Sizce bu tutarlar makul mu? Geçinmeye yeter mi?

Bir gün kahvaltı yapıyoruz evde. Yarım kilo tulum yarım kilo ezine gidiyor. Kaşarı kahvaltıda değil şarabın yanında falan tüketiyoruz ama o tip peynirler lüks tüketime girdiği için saymadım, market kaşarı almıyoruz. Pizza, tost, poğaça yemiyoruz zaten, yapmıyoruz. Yiyeceksek de dışarda yeriz pizzayı.
Şarap demişken canım çekti şuvan🤤 🍷
Akşama ya köfte var ya şarap naapsamki

Açıkçası bana geçinebilirmişim gibi geldi. Yukarıda yazıldığı gibi kuaföre yılda iki kere falan giderim sadece saç kesimi için. Şimdi market pazar alışverişini sadece kendime yaptığımı düşündüm 1/4 anca harcarım yani.

Evet elektrik faturalarında bir anormallik var. Eskiden su az elektrik çok gelirdi. Şimdi su ikiye katlıyor resmen 😂

Az yiyorum ondan 😂 Ama mutfak masrafım kabarık benim. Tek başıma olsam çeyreğini harcarım da koca faktörü bozuyor 😂
elektrik bu ay 303, su 320 lira geldi :KK70:
elektrik olayını uçuk kaçık zam gelmemesine ve tasarruflu cihazlara bağlıyorum
her şeyin artık az enerji tüketeni var piyasada. default oldu resmen
yazın sıcağında durmadan çalışan 2 senelik klimayla 465 lira gördük bu yaz maksimum
normalde elektriğimiz 300ün altında gelirdi. sadece 165- 185 lira falan etki etmiş demek ki klima
165 lira az fatura ödemek için izmir sıcağında koca ay evde kavrulduğuna değmez yani . 165 liraya tek kişi doğru düzgün karın doyurucu yemek+içecek alınamıyor dışarıdan

tek kişi için mutfak masrafı da aşırı abartı bişi değil
boğazına aşırı düşkün bi insan değilsen değil yani
ama evde yapmaya üşenip dışarıdan söylemeye kalkarsan o zaman masraf kabarır
dışarıdan yemek inanılmaz pahalı artık

elektrik bu ay 303, su 320 lira geldi :KK70:
elektrik olayını uçuk kaçık zam gelmemesine ve tasarruflu cihazlara bağlıyorum
her şeyin artık az enerji tüketeni var piyasada. default oldu resmen
yazın sıcağında durmadan çalışan 2 senelik klimayla 465 lira gördük bu yaz maksimum
normalde elektriğimiz 300ün altında gelirdi. sadece 165- 185 lira falan etki etmiş demek ki klima
165 lira az fatura ödemek için izmir sıcağında koca ay evde kavrulduğuna değmez yani . 165 liraya tek kişi doğru düzgün karın doyurucu yemek+içecek alınamıyor dışarıdan

tek kişi için mutfak masrafı da aşırı abartı bişi değil
boğazına aşırı düşkün bi insan değilsen değil yani
ama evde yapmaya üşenip dışarıdan söylemeye kalkarsan o zaman masraf kabarır
dışarıdan yemek inanılmaz pahalı artık
Bizim de öyle, 550 gördük temmuz ayında 2 klima 7/24 çalıştı neredeyse.

Ben de onu diyorum. Evet gıda pahalı ama hala en ucuz masraf kalemi gıda bence. Hele ki tek kişi için. Ama dışardan yemek korkunç pahalandı.

Bizim de öyle, 550 gördük temmuz ayında 2 klima 7/24 çalıştı neredeyse.

Ben de onu diyorum. Evet gıda pahalı ama hala en ucuz masraf kalemi gıda bence. Hele ki tek kişi için. Ama dışardan yemek korkunç pahalandı.
gıda tüketimi düzgün bi planlama ile gayet hallediliyor
önemli olan neyi nerden uyguna ve taze alabileceğini bilmek
pazarlar bunun için var zaten
ha bir tencere yemek yapıp yemeyip çöpe dökmek daha masraflı benim gözümde çünkü israf
e sadece kendine kadar yaptığında da insan bi şekilde ayarlayabiliyor
diğer masraflar daha korkutucu

Selam,

Buraya bin kere aynı konuyla ilgili konu açmış olabilirim. Bu konuyu biraz utanarak açıyorum.

Daha önceden de yazmıştım şehir dışında iş arıyordum. Ama yok, asla olumlu dönüş alamadım. Bi dönüş olana kadar diye kendimi biraz salmıştım ama sanırım oluru yok. Hiç huzurum kalmadı evde. Hiç detay verip daha da sıkmayacağım sizi. İstanbulda ev arıyorum ama bi fikir beni hem artık kendi hayatım olabileceği için mutlu ediyor hem de zorda kalırsam gidecek bi yerim kalmayacak diye korkutuyor. Sizce bu hesapta hata mı yapıyorum, bunlara ek masraflar çıkar mı ve bu hesapla ben daralır mıyım? Maaşım 30.000 TL
  • Birkaç ev beğendim biri site içerisinde 16 bin kira+1.500 aidat toplamda 17.500 ev için,
  • Faturalar için (elektrik, su, doğalgaz ve elektrik) 2500 TL,
  • Mutfak masrafı için hem şirket 3 ayda bir gıda yardımı yapıyor ordan hem yemek kartından hem de aylık 3000 harcarım.
  • Ekstra bir masraf için kenarda 2000 TL tutarım.
Bu hesapla maaşımdan bana geriye 5.000 TL kalıyor. Sizce diğer harcamaları çıkarınca 5.000 TL ile geçinebilir miyim? Çok sosyal birisi değilim biraz alışverişe düşkündüm ama onu da olabildiğince kıstım. Eğer site içerisinde ev tercih etmezsem +2.500 TL daha gelirim olacak. Kenarda birikmiş 100.000 TL birikimim var. Bunun yarısını kenarda bırakıp diğer yarısıyla eşya almayı planlıyorum.

Bir de ilk aşamasa, çamaşır makinesi, yatak, baza, ütü ve perde alırım diye düşündüm. Bunları aşağı yukarı hesaplayınca 35-40.000 ediyor. İlk başlarda sizce almam gereken bi şey var mı? Ve sizce daha fazla masraf çıkar mı? Ne gibi masraflar çıkar?
Nakliye, emlakçı, depozito bunları kaleme almamissin. Ablam İst içinde başka bı semte taşındı ,birbirne yakın semtler , bunlar 60 bin tuttu

Eşyalı eve çıkın ve yanınıza ev arkadaşı alın. Yoksa çok zorlanırsınız. Evden eşya götürseniz bile diğer odalar bomboş kalır. Bir de ev arkadaşı alabilirsiniz yanınıza o zaman rahat geçinirsiniz. Başkasıyla anlaşmak zor ama kendinizi toplayana kadar 1 sene falan idare edersiniz.

gıda tüketimi düzgün bi planlama ile gayet hallediliyor
önemli olan neyi nerden uyguna ve taze alabileceğini bilmek
pazarlar bunun için var zaten
ha bir tencere yemek yapıp yemeyip çöpe dökmek daha masraflı benim gözümde çünkü israf
e sadece kendine kadar yaptığında da insan bi şekilde ayarlayabiliyor
diğer masraflar daha korkutucu
ben bir porsiyon yiyorum bir porsiyonu 2-3 gün sonra yiyorum bir porsiyonu da yapar yapmaz buzluğa atıyorum sonra bi ara yiyorum,
üst üste sıkılıyorum ama yemek seçmem böyle idare ediyorum

ben pandemiyi ailemin yanında geçirdim sonra yani 3 küsür sene önce tekrar ayrıldım eve çıktım
inanın 1 sene doğru düzgün yemek yapmadım
ay tek başıma ne uğraşcam diyordm ve etraftaki bir dolu yerden söylüyordum
şimdi parası da ayrı konu da, geçen bir tantuni söyledim zehirleniyordum
burada her yer hatay usulü tavuk dürüm oldu, başka yemek yok neredeyse
olan da demek fazla satamıyor
korkunç bir düşüş var çeşitte de kalitede de.
kaliteli birkaç yer var porsiyonlar öyle olmuş ki geçen bir antrikot söyledik, etin bir tarafından diğer tarafını görüyorsun, küçülte incelte yok etmişler porsiyonları (geçen sene eylüle kadar ülkede değildim, geldim yerleştim, hasta oldum derken mekan turumu daha yeni yeni yaptım, ama şimdiden yıldım)
hakkaten zevkle yemek yenecek az mekan kalmış ben de pek gitmiyorum.

konu sahibi ne düşünüyor ytüm bu konularda tabi bilemiyorum...

Eşyalı eve çıkın ve yanınıza ev arkadaşı alın. Yoksa çok zorlanırsınız. Evden eşya götürseniz bile diğer odalar bomboş kalır. Bir de ev arkadaşı alabilirsiniz yanınıza o zaman rahat geçinirsiniz. Başkasıyla anlaşmak zor ama kendinizi toplayana kadar 1 sene falan idare edersiniz.
konu sahibinin semti bilmiyorum
benim bulunduğum yerde eşyalı evlerde eşyalar leşşşş.

martı da geçirip öyle çıkarsa sadece 1 yatak baza + buzdolabı + ç.makinesi + perdeleri alarak girer. yazın evden taşınanlardan sahibinden dolap, koltuk, masa vs. bulmak daha kolay olur (böyle ev dizen çok arkadaşım oldu, hatta şarka göreve giderken evi dağıtıp giden polisten filan toplu eşya alan da çok oldu)
böyle eylüle kadar idare edebilir, o zaman da halı, battaniye vs. alır.

ilk 6 ay biraz zor olur ama zamanla toparlanır.

Ailemle yaşıyorum, eve destek oluyorum ama maaşımın büyük kısmı bana kalıyor. Bilmiyorum kafam inanılmaz karışık kaos içinde huzursuz yaşamak mı ay sonunu düşünmek mi daha kötü bilmiyorum
Sizi psikolojik olarak yoracak bir evde yaşıyorsanız,ay sonunu düşünmek daha iyidir diyorum.Ayrıca tek kişinin yemesi evde bir öğün oluyor nerdeyse,faturalar ona göre geliyor.Uzun süre giyim, kuaför kafe gibi şeylerden vazgeçerseniz çıkın eve.Maaş zammı olunca en azından biraz biraz rahatlarsınız zamanla.

Öğrenci evine baksanız ?

Bazıları öğrenci evi fakirligi yaşamamış sanırım 😅 bi de yani o zamanlar kuruyemis, meyve falan hak getire yani aklımıza bile gelmiyordu, hatta sevdiğim şeyleri düşününce vitaminsizlikten nasıl ayakta kalmışım merak ettim😅 insan tek başınayken her türlü idare eder zaten. Sıkıntı eşya ve ilk ev tutma masraflarına diye düşünüyorum.

Sevgili hanımlar kuruyemiş,vitamin,protein,meyve sebze süt peynir yazan bendim.
Buna bile lükse kaçmaya gerek yok,lükse kaçmazsan 5 binle geçinirsin diyenler var. Her iki tarafta bir birimizin yorumlara farklı bakıyoruz.
Beni üzen de yukarıda saydıklarımı kuaföre sık gitmeyi şöyle bir fön çektirmeyi(anladım çoğu kesim için yılda 1-2 gidiyormuş,herkes berber herkes manikürcü😂) on parmağımızda marifet.
Tamam hijyendir becekliliktir bunlar cok güzel ama gıda ve temel ihtiyaç olan şeylere lüks gözüyle bakmaya başladığınızın farkında mısınız?bunun tek suçlusu ekonomi.
bunlar her bir vatandaşın sofrasında olması gereken temel gıdalar. taze taze yemenin yerini alamaz buzluktan çıkartıp yediğimiz şeyler kendimizi kandırmayalım hepsi fakirliğe alışmaya başladığımızın canlı örneği.
bir kaç yıl öncesine kadar fön kaç liraydı? şimdi 120 tl falandı en son. O da mı dolarla,o da mı ithal? personel maaşına yapılan saçma sapan asgari ücreti,elektrik su fiyatlarının yğkselmesi ok.
Meyve? Baklıyat? Her şey ama her şey pahalı.
Yani ucu ucuna yaşamayı yaşamak saymayı savunmayalım lütfen Hindistan gibi ülke miydik biz?
Lüks harcama nedir devamlı restoranlar,spalar,Uludağ’lar,yurtdışı yurtiçi ayda 2-3 defa,alkol,gece hayatı falan yani lüks kısılabilecek harcamalar. Ama mercimek alırken bile gram hesabı yapmayı yaşamak demiyelim lütfen.
Umudum yok ama ne diyim inşallah ülkenin ekonomik durumu rahatlar sadece bir kaç yıl öncemize dönebilelim işveçre olmasak da en azından

Buna bile lükse kaçmaya gerek yok,lükse kaçmazsan 5 binle geçinirsin diyenler var. Her iki tarafta bir birimizin yorumlara farklı bakıyoruz.
Beni üzen de yukarıda saydıklarımı kuaföre sık gitmeyi şöyle bir fön çektirmeyi(anladım çoğu kesim için yılda 1-2 gidiyormuş,herkes berber herkes manikürcü😂) on parmağımızda marifet.
Tamam hijyendir becekliliktir bunlar cok güzel ama gıda ve temel ihtiyaç olan şeylere lüks gözüyle bakmaya başladığınızın farkında mısınız?bunun tek suçlusu ekonomi.
bunlar her bir vatandaşın sofrasında olması gereken temel gıdalar. taze taze yemenin yerini alamaz buzluktan çıkartıp yediğimiz şeyler kendimizi kandırmayalım hepsi fakirliğe alışmaya başladığımızın canlı örneği.
bir kaç yıl öncesine kadar fön kaç liraydı? şimdi 120 tl falandı en son. O da mı dolarla,o da mı ithal? personel maaşına yapılan saçma sapan asgari ücreti,elektrik su fiyatlarının yğkselmesi ok.
Yani ucu ucuna yaşamayı yaşamak saymayı savunmayalım lütfen Hindistan gibi ülke miydik biz?
Lüks harcama nedir devamlı restoranlar,spalar,Uludağ’lar,yurtdışı yurtiçi ayda 2-3 defa,alkol,gece hayatı falan yani lüks kısılabilecek harcamalar. Ama mercimek alırken bile gram hesabı yapmayı yaşamak demiyelim lütfen.
Umudum yok ama ne diyim inşallah ülkenin ekonomik durumu rahatlar sadece bir kaç yıl öncemize dönebilelim işveçre olmasak da en azından
Kızcağızın seçeneklerinden biri fakir olmak biri zengin olmak olsa evet bence de zengin olmak😅 ama seçeneklerinden biri aile evinde huzursuz olup daha fazla eline para kalması ile kendi evine çıkıp masraflarini kısarak yaşaması. Napsin yani şimdi, seçenekler bunlar, bir yerlerden kismasi lazım. Ben olsam kuaföre gitmem, alışveriş yapmam, haftada 1 2 çaya kahveye çıkar başka da disarda yemem ama yine kendi evime çıkarım. Yoksa yoktur yani ne yapsın, üzücü ama böyle.

ben bir porsiyon yiyorum bir porsiyonu 2-3 gün sonra yiyorum bir porsiyonu da yapar yapmaz buzluğa atıyorum sonra bi ara yiyorum,
üst üste sıkılıyorum ama yemek seçmem böyle idare ediyorum

ben pandemiyi ailemin yanında geçirdim sonra yani 3 küsür sene önce tekrar ayrıldım eve çıktım
inanın 1 sene doğru düzgün yemek yapmadım
ay tek başıma ne uğraşcam diyordm ve etraftaki bir dolu yerden söylüyordum
şimdi parası da ayrı konu da, geçen bir tantuni söyledim zehirleniyordum
burada her yer hatay usulü tavuk dürüm oldu, başka yemek yok neredeyse
olan da demek fazla satamıyor
korkunç bir düşüş var çeşitte de kalitede de.
kaliteli birkaç yer var porsiyonlar öyle olmuş ki geçen bir antrikot söyledik, etin bir tarafından diğer tarafını görüyorsun, küçülte incelte yok etmişler porsiyonları (geçen sene eylüle kadar ülkede değildim, geldim yerleştim, hasta oldum derken mekan turumu daha yeni yeni yaptım, ama şimdiden yıldım)
hakkaten zevkle yemek yenecek az mekan kalmış ben de pek gitmiyorum.
söylemesi ayıp ama bugün et döner söyleyeyim dedim
ama öyle porsiyon falan değil hani tombik ekmek arası falan olur ya, o tarz istedi canım
bakındım yakınlardaki yerlere, dürüm var ekmek arası var falan
ay hep hatay soslu falan böyle
allah aşkına ben et döneri neden soslu yemek zorundayım ki ? ben hatay usulünü sadece tavuk dönere yakıştırıyorum
çokta severim ama et dönerde yok yani keyif almıyorum
et dönerin içine soğan, yeşillik, belki domates koyar geçersin
nedir bu sos merakı anlamıyorum
tat tuz bırakmadılar damak zevki diye bişi kalmadı valla
bi de sos olayı bana sanki bişeyi gizlemek, kötü tadı bastırmak için yapılıyor gibi geliyor
gerçekten severim hatay usulü tavuk dürümü
ama hepsi de öyle olmasın bi zahmet
söylemedim evdeki yemeği yedim napayım

geçen gece aşırı tanınmış zincir hamburgerciden 2 kişilik menü söyledik 330 liraya
söylemez olaydık
lanet olsun hem tat berbat hem porsiyon küçük falan
yiyemedik attık
dışarıda yemeklerin fiyatı arttıkça kalitesi düşüyor

Ucu ucuna yaşamayı asla lüks saymıyorum ama şartlara göre yaşıyoruz, şu an ne kadar her gün fiyatlara sövsem de ekonomiyi değiştirme yetim yok, mecbur katlanıyoruz. Her insan elindeki imkanlara göre yaşamını idame ettirmeye çalışıyor. Ev kurmak hiç bir zaman kolay bir iş olmadı. 2012 de ailemden ayrılıp kiraya çıktığım zaman (kendi evim kiradaydı, işe yakın olması için kiraya çıktım) maaş + kira gelirim olmasına rağmen ilk yıl çok zorlandım. Eşya taksitleri, bitmeyen eksikler derken bir yıl resmen ticketla yaşadım :) marketten alış veriş yapıp yemek pişirip işe götürüyordum, çok net hatırlıyorum ayda elimde kalan nakit 100 lirayı dörde bölüp her hafta 25 lira ile semt pazarına çıkıp sebze alıyordum, çok zor bir zamandı benim için ama yeni düzen kurmak bizim gibi maaşlı çalışanlar için hep böyle zordu, hiç bir devirde kolay olmadı. 23 yaşında ev aldım, senelerce her yerden kısarak ve iki işte çalışarak ödedim borcunu. Elim rahatladığında gezdim, harcadım ama hep hesaplıydım. O yüzden bir yerlerden başlamadan hiç bir şey olmuyor, yeter ki işsizlik olmasın, işin olunca bir şekilde toparlıyorsun düzgün hesap yaparak. Şu an ülkece dibin dibini yaşıyoruz umarım atlatırız bu zamanları hala umudum var, Çiller döneminde iki develüasyon görmüş bir nesiliz biz bu da geçer elbet diyorum yani inşallah :)

Kızcağızın seçeneklerinden biri fakir olmak biri zengin olmak olsa evet bence de zengin olmak😅 ama seçeneklerinden biri aile evinde huzursuz olup daha fazla eline para kalması ile kendi evine çıkıp masraflarini kısarak yaşaması. Napsin yani şimdi, seçenekler bunlar, bir yerlerden kismasi lazım. Ben olsam kuaföre gitmem, alışveriş yapmam, haftada 1 2 çaya kahveye çıkar başka da disarda yemem ama yine kendi evime çıkarım. Yoksa yoktur yani ne yapsın, üzücü ama böyle.
Ya yalnız bekar yaşamak güzel bir şey evinin düzeninin olması ben ayrı eve çıkmasın demedim ki ilk sayfadan yorumlarımı oku lütfen kerkenes,aile evindeyken para biriktir kısacaksan aile evinde kıs ama para biriktir. Biriktirki daha özgüvenli çık o evden. İşsiz kalsam sakat kalsam en az 1 yıl geçineceğim param var bankada diyebilsin. Ev sahibinin keyfi beni çıkartmak mı istedi sonuna kadar hakkımı ararım ama baktım ki oluru yok başka ev tutabileyim,depozitom,nakliyatım her şeyim garanti diyebil diyorum.
eşya fiyatlarını ne zaman baktınız?bilindik markaları demiyorum sıradan instada orada burada karşımıza çıkan koltuk imalatı vs? onlar bile pahalı. beyaz eşya? tabak çanak bıçak kaşık alayım desen bile 10 bin(66 takım falan değil)
yani elindeki 100 bini harcasada yetmez bir de parası da tükenmiş olacak. Evli barklı insanlar çoluk çocuk aile evine taşınıyorlar evlerini kapatıp. Lanet olsun bu eokonomiden

Bazıları öğrenci evi fakirligi yaşamamış sanırım 😅 bi de yani o zamanlar kuruyemis, meyve falan hak getire yani aklımıza bile gelmiyordu, hatta sevdiğim şeyleri düşününce vitaminsizlikten nasıl ayakta kalmışım merak ettim😅 insan tek başınayken her türlü idare eder zaten. Sıkıntı eşya ve ilk ev tutma masraflarına diye düşünüyorum.
Cips ve kolayla beslendiğim uzunca bir dönem var benim öğrencilikte 😂

X