Sizce bu tutarlar makul mu? Geçinmeye yeter mi?

Ya yalnız bekar yaşamak güzel bir şey evinin düzeninin olması ben ayrı eve çıkmasın demedim ki ilk sayfadan yorumlarımı oku lütfen kerkenes,aile evindeyken para biriktir kısacaksan aile evinde kıs ama para biriktir. Biriktirki daha özgüvenli çık o evden. İşsiz kalsam sakat kalsam en az 1 yıl geçineceğim param var bankada diyebilsin. Ev sahibinin keyfi beni çıkartmak mı istedi sonuna kadar hakkımı ararım ama baktım ki oluru yok başka ev tutabileyim,depozitom,nakliyatım her şeyim garanti diyebil diyorum.
eşya fiyatlarını ne zaman baktınız?bilindik markaları demiyorum sıradan instada orada burada karşımıza çıkan koltuk imalatı vs? onlar bile pahalı. beyaz eşya? tabak çanak bıçak kaşık alayım desen bile 10 bin(66 takım falan değil)
yani elindeki 100 bini harcasada yetmez bir de parası da tükenmiş olacak. Evli barklı insanlar çoluk çocuk aile evine taşınıyorlar evlerini kapatıp. Lanet olsun bu eokonomiden
3 ay önce eşimin kardeşine öğrenci evi kurduk, 2.el eşyalar falan alındı haliyle, olmayacak şey değil bence. Yani neden tabak çanak takımı alacak, sıfır eşya alacak sanıyorsunuz anlamadım, bahse konu arkadaşın maddi durumu ortada, belli ki öğrenci evi gibi toplama bir şeyler de alacak arada. Kiralar her ay artmıyor olsa aile evinde kalıp para biriktirmek mantıklı, ama para birikirken hem kiralar hem eşya fiyatları da artıyor. Biraz gözü karartmak lazım diye düşünüyorum. Hani şöyle 40 50 alsa evet sanırım biraz daha kalsa birikimi iyi olur ama 30 alıyor, aileye de veriyordur, oradan biriken kira eşya artışlarını amorti eder mi bilemiyorum. Ama bence hala hazır eve ev arkadaşı olarak gitmek tabi çok daha sağlıklı.

Cips ve kolayla beslendiğim uzunca bir dönem var benim öğrencilikte 😂
Hiç de bir şey olmuyor valla dipçik gibiydim. Şimdi somonlar avokadolar yiyorum, yarısı kadar sağlam değilim 😅 midemden bira ve makarna dışında yemek geçmeyen haftalarım oldu ya abartmamak lazım yani olur dönem dönem. İlerde daha iyi kazanır daha iyisini alır.

3 ay önce eşimin kardeşine öğrenci evi kurduk, 2.el eşyalar falan alındı haliyle, olmayacak şey değil bence. Yani neden tabak çanak takımı alacak, sıfır eşya alacak sanıyorsunuz anlamadım, bahse konu arkadaşın maddi durumu ortada, belli ki öğrenci evi gibi toplama bir şeyler de alacak arada. Kiralar her ay artmıyor olsa aile evinde kalıp para biriktirmek mantıklı, ama para birikirken hem kiralar hem eşya fiyatları da artıyor. Biraz gözü karartmak lazım diye düşünüyorum. Hani şöyle 40 50 alsa evet sanırım biraz daha kalsa birikimi iyi olur ama 30 alıyor, aileye de veriyordur, oradan biriken kira eşya artışlarını amorti eder mi bilemiyorum. Ama bence hala hazır eve ev arkadaşı olarak gitmek tabi çok daha sağlıklı.
Takım almasın zaten örnek olarak dedim 66 kişilik çeyiz takımı olmayan sıradan tabak çanak fiyatları bile cok fazla diye. İkinci el de alamaz kaşık çatal vs.
Normal şartlarda ben de özgür kendine yetebilen kadınların hayranıyım,bekarken düzenleri olsun yaşasınlar bu hayatı,doysunlar,deneyimlesinler istiyorum. Baba himayesinden koca himayesine gitmesinler.
Ama işte şartlar kötü,ev kapatan kirasını ödeyemeyen mühendisler tanıyorum.Gözü karartmak,risk almak tam sevdiğim aksiyonlar ama realist olmaya çalışıyorum. Allah konu sahibinin ve nice genç kadınalarımızın yar ve yardımcısı olsun 🙏

ben bir porsiyon yiyorum bir porsiyonu 2-3 gün sonra yiyorum bir porsiyonu da yapar yapmaz buzluğa atıyorum sonra bi ara yiyorum,
üst üste sıkılıyorum ama yemek seçmem böyle idare ediyorum

ben pandemiyi ailemin yanında geçirdim sonra yani 3 küsür sene önce tekrar ayrıldım eve çıktım
inanın 1 sene doğru düzgün yemek yapmadım
ay tek başıma ne uğraşcam diyordm ve etraftaki bir dolu yerden söylüyordum
şimdi parası da ayrı konu da, geçen bir tantuni söyledim zehirleniyordum
burada her yer hatay usulü tavuk dürüm oldu, başka yemek yok neredeyse
olan da demek fazla satamıyor
korkunç bir düşüş var çeşitte de kalitede de.
kaliteli birkaç yer var porsiyonlar öyle olmuş ki geçen bir antrikot söyledik, etin bir tarafından diğer tarafını görüyorsun, küçülte incelte yok etmişler porsiyonları (geçen sene eylüle kadar ülkede değildim, geldim yerleştim, hasta oldum derken mekan turumu daha yeni yeni yaptım, ama şimdiden yıldım)
hakkaten zevkle yemek yenecek az mekan kalmış ben de pek gitmiyorum.

konu sahibi ne düşünüyor ytüm bu konularda tabi bilemiyorum...

konu sahibinin semti bilmiyorum
benim bulunduğum yerde eşyalı evlerde eşyalar leşşşş.

martı da geçirip öyle çıkarsa sadece 1 yatak baza + buzdolabı + ç.makinesi + perdeleri alarak girer. yazın evden taşınanlardan sahibinden dolap, koltuk, masa vs. bulmak daha kolay olur (böyle ev dizen çok arkadaşım oldu, hatta şarka göreve giderken evi dağıtıp giden polisten filan toplu eşya alan da çok oldu)
böyle eylüle kadar idare edebilir, o zaman da halı, battaniye vs. alır.

ilk 6 ay biraz zor olur ama zamanla toparlanır.

Yemek konusunu dert etmiyorum ama tek kişiyim şu anda da işten vakit oldukçe yemekleri ben yapıyorum. Çok yemek de seçmem bi şekilde yaparım :KK70:

Şu am benim da aklıma bi 2 ay daha aile evinde kalmak mantıklı geliyor en azından 2 ayda kenara bi şeyler atıp hem de içine sinen bi ev bulurum şimdi ilk bulduğuma bakmak yerine :)

Takım almasın zaten örnek olarak dedim 66 kişilik çeyiz takımı olmayan sıradan tabak çanak fiyatları bile cok fazla diye. İkinci el de alamaz kaşık çatal vs.
Normal şartlarda ben de özgür kendine yetebilen kadınların hayranıyım,bekarken düzenleri olsun yaşasınlar bu hayatı,doysunlar,deneyimlesinler istiyorum. Baba himayesinden koca himayesine gitmesinler.
Ama işte şartlar kötü,ev kapatan kirasını ödeyemeyen mühendisler tanıyorum.Gözü karartmak,risk almak tam sevdiğim aksiyonlar ama realist olmaya çalışıyorum. Allah konu sahibinin ve nice genç kadınalarımızın yar ve yardımcısı olsun 🙏

Hepimizin hepimizin 💜💜 Tüm gün düşünmekten karnıma ağrı girdi asla ertelemek istemiyorum ama en azından 2 ay daha düzgün ev arayıp o süreçte kenara para atmak daha mantıklı.

Hepimizin hepimizin 💜💜 Tüm gün düşünmekten karnıma ağrı girdi asla ertelemek istemiyorum ama en azından 2 ay daha düzgün ev arayıp o süreçte kenara para atmak daha mantıklı.
yaza doğru öğrenciler,memurlar gidecekler evler boşalacak

Selam,

Buraya bin kere aynı konuyla ilgili konu açmış olabilirim. Bu konuyu biraz utanarak açıyorum.

Daha önceden de yazmıştım şehir dışında iş arıyordum. Ama yok, asla olumlu dönüş alamadım. Bi dönüş olana kadar diye kendimi biraz salmıştım ama sanırım oluru yok. Hiç huzurum kalmadı evde. Hiç detay verip daha da sıkmayacağım sizi. İstanbulda ev arıyorum ama bi fikir beni hem artık kendi hayatım olabileceği için mutlu ediyor hem de zorda kalırsam gidecek bi yerim kalmayacak diye korkutuyor. Sizce bu hesapta hata mı yapıyorum, bunlara ek masraflar çıkar mı ve bu hesapla ben daralır mıyım? Maaşım 30.000 TL
  • Birkaç ev beğendim biri site içerisinde 16 bin kira+1.500 aidat toplamda 17.500 ev için,
  • Faturalar için (elektrik, su, doğalgaz ve elektrik) 2500 TL,
  • Mutfak masrafı için hem şirket 3 ayda bir gıda yardımı yapıyor ordan hem yemek kartından hem de aylık 3000 harcarım.
  • Ekstra bir masraf için kenarda 2000 TL tutarım.
Bu hesapla maaşımdan bana geriye 5.000 TL kalıyor. Sizce diğer harcamaları çıkarınca 5.000 TL ile geçinebilir miyim? Çok sosyal birisi değilim biraz alışverişe düşkündüm ama onu da olabildiğince kıstım. Eğer site içerisinde ev tercih etmezsem +2.500 TL daha gelirim olacak. Kenarda birikmiş 100.000 TL birikimim var. Bunun yarısını kenarda bırakıp diğer yarısıyla eşya almayı planlıyorum.

Bir de ilk aşamasa, çamaşır makinesi, yatak, baza, ütü ve perde alırım diye düşündüm. Bunları aşağı yukarı hesaplayınca 35-40.000 ediyor. İlk başlarda sizce almam gereken bi şey var mı? Ve sizce daha fazla masraf çıkar mı? Ne gibi masraflar çıkar?
Aah ah maaşın yarısı kiraya gidiyor hep. Bu çok acı

BEnce tabak çatal kaşık da dahil yıkanıp dezenfekte edilebilen herşeyin ikinci eli alınabilir hiç sıkıntı değil.Kervan yolda düzülür.Tek bir midesi var onuda doyurur konu sahibi.Ama ruh sağlığı bozulunca fiziksel sağlık da bozuluyor.Yaparsın konu sahibi kafa rahatlığı çok önemli.

Kira tutariniz cok fazla cocuk varmi bilmiyorum ama 1+1 bile olsa cok daha uyguna ev tutabilirsiniz semti degistirin bence kira ve aidat cok ucuk maasiniza gore

yalnız kimsenin konuşmadığı bi konu var
boş evin anahtarını eline alışın bile en az 45 bin liraya mal olacak
en düşük kira 15 olsa
evin ilk kirası + depozito (1 kira bedeli ise öp başına koy) + emlakçı komisyonu = 45 bin NAKİT
tanıdık vasıtasıyla ev bulabilirsen emlakçı parasından kurtulursun tabi

yalnız kimsenin konuşmadığı bi konu var
boş evin anahtarını eline alışın bile en az 45 bin liraya mal olacak
en düşük kira 15 olsa
evin ilk kirası + depozito (1 kira bedeli ise öp başına koy) + emlakçı komisyonu = 45 bin NAKİT
tanıdık vasıtasıyla ev bulabilirsen emlakçı parasından kurtulursun tabi
Aynen katılıyorum ki bazı ev sahibleri 2 depozito istiyor ki daha abonelik ücretleri var konu sahibinin elinde 100 bin varmış yarışı eve taşınma için gitse diğeri eşya için gidecek

Aynen katılıyorum ki bazı ev sahibleri 2 depozito istiyor ki daha abonelik ücretleri var konu sahibinin elinde 100 bin varmış yarışı eve taşınma için gitse diğeri eşya için gidecek
evet ama kendisi hesap yaparken 100 binin yarısı elimde kalsın şeklinde hesap yapıyor
bize söylemediği başka bi para varsa elinde bilemem tabi

İstanbul gibi bir yerde sosyal hayat olmadan yaşanır mı? Ama kendinizi eve hapsedecekseniz bu para yeter. Ayrıca dediğiniz rakamlara eşya işinin hallolması zor gibi.ben napardım diye düşündüm sanırım kafa dengi bir ev arkadaşı bulmaya çalışırdım masraflar yarıya inerdi ya da daha uygun semtlerden küçük mesela en fazla 1+1 en fazla 10 binlik bir ev tutup gideri azaltıp paramı daha cok gezmeye eğlenmeye sosyallesmeye kullanırdım aileden ayrılmanın mantığı biraz da bu gibi geliyor bana.bir de maddi manevi rahat yaşayamayacaksam geçim derdim olacaksa hic bu işe girmek istemez aileme biraz daha katlanır bir iki yıl sonrasına plan yapardım sanırım

Son düzenleme:
Esyalı ev tutup, 100K'yı vadeli mevduat yaparsanız anca. Öbür türlü bunalıma girersiniz her ay hesap kitap yapmaktan. İş yerinde bir akşam yemek yiyelim deseler zaten 2K'ya yakın hesap ödeniyor. E canınız hiç mi abur cubur, meyve, alışveriş, 2 gün tatil çekmeyecek? Zor:/

X