Eşimin ailesi çok iyi ama ben sevemiyorum

Her gün iki kez arar bazen uzun uzun konuşur bunlara da sinir oluyorum

iPhone 'den Kadınlar Kulübü aracılığı ile gönderildi

Bence hissettiğiniz şeyler abartılı.. Herke illaki kasılır eşinin/sevgilisinin ailesinin yanında.. Ben her gün görüyorum 3 senedir, buna rağmen evime geldiklerinde ya da ben onlara gittiğimde ister istemez kasılıyorum, yanlış bir şey yapar mıyım diye.. Ama sizinki farklı.. Siz baştan sevmiyorum, bunu da değiştiremiyorum diyorsunuz. Kendinizi buna inandırmışsınız. Eşinizin annesiyle telefonda uzun uzun konuşmasına sinir olabilecek kadar hem de. Bence bu ruh halinden kurtulmaya çalışın.. Neticede eşinizin ailesi artık sizin de aileniz sayılır. Sevmeye çalışın annesini. Ortak konular bulup sohbet etmeye çalışın. Mesela yemek tarifi isteyin, erkek anneleri bayılır gelinlerine bir şeyle öğretmeye. Ya da evinize misafir geldiği zaman, yapın iki türk kahvesi, çağırın mutfağa hadi anne kız biraz sohbet edelim deyin, havadan sudan, evlilikten, aklınıza ne gelirse sohbet etmeye çalışın.. Aranızdaki iletişimi güçlendirin ki siz de gerilmeyin. Şimdilerde belki çok göze görünmez, ama ileride büyük sorunlar yaşatabilir bu durum evliliğinizde.

Evet tam da dediğiniz gibi annesi iyi hep kabahati bende arar

Sasirilacak bir durum degil.
Size iyilikten baska bir sey yapmayan bir hanima, bir anneye istenmedigini belli ettiginiz icin ben bile sinir olmusken, esinizin kabahati sizde aramasi "aa skandal" tepkisini verdirmiyor.
Ben anne degilim.
Bir velede emanetci degilim
Ama yarin bir gun biz de anne olacagiz nasipse.
El insaf.
Anne vasfini gectim hakediyor mu layik mi bir misafir ezik buzuk oturmaya?
Elimde degil demissiniz ya, bal gibi de elinizde.
O gelen sizin anneniz olsaydi boyle olmazdi.

Umarim bu huyunuzdan vazgecersiniz.
Zira cok itici.

Son düzenleme:
Gerilmeye gerek yok insan gibi konuşmak varken

Ben size beddua degil dua ettim sadece,bunun neresi kötü,siz kendinizi beğenmiyormusunuz da alındinız gerildiniz anlamadım.Bir sürü şey yazmak yerine tek cümleyle düşüncemi ifade ettim,sizin gerekli gördüğünüz,hoşuna gitmesi gerektiği gibi yazmak zorunda değilim,ne hakaret ettim ne de beddua.

Siz böyle yaparsaniz ileride cok zararini görürsünüz...
Hatta icinden cikilmaz bir hal bile alabilir...
Bence psikolog yardimi almalisiniz...

Ya aslında mevzu benim evime gelip kalmamasını istemem değil hiçbir şekilde eşimin ailesini sevmemem

Sitede kaynanasını görümcesini seven ne çok kadın varmış

Uyumlu kayinvalideye uyumsuz gelin, uyumsuz kayinvalideye uyumlu gelin dusuyor bu bir gercek.
Elinizde olmadigini ve ona iyi davranirsaniz annenize haksizlik ediyormus gibi hissedeceginizi soylemissiniz. Yalniz size karsi cok iyi olan insanlara soguk yuzunuzu gostererek annenizin sizi yetistiris tarzina laf getirebileceginizi dusunun derim. Asil o zaman annenize haksizlik etmis olacaksiniz.

Biraz vakit gecirmeye calisin. Bahsettiginiz karakterdeki kayinvalideye hepimiz aciz burada. :)

Bela okuyor ve zoruna mı gitti diyor birde

Canım hiç cevap verip canını daha fazla sıkma tek açıdan bakıyor işte hatta üzülebilirsin bu tarz insanlar için. Bende erkek arkadaşımın annesine anne diyemem sanırım yakın hissedemem. Ama seninki çok farklı bir durum ve sen bundan şikayetçisin bu bile güzel en azından ne yaptığının farkındasın.

Herkes herkesi sevmek zorunda değil, ancak saygı duymak zorunda. Siz sevmiyorum diyorsunuz sürekli. Bu konuyu neden açtığınızı anlayamıyorum o yüzden.. Biz size zorla sevdiremeyiz ki.. Sadece tutumunuzu değiştirmeniz için farklı yönleriyle bakıyoruz olaya, tamamen dışarıdan bir göz olarak objektif yaklaşıp tavsiye vermeye çalışıyoruz..

Adamın annesini özleyebileceğini hiç biriniz düşünmüyor musunuz? Yok niye çağırıyormuş, yok yeni evlilerin evine gidilirmiymiş.. Anne yahu anne... O adamı doğuran, büyüten, yetiştiren insandan bahsediyorsunuz farkında mısınız? Sizin anneniz için söylense bunlar ortalığı yıkarsınız. Ama o erkek anası, o kaynana değil mi?...

Konu sahibi arkadaşım, siz de artık saygı sınırlarını aşmışsınız. Evinize gelen misafire kim olursa olsun surat asmamalısınız. Kimseyi istemiyorum demişsiniz, misafirperver değilsiniz sanırım. Bu konuda sizi eleştiremem. Ama eşinizin ailesi tabi ki gelecek kalacak, buna saygı duymak zorundasınız. Azıcık güler yüz göstermek de incilerinizi dökmez.

Kısacası dertsiz başınıza dert arıyorsunuz. Böyle devam etmeniz evliliğinizi kötü etkileyecek, çok yakın zamanda farklı problemler de baş göstermeye başlayacaktır.

Allah'im sukurler olsun vicdan sahibi insanlar olmemis.
Konuyu okumaya basladigimdan beri annesi niye geliyormus, gelmesin, cok rahatsiz edici tarzinda yorumlari okuyunca n'oluyoruz ya hu dedim.
Arkadas gayet misafirperverim diyor.
Sorunu esinin ailesiyle.
Ama ayip ya hu.
Dusundum de orta yaslarda bir hanim ezik ezik oturacak, oglu ben nicin ailemi cagiramiyorum onun ailesine bu kadar hurmetkarken diye hayiflanacak, gelin hanim surat asacak.
Nicin? Sebep yok.
Vallahi iyi insanlarmis.
Allah yardimcilari olsun.

Kaynana konularında birçok kişi kaynanaya görümceye yüz vermeyin mesafe koyun sonra önünü alamazsınız diyen onlarca kişi var eeee bende mesafe koyuyorum hani kimse evet doğru demiyor

Herkes herkesi sevmek zorunda değil, ancak saygı duymak zorunda. Siz sevmiyorum diyorsunuz sürekli. Bu konuyu neden açtığınızı anlayamıyorum o yüzden.. Biz size zorla sevdiremeyiz ki.. Sadece tutumunuzu değiştirmeniz için farklı yönleriyle bakıyoruz olaya, tamamen dışarıdan bir göz olarak objektif yaklaşıp tavsiye vermeye çalışıyoruz..

Ben de bunu istiyorum zaten

Kaynana konularında birçok kişi kaynanaya görümceye yüz vermeyin mesafe koyun sonra önünü alamazsınız diyen onlarca kişi var eeee bende mesafe koyuyorum hani kimse evet doğru demiyor

Mesafe koymak demek, evinize misafir gelmiş insanı sığıntı gibi hissettirmek, oğluyla telefonda "uzun uzun" konuşunca sinirlenmek demek değildir ki. Siz yanlış anlamışsınız sınır koyma mevzusunu..

Ben size beddua degil dua ettim sadece,bunun neresi kötü,siz kendinizi beğenmiyormusunuz da alındinız gerildiniz anlamadım.Bir sürü şey yazmak yerine tek cümleyle düşüncemi ifade ettim,sizin gerekli gördüğünüz,hoşuna gitmesi gerektiği gibi yazmak zorunda değilim,ne hakaret ettim ne de beddua.

Sizin beddua ettiginizi dusundu arkadas.
Sanirim kendisi de farkinda durumun iticiliginin, cirkinliginin.
Aksi takdirde sana da boyle bir gelin nasip olsun lafiniza alinmamasi lazimdi.
Ay ben ne kadar yazdim bu konuya.
Ama cok uzuldum yaa :KK43:

Siz sevmiyorsunuz diye de herkes sevmeyecek diye birsey yok...
Ben mesela görümcemle cok iyi anlasirim cokta severim benden de yasca bayagi büyük...
Ve kayinvalidem de olmak üzere ayni binadayiz her gün görüyorum her Saat neredeyse...
Siz bu durumda olsaniz ne yapardiniz acaba?
Sevgisizlik degil nefret duygunuz kabarirdi...
Cünkü siz kendinizi en basindan sartlandirmissiniz...
Psikolog en kesin cözüm size !!!!

Son düzenleme:

mesafeyi nasıl anlıyorsunuz anlamadım ..
mesafe;saygıyı yitirmeden,sıkı olmamak..
mesafeden ziyade gelmesini istemiyorsun ..
devamlı mı geliyor diyoruz 2 ayda bir 10 gün diyorsun..

sizin ailenizde gelebilir,onlarda elbette ama siz sürekli dediginiz icin dikkat cekiyo olay ..

Ya aslında mevzu benim evime gelip kalmamasını istemem değil hiçbir şekilde eşimin ailesini sevmemem

Normalde insanlarla kolay kaynaşamıyorsan zamanla ilişkiniz daha doğal olabilir ve sevebilirsin diye düşünüyorum.

Ama sadece onlara karşı bir sevememe sorunu yaşıyorsan, bilinçaltında farklı çağrışımlar yaratıyor olabilirler, sen farkında olmadan.
Asıl sorun bu ikincisi ise, yani sadece onları sevemiyorsan, bir tavsiyem olacak:
Her gün kayınvalidenin ve görümcenin sevdiğin ya da sevebileceğin bir özelliğini bir kağıda yaz, sevdiğin bir özelliği yoksa tarafsız olarak olumlu, iyi bir özelliğini, güzel bir huyunu yaz. Mutlaka aksatmadan bu listeye her gün bir şey eklemen önemli, eski yazdıklarını da oku her seferinde. Sadece kayınvalidem güzel yemek yapar, güzel gözleri var, bana karşı nazik... gibi çok basit şeyler de olabilir, ne olursa, olumlu ve doğru olsun yeter. Kesinlikle olumsuz özelliklerini listeleme. Çok basit hatta saçma gelse de bu olumlu pekiştirmeler zihninin zamanla olumsuz durumdan çıkıp olumluya odaklanmasını sağlayacaktır. Mutlaka dene derim, faydasını göreceğine inanıyorum :KK34:

Son düzenleme:

Kaynana- gorumce sevmeye de bagladiniz ya mevzuyu, pes dogrusu.
Hatanizi gorememek gibi bir sorununuz oldugunu dusunuyorum.
Anlamadiginiz su; sevmesek dahi kayinvalidemiz, esimizin annesidir.
Ozleyebilir, evinde agirlamak isteyebilir.
Sadece anne olarak veya sadece misafir olarak ya da sadece insan olarak evime gelmisse basimin ustunde yeri vardir.

Mesafe koymak surat asmak degildir.
Siz cok yanlis gelmissiniz, burdan dönün.

X