Ev almak mi almamak mi

TheQueeninthenorth

Guru
Kayıtlı Üye
22 Kasım 2010
10.787
18.741
Bu kacinci ev konum bilmiyorum ama isin icinden bir turlu cikamiyorum. Uzun zamandir ev alma planimiz var. Ist Anadolu yakasinda nezih sayilabilecek, yeşili bol, sahili olan bir muhitte yasiyoruz, kiradayiz. Burasi ayni zamanda benim buyudugum ve ailemin de yasadigi yer. Butik bir sitedeyiz, annemin evi yan sitede yurume mesafesinde. 2.5 yasindaki ogluma annem bende gelir bakar veya kendi evine alir, bana nefes alacak imkan yaratir o konuda sansliyim. Ben devlette ogretmenim, okulum evime yakin. Ilerde oglum icin kres ve ilkokul acisindan cevremizde guzel secenekler var. Canimiz istediginde sehre yakin ama sehrin gurultusunden uzak dogayla ic ice mesire alanlarina arabayla ulasimi kolay bir mesafedeyiz. Kisacasi buyudugum bu muhiti her yonuyle seviyorum.Gelgelelim burdan ev almamiz hayal. Luks sitelerde ev fiyatlari cok ucuk, digerleri ise hep eski ve gene pahali evler. Mesela bizim oturdugumuz bina da 40 yasindan faZla, gecenlerde 3.7 lik kartal depreminde kagit gibi sallandi bina. Esim bu evde oturmam artik yeni binaya tasinalim, butcemizin yettigi bir yerden ev alalim diyor. Arastirdigimiz kadariyla kurtkoy yenisehir taraflarinda 400 bin civari 3+1 site ici evler var. Ancak oraya alisabilir miyim, dahasi annemden uzakta tek basima ben calisirken cocuga kim bakacak sorusu kafami cok kurcaliyor. Krese verebilirim ancak ilk etapta yarim gun olacagi icin sabah ben biraksam da oglen birinin almasi gerek. Kayinvalidem h.ici bizde kalmayi teklif etti ama o da hijyen konusunda ciddi sikintilari olan, benim ogluma koymaya calistigim kurallari umursamayan biri. Kisa sureli bir araya geldigimizde bile oglumun huyu suyu degisiyor. Surekli onunla yasadigimi hayal edemiyorum. Ev almayi erteleyip pesinat biriktirmek de mantikli gelmiyor cunku ztn para biriktiremiyoruz, bir an once krediye girip adim atmaZsak ilerde ev almamiz hayal olabilir. Zaten kurtkoy icin metro insasi tamamlaninca fiyatlar artacak deniyor. Simdi il ici tayinler basladi esim illa da kurtkoyden tercih yap gidelim bir an once diyor ama elim gitmiyor. Ha deyince alistigim standartlari, anneme olan yakinligi, bu muhiti birakmak istemiyorum. Tasinirsak annem bize pek gelemez cunku bekar kardesim ve kronik rahatsizliklari olan anneannemle yasiyor. Benim yerimde olsaniz naparsiniz? Ev sahibi olma ugruna yasadiginiz yerin tum artilarini birakip bir maceraya atilir miydiniz? ( bu arada kurtkoydeki evlerden de daha bakip bayildigim bir ev olmadi. Butceme uygun evler ya balkonsuz ya eski bina. Gene de diyelim 450bin tl lik ev icin 400 bin tl kredi cektim ayda 7bin tl ye yakin 10 yil geri odemesi var. Yasam standardimiz hayli dusecek, tatil ve belki de cocuk icin ozel okul yalan olacak...)

enim yerimde olsaniz naparsiniz? Ev sahibi olma ugruna yasadiginiz yerin tum artilarini birakip bir maceraya atilir miydiniz?
Atılırdım, nitekim atıldım da. Deprem korkusuna şehir değiştirdim ne semti :)
Evi şimdi mi alırsınız, sonra mı onu bilemem ama deprem açısından daha güvenli bir yere taşının. Annenizin yanında olmanın faydası bu tehlikenin yanında bir hiç.

Esim bu evde oturmam artik yeni binaya tasinalim, butcemizin yettigi bir yerden ev alalim diyor. Arastirdigimiz kadariyla kurtkoy yenisehir taraflarinda 400 bin civari 3+1 site ici evler var.
Çekmeköy'ü de düşünün derim. Geçen sene 350 bin bandında güzel 2+1'ler vardı metronun dibinde. Orası da hem çok yeşil, hem sakin hem de güney hattından uzakta.

Huzur önemli benim için alıştıgım ve mutlu olduğum yer diyorum :KK66: kvdeniz gelip yapışacak size belli ki hiç gerek yok
evet benim için de öyle. ancak oturduğumuz ev boğaz manzaralı içi yapılı filan da, bina çok eski ve hiç güven vermiyor. yani her halükarda taşınmak mantıklı olan. e madem taşınacağız artık ev alalım diyor eşim. keşke burdan ev alabilecek gücüm olsa...kayınvalidemin bazı huylarına bayılmasam da bir yıl falan idare edip çocuğu tam zamanlı kreşe verdiğimde yolları ayırmak da bir seçenek olabilir...bilmiyorum düşünüyorum şu an sadece her şeyi tartıyorum...

Çekmeköy'ü de düşünün derim. Geçen sene 350 bin bandında güzel 2+1'ler vardı metronun dibinde. Orası da hem çok yeşil, hem sakin hem de güney hattından uzakta.
ordan da baktık önceki yıllarda ancak fiyatlar çok artmış. anca bahçe katı veya balkonsuz filan bulabiliyoruz bu bütçeyle ve evler çok küçük genelde.

ordan da baktık önceki yıllarda ancak fiyatlar çok artmış. anca bahçe katı veya balkonsuz filan bulabiliyoruz bu bütçeyle ve evler çok küçük genelde.
Doğrusu, biz de ara kat evleri küçük bulduğumuz için küçük bir şehirden de olsa istediğimiz niteliklerde bir ev almaya karar vermiştik. Birkaç ay sonra da o küçük şehre taşındık. Şehir değiştirmek seçenekler arasında mı?

Evi kurtkoyden alin. Siz zaten su an oturduğunuz yerde calisiyormussunuz. Cocugunuzu sabah gelirken is yerinize yakin bir krese verin. Oglen kresten anneniz alsin. Siz isten ciktiktan sonra çocuğunuzu alir evinize donersiniz.

Evi kurtkoyden alin. Siz zaten su an oturduğunuz yerde calisiyormussunuz. Cocugunuzu sabah gelirken is yerinize yakin bir krese verin. Oglen kresten anneniz alsin. Siz isten ciktiktan sonra çocuğunuzu alir evinize donersiniz.
kurtköyle şu an oturduğum yer arasında bayağı mesafe var. şehir değiştirmek gibi bir mesafe hatta. dolayısıyla oğlanı şu an buralarda bir kreşe vermediğim sürece annem alamaz. kurtköyden ev aldığımız takdirde de muhakkak tayin istemem lazım her gün gidip gelinecek bir mesafe değil zaten.

Siz hangi semttesiniz

Yani belki annenize yürüme mesafesinde olmaz da 10-15 dakika olur çocuk kreşten servisle anneanneye gelir vs vs

Neden diğer uca gidesiniz ki

Bir de semtleri bilmem de bu evler sadece yeni ve 40-50 yıllık mı

5-15 yaş bandında evler daha uygun fiyatlı olabilir

Doğrusu, biz de ara kat evleri küçük bulduğumuz için küçük bir şehirden de olsa istediğimiz niteliklerde bir ev almaya karar vermiştik. Birkaç ay sonra da o küçük şehre taşındık. Şehir değiştirmek seçenekler arasında mı?
evet o da bir seçenek, çanakkaleden de ev bakmışlığımız var hatta. ama bizi buraya şu anda bağlayan oğlum. benim dışımda bir bakıcı desteği şart şu aşamada kreşe gitse bile. anneme yakın oturmanın cazip olmasının en büyük sebebi bu şu anda.

kurtköyle şu an oturduğum yer arasında bayağı mesafe var. şehir değiştirmek gibi bir mesafe hatta. dolayısıyla oğlanı şu an buralarda bir kreşe vermediğim sürece annem alamaz. kurtköyden ev aldığımız takdirde de muhakkak tayin istemem lazım her gün gidip gelinecek bir mesafe değil zaten.
Anladim. Kurtkoy disinda su anki semtinize yakin, en azindan gidip gelinecek bir mesafede bir yer olsa cok iyi olurdu...

evet o da bir seçenek, çanakkaleden de ev bakmışlığımız var hatta. ama bizi buraya şu anda bağlayan oğlum. benim dışımda bir bakıcı desteği şart şu aşamada kreşe gitse bile. anneme yakın oturmanın cazip olmasının en büyük sebebi bu şu anda.
İstanbul dışındaki şehirlerde bakıcı ücretleri daha uygun olabiliyor. Orada tanıdığınız birileri de varsa işiniz daha kolay çözümlenebilir. Umarım en güvenli ve rahat şekilde çözersiniz.

Siz hangi semttesiniz

Yani belki annenize yürüme mesafesinde olmaz da 10-15 dakika olur çocuk kreşten servisle anneanneye gelir vs vs

Neden diğer uca gidesiniz ki

Bir de semtleri bilmem de bu evler sadece yeni ve 40-50 yıllık mı

5-15 yaş bandında evler daha uygun fiyatlı olabilir
diğer uca gitme sebebimiz anca oralarda bütçemize göre evler olması. ki onlar bile tam olarak istediğim gibi değil. 99 depremi sonrası inşa edilmiş binalara yeni bina diyoruz istanbulda :KK70: bulunduğum semtte 99 sonrası inşa edilmiş evler yok denecek kadar az.

Bu arada oglunuzu tam zamanli krese neden yazdirmiyorsunuz? Ogretmen oldugunuz icin cok gec saatlere kadar kalmaz zaten.
3 yaşından önce tam zamanlı gitmesini pek doğru bulmuyorum, görüştüğüm kreş müdürleri de ilk etapta yarım gün başlamasını önerdiler. çok zaman yok zaten 3 olmasına, alışma süresi vs iyi giderse bir süre sonra tam gün de verebilirim elbette. o zaman hiç problem kalmaz.

7.000-TL kredi bi 5 sene sonra cok az gelecektir gozunuze. 5 sene once bu paranin degeri ile simdiki degeri ve kazanilan para oranlamasi ne kadar buyuk farklilik gosteriyor. Asgari ucret 5 sene once neydi simdi ne? Ama hep stabil odeme miktari ayni olacak. Bu acidan bakarsaniz ev almak mantikli.
Diger acidan temel ihtiyaclar icin harcanan para artti, fiyatlar masallah hic istikrar bozmadan surekli yukseliyor. Yinede dedigim gibi 10 senede degismeyen miktarda kredi odemesi bu eksiler ciktiktan sonra dahi mantikli.
Ama ben hic sikinti cekmeyeyim, sevmedigim semtte oturmayayjm diyorsaniz girmeyin o borca. Ben olsam ev almak icin o borca girmezdim, gerci benim cocugum yok ama olsa yinede istemezdim, almazdim. Biraz gunluk yasamak gerektigi dusuncesi olustu bende. Bakalim 10 seneyi gorebilecek miyim de kendimden kisiyorum mantigindayim.

X