eşimin ailesi ile yaşadıklarımı unutamıyorum bana akıl verin lütfen

ilkkezanne

Üye
Kayıtlı Üye
25 Ekim 2022
114
47
24
Arkadaşlar merhaba herkese. Eşimle 2021 de evlendik. Ben İstanbulda doğup büyüdüm eşim ise Urfalı. Ankara'da üniversitede tanışıp üniversite bitince de evlendik. Farklı kültürlerden olmamıza rağmen ailesiyle de gayet iyi anlaştık hiç bir problemimiz yoktu. Ta ki bu sene Mayıs ayında doğum yapana kadar. Mayıs ayında erken doğum yaptım ve bebeğim 1 ay yoğun bakımda kaldı. Hatta yoğun bakımda kalbi durdu. Şu an sağlıklı ve yanımda çok şükür. Ancak bebeğimin kalbinin durduğu gün kayınvalidemin sana hamileyken dışardan yemek yeme demiştim bak yedin böyle oldu şeklindeki beni suçlamasını, eşimin babasının daha gençsiniz bişey olmaz tarzındaki umursamaz tavırlarını hiç unutamıyorum. Hem lohusalık hem de yaşadığım zor günlerin üzerine onların yüzünden kendimi çok daha suçlu hissettim. Çok zor bir hamilelik geçirdim gebelik zehirlenmesi yaşadım. Bebek büyüdükçe sinire bası yaptığı için hamileliğimin bir döneminde yürüyemedim. Bırakın yemek yapmayı tuvalete dahi çok zor gidiyordum. Eşim de yoğun çalıştığı için dışardan yedik bir süre. Şimdi nefes alsalar bana batıyor her söyledikleri her yaptıkları. Eşim o süreçlerde bana çok destek oldu onunla alakalı bir sorunum yok çok şükür ama ailesi ne dese ne yapsa sinirim çok bozuluyor. Bebeğimi sevmelerine bile sinir oluyorum yoğun bakımdayken umursamıyorlardı şimdi de gelip sevmesinler o zaman diyorum tabi bi noktada eşimle aram bozuluyor. Yani kısacası o günleri hiç unutamadığım için normalde yapsalar sinir olmayacağım şeylere bile çok sinir oluyorum ve sürekli eşime söyleniyorum bu durumda ilişkimizi yıpratıyor ama vazgeçemiyorum bu huyumdan ne yapmalıyım sizce

Yanlış anlamazsanız okumuşluk durumlarından emin olmamakla birlikte kv ve kp bana sadece cahil geldi.

Dışarıda yemekle bağlantı kurmak tamamen cahillik çünkü. Bir de onlarda çocuk sayısı genelde çok fazla olduğu için bu eski insanlarda çocuğun kaybedilmesi biraz daha normalleştirilmiş. Hastalık, ölüm daha çabuk kabulleniliyor gibi sanki.

Tamamen benim fikrim.

Öncelikle eşinize söylenmeyi bırakın çünkü ne olursa olsun anne babası. Size hak vermiş ezdirecek bir davranışı olmamış. Eğer ailesi ile arada sırada görüşüyorsanız eşinize saygınızdan dayanın. Ama aynı şehirdeyseniz mesafenizi koruyun.
Farklı şehirlerdeyiz yüz yüze çok sık görüşmüyoruz ancak her gün onları aramamı bekliyorlar ben her seslerini duyduğumda aynı şeyleri yaşayıp o günlere dönüyor gibi hissediyorum konuşmak istemiyorum. Evet eşim sağolsun bana destek oluyor ama annesine de ağzını açıp da sen nasıl karımı suçlarsın böyle bi durumda demedi onun adına kendi özür diliyor ama annesine tek kelime etmiyor beni savunmadı o konuda kırgınım ona da

Eşine söylemeyi bırakmalısın. Bir süre sonra seni takıntılı bulabilir. Yaşadıklarında haklısın ama şöyle düşün onunda ailesi ne yapsa annesi ve babası. Aranıza mesafe koyabilirsin. Tavırlı ol soğuk davran umursama. Her hangi bir misafirmiş gibi davran misafir gibi gelsinler gitsinler. Bunu onlara hissettirebilirsen birazda olsa uzaklaşırlar ve anlarlar

Arkadaşlar merhaba herkese. Eşimle 2021 de evlendik. Ben İstanbulda doğup büyüdüm eşim ise Urfalı. Ankara'da üniversitede tanışıp üniversite bitince de evlendik. Farklı kültürlerden olmamıza rağmen ailesiyle de gayet iyi anlaştık hiç bir problemimiz yoktu. Ta ki bu sene Mayıs ayında doğum yapana kadar. Mayıs ayında erken doğum yaptım ve bebeğim 1 ay yoğun bakımda kaldı. Hatta yoğun bakımda kalbi durdu. Şu an sağlıklı ve yanımda çok şükür. Ancak bebeğimin kalbinin durduğu gün kayınvalidemin sana hamileyken dışardan yemek yeme demiştim bak yedin böyle oldu şeklindeki beni suçlamasını, eşimin babasının daha gençsiniz bişey olmaz tarzındaki umursamaz tavırlarını hiç unutamıyorum. Hem lohusalık hem de yaşadığım zor günlerin üzerine onların yüzünden kendimi çok daha suçlu hissettim. Çok zor bir hamilelik geçirdim gebelik zehirlenmesi yaşadım. Bebek büyüdükçe sinire bası yaptığı için hamileliğimin bir döneminde yürüyemedim. Bırakın yemek yapmayı tuvalete dahi çok zor gidiyordum. Eşim de yoğun çalıştığı için dışardan yedik bir süre. Şimdi nefes alsalar bana batıyor her söyledikleri her yaptıkları. Eşim o süreçlerde bana çok destek oldu onunla alakalı bir sorunum yok çok şükür ama ailesi ne dese ne yapsa sinirim çok bozuluyor. Bebeğimi sevmelerine bile sinir oluyorum yoğun bakımdayken umursamıyorlardı şimdi de gelip sevmesinler o zaman diyorum tabi bi noktada eşimle aram bozuluyor. Yani kısacası o günleri hiç unutamadığım için normalde yapsalar sinir olmayacağım şeylere bile çok sinir oluyorum ve sürekli eşime söyleniyorum bu durumda ilişkimizi yıpratıyor ama vazgeçemiyorum bu huyumdan ne yapmalıyım sizce
Eşinizi, ailesini dertlenmek içın veya şikayet etmek için seçmeniz yanlış olmuş.

Gerekirse kırıldiğınızı kayınvalidenize kayınpederinize açıkça söyleyin "benim için çok hassas bir dönemdi ve bu sözünüze incindim, bebeğimi önemsemediğinizi hissettim" gibi. Böyle anlamsız iki konuyu bağladığına göre ne hissettiğinizi anlayacak birine benzemiyor yine de illa dışarı atmak ihtiyacı hissediyorsanız probleminiz kiminle ise onunla konuşun.
Annesi ve babası söylerken eşiniz de yanınızda mıydı?

Son düzenleme:
Kvye ben olsam şöyle bir doktorla konuştururum yoksa asla anlamaz bu tipler. Saf cehalet inatçıdır her zaman. Dışardan yemekle ne alakası var yani yuh. O zaman yemeklerinizi yapsaymış çok düşünüyorsa kendi annen vs gelemedi mi hiç yanına. Çok zor süreçler bunlar. Bende olsam şimdi sevseler bir içerlerdim haklısın kaderde olan şeyleri bile sana atmaları pek de sevilmediğinin göstergesi zaten.
Eşinle arayı bozmadan halletmen de zor açıkçası gelip severler malesef itiraz etme olanağın az. Kendin sınır çizebilirsin ama gitmeyerek. O gelirse gelsin.

Benzer bir olayı bende babamla yaşamıştım. Babamın canı da çok yandığı için ne diyeceğini bilemiyordu. Amacı beni üzmek yada kırmak değildi. babam olduğu için ve her konuda yanımda olduğunu bildiğim için ben çok takılmadım. Bu tamamen iki kişi arasında ki ilişki ile alakalı. Niyet can yakmak mi yoksa ne diyeceğini bilememek mi?

Yanlış anlamazsanız okumuşluk durumlarından emin olmamakla birlikte kv ve kp bana sadece cahil geldi.

Dışarıda yemekle bağlantı kurmak tamamen cahillik çünkü. Bir de onlarda çocuk sayısı genelde çok fazla olduğu için bu eski insanlarda çocuğun kaybedilmesi biraz daha normalleştirilmiş. Hastalık, ölüm daha çabuk kabulleniliyor gibi sanki.

Tamamen benim fikrim.
Evet çok haklısınız biraz cahiller eşim 4 kardeş kv ve kp ikisi de 7-8 er kardeş falan dediğiniz gibi doğu kültüründe daha yaygın ama benim orda canımdan can gitti onların da torunu nasıl böyle düşünebilirler aklım almıyor psikolojik olarak daha yeni düzeliyorum sayılır çok zor durumlar yaşadım ve affedemiyorum onları

Bu huyunuzdan vazgeçmeyi öğrenmeniz lazım evlilik hayatınızda sorun istemiyorsanız. O insanlar eşinizin anne babası. Ne yapmış okurlarsa olsunlar bu gerçek değişmez. Cahil insanlar belli ki.
Sorun bu huyumdan vazgeçememem zaten. Nasıl yaparım bilmiyorum. Bunu söyleyen başka insanlar olsa direk iletişimimi keser devam ederdim hayatıma ama öyle bi şansım yok maalesef. Onların yüzüne söyleyemediğim şeyleri eşime söylüyorum içimde tutamıyorum

Bu kadar takıntı yapmak sadece size ev evliliğinize zarar verir.
He he diyip geçmeyi ögrenmelisiniz.
Hem bu kadar takılacak birşey olduğunu düşünmüyorum genelde size karşı iyilerse gözardı edebilirsiniz
Genelde bana karşı iyiler aslında haklarını yiyemem. Diyorum ya bebeğim doğana kadar her şey çok yolundaydı o günden sonra ben arama mesafe koydum ve eskisi gibi samimi olmadım şimdi de beni hiç aramıyor diye şikayet ediyor eşime

Sorun bu huyumdan vazgeçememem zaten. Nasıl yaparım bilmiyorum. Bunu söyleyen başka insanlar olsa direk iletişimimi keser devam ederdim hayatıma ama öyle bi şansım yok maalesef. Onların yüzüne söyleyemediğim şeyleri eşime söylüyorum içimde tutamıyorum

Davranışlarınızı kontrol edemiyor musunuz? Nasıl tutamıyorsunuz ben de bunu anlamıyorum. Konuşmadan önce ben ne konuşacağım diye hiç mi düşünmüyorsunuz? Bodoslama ağzınıza geleni mi söylüyorsunuz her zaman?

Eşine söylemeyi bırakmalısın. Bir süre sonra seni takıntılı bulabilir. Yaşadıklarında haklısın ama şöyle düşün onunda ailesi ne yapsa annesi ve babası. Aranıza mesafe koyabilirsin. Tavırlı ol soğuk davran umursama. Her hangi bir misafirmiş gibi davran misafir gibi gelsinler gitsinler. Bunu onlara hissettirebilirsen birazda olsa uzaklaşırlar ve anlarlar
Araya tavır ve mesafe koydum önceden arardım 3 4 günde 1 artık hiç aramıyorum bir sorun olduğunun farkındalar eşimle konuştuklarında noldu bizi neden aramıyor diye darlamaya başladılar eşim de çocuğa bakıyor çocuk durmuyor tarzında geçiştiriyor ben de aramıyorum hala bakalım nolacak sonunda

Davranışlarınızı kontrol edemiyor musunuz? Nasıl tutamıyorsunuz ben de bunu anlamıyorum. Konuşmadan önce ben ne konuşacağım diye hiç mi düşünmüyorsunuz? Bodoslama ağzınıza geleni mi söylüyorsunuz her zaman?
Hayır tabiki kontrol edebiliyorum ancak bu lafları içimde tuttuğum zaman sürekli beynimde dönüyor sinirden çatlayacak gibi oluyorum söylediğimde ise bi nebze rahatlıyorum açıkçası. Yani içten içe eşimi de suçluyor olabilirim sonuçta onun annesi babası yüzünden bu sıkıntıları yaşadım neden tek başıma yaşayayım diye düşünüyorum sanırım

Empati yapıyorum,ben bir erkek olsam ve eşim sürekli gelip ailemden yana yakınsa, direkt soğurum.Kendi anneniz ve babanız bir şey dese çok takılmazsınız ama eş ailesinden biri söylediği zaman batar.Kendinizi ve hislerinizi kontrol edebilmeyi deneyin yoksa evliliğiniz ilerleyen zamanlarda zarar görebilir.

Araya tavır ve mesafe koydum önceden arardım 3 4 günde 1 artık hiç aramıyorum bir sorun olduğunun farkındalar eşimle konuştuklarında noldu bizi neden aramıyor diye darlamaya başladılar eşim de çocuğa bakıyor çocuk durmuyor tarzında geçiştiriyor ben de aramıyorum hala bakalım nolacak sonunda
Ozaman direk yüzlerine söyliceksiniz neye kızdığınızı kırıldığınızı. Açık açık konuşun bu tarz tavırlardan hoşlanmadığınızı

Eşinizi, ailesini dertlenmek içın veya şikayet etmek için seçmeniz yanlış olmuş.

Gerekirse kırıldiğınızı kayınvalidenize kayınpederinize açıkça söyleyin "benim için çok hassas bir dönemdi ve bu sözünüze incindim, bebeğimi önemsemediğinizi hissettim" gibi. Böyle anlamsız iki konuyu bağladığına göre ne hissettiğinizi anlayacak birine benzemiyor yine de illa dışarı atmak ihtiyacı hissediyorsanız probleminiz kiminle ise onunla konuşun.
Annesi ve babası söylerken eşiniz de yanınızda mıydı?
Kayınvalideme söyledim aslında o dönemde bana bunu söyledin günlerce ağladım çok içime oturdu beni nasıl suçlarsın çocuğumun kalbinin durduğu gün dedim geçmiş gün hatırlamıyorum dedi ben de ben hiç unutmuyorum ama dedim olan olmuş kusura bakma diye geçiştirdi beni. O laf söylenirken eşim yanımızda değildi başka bir odadaydı. Ben ona olayı sonradan anlattım daha sonra söylemek için çok fazla fırsatı oldu ama söylemedi.

Hayır tabiki kontrol edebiliyorum ancak bu lafları içimde tuttuğum zaman sürekli beynimde dönüyor sinirden çatlayacak gibi oluyorum söylediğimde ise bi nebze rahatlıyorum açıkçası. Yani içten içe eşimi de suçluyor olabilirim sonuçta onun annesi babası yüzünden bu sıkıntıları yaşadım neden tek başıma yaşayayım diye düşünüyorum sanırım

Yani bilerek isteyerek konuşuyorsunuz sonuç olarak, konuşmak istemiyor değilsiniz. İnsan anne babasını seçemiyor eşinizi suçlamanız mantıklı değil o yüzden. Kimse ailesinin sürekli eleştirilmesinden hoşlanmaz. Eşiniz şu an alttan alıyordur ama gün gelir patlar. Ben sıkıntı yaşıyorum eşim de yaşasın derseniz bu şekilde devam ederek evliliğinizi bozarsınız. Kendinize hakim olmanız gerekiyor

X