Eşime panik atak teşhisi kondu lütfen yardım edin banaa :((

Ben de gecirdim 2 yil once. İlaç kullandim 1 yil. Ara ara gelse bile psikolojik oldugunu bildigim icin atlatmasi kolay oldu. Geldigini hissettigim an elimi yuzumu soguk suyla yikadim ve uzanip kendi kendimi sakinlestirdim. Merak etmeyin cok da zor birhastalik degil. Esiniz bunun fiziksel bir durum olmadigini sadece beyninin bir oyunu oldugunu kabullendigi zaman cok daha kolay atlatacak. Siz de endisenizi asla yansitmayin.
Panikataktan kurtuldum ama şimdi de anksiyeteyle ugrasıyorum. O panik ataktan bin beter. Allah kimsenin basina vermesin.

Son düzenleme:
çok sağlun kzlar.. dün kayınvalidemi aradım güzel bir dille anlattım.. eşimi aramayın her şeyde.. rahatsızlanıyo sonra dedim.. sonuçta oda bir anne o yüzden rahatsızlığıyla ilgili çok bir şey anlatmadım öyle çok önemli bir şey değil ama üzülüyor yapmayın dedim.. özelliklede tembih ettim sizi aradığımdan kesinlikle haberi olmasın diye.. sonuçta benim eşimin sağlığı bizim aile huzurumuz her şeyden daha önemli.. umarım faydası olur.

ofelya kabral ofelya thomas her neyse bu kadını buldum netten.. iddalı konuşuyor ama bilmiyorum faydası olur mu :S bilgisi olan varmı arkadaşlar ?

panik atak artık bir çoğunun hastalığı. geçmiş olsun. doktorun verdiği ilaçları korkmadan kullansın. doktor verdiğine göre mecbursunuz. sonra dozunu azaltırlar kaldırırlar başka ilaca geçerler... eşinin yanında ol sadece....

strese girince mi atak geçiriyor. fark ettin mi.

panik atak artık bir çoğunun hastalığı. geçmiş olsun. doktorun verdiği ilaçları korkmadan kullansın. doktor verdiğine göre mecbursunuz. sonra dozunu azaltırlar kaldırırlar başka ilaca geçerler... eşinin yanında ol sadece....

strese girince mi atak geçiriyor. fark ettin mi.

sağol canım.. onun ayrımına varamadım daha.. ama dün misafirliğe gittik asansöre binmedi eşim 6 katı yürüyerek çıktı.. inerken bindi ama.. sordum nasıl hissediyorsun kendini diye iyi dedi.. peki çıkarken niye binmedin dedim hap etkisini göstermiştir dedi. yemekten sonra hap almış hemen yoksa orda oturamazdım diyor.. benim korktuğum da tam olarak bu işte.. daha şimdiden hapa bağımlı hissediyor kendini hap atmazsa sıkıntı yaşıycakmış gibi her şeyde hapa yönelecek diye korkuyorum :KK43: oysaki biraz üstüne gitse güçlü dursa daha iyi olur gibi geliyor.. yaşamadığım için belki ben yanlış düşünüyorum bilemiyorum :KK43:

Ben de gecirdim 2 yil once. İlaç kullandim 1 yil. Ara ara gelse bile psikolojik oldugunu bildigim icin atlatmasi kolay oldu. Geldigini hissettigim an elimi yuzumu soguk suyla yikadim ve uzanip kendi kendimi sakinlestirdim. Merak etmeyin cok da zor birhastalik degil. Esiniz bunun fiziksel bir durum olmadigini sadece beyninin bir oyunu oldugunu kabullendigi zaman cok daha kolay atlatacak. Siz de endisenizi asla yansitmayin.
Panikataktan kurtuldum ama şimdi de anksiyeteyle ugrasıyorum. O panik ataktan bin beter. Allah kimsenin basina vermesin.

çok geçmiş olsun canım... panik atak ile anksiyete arasında ne gibi fark var ?? panik atağı atlatan kişi niye ankisiyeteye yakalanır acaba araştırdın mı hiç ?

Sevdiceğimde vardı. İlaç kullanmak da istemedi, beraber atlattık. Şu an sadece ayda bir falan kalbim sıkışıyor diyor geçiyor. Birsürü de sıkıntı yaşamamıza rağmen bir şey olmadı. Korkmayın.

Yaşayan biri olarak söylüyorum. Doktorumun bana bu rahatsızlığı anlatış şekli aynen şuydu: Çok fazla içine atmışsın,hep içinde yaşamaya çalışmışsın. Vücut bir süre sonra yaşadıklarını kaldıramamış şimdi bu şekilde tepki veriyor. İyi bir doktor bulun ben bulunduğum şehirde özel bir hastanede bu rahatsızlığı geçiren insanlardan duyduğum bir doktora gittim. Öncelikle geçirdiğim atakların fiziki bir kriz olmadığına tamamen psikolojik olduğuna kendimi inandırdım. Tabi bu biraz zaman aldı. O sırada kişi sağlıklı düşünemiyor malesef ki. İlaç kullandım bir süre,hiç boş kalmadım hep bir şeylerle uğraştım beynimi boşaltmaya çalıştım. Çevremdekiler de anlayışlı davrandılar ve aştım. Benim annemde panik atak hastasıydı onun ki uzun yıllar sürdü ben çok daha kısa bir sürede aştım. Duyunca bile tüğlerim diken diken oluyor Allah düşmanıma yaşatmasın. Şifa diliyorum eşinize. Geçmiş olsun.

Eklemeyi unutmuşum panik atak hastaları ölümden korkarlar zarar görmekten vermekten korkarlar. Eşiniz niye intihar etsin. Size Yanlış anlatılmış bu hastalık.

sanada çok geçmiş olsun canım.. peki tamamen atlatabildin mi ?? bende söylüyorum eşime sen daha önce panik atak olduğunu bilmiyordun kalp krizi mi acaba diye düşünüyordun o yüzden ölüm korkusuna kapılıyordun.. ama artık bunun kalbinle yada başka bir şeyle alakası olmadığını biliyorsun o yüzden daha bilinçli yaklaşman gerek diye.. ama tabi o kadar kolay olmıycak onun için.. dün asansöre binmedi çıkarken ama inerken bindi..neymişde hap atmış etkisini göstermiş olabilir diyor.. saçma aslında kendisini buna inandırmaya çalışıyo sadece...

Sevdiceğimde vardı. İlaç kullanmak da istemedi, beraber atlattık. Şu an sadece ayda bir falan kalbim sıkışıyor diyor geçiyor. Birsürü de sıkıntı yaşamamıza rağmen bir şey olmadı. Korkmayın.

peki nasıl atlattınız ?? ben eşime neler söylersem ne yaparsam ona daha çok destek olmalıyım.. netten sürekli doktor araştırıyorum.. bu konu hakkında sürekli bilgi topluyorum.. ama nette yazanlar hiç iç açıcı değil.. ben yaşadım ama tamamen atlattım diyen hiç kimse yok buda çok üzüyor insanı :KK43: tecrübelerinizi benimle paylaşın lütfen..

Panik atakliyim xanax banada vermisti doktorum atak gelir gelmez alirsan rahatlatır demisti ben hic kullanmadım baska bi ilac daha vermisti yaklaşık 4 aydir onu kullaniyorum artık atak gelsede biliyorum olmeyecegimi yada bogulmadigimi burnumdan derin nefes aliyorum edim yanımdaysa ona sariliyorum elini tutuyorum geçiyo halen daha ilac kullaniyorum ama genel olarak iyiyim korkulacak bisey degil

peki nasıl atlattınız ?? ben eşime neler söylersem ne yaparsam ona daha çok destek olmalıyım.. netten sürekli doktor araştırıyorum.. bu konu hakkında sürekli bilgi topluyorum.. ama nette yazanlar hiç iç açıcı değil.. ben yaşadım ama tamamen atlattım diyen hiç kimse yok buda çok üzüyor insanı :KK43: tecrübelerinizi benimle paylaşın lütfen..

Sürekli hastahanelere koşup serum yiyordu. Hep senin sayende atlattım der. Ama ben ona hasta gibi değil normal biri gibi davrandım. Tepki verdiği zaman yok canım bak bana bir şey olmadı sana neden olsun dedim. İlaç falan olsa kötü olabilirdi. Bağımlılık yapıyor maalesef. Doğal davranın. Asansörden bahsetmişsiniz. Onunla beraber yürüyerek çıkın. Vs vs. Umarım çabuk atlatırsınız...

benım annem panık atak eşim anksiyete( kaygı bozukluğu; kalbım durdu öleceğim düşeceğim v.s. ) hastası. oncelikle sakin olun. bu hastalık öldürmez. Çağın hastalığı panik atak v.s. sizin eşinizde de kaygı bozukluğu var gibi anlaşılıyor. eşim 10 mg lık hap kullanıyor. ve kullandıgı zamnlarda kaygı bozuklugu, kalbim durdu duracak, öldüm ölüyorum v.s düşünceler olmuyor. stres bu rahatsızlıgı tetikliyor. stresten uzak durması lazım ama stressiz bi hayat yok.. Aslında kalplerinin çok hızlı attıgı veya durdugu yok düşünce bozuklugundan oyle hissediyorlar. bu gıbı durumda yanında ol elini tut telkin et. Allah beterinden korusun. siz sakin olun oncelıkle ve eşinizi sureklı telkın edin :KK34:

ilaç bağımlılık yapmaz. zaten doktorlar bu ılacı ılk kullanmaya başlayanlara iyileştıgın kendını ıyı hıssetmeye başladıgın zaman zaten kendı kendıne bırakmak ısteyeceksın dıyorlar. ve benım annem oyle yaptı. artık bu hapa ıhtıyacım yok deyıp bıraktı. çok şukur çok ıyı:KK16:. gözünü korkutma canım.

ilaç bağımlılık yapmaz. zaten doktorlar bu ılacı ılk kullanmaya başlayanlara iyileştıgın kendını ıyı hıssetmeye başladıgın zaman zaten kendı kendıne bırakmak ısteyeceksın dıyorlar. ve benım annem oyle yaptı. artık bu hapa ıhtıyacım yok deyıp bıraktı. çok şukur çok ıyı:KK16:. gözünü korkutma canım.

ne güzel ne mutlu annenize.. inşallah eşimde atlatır yaa... bazı arkadaşlar ne abartmışsın diyo yaa öyle değil işte.. panik atakda öldürmüyor ama büyük sıkıntı bence araştırdığım kadarıyla.. kim üzülmez ki sevdiği birinin b öyle bir şeye yakalanmasını.:S

sağol canım.. onun ayrımına varamadım daha.. ama dün misafirliğe gittik asansöre binmedi eşim 6 katı yürüyerek çıktı.. inerken bindi ama.. sordum nasıl hissediyorsun kendini diye iyi dedi.. peki çıkarken niye binmedin dedim hap etkisini göstermiştir dedi. yemekten sonra hap almış hemen yoksa orda oturamazdım diyor.. benim korktuğum da tam olarak bu işte.. daha şimdiden hapa bağımlı hissediyor kendini hap atmazsa sıkıntı yaşıycakmış gibi her şeyde hapa yönelecek diye korkuyorum :KK43: oysaki biraz üstüne gitse güçlü dursa daha iyi olur gibi geliyor.. yaşamadığım için belki ben yanlış düşünüyorum bilemiyorum :KK43:

duygularını kontrol edemiyor. hapa bağımlı hissettiğinden de değildir. onu alınca kendisini iyi hissediyordur. şöyle düşün böle düşün demek yerine başka şeylerden bahsedin, dikkatini sevgi dolu şeylere çekin. asansör binmek istemezse binmesin.

hastalığından da bahsetmeyin. güzel hoş şeylerden bahsedin. imkan varsa tatile gidin, hafta sonları yürüyüşe çıkın.

ben psikolog değilim. baya bir araştırdım. çevremde sıkıntı çeken çok kişi var. örneğin k.validem ve ananem de panik atak. onlarla konuşurken mizahla halletmeye çalışıyorum. ama konuşmak isterlerse konuşmalarını kesmiyorum. k.validem ilaç kullanıyor ama ananem kullanmıyor. ikisinin arasında fark var. hayat kalitelerini bariz bir şekilde etkiliyor.

sen en iyisi eşine nasıl davranman gerektiğini eşinin tedavi göreceği doktora danış.

duygularını kontrol edemiyor. hapa bağımlı hissettiğinden de değildir. onu alınca kendisini iyi hissediyordur. şöyle düşün böle düşün demek yerine başka şeylerden bahsedin, dikkatini sevgi dolu şeylere çekin. asansör binmek istemezse binmesin.

hastalığından da bahsetmeyin. güzel hoş şeylerden bahsedin. imkan varsa tatile gidin, hafta sonları yürüyüşe çıkın.

ben psikolog değilim. baya bir araştırdım. çevremde sıkıntı çeken çok kişi var. örneğin k.validem ve ananem de panik atak. onlarla konuşurken mizahla halletmeye çalışıyorum. ama konuşmak isterlerse konuşmalarını kesmiyorum. k.validem ilaç kullanıyor ama ananem kullanmıyor. ikisinin arasında fark var. hayat kalitelerini bariz bir şekilde etkiliyor.

sen en iyisi eşine nasıl davranman gerektiğini eşinin tedavi göreceği doktora danış.

peki canım ilaç kullanan mı daha iyi kullanmayan mıı ???

ne güzel ne mutlu annenize.. inşallah eşimde atlatır yaa... bazı arkadaşlar ne abartmışsın diyo yaa öyle değil işte.. panik atakda öldürmüyor ama büyük sıkıntı bence araştırdığım kadarıyla.. kim üzülmez ki sevdiği birinin b öyle bir şeye yakalanmasını.:S
EVET arkadaşlar doğru söylemiş biraz abartmışsınız ama o an insanın ayağı eline dolaşıyor,annemde de var biz ilk önce kalp krizi geçiriyor zannetik babam annemi o halde gördü oda ağlıyor öldü diye tabi ben ve kardeşim bir yandan annemi sakinleştirmeye çalışıyoruz bir yandan babamı,kriz geçirdikten sonra annem biraz kendine gelince hemen doktora götürdük,önce kalp doktoruna gösterdik bütün tahliller yapıldı filmler falan çekildi hiçbirşey çıkmadı sonra psikiyatriye yönlendirdi panik atak teşhisi konuldu şuan hala ilaç kullanıyor ama doktoru şuan ilaç dozunu azalttı ve yakında bıraktırabilir tabi henüz tarihini bilmiyoruz,eşinizde ilacını mutlaka kullansın 1 hafta bilemediniz en fazla 10 gün biraz yan etkileri olabilir yani sersemlik olabilir sonra düzene girer kendimi iyi hissediyorum diye sakın ilacını kafasına göre bırakmasın nasıl doktor kontrolünde başladıysa yine doktor kontrol bıraksın eğer kendi kafasına göre bırakırsa hiçbir faydasını göremez.

yapma bu kadar kendını uzme. sen kendını hasta edersin bu kadar kafaya takarsan. senın guclu olup eşinin yanında olman lazım. buyutulecek bı durum deil:KK20: mesela eşim yanımda nabzım atmıyor kalbım duruyor dediğinde elinden tutup ıyı oldugunu soyluyorum. kafasını dagıtacak konular açıyorum ! herkezın bu hastalıktan muzdarip oldugunu ve onun dıgerlerıne gore daha ıyı oldugunu ustune basa basa soyluyorum. ve geçiyorrrrr:KK16:

peki canım ilaç kullanan mı daha iyi kullanmayan mıı ???

k.validem daha iyi maşallah. ananem daha sorunlu. ananem 2 ay evden çıkmamış, k.validem çıkar. hatta k.validem bir ara düğünlere bile gidemiyormuşmuş, şimdilerde gidebiliyor. insan içine çıkabiliyor.

k.validem hastalığı kabul ediyor. ilaçlarını alıyor. ananem modern tıbba güvenmiyor zaten.

dozlarını da ayarlıyorlar. düşürebiliyorlar.

sende içini rahat tut. o hastalık sahibi çok kişi var.

yapma bu kadar kendını uzme. sen kendını hasta edersin bu kadar kafaya takarsan. senın guclu olup eşinin yanında olman lazım. buyutulecek bı durum deil:KK20: mesela eşim yanımda nabzım atmıyor kalbım duruyor dediğinde elinden tutup ıyı oldugunu soyluyorum. kafasını dagıtacak konular açıyorum ! herkezın bu hastalıktan muzdarip oldugunu ve onun dıgerlerıne gore daha ıyı oldugunu ustune basa basa soyluyorum. ve geçiyorrrrr:KK16:

haklısınız kızlar çok haklısınız hemde.. umarım başarırım ona yardımcı olmayı... elimde olmadan soruyorum bu gün nasılsın diye hap aldın mı diye.. hoş yatarken alıyor 0,25 mg oda.. sabahları doktor kendini kötü hissedersen al demiş..haftayada tatile gidiyoruz umarım iyi gelir onada banada.. Rabbim her şeyin hayırbısını nasip etsin inşallah..

X