak talep etmeniz de bir gariplik yok. Yasalar bunu destekliyor, yani arkadaşların yazdığı gibi nikahtan 3 ay önce arsa kadının üstüne geçmiş, adamın parası ortada gidiyor durumu söz konusu değil. Sonuçta kredi var.
Teşekkür ederim yorumunuz için. Ben eşimin de arsa da hakkının olduğunu bilmediğim için ve misal Allah korusun hemen şimdi boşansak onum benden önceki birikimleriyle ve krediyle + takılarla ev alındığı için bu yorumda bulundum. Arsa da eşimle ortak olursa olası bir boşanma durumunda elbette en doğru kararı kanunlar verir. Diğer üyeler beni eşimi dolandırmakla ve ondan mal kaçırmakla itham ettiler bu nedenle bu konu açıldı. Yoksa zaten konunun boşanmakla ya da arsa kimin üstünde olacak ile ilgili alakası yoktu aslında.

Gelelim ailenizle olan duruma, benzer sorunlar ben de yaşadım. Ne yazıkki eşinizin özel sektörde oluşu ve sizin de memur oluşunuz, ailenizde düzensizlik yaratmış. Yüksek ihtimalle siz istiyorsunuz diye mecburi razı oluşla evlenmenizi desteklemişler. Arsaya paranızı bağlamaları, erkeğin görevi eve bakmak, çalışsın baksın. Sen çalışmasan ne olacaktı kafası. Sözde sizi koruyorlar.

Bu zamana kadar yüksek ihtimalle ailenizi üzmemeye çalışan biriydiniz, aileniz ne derlerse kabul etmenize alışmışlar. İlk defa onlara hayır cevabı veriyor olmanız, sizi onların gözünde nankör yapmıştır. Parayla sizi korkutarak istediklerini yaptırmaya çalışıyorlar. Yüksek ihtimalle de çevrenizde kısa sürede boşanan ya da erkeğin işinin garanti olmayıp kadının eve bakmak zorunda kaldığı evlilikleri de örnek veriyorlardır. Kendilerince sizi koruyorlar. Oysaki farkında değiller ki sizi en çok onlar yıpratıyor.

Benim tüm bu süreç içinde hislerimi en en iyi siz analiz ettiniz. Allah razı olsun. Gerçekten asıl mesele burada başlıyor aslında genel olarak aileme karşı sınır çizmekte zorluk yaşıyordum bekarken bile. Hayır dediğimde nankör ya da ailesini önemsemeyen biri konumuna düşürülüyordum. Oysa daha önce yazlık alma konusu gündeme geldiğinde kredi çekmeyi teklif etmiştim. Bunlar unutuldu, bir şekilde benim kocamın da lafını dinleyerek (annemlere göre yani) arsayı yazlığa takas etmemeye ya da annemlere borç vermemeye karar verdiğim için kötü oldum. Evet annemler kendilerince beni korumaya çalışıyor gerçekten ama en çok onların bana müdahale etmesi beni yıpratıyor. Annemle babam birbirini pek takmazlar mesela evlilik içerisinde, benim de takmamamı tavsiye ediyorlar mesela 😅 oysa babam sorumsuzdur biraz bu nedenle annem de sallamamaya çalışır. Benim eşim sorumluşuk sahibidir maşallah her şeyi eksiksiz uapar, ben de yapmaya çalışırım.

Bu konuda işte ailemin de zamanla benim bu yeni durumuma alışacağını düşünüyorum.
Bakın düğünde takılan altınlar için ben her zaman, altınlar benim derim. Hem yasal olarak benim, hem de mehir olarak sadece takılarımı istediğim için dinen benim. Eşim de her zaman der onlar senin. Ama şunu da her zaman her yerde eşim söyler, altınları biliyorum ki karım ailemiz için harcar; asla benim diyerek başka şeylere harcamaz. Oradaki benim altınım kavramı ya da benim evimde bar evlilik öncesinden, “benim evim” kavramı, onlarla ilgili bir şey yapılacağı ya da düşüneceğini zaman dahi önce benim fikrim ve onayım alınacağı anlamına gelir.

Evet düğün takılarının benim olduğunu biliyorum ben de. Eşim de bunu kabul eder. Ama ben ülkenin ekonomik durumumu göz önünde bulundurarak direkt ev almaya yöneldim. Sanki burada arkadaşlar ben ev aldım üstüme yaptım gibi lanse ettiysem de aldığımız ev haliyle değerini arttırdı şu an kira parasına kredi ödüyoruz. Eşimi ev almaya yönlendirmem ikimizin de avantajına.

Yorumunuz çok güzeldi teşekkür ederim 🤍

Yazlik alirsaniz ölü yatirim olacak sizin icin. Ben olsam bende istemem. Yasayacaginiz sorunlar belli zaten sizde farkindasiniz.
Esinizden mal kaciriyosunuz demedim. Esinizin hukuki hakki var, onu soylemek istedim size. Arsa oldugu gibi kalsa dahi ufakta olsa onunda payi var. Esinizle beraber ortak karsr verin. Anneniz basiniza kakacaksa verdigi parayida geri odeyin dedim. 3 5 kurus icin caninizi sıkmasın

Birkaç arkadaş eşimden mal kaçırdığımı söyledi de bu nedenle öyle dedim. Teşekkür ederim yorumunuz için. Zaten bu mevzu çok yordu beni. Ben de paraya pek tamah eden biri değildim tabi olsa güzel olurdu ama yani annemlerle eşim arasında böyle bir duruma düşmektende keşke hiç girmeseydim o işe dedim yani :KK43:

Arsanın değeri 3 kat arttı ise, bu ciddi anlamda yüksek bir artış demektir.

Yazdıklarınıza göre: Ailenizin talep ettiği para, verdikleri para değil.Talep edilen:arsanın satışı durumunda, arsa tutarının yarı bedeli.

Şimdiden bilin ki; sonra şaşırmayın.

Evet zaten bu yazlık muhabbeti parayı geri isteme muhabbeti arsanın değeri artınca oldu 🫠 artmasa ben onu 10-15 yıllık yatırım olarak düşünmüştüm.

Ever arsa tutarının satışı durumunda yarı bedelini geri ödemeti düşünüyorum konu çirkinleştiği için.

Hiç gerek yok bence. Aileniz sorunlu insanlara benziyor. Arsa işine gitmeseydiniz daha iyi olurmuş aslında. Olan olmuş artık. Arsayı satın, paralarını alıp başlarına çalsinlar. Ne ayıp şey yaptıkları, hem evlat ayırıp, hem para gözlük yapıyorlar.

Yerinizde olsam bu insanlardan hiçbir şey kabul etmez, mesafemi korurdum.

Aynen benim yorumda iptal resmen kendini haklı çıkarmak için parca parça anlatmış resmen plan yapıp çocuğa çökmüşler üzüldüm, hala diyor arsanın yarısı benim adamcagiz yüzde yüzünün kendilerinin saniyormus,
ailem destek atti ama istemeyecekler arsa bizim kocacim demiş adama masrafları yaptırmışlar hopppp aile yarısını istemiş planlı iş çevirmişler , adamın yerinde olsam evi kendi ailemden birinin üzerine alırım
Ev evlenmeden önce mi almıs adam acaba?

Arsanın bugünkü bedeli nedir?Ben olsam arsayı elden çıkarmam cunku 3 kat arttı dediniz biraz daha beklerdim maaşlara zam gelince yada yılbaşında tekrar zam gelecek eğer yarı parası neyse bankadan ihtiyaç kredisi çekip direkt onlara veririm arsa elimde kalır.cunku o zamana kadar arsa tekrar katlayacak.Eger çok fiyatliysa satıp kalanıyla borcunuzu kapatıp kalanı dövize yada eşinizin kredisine yatırıp borcu tamamen sifirlamakta mantıklı. O zaman iki taraflı birikim yapıp yeniden alırsınız.

Evet zaten bu yazlık muhabbeti parayı geri isteme muhabbeti arsanın değeri artınca oldu 🫠 artmasa ben onu 10-15 yıllık yatırım olarak düşünmüştüm.

Ever arsa tutarının satışı durumunda yarı bedelini geri ödemeti düşünüyorum konu çirkinleştiği için.
Yarı bedelini ödemeyin yahu ne alakası var. Onlar arsaya ortak olmamislar ki. Yaptıkları zaten büyük saygisizlikken bi de onların adına yatırım onları kara geçirmenize gerek yok. Anneniz size zamanında 500 Euro mu verdi parayı 500 Euro olarak iade edin

Zaten euro olarak aldığınızı söylemiştiniz euro katladı zaten geri yapip verirken zaten katlı vermis olacaksiniz.Bence de ne kadar aldıysanız o kadar euro verin.Sizden zaten verdiklerini istiyorlarmış niye yarı hisseyi verecekseniz?Bundan sonra da tek kuruş almazsınız nedenini sorarlarsa da yaptıklarını söylersiniz.Bence ablanizdan alamayacaklarini bildikleri için istemiyorlar Eğer ablandan da evin yari hissesini alabiliyorlarsa o zaman yarı hisseyi vereceğinizi yoksa aldığınız kadarini vereceğinizi söyleyin.

Ev evlenmeden önce mi almıs adam acaba?
Evlendikten sonra alınmış eski bir evmis, adam kendi şahsi tüm birikimi ile evin tadilatlarıni falan yapmış. Konu sahibinin eşi ona kızmış baştan bilseydim tüm birikimi eve gömmezdim yarısını harcardim kenarda kötü gün parası bırakırdım

Teşekkür ederim düşünceniz ve yorumunuz için. Ben de zaten bana yapılan yanlışı sorguluyorum. Eşime dair herhangi kötü bir söylemim olmadı hiçbir yorumda. Birkaç kişi beni eşimi sevmemekle ve ondan mal kaçırmakla itham etti de bu nedenle herkese kendimi tek tek açıklama ihtiyacı hissediyorum artık.

Ablama verilenin geri istenmemesi bana şu şekilde açıklandı: annemler ev yaptırmıştı ve ev yaptırırken eniştem yani ablamın kocası yapımı ile tamamen ilgilendiği için ondan geri isteyemezlermiş. Eniştem bu işlerle ilgilenirken benim kocam yoktu ve başka şehirdeydim oysa zaten ben ilgilenemezdim.

Bu nedenle muhabbet çok çirkin bir hal aldı. Ben de arsayı satıp annemlerin yüzdelik olarak haklarını berip kendi hakkımızı da ailemiz adına bir yatırım yapmak için kullanmayı düşünüyorum bu noktada. Yukarıda arkadaşlar bahsetmiş kanınen eşim korunuyor zaten evlendikten sonra ödediğimiz kredi konusunda.

Beni rahatsız eden ailemin tutumu. Eşim parasında değil, işin içine çıkar girince bak nasıl annenlerin tutumu değişti diye rahatsız. Annemlerin de ben yeni evliyken ortalığı böyle bulandırmaları beni kırdı.
Bence eşinize dört elle sarılın kıymetini bilin şuan çok farklı sorunlar yaşıyor olabilirdin annenin yaptıklarından dolayı iyi insanmış.
Anneniz çok fena kurnaz bir kadın yerinizde olsam annemin sözü ile asla hareket etmem sizi yönlendirmesine izin vermeyin ileride eşinizle ve eşinizin ailesiyle aranızı açabilir
Ablaniz da evladı zaten istemesi saçma olur isterdim de eniştenin yardımlarından dolayı istemedim demesi saçmalık.
Şöyle düşünün ev yapılırken tüm işlerle enişte ilgilendi ise eniştenin emeği ve hakkı zaten o para yardım etti gözüyle bakmasınlar ev yapılırken başında dursun diye millet maaşlı işçi tutuyor ve dünyanın parası veriliyor bizde ev yaptırıyoruz ordan biliyorum. Enistenize sorsanız eminim o para benim emegimin karşılığı der.
Anneniz hayrına vermiş muamelesi çekiyor insanlara. Hadi diyelim ki bir sebepten ablanizdan isteyemedi o zaman size diyecekti ki " kızım ablandan almadım senden alırsam sana haksızlık olur bu parada benden sana olsun." Bir nevi miras paylaşımı gibi düşünün. Bir anne yeni evli evladını böyle zor durumda nasıl bırakır orası da apayrı mevzu

Ayrıca imkanınız varsa annenize aldığınız paranın şimdiki karşılığını verin. arsa tamamen size kalsın satmayın ilerde daha çok değer kazanacak. çünkü anneniz sizin üzerinizden yatırım yapmış ve deli para kazanmış olucak çok akıllıca.

Bence eşinize dört elle sarılın kıymetini bilin şuan çok farklı sorunlar yaşıyor olabilirdin annenin yaptıklarından dolayı iyi insanmış.
Anneniz çok fena kurnaz bir kadın yerinizde olsam annemin sözü ile asla hareket etmem sizi yönlendirmesine izin vermeyin ileride eşinizle ve eşinizin ailesiyle aranızı açabilir
Ablaniz da evladı zaten istemesi saçma olur isterdim de eniştenin yardımlarından dolayı istemedim demesi saçmalık.
Şöyle düşünün ev yapılırken tüm işlerle enişte ilgilendi ise eniştenin emeği ve hakkı zaten o para yardım etti gözüyle bakmasınlar ev yapılırken başında dursun diye millet maaşlı işçi tutuyor ve dünyanın parası veriliyor bizde ev yaptırıyoruz ordan biliyorum. Enistenize sorsanız eminim o para benim emegimin karşılığı der.
Anneniz hayrına vermiş muamelesi çekiyor insanlara. Hadi diyelim ki bir sebepten ablanizdan isteyemedi o zaman size diyecekti ki " kızım ablandan almadım senden alırsam sana haksızlık olur bu parada benden sana olsun." Bir nevi miras paylaşımı gibi düşünün. Bir anne yeni evli evladını böyle zor durumda nasıl bırakır orası da apayrı mevzu

Zaten bu olaylardan sonra annemle aramız biraz bozuktu. Ama dolaylı yoldan yine de beni suçlu görüyor gibi hissediyorum. Arada “yazlık hayali de yalan oldu” vs diyor o zaman da üstüme alınıyorum 🥲 sanki evlendim bu yüzdem huyum suyum değişti, ailemi önemsemiyormuşum gibi muamele gördüm. Oysa yeni bir aile kurdum, aynı konuyu erkek annesi yapsa ortalığı yıkardık yani kadınlar olarak 😅

Yavaş yavaş annemler ayrı bir ailemin olduğunu kabullendiler gibi müdahale etmiyorlar artık pek Allahtan. Eşim de sıkıldı zaten bu mevzudan haklı olarak.

Ayrıca imkanınız varsa annenize aldığınız paranın şimdiki karşılığını verin. arsa tamamen size kalsın satmayın ilerde daha çok değer kazanacak. çünkü anneniz sizin üzerinizden yatırım yapmış ve deli para kazanmış olucak çok akıllıca.
Ya aslında olayların kayışının koptuğu yer annemin madem yazlık istemiyorsun, o zaman arsayı satılım ve bana o parayla borç verir misin diye sorması, benim de borç vermek istemem ile başladı parayı geri isteme mevzusu. Arsayı zaten temmuzda aldım, şubatta yani 6 - 7 ay sonra satışı konuşuldu. Biz de aralıkta ev aldık. Arsayo satacak olsam o zaman satar eşimin birikimi, altınlar ve kredi ile birleştirip sıfır daha güzel bir ev alırdım.

Şimdi buradaki yorumlara genel olarak bakınca benim sorunum en baştan para işleri ailemle net konuşmamam, ve ilk arsa satılma konusu açıldığında net bir şekilde hayır dememem olması. En başta net ve kendimden emin olsaydım belki bu kadar sınır ihlali yaşamayacaktım.

Yorumunuz için teşekkür ederim 🌸

Zaten bu olaylardan sonra annemle aramız biraz bozuktu. Ama dolaylı yoldan yine de beni suçlu görüyor gibi hissediyorum. Arada “yazlık hayali de yalan oldu” vs diyor o zaman da üstüme alınıyorum 🥲 sanki evlendim bu yüzdem huyum suyum değişti, ailemi önemsemiyormuşum gibi muamele gördüm. Oysa yeni bir aile kurdum, aynı konuyu erkek annesi yapsa ortalığı yıkardık yani kadınlar olarak 😅

Yavaş yavaş annemler ayrı bir ailemin olduğunu kabullendiler gibi müdahale etmiyorlar artık pek Allahtan. Eşim de sıkıldı zaten bu mevzudan haklı olarak.
Benim annemde ilk başlarda bunu uyguladı ablamda tuttu ama bende tutmadı o boşluğu buldukları an manipüle etmeye başlarlar fırsat vermeyin. Evliliği, ayrı bir aile olduğunu, eşinin ailesiyle de iyi geçinmek zorunda olduğunu kabul edemiyorlar, benim annem hala kayinvalidemi dinlememe bozulur mesela.

Ya aslında olayların kayışının koptuğu yer annemin madem yazlık istemiyorsun, o zaman arsayı satılım ve bana o parayla borç verir misin diye sorması, benim de borç vermek istemem ile başladı parayı geri isteme mevzusu. Arsayı zaten temmuzda aldım, şubatta yani 6 - 7 ay sonra satışı konuşuldu. Biz de aralıkta ev aldık. Arsayo satacak olsam o zaman satar eşimin birikimi, altınlar ve kredi ile birleştirip sıfır daha güzel bir ev alırdım.

Şimdi buradaki yorumlara genel olarak bakınca benim sorunum en baştan para işleri ailemle net konuşmamam, ve ilk arsa satılma konusu açıldığında net bir şekilde hayır dememem olması. En başta net ve kendimden emin olsaydım belki bu kadar sınır ihlali yaşamayacaktım.

Yorumunuz için teşekkür ederim 🌸
Rica ederim, 2. yorumda sorununuzun kaynağını bulmuşsunuz. Burada yanlış anlaşılmalar da bundan kaynaklandı en azından benim için , ailenizle net konuşmamaniz tavır almamanız genel olarak pasif kalmanız, sanki ailenizle birlikte hareket ediyormussunuz izlenimi yaratti. Sorunu bulduğunuza göre çözümü daha kolay olur. Sınırlarınızı net şekilde çizin yoksa her fırsatta arsayı satıp şunu yapalım bunu yapalım gündeme gelicek başınız ağrımasın.

Benim annemde ilk başlarda bunu uyguladı ablamda tuttu ama bende tutmadı o boşluğu buldukları an manipüle etmeye başlarlar fırsat vermeyin. Evliliği, ayrı bir aile olduğunu, eşinin ailesiyle de iyi geçinmek zorunda olduğunu kabul edemiyorlar, benim annem hala kayinvalidemi dinlememe bozulur mesela.

İşte gerçekten anneler farkında olmadan çocuklarının evliliklerinde huzursuzluk yaratıyor. Genelde erkek annelerinde daha çok görüyoruz bu durumu ama kız anneleri de yapıyor işte…

Rica ederim, 2. yorumda sorununuzun kaynağını bulmuşsunuz. Burada yanlış anlaşılmalar da bundan kaynaklandı en azından benim için , ailenizle net konuşmamaniz tavır almamanız genel olarak pasif kalmanız, sanki ailenizle birlikte hareket ediyormussunuz izlenimi yaratti. Sorunu bulduğunuza göre çözümü daha kolay olur. Sınırlarınızı net şekilde çizin yoksa her fırsatta arsayı satıp şunu yapalım bunu yapalım gündeme gelicek başınız ağrımasın.

Kendimi sonunda anlatabildiğime sevindim. Baştan yanlış ifade etmiş olabilirim, bu da yanlış anlaşılmalara sebebiyet vermiştir. Ama bir anda bazılarının sen kocanı sevmiyorsun, annenle mal kaçırıyorsun gibi şeyler demesi beni de savunma moduma geçirdi, agresifleştirdi. Bazıları sadece laf sokma çabasına girdi yıldım yani 😅 zaten derdimiz var diye konu açıyoruz üstüne de linç yiyoruz gibi oldu.

Sınır konusunda daha çok çalışıp bu arsayı da bir an önce satacağım inşallah. Teşekkürler 🌸

X