EŞİMİN AİLESİ BAKIM

Benim eşim tek erkek çocuk ve annesinin tüm maddi ihtiyaçlarını biz karşılıyoruz. Bence normal olan bu. Eşimin kız kardeşleri de kendi eşlerinin ailesine destek oluyor. Bence lafını etmeyin.
Normal olan bu mu😳😳😳erkeğin ailesi aile de kadın ağaç kabuğundan çıkmadı ya nasıl da ataerkil düşünceler bunlar..o anne baba kız evlada bakıp büyütmedi mi!! Sizin kafanıza göre de mirası erkek çocuklar alır o zaman!!??

Ben bu konuda herkesten farklı düşünüyorum.

Görümceler çalışsa da çalışmasa da ailelerine destek olmak zorunda.

Ayda 200 lira vermek bile destek olmaktır. Bunun çalışmayla ilgisi yok.

Dikkat ederseniz yukarda bir arkadaş babaannesi ile dedesini annesinin baktığını söylemiş. Yani kadın kV ile kp bakmış.

Erkekler hanımlarının emeklerini pek tabii rahat bir şekilde sömürüyorlar.

Madem emek sömürüp ananızı batırmayı biliyorsunuz... benim annemin de harçlığını çıkarıp vereceksin.

Vermeyecek adamla da mümkün mertebe evlenmeyelim

Artık bi tanıyalım dimi insanlari. Kim vefali kim zalim kim merhametli bilelim

Eşimin eline düşsem de anneme babama yardım etmese... kötü olmamak için sinmem. Baş kaldırırım itiraz ederim
Yapacağım ilk iş kendi ablasina para göndermesini engelmemeye çalışmak olur. Hiç ablasinin ne günahı var demem.
Mevzu zalimlikse biz de biliyoruz zalim olmayı.

Hiç-bir şey yapmasam evde huzursuzlik çıkarırım
Ama kesin olam şey su ki, boyun egmem.

Anne babaya kız erkek bütün evlatlar eşit şartlarda bakacak. Gelin ve damada iş birakmamaya çalışacak. Ve fakat is düşerse gelin ve damat insan olup yardim edecek.

Anne baba mirasindan kiz erkek bütün evlatlar eşit yararlanacak. Gelin ve damatlara söz düşmeyecek.

Durum budur bence

maksat saldırmak değil anne baba hakkı sizce bir gelinin mi anne baba üzerinde hakkı vardır yoksa evlatların mı? sanırım sizde görümce siniz ehe şunu söylemeden de geçmeyeyim benim görümceler imle aramda hiçbir sıkıntı yok iyi insanlar

“Bakıma muhtaç hale gelmişlerse, öncelikle onlara bakmakla kendi çocukları yükümlü olurlar. Gelin, kayınvalidesi ve kayınpederine bakmakla doğrudan yükümlü değildir. Ancak, kayınvalide ve kayınpederin kendilerine bakacak yakınları bulunmazsa ya da bulunduğu halde bakacak durumda değillerse, doğal ihtiyaçlarını karşılamasında kayınvalidesi ve kayınpederine yardımcı olması da gelinin ahlaki görevidir. Ayrıca eşlerin birbirlerinin anne-babasına saygı göstermesi, bakıma muhtaç olduklarında kendileriyle ilgilenmesi mutlu ve huzurlu bir aile yuvasının devamına hizmet eden ahlaki meziyetlerdendir.
Bla bla bla ..
Kocasına sallayacak o lafları görümcelerin ardından değil.

Siz karismayin bunu kocaniz ve diger kardesi dusunsun onlarin zoruna gitsin. Anne baba sonucta onlar bakmiyo diye kimsemi bakmasin. Birakin onlar utansin yaslanmayacak gibi yasasinlar ne ekersen onu bicersin su hayatta gunahi onlara sevabi size kalsin bosverin. Allah daha cok versin diyip gecin kendi patavatsizliklariyla kalsinlar siz hic kotu olmayin.

Benim dedem ve babanneminde bi geliri yoktu 5 cocugu var 4u donup bakmadi biktik diyip atacak yer aradilar annem kiyamadi babama dedi getir ben bakicam bundan sonra dedi yemegini elleriyle yedirdi yatalak oldular altlarini temizledi gelip gidip gonulleri hos olsun diye ellerini oper saclarindan severdi kendilerini yuk hissetmesinler diye iyiki evime geldiniz Allah mukafatini sizin duanizla bana verir insallah derdi. Simdi ölduler... Kör öldu badem gozlu oldu hesabi feryat figan digerleri o yuzden siz karismayin ustunuze duseni yapin gerisi Allaha kalmis dusmez kalkmaz bi Allahtir paralari pullari bi kivilcima bakar yok olmasi siz dertlenmeyin ana babadir sonucta her koyun kendi bacagindan asilacak nede olsa

Ben böyle düşünmüyorum şahsen; Allah elbette yapılanı görür ve mukafatlandırır, eden de ettiğini bulur orası ayrı ama ortada yapılan bir haksızlık var sonuçta. Eğer ortada 4 evlat varsa, bunun cinsiyetinin ne olduği önemli değil, herkes elini taşın altına sokmalı diye düşünüyorum. Ama gönüllü ama gönülsüz. Iki evlat olsa tamam; iki kişi arasında pay edilir verilir ama 4 evlat var ve hepsi de çalışıyor. Sırf onlar gönülsüzler (nasıl olsa şıkayet eden yok) diye bu şekilde olmamalı. Siz de gayet dış kapının dış mandalı değilsiniz neticede. Ortada bir fefakarlık yapılıyorsa eşiniz bunu tek başına yapmıyor, ailenizin ortak bütçesinden yapılıyor; yani gayet tabi fikirlerinizi paylaşabilirsiniz (kötü olmamak adına susmak çok mantıklı değil bu durumda). En azından bu durumdan rahatsız olduğunuzu eşinizle paylaşabilir, kardeşleriyle konuşmasını isteyebilirsiniz. Hak, hakkaniyet bilmeyen, hayırsız, bencil, insanlar bu kadar olumsuz kişilik özelliklerinin üzerine bir de yetmezmiş gibi yüzsüzlük yapıp "senin üzerinde çok yük var, Allah sana kapı açar" minvalinde konusuyorlar.

Normal olan bu mu😳😳😳erkeğin ailesi aile de kadın ağaç kabuğundan çıkmadı ya nasıl da ataerkil düşünceler bunlar..o anne baba kız evlada bakıp büyütmedi mi!! Sizin kafanıza göre de mirası erkek çocuklar alır o zaman!!??
Hayır herkes gücü ölçüsünde yardım eder, yardım etmeyene de zorla yardım ettiremeyeceğinize göre? Benim ailemin ihtiyaci olsa yardım ederdik ama ailemin maddi durumu iyi. Eşimin annesi de yardım ederiz, görümcem de yardım edebilir ama ihtiyaç yok. Her şey siyah beyaz değil.

merhaba arkadaşlar 8 yıllık evliyim 4,5 yaşında bir oğlum var çalışan bir anneyim eşimle aram çok iyi
benim şöyle bir sorunum kayın pederimin ve kayın validemin hiçbir geliri yok (maaş,ssk,bağkur vs)
bakımlarını eşim ve bekar olan kardeşi üstleniyor... bizimde ev kredi borcumuz var bende çalışıyorum eşime destek olmak için
sakın yanlış anlamayın eşim ailesine baktığı için hiç dert etmiyorum benim takıntım 2 ablası var hiçbirşekilde ailesine destek olmuyorlar
ve kayınvalidem en büyük görümcemin çocuklarını büyütmüş sayesinde ve yurt sahibi olmuşlar
ben öncesinde bunuda problem etmiyordum çok şükür açta değiliz açıkta değiliz diyordum
ama geçen gün sinirlerim bozuldu hem ailesine yardımcı olmuyorlar hemde yok bu kadar birikim var yok bunu yapıyorum diyip diyip duruyor
benmi yanlış düşünüyorumm
Biz eşimle şöyle düzen kurduk bana her ay para veriyor.ben istediğimi alırım karışmaz sağolsun.genellikle kendim diye çıkıp çocuklara harcarım 🤣hediye alırım eşe dosta.ama onun dışında bütçeyi bozmam.eve birşey alınacaksa bende paramı koyarım.hastalık için paramız vardır. Kimse sağlık dışında kullanamaz parayı.keskin kurallar koyduk.ailelere yapılan yardımlar sorulmaz asla büyüklerimiz hastalıkları bakımları yeme içmeleri herşeylerini karşılarız.evet çok paramız yok evet eksilere düşeriz her ay.ama kimseyi üzmeyiz.herkesin gönlünü yaparız.borcumuz varken 5 sene montsuz geçirmiştim kışı hiç unutmam.benden önce büyüklerimiz derdim.kalınvalide çok hastaydı.atladık gittik soğuktu.çok hastaydı midesinden.paramız yok özel hastane için borcumuz var kredi ödüyoruz.çektim kocamı kenara git kredi mi çekiyosun borçmu buluyosun naparsan yap para getir demiştim.o zamanlar abisinin kardeşlerinin durumu daha kötüydü. Hemen o gün yatırdık ameliyat ettirdik.benim mont yine başka bahara kalmıştı.ama hala dua edilir arkamdan huzurum için. eşimle aram kötü ise arkamda kaynana değilde annem duruyor sanki.öyle severler beni.şimdi kaç tane montum var.ama asla büyüğümü kırmadım.🤗 yaza ordayım ne götürsem diye düşünüyorum.eşimin büyük yiğeni kahve makinesi istiyor almam mı.mutlu etmek insanları en sevdiğim.

Biz eşimle şöyle düzen kurduk bana her ay para veriyor.ben istediğimi alırım karışmaz sağolsun.genellikle kendim diye çıkıp çocuklara harcarım 🤣hediye alırım eşe dosta.ama onun dışında bütçeyi bozmam.eve birşey alınacaksa bende paramı koyarım.hastalık için paramız vardır. Kimse sağlık dışında kullanamaz parayı.keskin kurallar koyduk.ailelere yapılan yardımlar sorulmaz asla büyüklerimiz hastalıkları bakımları yeme içmeleri herşeylerini karşılarız.evet çok paramız yok evet eksilere düşeriz her ay.ama kimseyi üzmeyiz.herkesin gönlünü yaparız.borcumuz varken 5 sene montsuz geçirmiştim kışı hiç unutmam.benden önce büyüklerimiz derdim.kalınvalide çok hastaydı.atladık gittik soğuktu.çok hastaydı midesinden.paramız yok özel hastane için borcumuz var kredi ödüyoruz.çektim kocamı kenara git kredi mi çekiyosun borçmu buluyosun naparsan yap para getir demiştim.o zamanlar abisinin kardeşlerinin durumu daha kötüydü. Hemen o gün yatırdık ameliyat ettirdik.benim mont yine başka bahara kalmıştı.ama hala dua edilir arkamdan huzurum için. eşimle aram kötü ise arkamda kaynana değilde annem duruyor sanki.öyle severler beni.şimdi kaç tane montum var.ama asla büyüğümü kırmadım.🤗 yaza ordayım ne götürsem diye düşünüyorum.eşimin büyük yiğeni kahve makinesi istiyor almam mı.mutlu etmek insanları en sevdiğim.
bende asla problem etmiyorum sadece anne ve baba yükümlülüğü diğerlerininde durumu varken tek bir evladamı kalır yoksa bir sıkıntım yok çok şükür

bende asla problem etmiyorum sadece anne ve baba yükümlülüğü diğerlerininde durumu varken tek bir evladamı kalır yoksa bir sıkıntım yok çok şükür
Herkesin ailesini yönetme şekli vardır.annelerinden ne görürseler ınu yaparlar. Benim kayınvalidem kızlarından istiyemez.acaba kocaları veriyormudur diye.anca yetiyodur der.abilerininde durumu var ama en rahat benim eşimle iletişim kurar.yada ben hiç karışmadığım için sürekli bir ihtiyacınız vür mı diye sorduğum içindir.elim boş gitmem.en ufak ayrıntıyı düşünürüm.diğer gelinlerden çekiniyodur.belki diğerleri ihtiyaçlarını alıyordur. Biz para veririz kendi beğendiğini alsın diye.ben bu yüzden bizi seçtiğini düşünüyorum.bizle özgür oluyor hissediyor

Belli ki iyi kaplisiniz ama dışarıdaki insanları önemsediğiniz kadar kendinizi de önemsemeniz lazım. Montsuz gezip başkasına yardım etmek falan çok fazla ya da sizden kahve makinesi istemeleri ne alaka?? Kendi kıymetinizi de bilin.

Belli ki iyi kaplisiniz ama dışarıdaki insanları önemsediğiniz kadar kendinizi de önemsemeniz lazım. Montsuz gezip başkasına yardım etmek falan çok fazla ya da sizden kahve makinesi istemeleri ne alaka?? Kendi kıymetinizi de bilin.
Benim evimde her çeşit kahve makinası vardır. En büyük tutkum 9 yaşımdan beri kahvedir.belki ondandır.🤩 başkası değil eşimin annesi büyüğümüz montsuz gezdim diye ölmedim.ya da hastanlanmadım.kendime çok iyi bakarım.asla başkası için yaşamam.tatile gidilcekse emin olun kimseyi beklemem giderim.içimde asla keşke bunu yapsaymışım demedim.şuan ki en büyük hedefim yurtdışı turu.emin olun kafayı takarsam ben 1 yıl içinde onuda yaparım 😉çok çalışırım daha kimsede yokken almanyadan kahve makinesi getirtmiştim kendime.🤭🤭🤭

Valla büyütürken erkek kız ayrımı oluyor .Erkek çocuk yan gelip yatıyor.Kız çocuktan herşey bekleniyor..Okuturken ayrım yapılıyor.Evlenirken kıza yarım yamalak bir çeyiz oğlanın düğün takı bütün ev diziliyor.. Çocuk oluyor ,oğlununki ler kıymetli oluyor.Miras oluyor kız görmezden geliniyor..Gelinler o zaman demiyor ki bize bunu yaptı kızına yapmadı haksızliķ diye..
Ama iş anne babaya bakmaya geldimi onlarda evlat onlar baksın diye söyleniyorlar..Kız durumu iyi biriyle evluyse ve kendi çabasıyla iş bulup çalışıyorsa hemen göze görünüyor.
Tabii herkesin durumu farklı ama benim annem babam 4 oğluna nasıl sahip çıktıysa , hala onlar evine gidince el üstünde tutup ben gidince umursamıyor sadece iş bekliyorsa , bakım gerektiğinde de beni görmemeye devam etsinler..
Aslında kendileri çok iyi biliyor düşseler hiç biri bakmayacak..
Ama kız evlat acır dayanamaz diye rahatlar..Bu kızda el oğlunda yarın başına kakar ailen bizi hiç umursamadı sende bakamazsın istemem der diye..
Anne babalar evlat ayrımı yapmasa çocuklarda (istisnalar hariç)onlar düştüğünde o baksın bu baksın demezler..
Çocukları yeterli sevgi ilgi ve adalet duygusuyla yetiştirmeyince sonradan şikayet etmeyelim.Ne dertliymişim bende yahu😅

Valla büyütürken erkek kız ayrımı oluyor .Erkek çocuk yan gelip yatıyor.Kız çocuktan herşey bekleniyor..Okuturken ayrım yapılıyor.Evlenirken kıza yarım yamalak bir çeyiz oğlanın düğün takı bütün ev diziliyor.. Çocuk oluyor ,oğlununki ler kıymetli oluyor.Miras oluyor kız görmezden geliniyor..Gelinler o zaman demiyor ki bize bunu yaptı kızına yapmadı haksızliķ diye..
Ama iş anne babaya bakmaya geldimi onlarda evlat onlar baksın diye söyleniyorlar..Kız durumu iyi biriyle evluyse ve kendi çabasıyla iş bulup çalışıyorsa hemen göze görünüyor.
Tabii herkesin durumu farklı ama benim annem babam 4 oğluna nasıl sahip çıktıysa , hala onlar evine gidince el üstünde tutup ben gidince umursamıyor sadece iş bekliyorsa , bakım gerektiğinde de beni görmemeye devam etsinler..
Aslında kendileri çok iyi biliyor düşseler hiç biri bakmayacak..
Ama kız evlat acır dayanamaz diye rahatlar..Bu kızda el oğlunda yarın başına kakar ailen bizi hiç umursamadı sende bakamazsın istemem der diye..
Anne babalar evlat ayrımı yapmasa çocuklarda (istisnalar hariç)onlar düştüğünde o baksın bu baksın demezler..
Çocukları yeterli sevgi ilgi ve adalet duygusuyla yetiştirmeyince sonradan şikayet etmeyelim.Ne dertliymişim bende yahu😅
Z kuşağı farklı olacak gibi.yiğenim herkesin içinde annemi niye bu kadar yoruyorsun diye bağırır. Babasına isyan eder.anneme sahip çık der.annesini ezdirmez.yaşı daha küçük. bunlar adaletin temsilcileri olacak 🤣🤣🤣benim çocuğum makyaj niye yapmıyorum diye sorar.çok kilo almışın spor yapman lazım der.babam beğenmez sonra der durur. 😉

X