Eşimin kırıcı laflarından Bıktım artık...

kirmizilihatun

Guru
Pro Üye
25 Mart 2009
734
566
2 çocuk annesi çalışan bir bayanım.
Eşim misafir ağırlamayı veya gitmeyi çok sever. Son 1 aydır haftada 2-3 misafir ağırladım. Bazıları yemeğe, bazıları çaya ama tabi ki ikramlıklar hazırladım yanında hep. Bende seviyorum aslında misafiri mutlu oluyorum birlikte yemekler yendiğinde ama şu son zamanlarda çok yoruldum artık. Geçenlerde bir misafirimiz gelmek için aradı. Ama önceden haber vermedi geleceği günün aynı gün akşamı. Eşimde hayır diyemedi kabul etti. Benimde yüzüm düştü tabi. Neden kabul ettin yarın gelselerdi dedim.Oda hayır diyemediğini falan söyledi bana. Neyse, ben tabi etrafı toplamak için kalktım hemen ama hala yüzüm asık tabi..Eşim bir bağırmaya başladı" her misafir geleceğinde veya bir yere gideceğimizde sorun çıkarıyorsun..Her gün kavgadan bıktım artık ben falan filan" dedi. Beynimden kaynar su döküldü resmen.
Ben her gelen misafiri en iyi ağırlayayım diye uğraştım hep ve gerçekten severek yapıyorum bunu. Bir gün surat astım diye bana demediğini bırakmadı şok oldum.. Her gün kavga dediği de çocuklara bağırıyormuşum. Allah aşkına çocuğuna bağırmayan var mı evde?
Tabi kavgamız büyüdü o bana ben ona çok kırıcı laflar ettik. Bundan sonra bizimle bir yere gitmeyecekmiş tek başına gidecekmiş. Bıkmış bizim kargaşamızdan. Çok üzüldüm ben her şeyi 4*4 yapmaya çalışan bir bayanım. Eşimin de öyle düşünüyor sanıyordum. Bir kere istediğini yapmayınca 2 .yüzünü gösterdi hemen. Normalde o kadar iyi davranır, sürekli sarılır öper..Ufak tefek yardımı olur. Ama onun istediği bir şey olmadığında hemen modu değişir. Geber bile dedi bana kavga sırasında...İçinde o kadar büyütmüş ki evdeki ufak tefek münakaşaları ..Benim sorun olarak aklıma bile takmadığım şeyler onda sorunmuş meğersem.:mad:

benim kazmada böyle artık ne misafir çağırıyorum nede yoruluyorum :KK14: kıymetimi bilmeyene kendimi paralayacak halim yok, hem çalışıyorum hem iki çocuk, yardımı olmaz, üstelik memnuniyetsiz, kavgamızda kendi ailesine benim aileme oturdu birde şikayet etti, şimdi ne hali varsa görsün gider mi gitmez mi paşa gönlü bilir.... evlendik ama aile olamadık biz:bicak:

ayyy bizde defalarca bunun için kavga ettik
hafta içi misafir ağırlamayı kesinlikle istemiyorum
yakın mesafede eşimin kuzeni var her gün çağıralım çağıralım diyor
yabancı değil ama misafir sonuçta evi iyice temizle ekstra özenli yemekler zor geliyor

her misafir konusunda kavga yaşıyoruz ısrarla bizde çok şaapmayın yani :kızgın:

Erkekler boyle ya. Asla memnun edilemiyor. Sorunlari alttan aliyor yardimci oluyor diye seviniyorsun ama pat diye ilk kavgada yuzune vuruyor. Kadınlara laf ederler bir de!

Erkekler boyle ya. Asla memnun edilemiyor. Sorunlari alttan aliyor yardimci oluyor diye seviniyorsun ama pat diye ilk kavgada yuzune vuruyor. Kadınlara laf ederler bir de!
kesinlikle öyle.. Ufak tefek şeylere yardım eder ne güzel bir evliliğimiz var diye düşünürken pat diye ikinci kanala geçiyorlar.. Hiç yoruldum , hastayım, mutsuzum demeyeceksin.. Sürekli sevgi pıtırcığı olacaksın . O zaman her şey güzel

aynısı biz de de oluyor ben çağır dediğim de unuttum der durur, sonra bir gün sorar bugün iyi değilim derim hemen sen şöylesin sen böylesin :kusmuk:

Misafir ağırlamayı seviyorsa, hazırlıklarını da hizmetlerini de o yapsın bir zahmet. Ufak tefek yardımları oluyor demişsiniz de, eşinizin yaptığı misafir ağırlamak olmuyor bu durumda. Misafir ağırlatmayı seviyor. Çalışan insana bu kadar yükleniyorsa, ağzının ayarı olmadığı gibi vicdanının da ayarı yok. Eh, siz yine de güzelce konuşun, evliliğinizin böyle yıpranacağını anlatın. Baktınız anlamıyor, çıkarın savaş baltalarınızı.

Her zaman diyorum, kendi degerini bilmezsen, karsindakide senin degerini bilmez.
Hafta içi, özelikle çalisan bir kadin olarak misafir agirlanirmi hiç?

Seninde pek sevdigine inanmiyorum. Sirf esin mutlu oluyor diye, sende iyi es olmus oluyorsun diye kendince bu bahaneyi üretiyorsun. Kim esofman ile tv izlemenin, yaslanmanin yerine, saatlerce mutfakta kalip, ondan sonra çay servisi yapmak ister?

Bu kadar fedakar olma. Cizgilerini çek. Bir daha hafta içi misafir agirlama. Eger agirlanacaksa, ilk önce sana danisilmasi lazim musaitmisin diye. Esin kurala uyumazsa, o agirlasin misafirleri. Ve bunu ciddi ciddi yap. Mutfaga bir adim atma, çay servisinide esin yapsin. Bir gör bak o zaman bey efendi misafir agirlamayi ne kadar çok seviyormus.

Ve esin özür dilemeden sakin barisma. Sen hizmetçi felan degilsin. Onun her istedigini yapmak zorunda degilsin.

Bu dünya böyle malesef, kırk yıl sırtında taşı, bıraktığında kötü olursun. Aslında hiç sırtına almamak lazım ki, bir defa aldığında alkış alasın.
Bu sebepten hiç kendini eleştirme, inan sorun çıkmasın diye alttan aldıkların daha büyük taleplerle karşına dikiliyor. Evde oturan yada çalışan bayan ol, haftada 2/3 misafir yorar insanı. Ben görüştüğüm aile dostlarının, niye hep bizim evde toplanıldığını farkettiğimde, mesafe koydum. Eşim ilk evlendiğimiz yıllarda, merhaba dediğini yemeğe davet ederdi. 7/8 aylık hamileyken evimde 20 kişiye yılbaşı yemeği hazırlayıp, yatılı misafir ettiğimi bilirim. İçlerinde hala daha kahveye gitmeye çekindiklerim mevcut.
Her şey kararında güzel, ne kendini kullandır, ne de misafirden korkup kukumav kuşu gibi otur evinde. Misafire hizmeti yapan biziz, o yüzden kararın büyük payı bizde.

2 çocuk annesi çalışan bir bayanım.
Eşim misafir ağırlamayı veya gitmeyi çok sever. Son 1 aydır haftada 2-3 misafir ağırladım. Bazıları yemeğe, bazıları çaya ama tabi ki ikramlıklar hazırladım yanında hep. Bende seviyorum aslında misafiri mutlu oluyorum birlikte yemekler yendiğinde ama şu son zamanlarda çok yoruldum artık. Geçenlerde bir misafirimiz gelmek için aradı. Ama önceden haber vermedi geleceği günün aynı gün akşamı. Eşimde hayır diyemedi kabul etti. Benimde yüzüm düştü tabi. Neden kabul ettin yarın gelselerdi dedim.Oda hayır diyemediğini falan söyledi bana. Neyse, ben tabi etrafı toplamak için kalktım hemen ama hala yüzüm asık tabi..Eşim bir bağırmaya başladı" her misafir geleceğinde veya bir yere gideceğimizde sorun çıkarıyorsun..Her gün kavgadan bıktım artık ben falan filan" dedi. Beynimden kaynar su döküldü resmen.
Ben her gelen misafiri en iyi ağırlayayım diye uğraştım hep ve gerçekten severek yapıyorum bunu. Bir gün surat astım diye bana demediğini bırakmadı şok oldum.. Her gün kavga dediği de çocuklara bağırıyormuşum. Allah aşkına çocuğuna bağırmayan var mı evde?
Tabi kavgamız büyüdü o bana ben ona çok kırıcı laflar ettik. Bundan sonra bizimle bir yere gitmeyecekmiş tek başına gidecekmiş. Bıkmış bizim kargaşamızdan. Çok üzüldüm ben her şeyi 4*4 yapmaya çalışan bir bayanım. Eşimin de öyle düşünüyor sanıyordum. Bir kere istediğini yapmayınca 2 .yüzünü gösterdi hemen. Normalde o kadar iyi davranır, sürekli sarılır öper..Ufak tefek yardımı olur. Ama onun istediği bir şey olmadığında hemen modu değişir. Geber bile dedi bana kavga sırasında...İçinde o kadar büyütmüş ki evdeki ufak tefek münakaşaları ..Benim sorun olarak aklıma bile takmadığım şeyler onda sorunmuş meğersem.:mad:
Öncelikle sakin olun.
Eşinizin yaptığı çok çok çok ayıp. Bunu tartışmıyoruz.
Fakat bazen hepimizin bir patlama noktası oluyor. Çileden çıkıyoruz. Yaptığı ayıp olmakla beraber berbat bir adam gibi durmuyor. Bence sakinleşince konuşun. Ve yemekleri pastaları dondurun. Çünkü yorgunken misafir geleceğim derse ve dondurucumbossa aglayabilirim

Bu dünya böyle malesef, kırk yıl sırtında taşı, bıraktığında kötü olursun. Aslında hiç sırtına almamak lazım ki, bir defa aldığında alkış alasın.
Bu sebepten hiç kendini eleştirme, inan sorun çıkmasın diye alttan aldıkların daha büyük taleplerle karşına dikiliyor. Evde oturan yada çalışan bayan ol, haftada 2/3 misafir yorar insanı. Ben görüştüğüm aile dostlarının, niye hep bizim evde toplanıldığını farkettiğimde, mesafe koydum. Eşim ilk evlendiğimiz yıllarda, merhaba dediğini yemeğe davet ederdi. 7/8 aylık hamileyken evimde 20 kişiye yılbaşı yemeği hazırlayıp, yatılı misafir ettiğimi bilirim. İçlerinde hala daha kahveye gitmeye çekindiklerim mevcut.
Her şey kararında güzel, ne kendini kullandır, ne de misafirden korkup kukumav kuşu gibi otur evinde. Misafire hizmeti yapan biziz, o yüzden kararın büyük payı bizde.
aynı bende bu durumdayım. Benim bu kadar yorulduğumu bildiği halde ,beni en çok tanıyan düşünmesi gereken insanın en ufak bir surat asdığım da bu kadar hakaret etmesi çok kırdı beni..Anlamasını beklerdim. Ayrıcı yüzümü asmamım sebebi eşime tepki de değildi zaten. Sadece o anki yorgunluğumdan doğal gelişen bir durum. Çok çift karakterli..

Defalarca bu sorunu yaşadım. Yorgunum lütfen misafir davet planı yapmayalım dedikçe yaptı eşim. 10 akşam üstüste yemeğe misafir davet etmişti bir defasında. Çalışıyorum, kanser hastasıyım, 49 yaşımdayım. Adamın umrunda değil. Hatta habersiz misafirlerim de geldi kaç kez kendisinden önce. Kapıyı bir açıyorum '' abim bizi yemeğe çağırdı da'' diyorlar. Yatılıları hiç söylemiyorum bile :) 8 yıl dayanabildim. Alkollü misafir daha da zor oluyor üstelik.

İnsan bazen seviyor misafir ağırlamayı bazen de parmağını oynatası gelmiyor. Ben çok sıkıntı çektim bu konuda o yüzden tedbirinizi baştan alın bence. Ciddiyetle alın karşınıza durumu ifade edin. İş yerinizde yeterince yorulduğunuzu, akşam yemekten sonra ayaklarınızı uzatmak istediğinizi söyleyin. Gerekirse sert bir şekilde de ifade edin.

kesinlikle öyle.. Ufak tefek şeylere yardım eder ne güzel bir evliliğimiz var diye düşünürken pat diye ikinci kanala geçiyorlar.. Hiç yoruldum , hastayım, mutsuzum demeyeceksin.. Sürekli sevgi pıtırcığı olacaksın . O zaman her şey güzel
çalışıyor musunuz?
eşiniz kusura bakmasın çağırıyrorsa yardım ettirin bunan sonra
öyle ufak tefek işler değil salata yaptırın ev süpürttürün
sakın acımayın
ben çözümü böyle buldum gerçi bizim eve öyle çok çok gelen olmuyor

bu arada eşinize kızıp sakın çocuklara bağırmayın

Bence biraz rahat olun. Evde o anda ne varsa onu ikram edin. Her zaman geliyorlarsa biraz rahat davranabilirsiniz. her şeyin mükemmel olmasına gerek yok. Herkesin Evi dağlıyor kimse dört dörtlük değil. Bir arkadaşım var Evi dağınık da olsa giderim o da bana gelir yani misafir gibi saymayız. Evimizde ne varsa o anda onu çıkartır yeriz. Yani özel hazırlanmayız. E size de sabahtan haber verebildiklerine göre yakınsınız çok da kasmamak lazım. Şahsen bu şekilde olunca ben daha rahat ediyorum gittiğim yerde. Yoksa eziyet etmişim gibi geliyor.

Ben her gelen misafiri en iyi ağırlayayım diye uğraştım hep ve gerçekten severek yapıyorum bunu.
Neden? Eşiniz mutlu olsun, biraz az hizmet olduğunda suratını asar diye korktuğunuz için mi?
Hiç değmez.
Eşiniz çok misafir seviyorsa, kendi temizlik yapsın. Üstüne hazırlık yapsın. Millete gelince servis yapsın.
Gittiklerinde, toplamasını kendi yapsın. Üstüne dip köşe temizliğini kendi yapsın da sevsin misafiri.
Yan gel otur sonra misafiri sev. Oldu tamam. :işsiz:

X