Eşim ve Annesi

şu annesine ilaç alması normal onda sorun yok diyen hanımlar, 2400₺ maaş alıp kirada oturan birinin her ay 600₺ vermesi normal mi gerçekten. elde kalıyor 1800₺. bir markete girip birkaç parça birşey alınca 150₺’dan aşağı ücret ödemiyoruz. kaldı ki bunun elektriği, suyu, aidatı var. 300’ünü oğlu versin 300’ünü anası hiç olmadı. olayları Türkiye şartlarında değerlendirin lütfen. yoksa kimse anasına ilaç almasın demiyor. ayrıca konu sahibi kendinizi ezdirmeyi bırakın. ya işten çıkın, hiç olmadı ortak hesap açın. her ay eşiniz ne kadar atıyorsa siz de o kadar atın. görsün bakalım geçim nasıl oluyormuş. (işten çıkmanıza hiç taraftar değilim, ekonomik özgürlük çok önemli bir kadın için.)

Asgari ücret alıp her ay 600 lira vermesi elbette normal değil çünkü annesinin evi ve maaşı zaten varmış. Durumu olmasa tabi ki verilir hatta oğlu ek işte bile çalışabilir. Durumu iyi olup oğlu da olsa başkasından para almaya çalışan insan benim gözümde faydalanmaya çalışan insandır. Annesinin başka çocuğu varsa maaşını ona veriyor bile olabilir sizden de para alıyordur. Yoksa insan asgari ücretle geçinen oğlundan neden her ay 600 lira alsın ki. Yaşlı kadın parayı ne yapacaks giyime, teknolojik aletlere harcayacak değil ki. Bence asla çocuk yapma ve evliliğini gözden geçir. Para için yalan söyleyip gizlemeye çalışan kişi kim bilir başka neleri gizliyordur

Kayınvalidem ve annesinin kuzusu eşimle sıkıntılarım var.

Yaşananları özetlemek istiyorum.

Çünkü işin içinden çıkamıyorum yanlış düşünüyorsam söyleyin.

1 bucuk yıllık evliyiz.

Eşim evlenmeden önce iki işte çalışan bir insandı.

Çünkü asıl işi çok esnek saatlerde olduğu için boş vakti çoktu.

Evlendikten sonra benim işim yok diye iki işte çalışmaya devam etti(1yıl kadar).

Sonra ben çalışmaya başladım eşim diger işini bırakıp tek iş devam etti.

Ve suanki çalıştığı iş şekli sadece ayın 15 günü işe gidiyor diger 15 gün evde yatıyor.(Ben hergün çalışıyorum) Bunun karşılığında da 2400 lira maaş alıyor.Ve ben yeni ögreniyorumki eşim her ay maaşının 600 lirasıyla annesinin ilaç parasını ödüyormuş( ilacı tek seferlik değil her ay ödüyormuş ve sonu ne zaman belli degil).Banada yalan söylüyor.kredi kartından çok harcamışız ödeyemiyorum diye bende kendi masrafımız sanıyorum destek çıkmaya çalışıyorum

Sonra bunu görüp sorduğumda hep ödüyorum yinede öderim diyor.

Evet annesi.
Her ne kadar daha önceleri boşanmamızı istediğini yüzüme yüzüme söylesede eşimi sevdiğim için duymamazlıktan geldim alttan aldım

Yinede ihtiyacı olsa tabiki yapmalısın derdim ama annesinin kendine ait bir evi var.

Ve emekli maaşı var 2000 lira.Tek başına yaşıyor.bir masrafı yok borcu yok.Durumu bu kadar iyiyken ve bizim borcumuz varken,evimiz kirayken,ev geçindiremezken oğlundan para alması ne kadar doğru? Lütfen siz söyleyin.

evine mutfak alışverişi yapmadığınıda asla düşünmüyorum.Çünkü kayınvalidem her alışverişe gitmesi gerektiğinde beni götür diyor.

Mesela bizde bazı sebeplerden dolayı tedavi olacaktık seansı 400 lira ama onuda benim karşılamamı bekliyor.çünkü hastalığın bana ait olduğunu düşünüyor.Ama nedense annesinin hastalığı onun hastalığı oluyor.

kayınvalidem evlenirken düğünümde takılan bilezikleri aylarca konuştu.Oysa bilezikleri eşim biriktirip yapmıştı.

Evliliğimizin ilk kurban bayramında kurban kesecektik.Bin lira eksiği varmış annesinin,eşim verdi ona kesilince biz kesemedik.ikinci bayramda yine annesine kesildi biz yine kesemedik.şimdide ev almamız için imkan sağlamıyor.Bu seferde telefonu bozulmuş yeni telefon alacakmış eşim.Biz ne ara ev alıcaz ?ne ara birikim yapıcaz ? ne ara gelecekteki çocuklarımızı düşüncez?.Artık bunların hiç birisine hevesim kalmadı.Hiç bir isteğim kalmadı.Ben biz diye düşünmeye çalışırken o hep annem diyor.

Hem çalışmıyor.

Hem annesine para harcıyor.

Hemde benim ev kirasını ödememi,evin mutfak alışverişini yapmamı, arabanın yakıtını almamı istiyor.

Hatta geçenlerde ablasının ogluna burs vermemi bile istedi aylık 300 400 lira göndersek diyor.Bizli konuşuyor ama kendisinden gelen birşey olmuyor.

Ben bunları karşılamak zorunda mıyım?

Artık benden faydalanmak istediğini düşünür oldum.

Ve gittikçe uzaklaşıyorum.

Evde kaldığı günler annesinin dizinin dibinde oturuyor.

Bazen annesine karısı gibi davranıyor.

Hatta benden daha çok kocalık yaptıgını bile düşünüyorum.çünkü eşim birkez bile ben çalışmıyorken harçlık vermedi.1 bucuk yIldır evliyiz Hediye bir çöp bile almadı.asla sormadı bir ihtiyacın var mı diye..Bana yapmadığı bu bonkörlükleri annesine yapıp bide annesinin parasını biriktirmesini sağlıyor.

Bunu ne için yapıyor? Ve
Siz olsanız ne yapardınız?
Çok özür dilerim sizden özelinize girmek istemem ama hastalığınızın ne olduğunu tahmin ettim eşiniz biraz araştırsın o sorun asla tek taraflı değil eğer öyle olsaydı doktorlar çiftlere değil sadece kadına seans verirdi.Eşiniz maalesef size karşı dürüst değil bu çok büyük bir sorun

Bence sizin oturup bir bütçe planlaması yapmanız gerekiyor. O ödemiyor diye herşeyi siz ustlenirseniz adam yayıldıkça yayılır. Oturup hesap yapicaksiniz, ben erzak alışverişi yapıyorum, fatura ödüyorum, ev kirasiyla araba yakıtı sende. Ödemezsen yakıtı olmayan arabaya binemezsin, kirasını ödemediğin evde de oturamazsin deyin. Gerçekten de ev sahibi kapınıza gelse bile.kesinlikle ödemeyin. Sizin odemeyeceginizi farkedince hayatta kendisini sıkıntıya sokup annesine para harcamaz

Kendi parası ile alabilirse bende kendi paramla öz bağım olan aileme destek çıksam biz ne yiyip ne içeriz? Kardeşleri asla destek çıkmaz öyle insanlar değiller

annene yardim etmeni cok taktir ediyorum, bu yüzden bundan sonra aileme 600 lira yollamaya karar verdim de, o parayi kendine biriktir.

Tüm bunlara rağmen artıları da olmalı bu adamın ki bunları görmezden gelebilesiniz. Nedir o artılar? Sizi banka gibi kullanmasını mazur görebilmek için gerekli artılar neler ?

Tüm bunlara rağmen artıları da olmalı bu adamın ki bunları görmezden gelebilesiniz. Nedir o artılar? Sizi banka gibi kullanmasını mazur görebilmek için gerekli artılar neler ?
Ev işlerinde bana yardım eder.yemek yapmasam neden yapmadın demez.tek artıları bunlar eskiden sevdiginide düşünürdüm ama onca şeyden sonra sevmediğine emin oldum.Eşimin bir bucuk yıllık evliliğimde bana bir küçük hediye bile almadığını buraya yazarken farkettim.Beklentilerimi nasıl aza düşürdüysem.kendi dogum gününde mekanda yer ayırttm parfümler aldım.Ve bunları ailemden aldığım parayla yaptm.O bana sdce yaş pasta ve çiçek almştı.ne kadar değersizmişim artık emin oldum.

Annesiniz ilacini kendisi odemiyor ki, siz oduyorsunuz aslinda. Sizin maasiniz ondan cok mu yuksek? Sizi finansor gibi goruyor malesef. Dimdizlak birakmak lazim bu adami da gitsin anasindan borc alsin. Kendinizi kullandirtmayin. Masraf cikarin kendinize...ne bileyim birikim yapin kendinize ondan habersiz...sonra da kredi karti cok acildim deyin siz de. Evlilikte ayri gayri olmaz ama sizinki sizi kullaniyor. Ona gore akilli davranin.

annene yardim etmeni cok taktir ediyorum, bu yüzden bundan sonra aileme 600 lira yollamaya karar verdim de, o parayi kendine biriktir.
evet okurken bende böyle düşünmüştüm. yazdıklarınızın başlarında annesi tabii dedim ilaç parası ne var bunda ama devamını okudukça beni de rahatsız etti. siz de aynı şeyi yapın o sebeple bu sebeple ailenize para gönderdiğinizi söyleyin. parayı da kenara koyun. tepkisine bakın.

1 bucuk yıllık evliyiz.

Evlendikten sonra benim işim yok diye iki işte çalışmaya devam etti(1yıl kadar).

Ve suanki çalıştığı iş şekli sadece ayın 15 günü işe gidiyor diger 15 gün evde yatıyor.(Ben hergün çalışıyorum) Bunun karşılığında da 2400 lira maaş alıyor.Ve ben yeni ögreniyorumki eşim her ay maaşının 600 lirasıyla annesinin ilaç parasını ödüyormuş( ilacı tek seferlik değil her ay ödüyormuş ve sonu ne zaman belli degil).Banada yalan söylüyor.kredi kartından çok harcamışız ödeyemiyorum diye bende kendi masrafımız sanıyorum destek çıkmaya çalışıyorum

Evet annesi.
Her ne kadar daha önceleri boşanmamızı istediğini yüzüme yüzüme söylesede eşimi sevdiğim için duymamazlıktan geldim alttan aldım

Yinede ihtiyacı olsa tabiki yapmalısın derdim ama annesinin kendine ait bir evi var.

Ve emekli maaşı var 2000 lira.Tek başına yaşıyor.bir masrafı yok borcu yok.Durumu bu kadar iyiyken ve bizim borcumuz varken,evimiz kirayken,ev geçindiremezken oğlundan para alması ne kadar doğru? Lütfen siz söyleyin.

evine mutfak alışverişi yapmadığınıda asla düşünmüyorum.Çünkü kayınvalidem her alışverişe gitmesi gerektiğinde beni götür diyor.

Mesela bizde bazı sebeplerden dolayı tedavi olacaktık seansı 400 lira ama onuda benim karşılamamı bekliyor.çünkü hastalığın bana ait olduğunu düşünüyor.Ama nedense annesinin hastalığı onun hastalığı oluyor.

kayınvalidem evlenirken düğünümde takılan bilezikleri aylarca konuştu.Oysa bilezikleri eşim biriktirip yapmıştı.

Evliliğimizin ilk kurban bayramında kurban kesecektik.Bin lira eksiği varmış annesinin,eşim verdi ona kesilince biz kesemedik.ikinci bayramda yine annesine kesildi biz yine kesemedik.şimdide ev almamız için imkan sağlamıyor.Bu seferde telefonu bozulmuş yeni telefon alacakmış eşim.Biz ne ara ev alıcaz ?ne ara birikim yapıcaz ? ne ara gelecekteki çocuklarımızı düşüncez?.Artık bunların hiç birisine hevesim kalmadı.Hiç bir isteğim kalmadı.Ben biz diye düşünmeye çalışırken o hep annem diyor.

Hem çalışmıyor.

Hemde benim ev kirasını ödememi,evin mutfak alışverişini yapmamı, arabanın yakıtını almamı istiyor.

Hatta geçenlerde ablasının ogluna burs vermemi bile istedi aylık 300 400 lira göndersek diyor.Bizli konuşuyor ama kendisinden gelen birşey olmuyor.

Hatta benden daha çok kocalık yaptıgını bile düşünüyorum.çünkü eşim birkez bile ben çalışmıyorken harçlık vermedi.1 bucuk yIldır evliyiz Hediye bir çöp bile almadı.asla sormadı bir ihtiyacın var mı diye..Bana yapmadığı bu bonkörlükleri annesine yapıp bide annesinin parasını biriktirmesini sağlıyor.

Bunu ne için yapıyor? Ve
Canım kocan seni ailesine karşı para kaynağı olarak görüyor belli ki.Biraz sesini çıkar çok sinmişsin.Gerekirse rest çek.

Annesine aylik 600 verebilmesi icin 8 9 bin maas almasi lazim bir insanin..Ha anne cok zor durumdadir hasta geliri yoktur o zaman gerekirse borc bulunup verilir ama kadinin emeklisi de varmis..Ne yapacaksiniz tabiki esinizin 2400 alip, ona 400 verip kalanini bankaya koyacaksiniz baska caresi yok..

Ev işlerinde bana yardım eder.yemek yapmasam neden yapmadın demez.tek artıları bunlar eskiden sevdiginide düşünürdüm ama onca şeyden sonra sevmediğine emin oldum.Eşimin bir bucuk yıllık evliliğimde bana bir küçük hediye bile almadığını buraya yazarken farkettim.Beklentilerimi nasıl aza düşürdüysem.kendi dogum gününde mekanda yer ayırttm parfümler aldım.Ve bunları ailemden aldığım parayla yaptm.O bana sdce yaş pasta ve çiçek almştı.ne kadar değersizmişim artık emin oldum.
O zaman terazinin ağır basan tarafı belli gibi. Belki bi rest çekme kendine getirme vakti gelmiştir karşı tarafı. Ama değişeceğim düzeleceğim dese bile sonuç sizi memnun edebilir mi bilemem. Allah yardımcınız olsun kimse değersiz hissettirildiği bir ortamda bulunmak istemez ve kimse böyle hissedeceği bir evlilik de istemez inşallah yoluna koyarsınız her şeyi süreç içinde.

Kendi gelirinin yarısını birikim yapmak üzere ayır. Altın mi alırsın ne yaparsın bilmem. Geleceğimiz için birikim yapmamız gerekiyor de.

Co

1 bucuk yıllık evliyiz.

Evet annesi.

Hem çalışmıyor.

Bunu ne için yapıyor? Ve
Çok pardon da kedi köpek alıp besleyin hayra geçersiniz. Niye bu adamı besliyorsunuz. Bence yol yakınken bı bay bay diyin.

Herkes birşeyler söyler elbet onu yaşamak var birde yaşamadan atıp tutmak var. Eşine nakit akışını kesmek zorundasın. Ev kirası fatura vs ödüyorsun bunu kendim için yapıyorum demen hissettirmen lazım. Annesinin ilaçlarını alması normal ama diğerleri normal değil fazla taviz ve fedakar olmak insanların haddini aşamasında yardımcı olmak demek. Tecrübem ile sabittir.
Annesinin parasi olmasa normalde ama hem kendi evi hem maasi varmis ilac parasini odemeyede gerek yok bu arada nasil bir ilac bu kadar katki payi hic kimseden duymadim onuda arastirmak lazim

X