Eşimin ailesi bizde kalıyor

Her kese iyi günler. Ben yeniyim burda, sırf sizinle bir derdimi bölüşmek için Azerbaycandan yazıyorum. Ben evleneli nerdeyse 1.5 yıl oldu. 1 tane 11 aylık oğlum var. Eşim 2 günde 1 24 saatlik işte çalışıyor. Eşimin ailesi evlenmeden önce sadece eşim işte olacağı gün benim yanımda kalacaklarını (evim uzakta buralarda hırsız var diye yalnız kalamıyorum mecbur) söyledikleri halde evlendiğimden veri kaynanam bizle kalıyor. Bu yakınlarda da kayınpederim de bizim yanımıza taşındı. 1 eltim var, eskiden onla kalıyorlardı, sonra ben evlenince kaynanam yalnız kalmıyım diye benle, kaynatam eltimle kalıyordu ama artık her ikisi de temelli benim yanımda kalıyor. Kötü biri değiller ancak çok anlayışsız geri fikirli insanlar. Kaynanamın zaten garip bir köy şivesi var. Kaynatam ondan beter. Her işime karışıyorlar, sanki evin sahibi onlar ben sadece köleleriyim gibi her işe gönderiyorlar beni. Eşimi de aynen benim gibi. Sanki biz onların gözünde küçük çocukmuşuz gibi fikirlerimizi önemsemeyip her işimize karışıp kendi bildikleri gibi idare ediyorlar evi. Kaynatam çalışmıyor ama 2 evi var kirada. Bir evin kirasını diğer gelini alıyor, bir evin kirasını da kendisi. Bize ise 1 kuruş ta vermiyor. Sigarasından tutmuş her şeyine kadar eşim alıyor ama. O paradan 1 kuruşunu bile bize harcamıyor. Kaynanamsa tam bir dert, bide eltimi çok seviyor, benle arası hiç iyi değil, ailem onlara çok iyi davranıyor,her bize gelişlerinde elleri dolu geliyor ancak bunlar dilde saygı duyuor, bidefa emelde görmüşlüğüm yok. Bide kaynatam oğluma kötü örnek oluyor, diyor ki ben onu öyle öğreticem ki her kesi dövsün hiç kimseden korkmasın, ben itiraz edince de eşim karışma, her söylediği gerçekleşicek diye bir şey yok, yarın nolucak bilemiyoruz, kalbini kırma babamın diyor, ama kaynanam disiplinli buna izin vermem diyor, ama kaynanam da çok gülünç şiveyle konuşuyor çok korkuyom oğlum da onun gibi konuşur diye. Bide oğluma kendi oğluymuş gibi davranıp ona bana anne söylemesini öğreticem diyordu ancak ben buna izin vermem deyip kesin tavrımı koydum. Şimdi birşey demese de bence yine aynı fikirde. Neyse, Ben çok çocuk ruhlu her şeye çabuk gelen saf biryim. Eşim ise aksine çok akıllı ve saf değil, iyi biri aslında ama çok sinirli biri, kendisini her zaman haklı görüyor ailesi gibi. O da yalnız yaşamak istiyor çok sıkılıyor ailesinden çünki annesi de babası da çok iş buyuruyor, 1 dakka yalnız burakmıyor bizi, ancak ailesi diye bir şey diyemiyor. Onlr yüzünden çok yıpranıyor evliliğimiz, evlendiğim günden bu yana her gün kavga. Ama evlenmeden evvel aramız çok iyiydi eşimle. Şimdi çok çabuk 2de1 kavga ediyoruz ailesi her işimize karışıyor. Ayrı eve taşınamam, çünki bizde eşyaları bütün çeyizi(süpürgesine kadar, çatalı, perdesi, her şeyi) kız tarafı alıyor, eşyalarımı onlara burakıp gidemem. Hem kaynanam da geçen sefer konuşurken söyledi ki ben ayrı yaşıyamam oğlumdan. Oğul annesine bakmalı. Gelin ne bilir ev idare etmek nedir, ne tecrübesi var ki yeni evli çiftin falan filan. Konuşunca bile midem bulanıyor kusmak istiyorum. Her gün dua ediyorum kurtulayım diye. Boşansam babam annem kabul etmez, her ne kadar sen bizim kızımızsın deseler de her zaman onları haklı görüp çok beğeniyorlar. Bana hep en kötüsünü misal çekip şükür etmemi ve kavga edersem de günahın bende olsuğunu onların iyi biri olduklarını söylüyorlar. Bide babam kalp, tansıyon ve şeker hstası boşansam kalbi bunu kaldıramaz diye mecbur katlanıyorum. Bana bor akıl verin nolur ne yapacağımı şaşırdım, çok yoruldum, 23 yaşımda soldum, hayatıma nefret ediyorum.
Öncelikle evlenecek yaşta olan herkes evinde yalnız da kalabilir ,evi idare de edebilir. Ben oraların geneklerini vs bilmem ama belli ki Türkiye'ye gibi.
Ben her zaman söylerim Amerika bir defa kesf edildi defalarca keşfe çıkmaya gerek yooook. Evin içinde çekirdek aile dışında kimse yasamamali. Bakmasın demiyorum karşılıklı dairelerde oturun, altlı üstlü oturun ama aynı ev işkencedir. Benim eşimde bir göreve gider bazen aylarca gelmez hemen annemler ya da kv başlar bize gel yalnız kalma vs. İyi de ben evlendim yalnız kalma gibi bi korkum tedirginligim yok. Eşim her seferinde bir yere gidince yanıma birini beklemiyorum ya da ben gelmek istemiyorum. Şuanda 9 aylık bi oğlum var artık o kadar canıma yetti ki yine arayıp biz gelelim ya da sen gel dedi hem annem hem t yzelerim hem de kv. Ben de net bir şekilde yalnız kalmak istiyorum dedim. Net olmadığınız sürece hayatınız aynı şekilde devam edecek. Çocuğun şive konusunu hiç dert etmeyin öyle bişey olmaz. Ancak ahlaki konularda egitimini siz verin koydugunuz kurallara uyulmasını sağlayın. Anne dışında birine anne dedirtme cabası kadar iğrenç bencilce bi davranış yok. Ne kadar saygısızca bi düşünce. Eşinizle konuşun gerekiyosa çok yakın oturun ama aynı ev olmaz. Eğer sağlık sorunları ekonomik sorunlar vs olsaydı çok farklı şeyler soyleyebilirdim çünkü hayatta mecburiyetler vardır anne baba atılmaz satılmaz ama burda öyle bi durum yok.

Ben de bunu anlamıyorum. Sanane! Konu sahibi fikir istemiş ben ona yorum yapıyorum. Sen muhtesem fikirlerini konu sahibi ile paylaşsana.

Siz hep böyle matah olmayan fikirlerinizle herkese yukarıdan eleştiriler veren dominant birisi misiniz?

Tarzınız iğrenç ayrıca.

Peki , soruma cevap alayım öyleyse , gerçekten bu kadar kötülüğü bir arada yapabiliyor musunuz, böyle yetenekleriniz var mı ?

Bende iki yıl birlikte oturdum evlenirken çalışıyordum. 1 sene kadar çalıştım sonra hamile olunca bıraktım işi. Her Allahın günü görümcem kahvaltıya gelir iki çocuğuyla sabahın köründe kapıma 8 de vururdu daha ne yatıyorsun diye bir iki sabır dedim en sonunda her kahvaltı hazırladığımda eksik bardak çatal koydum aa unuttum sizin bugünde geleceğinizi bilmiyordum falan dedim. Eşimi arayıp ağlamış beni istemiyor diye 🤣🤣 bende yok canım ne istememesi hergün geleceğini bilmiyordum gelmeden haber verseydi koyardım dedim. Sonra artık sığmıyoruz eve çocuk bizimle aynı odada yatıyor olmuyor. Eşim birlikte olmak istedi annen rahatsız oluyormuş gece çok ses yapıyormuşuz olmuyor böyle aynı evde falan dedim oda sonunda evleri ayırmayı kabul etti. Ama en güzel iki yılım gitti. Şimdi ayrı evdeyiz ama iki çocukla eşimle aynı koltukta bile oturamıyoruz 🤪 evliliğin yıpranma dan evden göndermeye bak canım sen sakın bırakıp çıkma hiç kıymetin olmaz bak bak bana eşyalarını bıraktı demezler. Bize bakmadı lar yaşlıyız. Kötü gelin derler. Öyle olacaksın zaten en iyisi kendini düşün.
Valla helal olsun size tebrik ederim 👏😂😂

Dur desem kötü gelin olurum🤦🏻‍♀️ Annemler rahatsız, sağlık sorunları var. Babamın tek isteyi benim onlarla mutlu yaşayıp iyi davranmam ancak bu da olmuyor işte hiç mutlu değilim. Görüyorum ki tek çıkış yolu çalışıp ayrı eve taşınmak. Eşyalarım da kalıyorsa kalsın . Bide çeyizlerimi eşyalarımı beğenmemişti kv. Hep eltiminkileri beğeniyor. Dünyalar kadar para verip almışdı halbuki babamlar. Sırf bu yüzden eşyalarımı ona burakıb gidesim gelmiyor ancak başka çare de yok, çünki bunlar gidene hiç ama hiç benzemiyor
Ya bırakın eltiyi falan artık. Sizin hayatınız kayıyor görmüyor musunuz? Eşinize bu düşünceleriniz den bahsedin, o da istemiyor belli, söyleyin gitsinler. Kalpleri kırılmasın diye 40 yıl aynı evde mi yaşayacaksınız? Biraz kendinize güvenin, nereye gideriz diye duygu sömürüsü de yapmasınlar iki tane evleri varmış. Dişinizi gösterin biraz ayrıca babanız mutlu olmanızı istiyor, köle değil.

Valla helal olsun size tebrik ederim 👏😂😂
Yoksa eşim hala ayrılmazdı. Ayrıldığımız da 30 yaşındaydı ilk hastalandığında annemi istiyorum ben hiç ayrı kalmadım falan diye ağlamıştı 🤣🤣 şimdi hiç aramıyor bile hala herkese anlatıp rezil ederim anne diye ağlamıştın diye. Erkekler çocuk gibi nereye çekersen oraya geliyor. Benimkinin zaafı cinsellik konu sahibi zayıf noktasını bulmalı.

Yoksa eşim hala ayrılmazdı. Ayrıldığımız da 30 yaşındaydı ilk hastalandığında annemi istiyorum ben hiç ayrı kalmadım falan diye ağlamıştı 🤣🤣 şimdi hiç aramıyor bile hala herkese anlatıp rezil ederim anne diye ağlamıştın diye. Erkekler çocuk gibi nereye çekersen oraya geliyor. Benimkinin zaafı cinsellik konu sahibi zayıf noktasını bulmalı.
😂 ciddi ben annemimi istiyorum dedi ya valla çocuk gibiler benim eşim o kadar olmasada anasına düşkün. Ama ben o ince ayarı hep buldum. Yeri geldi sürekli oyun oynardı telefondan annesinin benimkilerin yanında. Annesine bir gün büyüyecek annesi ergen daha oyun oynuyor dedim o günden sonra sildi oyunları 😂

Kimseyi konuştuğu şive ile yargılayamazsınız. Diğer dediklerinizde haklı olsanız dahi yazasım gelmedi. Bizde de biraz köy şivesi vardır. Ama nerde nasıl konuşacağımızı biliriz. Ne alakası var yavrunuzun öyle konuşacak olmasıyla. İlk defa böyle birşey duyuyorum çevremde çok insan tanıdım farklı şive ile konuşan birinin evladının da sosyal ortamlarda şive ile konuştuğunu görmedim. Komik olmayın lütfen. Başka sebepler bulun birlikte yaşamamak için ama sebep bu değil çok sinir oldum.
Siveli konuşmak ayip degil tabii ki. Ama siveli konuşanların cocuklari da siveli konusur doğal olarak. Kaynana da o siveyi kendi ana baba nene dedesinden ogrendi neticede. Yanında fransizca konuşursan fransizca öğrenir

Kimseyi konuştuğu şive ile yargılayamazsınız. Diğer dediklerinizde haklı olsanız dahi yazasım gelmedi. Bizde de biraz köy şivesi vardır. Ama nerde nasıl konuşacağımızı biliriz. Ne alakası var yavrunuzun öyle konuşacak olmasıyla. İlk defa böyle birşey duyuyorum çevremde çok insan tanıdım farklı şive ile konuşan birinin evladının da sosyal ortamlarda şive ile konuştuğunu görmedim. Komik olmayın lütfen. Başka sebepler bulun birlikte yaşamamak için ama sebep bu değil çok sinir oldum.
Bende hayret ettim. Gülünç şive nedir ya🤦🏻‍♀️ Bunu okuyunca resmen diğer yazdıklarının geçerliliği kalmadı.
T taurus302019 Bu kadın sizin eşinizi de yetiştirmedi mi?
Olgunluğa erişmemişsiniz ki sizi ciddiye alsınlar.

Bende hayret ettim. Gülünç şive nedir ya🤦🏻‍♀️ Bunu okuyunca resmen diğer yazdıklarının geçerliliği kalmadı.
T taurus302019 Bu kadın sizin eşinizi de yetiştirmedi mi?
Olgunluğa erişmemişsiniz ki sizi ciddiye alsınlar.
Ben de gerisini okumadım açıkçası diğer nedenler hiç önemli değil böylesine saçma bir düşünceye sahip iken valla şöyle söyliyim biz eşim de ben de köyü olan insanlarız. Çevremde de şive kullanan vardır yahu birinin de evladı şiveyle toplulukta konuşmuyor. Keza çok yakın bir arkadaşımız abimiz kendisi Bursanın köylerine has bir şivesi var hatta ben çok severim kendisinin konuşmasını kızları var genç yaştalar nasıl naif ve kibar konuşuyorlar ben mi anlamıyorum çevremdekiler mi tuhaf :işsiz: konu sahibi mi çok ince düşünüyor yukarıdaki alıntılamanıza ithafen F filmgibi

😂 ciddi ben annemimi istiyorum dedi ya valla çocuk gibiler benim eşim o kadar olmasada anasına düşkün. Ama ben o ince ayarı hep buldum. Yeri geldi sürekli oyun oynardı telefondan annesinin benimkilerin yanında. Annesine bir gün büyüyecek annesi ergen daha oyun oynuyor dedim o günden sonra sildi oyunları 😂
Aynen ciddi ciddi ağladı. Hala da annesini bir kaç gün görmesin deli olur bebek gibi evlenmeden de eve uğramazmış erkeklerde evlenince kıymetleniyor aile orayı çözemedim. Herşey hakkında az çok fikir yürütebiliyorum ama bu konuya aklım ermiyor.

Ekonomistim, üniversite bitirdim, şimdi oğlumun2-3 3 yaşına gelmesini ve çalışmaya başlamayı düşünüyorum, benden ayrı kalmıyor daha çok küçük diye. Hem de Azerbaycanda işsizlik çok. Bir şey bulucaz artık, hem eşim de çalışıb eve para getirmemi istiyor destek amaçlı
4 ayliktı kızım, bakiciya bırakip işe geri döndüğümde, madem mesleğin eğitimin var şimdiden iş ara,zaten iş az diyorsun 6 ayda iş bulsan 6 ayda bakıcı alışana kadar kv yardim etse , bu arada onlar da ev ayarlayıp kendi düzenini kursa çocuk zaten 3 yaşına gelir, ama bence senin rahatın yerinde, çalışmak yalnız kalmak ya da boşanmak zor geliyor her çözüme bahane bulman bu yüzden bence

Baştan kabul etmeseydin. İki günde bir sende kalmasını kabul etmissin ki o bile çok saçma koskoca kadın kendi kalamayacak miydi ? Neyse şuan olan olmus
Boşanamam diyosun o zaman dişlerini göster herşeyi kabuk etme kavga çıkar sessiz durma sen sessiz durdukça ezerler seni

Benimkinin de öyle, belki yanlış ama bunu kullanıp istediğimi yaptırabiliyorum ancak daha bu gece konu açtım, konu sahibi de yavaş yavaş kendi düzenini oturtmalı dişlerini göstermeli biraz ondan korkmalilar

Bana konu ilginç geldi

Azerbaycandasınız ama benden düzgün yazıyorsunuz bizim Türkçeyi benim telefonum bile kelimeleri değiştiriyor sizinki gayet normal kv bin şivesi var diye şikayet vs

İkincisi kv ve kp zaten eltide kalıyorsa ayrı evleri yoksa iki güne bir size geleceklerse tabii sizin yanınıza yerleşirler bu olağan

Sonuçta eşinizin işi belli o evi hırsız varsa neden hırsız olan semtten buldunuz bir de konu hırsızsa kv ne yapacak hırsıza

Bilerek bu yola çıkılmış görülen köy kılavuz istemez eşinin ne yapayım ben de ayrı ev isterim lafları vs inandırıcı değil

Bebek büyüsün iş bul kv çocuğa baksın belki o zaman bakamam der gider ama kadının kurulu evi yoksa gidemez

Yıllarca elti bakmış şimdi de yeni gelin baksın derler

Oğlu bakıma muhtaçsa ayrı yaşayamazsa gelin de bu işten anlamazsa niye evlendirmiş acaba oğlunu? Üzgünüm ama kayınvaliden oğlunu kocası gibi seni de kuması gibi görüyor. Evinizi güvenli yere taşıyın bir şekilde başınızdan def edin

Ekonomistim, üniversite bitirdim, şimdi oğlumun2-3 3 yaşına gelmesini ve çalışmaya başlamayı düşünüyorum, benden ayrı kalmıyor daha çok küçük diye. Hem de Azerbaycanda işsizlik çok. Bir şey bulucaz artık, hem eşim de çalışıb eve para getirmemi istiyor destek amaçlı
Yani o zaman boşuna şikayet etme, ne de olsa çalışmaya başlayınca yine çocuğuna bakacaklar sizde kalacaklar . .

X