Esleriniz ne kadar calisiyor?

Gercekten cok merak ediyorum genel olarak insanlar nasil yasiyorlar? Bir tek biz miyiz bu hayatin yukunu ceken yoksa herkes mi boyle yasiyor...

Evliligimin 6. Yilindayiz 2 yasinda bir oglum var. Esim medya sektorunde, dizi film reklam vs yapiyor ve calisma saatleri tam bir rezalet.

Ortakoy de calisiyor, evimiz zaten isyerine cok uzak cunku o civardaki evlere paramiz asla yetmiyor. Sabah 10 da isbasi ama gece korunde arayip yarin 9 a yetismesi gereken bir yayin var deyip 6 da cagirdiklari da oluyor.

Aksam 7 de paydos, ama ben esimin 7 de ciktigini nerdeyse hic gormedim. Ciktigi gunlerde de cikabilir miyim diye izin almak zorunda oglen gibi ki is akisi ona gore planlansin. Haftada 6 gun bu sistemde calisiyor sadece pazar gunleri izinli o da acil yayin yoksa...

Fakat nerdeyse her aksam 7 de cikamadigi gibi 10-11 bazen gecr 2-3 hatta bazen ertesi sabah geldigi bir kac saat uyuyup tekrsr gittigi oluyor. Bu fazla mesailerin maddi bir karailigi olmadigi gibi izin karsiligi da yok.

Onceki isyerinde 7 yil calisti ve canina tak etti. Suan sektorun istanbuldaki en buyuk ve tek kurumsal firmasina girdi, tabiki buyuk umutlarla en azindan burda kurumsal oldugu icin daha duzenli olur saniyordu ama o da ne? Daha bile rezalet calisma saatleri.

Elimdeki projeyi bitireyim de aksam gecikmeyeyim diye oglen yemegi yemiyorum diyor. Yine de aksam bitirmis dahi olsa yaptigi isi musteriye gonderiyorlar musteri keyfi gelip izliyor varsa revizyon veriyor pnu duzeltiyorlar filan boyle salak bir sistem.

Biz her ne yaptiysak cozum bulamadik. Sadece calismak icin yasiyor. Ne kendine ne bana hayri yok evde oldugu saatlerde. Dusa girmek icin bile alarm kurmak zorunda cunku evde oldugu saatlerin tamamini uyuyarak gecirse bile dinlenmeye yetmiyor.

Belki gelir diye yaptigim ve cope giden yemeklerin haddi hesabi yok. Hadi bu aksam yemek yapmayalim gelirken ekmek al yumurta kiralim dedigimde bile cogu kez gelmedigi icin bazen evde haftalar geciyor yemek yapilmiyor.

Evimiz toplu tasima veya ana caddeye cok uzak ve yokusta. Bir ihtiyacim oldugunda cok basit bir tuhafiye bir kirtasiye vs en az 40 dakika bebek arabasiyla yokus tirmanmazsam asla ulasamam. Tek alternatifim bim. Bimden baska hic bir secenek yok park bahce dahil. Kaldirim bilr yok yurumek icin lanet olasi yerde.

Bir tek pazar gunu evde olunca da, vakit mi gecirelim markete mi gidelim dinlensin mi sosyalleselim mi derken asla ama asla zaman yetmiyor.

Cocugum bazen bir hafta geciyor babasinin yuzunu gormuyor.

Esimin psikolojisi vok bozuldu, bizim ne yatak odamiz kaldi ne sohbetimiz...

Ben sinirli agrasif ofkeli bir insan haline donustum iyice, atismaya bile firsat bulamiyoruz ne yazikki...

Cok uzun oldu, ama gercekten merak ediyorum. Boyle mi sizin eslerinizin de calisma sistemi?

Bu arada aldigi maas 6 bin. Bu adam meslegini kariyerini birakip alelade bir iste (kaldiki pnu bile bulmak mesele suan ) asgari ucretle calisirsa daha mi az calisacak?

Yoksa bizim gibi bu sartlarda calisan baskalari da varmi gercekten hayat evlilik dedigimiz sey boyle bisey mi? Gercekten bilmiyorum benim butun sulalem memur herkesin duzenli bir hayati var ozel sektorde isler boyle mi yuruyor yoksa biz mi talihsiziz...
Ben varım sadece eve ugruyo yatmaya bile bazen geliyo 😏ama 3 yıllık evliyim son bir yıkdır böyle ve ben deli oluyorum bu duruma hem iş hem ailesinin işleri .. Bahane de hep para gerek ,para gerek ama bana da koca gerek 😂😂😂

Eşiniz aranılan kaybedilmesi kolay bir çalışan değil sanırım.Patronlariyla görüşüp biraz zam istese en azından farklı bi ev tutsanız.
Daha iyi bir konumda olan .
Ortaköyde oturmak zor evet ama daha insanı bir yerde oturabilirsiniz belki.
Bir de sizin çalışma imkaniniz yok mu ?
Yarim.gun falan en azından.2 yaş için yarim gün kreş uygun olur hem.
Çünkü sizinde sosyallesmeye ihtiyacınız var bi arkadaş çevresi edinirsiniz böylece.

Gercekten cok merak ediyorum genel olarak insanlar nasil yasiyorlar? Bir tek biz miyiz bu hayatin yukunu ceken yoksa herkes mi boyle yasiyor...

Evliligimin 6. Yilindayiz 2 yasinda bir oglum var. Esim medya sektorunde, dizi film reklam vs yapiyor ve calisma saatleri tam bir rezalet.

Ortakoy de calisiyor, evimiz zaten isyerine cok uzak cunku o civardaki evlere paramiz asla yetmiyor. Sabah 10 da isbasi ama gece korunde arayip yarin 9 a yetismesi gereken bir yayin var deyip 6 da cagirdiklari da oluyor.

Aksam 7 de paydos, ama ben esimin 7 de ciktigini nerdeyse hic gormedim. Ciktigi gunlerde de cikabilir miyim diye izin almak zorunda oglen gibi ki is akisi ona gore planlansin. Haftada 6 gun bu sistemde calisiyor sadece pazar gunleri izinli o da acil yayin yoksa...

Fakat nerdeyse her aksam 7 de cikamadigi gibi 10-11 bazen gecr 2-3 hatta bazen ertesi sabah geldigi bir kac saat uyuyup tekrsr gittigi oluyor. Bu fazla mesailerin maddi bir karailigi olmadigi gibi izin karsiligi da yok.

Onceki isyerinde 7 yil calisti ve canina tak etti. Suan sektorun istanbuldaki en buyuk ve tek kurumsal firmasina girdi, tabiki buyuk umutlarla en azindan burda kurumsal oldugu icin daha duzenli olur saniyordu ama o da ne? Daha bile rezalet calisma saatleri.

Elimdeki projeyi bitireyim de aksam gecikmeyeyim diye oglen yemegi yemiyorum diyor. Yine de aksam bitirmis dahi olsa yaptigi isi musteriye gonderiyorlar musteri keyfi gelip izliyor varsa revizyon veriyor pnu duzeltiyorlar filan boyle salak bir sistem.

Biz her ne yaptiysak cozum bulamadik. Sadece calismak icin yasiyor. Ne kendine ne bana hayri yok evde oldugu saatlerde. Dusa girmek icin bile alarm kurmak zorunda cunku evde oldugu saatlerin tamamini uyuyarak gecirse bile dinlenmeye yetmiyor.

Belki gelir diye yaptigim ve cope giden yemeklerin haddi hesabi yok. Hadi bu aksam yemek yapmayalim gelirken ekmek al yumurta kiralim dedigimde bile cogu kez gelmedigi icin bazen evde haftalar geciyor yemek yapilmiyor.

Evimiz toplu tasima veya ana caddeye cok uzak ve yokusta. Bir ihtiyacim oldugunda cok basit bir tuhafiye bir kirtasiye vs en az 40 dakika bebek arabasiyla yokus tirmanmazsam asla ulasamam. Tek alternatifim bim. Bimden baska hic bir secenek yok park bahce dahil. Kaldirim bilr yok yurumek icin lanet olasi yerde.

Bir tek pazar gunu evde olunca da, vakit mi gecirelim markete mi gidelim dinlensin mi sosyalleselim mi derken asla ama asla zaman yetmiyor.

Ben sinirli agrasif ofkeli bir insan haline donustum iyice, atismaya bile firsat bulamiyoruz ne yazikki...

Cok uzun oldu, ama gercekten merak ediyorum. Boyle mi sizin eslerinizin de calisma sistemi?

Bu arada aldigi maas 6 bin. Bu adam meslegini kariyerini birakip alelade bir iste (kaldiki pnu bile bulmak mesele suan ) asgari ucretle calisirsa daha mi az calisacak?

Yoksa bizim gibi bu sartlarda calisan baskalari da varmi gercekten hayat evlilik dedigimiz sey boyle bisey mi? Gercekten bilmiyorum benim butun sulalem memur herkesin duzenli bir hayati var ozel sektorde isler boyle mi yuruyor yoksa biz mi talihsiziz...
Allah yardımcısı olsun.Bence asgarı ucret alıp vaktınde evınde olmak en guzelı.Oyuncular parayı alıo sefa suruo dıgerlerı eşine çocuguna hasret kalıo sizce adaletmi bu???

Benim eşimde özelde çalışıyor bende. Çoğu zaman eve çocukları ve beni bırakıp yeniden işe gidiyor. Sabah 8 de evden çıkıp eve en erken gelmesi akşam 9.bu geldiği saatte de evden işini devam ettiriyor. Çünkü vakit yok

Özel sektör şöyle bir hal aldı yıllar içinde. Çok daha fazla çalış. Sürekli bişeyler üret. Daha da ileriyi düşün. Mesai saati kavramı bitti. Çünkü eve gelsende aklın işte. Eskiden mis gibi fabrikaya git çalış geldi. Artık öyle işlerde azaldı.

Ben evimi merkezi bir yere taşıdım. Kendi evim vardı orayı kiraya verdim. Evim site içi yeni bina geniş ferahtı. Şimdi tuttuğum ev eski bina ve çokda ferah değil. Ama herşey elimin altında. Taksiyle bile 15-20 liraya istediğim yerlere ulaşabiliyorum.

Birkac kişi yazmış zaten , bencede tasinmalisiniz. Bende daha once oyle bir yerde oturdum, cok bunaliyordum.
Simdi tasindim daha rahatim .
Esin yogun calistigi icin , senin ihtiyaclarina ulasabilirligin onemli. Hastane , eczane, market , park okul vs yakin olursa ,biraz rahatlarsin.
Ortakoy olmasada yakin semtlere tasinabilirsin.

Medya sektoru boyledir
Esimde medya sektorundeydi , benimle tanisip evlenmeye karar verdigi an birakti isi , benimki bir de yurtdisinda cekim yapiyordu
Aile kurmak istiyorum deyip ayrildi isten
Gerci sonra bi sene daha yapti vs vs
Ama medya cok sikintili bir sektordur
Sizin ev alirken bunlara dikkat etmeniz gerekirdi diye dusunuyorum

Eşim özel sektörde, şuan mesela ben bunu yazarken o diğer odada iş pc ile iş yapıyor. Ve haftada en az 3gün mesai var. Haftasonu da evde iş bitirme derdinde sizinkinden azcık fazla ücreti ama asla mesai parası falan verilmiyor güya Beyaz yaka adamsin saçına beyaz düştü.. Biz de prestijli bir firma diye girdik bu şirkete.. Ne sohbet ne aklını bize vererek gezme malesef artık hiçbiri yok başka bir iş Arıyoruz vallahi hatta ülkesinden asla gitmeyecekler listesindeyken eşim şuan yurtdışı bile bakıyor..

Eşim öğretmen. Küçük bir şehirde yaşıyoruz. Dersleri belirli günlere toplanmış durumda. Çarşamba perşembe ve cuma çalışıyor sadece. Akşam 6 gibi evde oluyor. Ek ders olduğu için o da. Yoksa daha erken gelirdi.

Arabamız var. Istediğim yere her an gidebilirim. Araba bende duruyor çünkü. Zaten ilçe merkezine yürüyerek gidebilirim. Il merkezine de her an dolmuş gidiyor. Ulaşım sorunu yok.

Ben de instagram üzerinden sipariş üzerine el emeklerimi satıyorum. Ben de kazanıyorum biraz yani.

Ekonomik olarak iyi durumdayız Allaha bin şükür.

Köyden her şeyimiz geliyor zaten. Annem alt sokakta oturuyor.

Sizin sorununuz istanbulda yaşıyor olmak bence.

Istanbulda ulaşım sorunum olmasın derseniz çok fahiş kiralar ödemek zorunda kalırsınız.

Kirasi uygun olsun derseniz de ömrünüz yolda izde geçer. (Aynı sorun ev almak için de gecerli)

Benim karadeniz manzarali bir restoranda yediğim yemeği siz marmara manzarali bi yerde yemek isterseniz bir avuç dolusu para ödersiniz. Fark bu.

Orası dünyanın en büyük ve cazip sehirlerinden biri. Turisti ile göçmeni ile dünyanın en kalabalık ve en güzel yerlerinden biri.

Bizim aylık gelirimiz sizinkinden biraz daha az. Ama benim altımda jeep var. Çünkü ben trabzondayım. Siz istanbulda.
Elbette bir fark olacak.

O fark da bu işte...

Daha sosyal olabileceğiniz ve eşinizin de eve daha kısa sürede gelebileceği bir yere tasinsaniz. Şuan nerede oturuyorsunuz bilmiyorum ama hem eşinizin durumu hem sizin sosyal imkanlariniz sizi de iyice bunalmış durumda sanırım.

Canım her mesleğin kendince zorluğu var.
Benim eşimde haftada 2 3 gün gider işe geri kalanında evde bende keşke gitse diye gözünün içine bakıyorum. Evde olması da sıkıyor dışarda olmasıda ilişkiyi yıpratıyor. Arası en iyisi ne çok evde ne çok işte vakitlice olanı...

Kimse yanlis anlamasin bu arada, ama is yogunlugundan sikayet edenlerin cogunun esinin kendj isi olmasindan yakindigi i goruyorum.

Atladiginiz nokta su, esiniz ne kadar calisirsa o kadar kazaniyor, kazanmak icin cok calismasi gerekior olabilir.

Fakat hic bir eleman hele ki mesai ucreti almiyorsa sizin esiniz gibi grcesi gunduzune katarak calismiyordur yaniliyor muyum?
Ya ben bu sektöru pek bilmiyorum ama
Trt devletin ya mesela. Oraya alım nasıl oluyir. Yani daha rahat bir çalışma durumu olacak bir alana gecemez mi?

Anlattığınız şey yaşamak değil çünkü. Eşiniz yaşamiyor. Eşiniz çalışıyor. Böyle hayat geçmez.
Ilerde 55 yaşında olunca ne olacak ?bu tempoya dayanamadığı zamanlar gelinxe?

Bence gercekteb sizin başka bir işe ihtiyacınız var.

Gerçekten çok üzüldüm. Eşiniz için daha çok üzüldüm.

Bugün eşime bundan bahsettim.

B....Ö.... isimli yakışıklılıği ile bilinen oyuncu D...O... isimli dizide bölüm başına 350 bin lira kazanacak. Aylığı 1 milyonu geçiyor. Güle güle harcasın.

Ama esasen bu kişinin bu dizide oynamasının benim icin elzem bir taraf-ı yok. Yani oynamasa da olur. Umrumda değil.

Ama bir doktora bir hemşireye bir çöpçüye cok muhtacım. Ve muhtaç olmama rahmen onlar benzer çalışma saatlerinde olmasına rağmen kamera önündeki ile kıyas edilemeyecek kadar az kazanıyor.

Neden?
Lütfen bir bilen bana da anlatabilir mi?

Biri benim hayatım icin çalışıp sürünürken ötekinin bana hiçbir faydası yokken neden bu kadar kazaniyor?

Ben hiç dizi izlemiyorum ama izleseydim de bu adaletsizlik bana dokunurdu...

Benim eşim de çok çalışanlardan. Mesai ücreti sadece mavi yakalılara var. Eşim fabrikada Bilgi işlem yöneticisi. Beyaz yakalılara mesai ücreti vermiyorlar maalesef. Biz çözümü şöyle bulduk. Akşam yemeklerine geliyor. Çocukları seviyor, onlarla oynuyor, banyoya yardım ediyor. Sonra çocuklar yatağa, eşim fabrikaya. En azından kızlar babalarının yokluğunu hissetmiyorlar.

Bazen sabah 7 öğlen 3,
bazen öğlen 3 gece 11,
bazen de gece 11 sabah 7 çalışıyor. Çok çalışmıyor ama vardiya sisteminde de çalışma saatlerimiz, evde olduğumuz vakitler uymayabiliyor. O uyurken ben işe gitmiş olabiliyorum, ben uyurken o işte olabiliyor yani. Böyle garip bir şey.

Ama haftada 2 gün tatil ile birbirimize aşırı derecede vakit ayırabiliyoruz. Eşinizin sektörü bildiğiniz insan değil köle arıyor. Verdikleri para da hiçbir şey Türkiye ve İstanbul şartlarında..

Yalnız değilsin. Hafta içi her sabah 7.00 de evden çıkar; akşam 9.30 da girer. Hafta sonları birgün muhakkak çalışır. İki yaşında ve 13 yaşında iki oğumuz var. Çalışıyorum. Eve güya iki buçukda geliyorum. Ama çoğu sorumluluk benim üzerime. Yorgunum, bu durumdan da memnun değilim. Ama yapacak birşey yok. Şimdilik oyunun kuralı bu malesef

Calismiyor desem yalan olacak. Haftada 1 gun calisiyor 8 saat filan Oda cagrilirsa. 4senedir issiz, full time isi yok..
Ama Yinede hic gormuyorum.. Kahve belasi yuzunden
16da evde olsam 18 de kahveye gider aksam da beklemem onu.
Boyle bir rezil hayat benimkide

Benim esimde boyle calisiyordu,pazar tatili bile olmuyordu.Gunde belki 3.4 saat eve geliyordu.Onda da uyuyordu tabi,banyo bile yapamiyordu bazen.Kendi isini acti ,yine yogun oldu 2.3 gun eve gelmiyordu. Maddi olarakta hep dipdeydik.Ben de agrasif ve sinirlii.. Sonra 1 yil Rusya'ya .Ordan geldi 1 yil Kosovaya gitti.Ben de 1 yil sonra gittim. Mucuze gibiydi adam gunduz 4 te eve geliyordu.saba 5te gitsede zaman gecirebiliyorduk. Pazar gunleri geziyorduk. 10 yil evli kaldim.Dedim demek ki evlilik buymuss birlikte birseyler yapabilmek konusabilmek zaman gecirebilmek. Mucize kisa surdu aldatildigimi ogrendim. Aldatmis beni cunku ben sinirliymisim. Tek basima cocugumla 4 duvar arasinda vakit geciriyordum. Ne olur birseyler yapalim diye yalvariyordum nerdeyse.Neyse sonuc olarak.O iste stres yasiyor,sen evde bunLip sinirleniyorsun .evlilik denirse tabii cokk agir darbeler aliyor.Baska bir is bulabilse keske bu kadar yogun calismasa.Anlattiginiz durum zor.

Eşim aydınlatma sektöründe toptan ve perakende satış yapan bir firmada muhasebeye. Sabah 8 akşam 7 ctesi yarım gün pazar tatil maaşı 2400 ama değil 6bin 10 bin de verseler anlattığınız düzene asla sabredemem. Lanet gelsin parasına derim. İş Yeri eve yarım saat uzaklıkta geciktiğinde (10-15dk) ararım nerdesin diye hesap sormak değil yanlış anlamayın çocuğum yok yalnızım can Şenliği yani. Zor durumunuz Allah yardımcınız olsun inşallah
Eviniz kira değil değil mi?MasAllah geçim yapabiliyor saniz.Gerci bebek yokmuş bir nebze.Zor geçim zor gercekten

X