Ev alıyoruz ama ...

Kayınvalideniz otururken boğuktur, şimdi sizin eşyalarla döşensin, bakın nasıl aydınlık olur:rolleyes:

Benim önceki evimin balkonu çok güzeldi ama inanılmaz güneş alıyordu, hiç keyfini süremezdik, yanıyordu. Yani güneş alsın almasın bazen tartışılır.

alternatiflere bakarak degerlendirmeniz lazim,
bakin ev yok diyorsunuz.

gonul ister ki hem buyuk olsun, hem isteginiz saatte istediginiz yeri gunes alsin, bahcesi olsun, osu olsun busu olsun, ama oyle ev var mi, oyle eve sizin gucunuz yetiyor mu bu onemli.

bir de biraz aceleye gelmis karar sanirim, o yuzden de icinize sinmemis.
Biraz etrafinizdaki evlere ve fiyatlarina bakin, belki hem istediginiz gibi hem de alim gucunuze uygun bir ev bulursunuz.
Ama tabi vakit kaybetmeden hemen yapmaniz lazim.

Ay güldürdünüz beni ya ☺️😅 ne bilim ben 4 cü katta oturuyorum masaAllah evin her odasi cok aydinlik o yönden cok severim evimi. Orasi 2 kat üst katlar cati kati oluyor cocuk oda yatak oda tuvalet. Alt katta salon mutfak yemek odasi tuvalet. Birazda ormanlik bir alan oldugu icin etrafta agiclar falan var koca koca. Ben dogayi severim ama evin asil cok vakit gecirdigimiz yer mutfak ve salon olur ya hani. Mesela kendi evimden kaynanama gittigimde hep o farki görürüm yani bende daha aydinlikken o isik yakar evinde. Bilmiyorum ya ben birazda takintili bir insanimdir maglesef. Belkide ben mi cok gereksiz yere takildim bilemedim
Anlattığınız ev benim gözümde yeşilliklerin içinde bi köşk gibi güzel canlandı. Dubleks, bahçeli, çevresi de güzel..
Tabi sizin için güneş çok çok önemliyse bu özellikleri geri planda kalabilir, bakış açısına bağlı. Ben özellikle öğleden sonra evin içinde güneşi sevmem mesela, bu yüzden özellikle Doğu ve kuzey cepheleri tercih ettim hep.

Gündüz odanın içinde ışık yakacak kadar basıksa tabi biraz kasvetli olabilir, bunu siz iyice gözlemleyip karar vermelisiniz

Gayet almak istememekte haklısınız. Içimize sinmiyorsa eşinize söyleyin istemediğinizi. Birde karanlık evde ne yapacaksınız güneşde görmüyormuş

Anlattığınız ev benim gözümde yeşilliklerin içinde bi köşk gibi güzel canlandı. Dubleks, bahçeli, çevresi de güzel..
Tabi sizin için güneş çok çok önemliyse bu özellikleri geri planda kalabilir, bakış açısına bağlı. Ben özellikle öğleden sonra evin içinde güneşi sevmem mesela, bu yüzden özellikle Doğu ve kuzey cepheleri tercih ettim hep.

Gündüz odanın içinde ışık yakacak kadar basıksa tabi biraz kasvetli olabilir, bunu siz iyice gözlemleyip karar vermelisiniz
Ya bi yandan dayrede oturmaktan iyidir diyorum 5dk kapının önüne çıkıp bi hava alabilmek farklı bi duygudur herhalde. Çocukların bahçede oynayabilmesi. Bunlarıda düşünüyorum tabii. Bahçesi küçük ama var sonuçta oynayacak bir alan çocuklar için. Evet ev in etrafı yeşillik doğanın içinde sadece işte kuzeye bakıyor. Acaba bu beni orda çok rahatsız eder mi dye ona takıldım

ben hep kuzeyde cephede oturdum, ilk defa güney cephe güneş gören eve taşındık geçen ay. Daha da kuzey cepheli evde oturmam. İnsanın psikolojisi bile değişiyor. Bütün odalar aynı cepheye bakıyor güneş her odada. Normalde ayağımda patik , üstümde polar oturur ısınmazdım şimdi kısa kolluyla oturuyorum. Aydınlık, sıcak ..Astım hastasıyım nefes alışım bile düzene girdi. Önceden farkı, eksikliğini anlamıyordum. En önemli şey cepheymiş bunu anladım.

Ya bi yandan dayrede oturmaktan iyidir diyorum 5dk kapının önüne çıkıp bi hava alabilmek farklı bi duygudur herhalde. Çocukların bahçede oynayabilmesi. Bunlarıda düşünüyorum tabii. Bahçesi küçük ama var sonuçta oynayacak bir alan çocuklar için. Evet ev in etrafı yeşillik doğanın içinde sadece işte kuzeye bakıyor. Acaba bu beni orda çok rahatsız eder mi dye ona takıldım
Evin diğer cepheleri güneş alıyor anlattığınıza göre. Ve birçok artısı daha var. Kaynananızın evini alacağınız için ödemede ve fiyatta da kolaylık sağlarlarsa iyi bir fırsat bence. Diğer seçenekleri yani alabileceğiniz başka evleri de düşünün, karşılaştırın.
Ama içinize tam sinmiyorsa, bütçenize göre alabileceğiniz başka bi eve içiniz daha çok siniyorsa, almayın tabiki kaynananızın evini.
Ben de sizin gibi çok kararsız, takıntılı bi insanım. Bu yüzden sizi anlayabiliyorum. Geçen yıl ev alırken buna benzer bi ikilemde ben de kaldım. Kar zarar hesabı yaparak farklı evlerde beğendiğim ve beğenmediğim durumları değerlendirerek aralarından en içime sineni seçtim. - yönleri de var tabi, ama seçeneklerin içinden mantıklısını seçmeye çalıştım.
Bi de çok çok rahatsız olursanız, ilerde satarsınız, daha içinize sineni alırsınız.

Evin diğer cepheleri güneş alıyor anlattığınıza göre. Ve birçok artısı daha var. Kaynananızın evini alacağınız için ödemede ve fiyatta da kolaylık sağlarlarsa iyi bir fırsat bence. Diğer seçenekleri yani alabileceğiniz başka evleri de düşünün, karşılaştırın.
Ama içinize tam sinmiyorsa, bütçenize göre alabileceğiniz başka bi eve içiniz daha çok siniyorsa, almayın tabiki kaynananızın evini.
Ben de sizin gibi çok kararsız, takıntılı bi insanım. Bu yüzden sizi anlayabiliyorum. Geçen yıl ev alırken buna benzer bi ikilemde ben de kaldım. Kar zarar hesabı yaparak farklı evlerde beğendiğim ve beğenmediğim durumları değerlendirerek aralarından en içime sineni seçtim. - yönleri de var tabi, ama seçeneklerin içinden mantıklısını seçmeye çalıştım.
Bi de çok çok rahatsız olursanız, ilerde satarsınız, daha içinize sineni alırsınız.
Zaten eşimde öyle diyor. Ömür boyu orda oturmak zorunda değilsin olmadı ileride satarız diyor. Sorun şu ki şuan bütcemize uygun başka bir ev yok. Eşimde şimdi bu fırsat varken kaçırmayalım istiyor çocuklarda küçük olduğu için özgürce bahçede oynasınlar diye. Tek seçenek işte Arsa vardı onu alıp ev yaptırmak istedi eşim sıfırdan ama ben hem maddi açıdan sıkıntıya girecez dye hemde o ev kaynanama yakın diye ( kaynanamla sorunum yok ama ne kadar uzak o kadar iyi oluruz düşüncesindeyim) öyle düşünerek reddetmiştim. Şimdi bi pişman olur gibi de oldum ama off bilmiyorum yaa

Zaten eşimde öyle diyor. Ömür boyu orda oturmak zorunda değilsin olmadı ileride satarız diyor. Sorun şu ki şuan bütcemize uygun başka bir ev yok. Eşimde şimdi bu fırsat varken kaçırmayalım istiyor çocuklarda küçük olduğu için özgürce bahçede oynasınlar diye. Tek seçenek işte Arsa vardı onu alıp ev yaptırmak istedi eşim sıfırdan ama ben hem maddi açıdan sıkıntıya girecez dye hemde o ev kaynanama yakın diye ( kaynanamla sorunum yok ama ne kadar uzak o kadar iyi oluruz düşüncesindeyim) öyle düşünerek reddetmiştim. Şimdi bi pişman olur gibi de oldum ama off bilmiyorum yaa
Şuan bütçenize uygun başka ev yoksa ben olsam sanırım bu evi kaçırmazdım. İlerde istersem satardım.
Yakın ev yaptırmamakta doğru bir karar vermişsin bence👍 aranız ne kadar da iyi olsa çok yakın olmak iyi olmuyor.

Bi de sıfırdan ev yaptırmak çok masraflı bi iş. Göründüğünden 2 kat 3 kat daha çok para harcanıyor. Bi kaç yıl önce herşeyi hesaplayıp 15 bine çıkar dediğimiz bir odalık küçük bağ evini bile 45 bine yaptırdık, daha da bi sürü eksiği var.🤦🏻‍♀️
O kadar masrafla yaptırıp ta sonradan pişman da olabilirsiniz.

Şimdi kayınvalide satıyor diye illa almak zorunda değilsiniz tabiki.Ama anlattiklariniza göre bi tarafta 84 M2 balkonsuz apartman dairesi,öteki tarafta ormanın kenarinda yeşillikler içinde dubleks,geniş,bahçeli bir ev diyorsunuz.Öyle hiç güneş almıyor da değil. Çok tereddütte kalacak bir durum gibi gelmedi bana.Ev bulmak ta zor diyorsunuz üstelik.

Selam arkadaşlar
Kaynanamlar arsa aldılar sıfırdan ev yaptırıyorlar ve onların aldığı yerde boş bi arsa daha vardı. eşime orayıda sen al ev yaptır dediler. Ben oralı olmadım hem maddi olarak sıkıntıya girmek istemedim ve birazda kaynanamların yakınında diyede istemedim açıkcası. Eşim çok istiyordu ama sonunda onu vaz geçirdim bu fikirden. Aradan bi iki ay geçti bu seferde kaynanam şu an oturdukları evi satmak istiyor bize. Eşim çok kararlı bunu alacak. Ben diğer tarafa hayır dediğim için buna bişey diyemedim açıkcası. Ama şimdi iş ciddiye bindi ve benim hiiçç içime sinmiyor bir türlü. Ev kötü olduğundan değil. Aslında gayet büyük benim işimi çok güzel görür. Yeride güzel hemen önünde park falan var. Iki küçük çocuğum var bu arada. Ama ev güneş görmüyor ters tarafta kalıyor tek canımı sıkan şey bu. O kadar taktım ki bunu kafaya ne doğru dürüst uyku uyuyabiliyorum ne bi iş yapasım geliyor evde. Şuan dairede oturuyorum ve burası çook güzel güneş alıyor ama balkonu bile yok çocuklarla zor oluyor tabii. Eşimde o yüzden çıkmak istiyor burdan bi an önce ne balkonumuz var ne bahçemiz diye. Ama diğer evdede sanki mutlu olamiyacak mışım gibi geliyor fazla güneş görmediği için off .. bazen diyorum arsadan vaz geçmeseydim diye ama artık çok geç tabii
Kv nin yanı ve yöresi dışında ev mi yok?
İstemiyorsanız net söyleyin.
Günes görmesi de önemli. Ama olumlu yönlerine ek olarak ekonomik bir ev ise de o zaman iyi yönlerine bakın.

X