Sizce bu tutarlar makul mu? Geçinmeye yeter mi?

jeehan

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
3 Ekim 2017
2.351
1.644
Selam,

Buraya bin kere aynı konuyla ilgili konu açmış olabilirim. Bu konuyu biraz utanarak açıyorum.

Daha önceden de yazmıştım şehir dışında iş arıyordum. Ama yok, asla olumlu dönüş alamadım. Bi dönüş olana kadar diye kendimi biraz salmıştım ama sanırım oluru yok. Hiç huzurum kalmadı evde. Hiç detay verip daha da sıkmayacağım sizi. İstanbulda ev arıyorum ama bi fikir beni hem artık kendi hayatım olabileceği için mutlu ediyor hem de zorda kalırsam gidecek bi yerim kalmayacak diye korkutuyor. Sizce bu hesapta hata mı yapıyorum, bunlara ek masraflar çıkar mı ve bu hesapla ben daralır mıyım? Maaşım 30.000 TL
  • Birkaç ev beğendim biri site içerisinde 16 bin kira+1.500 aidat toplamda 17.500 ev için,
  • Faturalar için (elektrik, su, doğalgaz ve elektrik) 2500 TL,
  • Mutfak masrafı için hem şirket 3 ayda bir gıda yardımı yapıyor ordan hem yemek kartından hem de aylık 3000 harcarım.
  • Ekstra bir masraf için kenarda 2000 TL tutarım.
Bu hesapla maaşımdan bana geriye 5.000 TL kalıyor. Sizce diğer harcamaları çıkarınca 5.000 TL ile geçinebilir miyim? Çok sosyal birisi değilim biraz alışverişe düşkündüm ama onu da olabildiğince kıstım. Eğer site içerisinde ev tercih etmezsem +2.500 TL daha gelirim olacak. Kenarda birikmiş 100.000 TL birikimim var. Bunun yarısını kenarda bırakıp diğer yarısıyla eşya almayı planlıyorum.

Bir de ilk aşamasa, çamaşır makinesi, yatak, baza, ütü ve perde alırım diye düşündüm. Bunları aşağı yukarı hesaplayınca 35-40.000 ediyor. İlk başlarda sizce almam gereken bi şey var mı? Ve sizce daha fazla masraf çıkar mı? Ne gibi masraflar çıkar?

Son düzenleme:
Selam,

Buraya bin kere aynı konuyla ilgili konu açmış olabilirim. Bu konuyu biraz utanarak açıyorum.

Daha önceden de yazmıştım şehir dışında iş arıyordum. Ama yok, asla olumlu dönüş alamadım. Bi dönüş olana kadar diye kendimi biraz salmıştım ama sanırım oluru yok. Hiç huzurum kalmadı evde. Hiç detay verip daha da sıkmayacağım sizi. İstanbulda ev arıyorum ama bi fikir beni hem artık kendi hayatım olabileceği için mutlu ediyor hem de zorda kalırsam gidecek bi yerim kalmayacak diye korkutuyor. Sizce bu hesapta hata mı yapıyorum, bunlara ek masraflar çıkar mı ve bu hesapla ben daralır mıyım? Maaşım 30.000 TL
  • Birkaç ev beğendim biri site içerisinde 16 bin kira+1.500 aidat toplamda 17.500 ev için,
  • Faturalar için (elektrik, su, doğalgaz ve elektrik) 2500 TL,
  • Mutfak masrafı için hem şirket 3 ayda bir gıda yardımı yapıyor ordan hem yemek kartından hem de aylık 3000 harcarım.
  • Ekstra bir masraf için kenarda 2000 TL tutarım.
Bu hesapla maaşımdan bana geriye 5.000 TL kalıyor. Sizce diğer harcamaları çıkarınca 5.000 TL ile geçinebilir miyim? Çok sosyal birisi değilim biraz alışverişe düşkündüm ama onu da olabildiğince kıstım. Eğer site içerisinde ev tercih etmezsem +2.500 TL daha gelirim olacak. Kenarda birikmiş 100.000 TL birikimim var. Bunun yarısını kenarda bırakıp diğer yarısıyla eşya almayı planlıyorum.

Bir de ilk aşamasa, çamaşır makinesi, yatak, baza, ütü ve perde alırım diye düşündüm. Bunları aşağı yukarı hesaplayınca 35-40.000 ediyor. İlk başlarda sizce almam gereken bi şey var mı? Ve sizce daha fazla masraf çıkar mı? Ne gibi masraflar çıkar?
Bence geçirirsiniz gayet guzel

5000 TL ile geçinmek çok zorlu olur .Mutfak masrafı zaten dünya para tutuyor bunun dışında sosyalleşme ihtimali zaten olmaz . birikmiş paranızın olması avantaj ekstra bı durum olduğunda size güvence olur. eşya alırken harcamaları en düşük seviyede tütün yani tercihleriniz en ucuzlari olsun elinize ne kadar para kalırsa o kadar iyi.

Esyali ev baksanız? Ben Istanbulun çıkışında oturuyorum (Tuzla) gecen yaz maasim 13ken 12 bine ev tuttum daha Ocak maasiyla nefes alabildim biraz. 5 binle zor ama imkansiz denemez. Yani belki 17 degil 18 kira verirsiniz ama esya alma derdiniz olmaz, bunu dusunmez misiniz?

Canınız sıkılacak ama gerçekler de malesef bunlar bana göre ev kirası Max maaşının 3te biri olmalı. Bu durumda sizin için 10.000 ediyor. Sizin hesapta herşey yolunda giderse bir tablo var en basiti hastalanabilirsiniz veya eve usta çağırmak zorunda kalabilirsiniz ne biliyim zaruri bir sürü ihtiyaç doğabilir. Sitenin aidatı da vardır ayrıca. birinin yanına ev arkadaşı olmak sizi daha rahatlatabilir maddi açıdan ki bu da zor biriyle yaşamak. Diğer seçenek daha kenarda köşede uygun fiyatlı kiralık ama tek başınıza yaşayacaksınız bu da pek tercih edilesi değil. Ya da güvenlikli butik bir sitede stüdyo daire ama o da 15 binden aşağı değildir heralde. :/

İş hayatı demek sosyallik demek degil miydi?
H sonu arkadaşlarla plan yapılır,iş çıkışı kahve içilir yada evde bir araya gelinir diye konuşulur.
Elinize kalan parayla sadece iş+ev şeklinde yaşarsınız.
Hee birde kıyafet almamanız lazım mümkün mü?
Asla değil.Dış görünüş önemlidir diyesim var

Eşyalı ev baksanız maddi durumunuz için daha iyi olabilir. Onun dışında 5000 TL ile geçinmek çok düşük bir ihtimal gibi geliyor.

Esyali ev baksanız? Ben Istanbulun çıkışında oturuyorum (Tuzla) gecen yaz maasim 13ken 12 bine ev tuttum daha Ocak maasiyla nefes alabildim biraz. 5 binle zor ama imkansiz denemez. Yani belki 17 degil 18 kira verirsiniz ama esya alma derdiniz olmaz, bunu dusunmez misiniz?

Baktığım evlerin çoğunda eşyalar berbat durumdaydı. Uzun vadede bu şekilde kalacağım diye eşyasız baktım hep.

17 bin çok degilmi tek başına yaşayan biri için, 1+1 1+0 evler daha uygun fiyat olur aslında.. yılbaşında komşum İstanbula taşında 3+1 i 10 bine tutmuş 4.katta birde,hangi semtte oturuyor tam bilmiyorum ama her şartta 17 bin fazla geldi bir ev için..tabi biraz lüks istiyorsanız normal ona birsey diyemem..5 binle geçinmek çok çok zor giysisi ayakkabısı mutfak masrafı illa plansız harcamalarda olur hepsine 5 bin imkansız yetmez

17 bin çok degilmi tek başına yaşayan biri için 1+1 1+0 evler daha uygun değilmi yılbaşında komşum İstanbula taşında 3+1 i 10 bine tutmuş 4.katta birde hangi semtte oturuyor tam bilmiyorum ama her şartta 17 bin fazla geldi bir ev için..tabi biraz lüks istiyorsanız normal ona birey diyemem..5 binle geçinmek çok çok zor giysisi ayakkabısı mutfak masrafı illa plansız harcamalarda olur hepsine 5 bin imkansız yetmez

5000 sadece kendi şahsi harcamalarım için. Mutfak masrafı vs hepsini düşünce kalan. Bu arada baya baktım site içerisinde 15+ diğerleri de 13-14 arası çok lüks vs değil

İş hayatı demek sosyallik demek degil miydi?
H sonu arkadaşlarla plan yapılır,iş çıkışı kahve içilir yada evde bir araya gelinir diye konuşulur.
Elinize kalan parayla sadece iş+ev şeklinde yaşarsınız.
Hee birde kıyafet almamanız lazım mümkün mü?
Asla değil.Dış görünüş önemlidir diyesim var

Bence de önemli ama dediğim gibi zamanında gereksiz çok harcama yaptığım için beni bir süre götürecek kıyafetim var. 5000 sadece şahsi harcamalar için.

İstanbulda 30bin ile geçim anca hayatta kalma düzeyinde olur. Başka il seçeneği olsa 1+1 apartlar 10-12bin civarı yine elinize daha iyi para kalırdı. İstanbulu hiç bilmiyorum ama başka semtte bakılsa bu sefer yol sorunu olur sanırım. Bence daha uygun bir ev bakın en azından 14-15 bine inin elinizdeki para 7-8bin bandında kalsın

Küçük şehir olsa belki derdim ama İstanbul için çok yetersiz geldi bir süre idare ederim,ot gibi yaşarım derseniz olabilir ama nereye kadar devam edebilir bilemiyorum

Eski konularınızı bilmiyorum şu an nerede yaşıyorsunuz,hangi semtte ev bakıyorsunuz iş yeriniz nerede olacak.Site içi o fiyatlara kiralık ev olsa olsa merkezi olmayan veya anadolu yakasında herhangi bir semttir Kurtköy,Çekmeköy vs
Her halükarda 5 bin lirayla yaşanmaz her gün 1 ekmek yeseniz 300 tl. Dışarıda çay 30-35 tl 1 bardak çay. Kombiniz bozulsa markasına göre beklenmedik 7-15 bin tl masraf. Canınız meyve çekecek et balık süt peynir bakliyat yok yok imkansız. Kendinizi kıssanız dahi imkansız

X