Ev almak mi almamak mi

Ben de aynı ikilemdeyim. Anadolu yakasında güzel bir muhitteyim. Yıllardır aynı evdeyim kiram makul. Ama bu muhitten ev almam imkansız. Şimdi çocuğum oldu eve sığamıyoruz başka eve kiraya çıkmaya bütçemiz yok ev almaya bütçemiz yok. Daha kötü muhitlere gitmek istemiyorum ki kurtköy bizim işlerimiz açısından çok avantajlı. Her anlamda orada daha rahat ederim ben. Ona rağmen kurtköye gitmek istemiyorum.
Sizin yernizde olsam hiç gidemezdim sanırım. Para biriktiremiyorum demişsiniz ama biriktirmeye çalışın 7bin kredi ödemektense 3 bin döviz yapıp kenara atın her ay.
Oturduğunuz muhitte ev fiyatları ne kadar sorması ayıp olmazsa. İstanbulda nezih, hoş bir semtte oturmak istesem ne kadarı gözden çıkarmam gerekir. Üsküdarı seviyorum mesela.

Oturduğunuz muhitte ev fiyatları ne kadar sorması ayıp olmazsa. İstanbulda nezih, hoş bir semtte oturmak istesem ne kadarı gözden çıkarmam gerekir. Üsküdarı seviyorum mesela.

Beğendiğim oturabileceğimiz evler 2 milyon civarı oluyor. Üsküdar ı ben de çok seviyorum. O civarda evler eski genelde deniz manzarası talebi yoksa uyguna bulunuyor. Bağlarbaşı icadiye mahalleleri güzel. Bunun yarı fiyatına bulunur diye düşünüyorum.

Valla cok bilindik luks siteler var 5 milyondan kapi aciliyor. Bizim eski butik sitede binalar 40 yasindan buyuk, ici yapiliysa 2-3 milyon, eskiyse 1 milyon civari evler. Bogaz manzarali cogu.

Bir mesajınızda e
oturduğumuz ev boğaz manzaralı
Herkes Bostancı diye tahminde bulunmuş ama benim bildiğim Bostancı’da boğaz manzarası yoktu 🤪 Üsküdar tarafında mısınız? Neden bu kadar gizem altı üstü ilçe adı vereceksiniz. Belki civar mahalleleri bilip tavsiye veren olur?

Ben Beykoz diye tahmin ediyorum yeşilin çok olduğu bir ilçe dediği için.
Herkes Bostancı diye tahminde bulunmuş ama benim bildiğim Bostancı’da boğaz manzarası yoktu 🤪 Üsküdar tarafında mısınız? Neden bu kadar gizem altı üstü ilçe adı vereceksiniz. Belki civar mahalleleri bilip tavsiye veren olur?

Bu kacinci ev konum bilmiyorum ama isin icinden bir turlu cikamiyorum. Uzun zamandir ev alma planimiz var. Ist Anadolu yakasinda nezih sayilabilecek, yeşili bol, sahili olan bir muhitte yasiyoruz, kiradayiz. Burasi ayni zamanda benim buyudugum ve ailemin de yasadigi yer. Butik bir sitedeyiz, annemin evi yan sitede yurume mesafesinde. 2.5 yasindaki ogluma annem bende gelir bakar veya kendi evine alir, bana nefes alacak imkan yaratir o konuda sansliyim. Ben devlette ogretmenim, okulum evime yakin. Ilerde oglum icin kres ve ilkokul acisindan cevremizde guzel secenekler var. Canimiz istediginde sehre yakin ama sehrin gurultusunden uzak dogayla ic ice mesire alanlarina arabayla ulasimi kolay bir mesafedeyiz. Kisacasi buyudugum bu muhiti her yonuyle seviyorum.Gelgelelim burdan ev almamiz hayal. Luks sitelerde ev fiyatlari cok ucuk, digerleri ise hep eski ve gene pahali evler. Mesela bizim oturdugumuz bina da 40 yasindan faZla, gecenlerde 3.7 lik kartal depreminde kagit gibi sallandi bina. Esim bu evde oturmam artik yeni binaya tasinalim, butcemizin yettigi bir yerden ev alalim diyor. Arastirdigimiz kadariyla kurtkoy yenisehir taraflarinda 400 bin civari 3+1 site ici evler var. Ancak oraya alisabilir miyim, dahasi annemden uzakta tek basima ben calisirken cocuga kim bakacak sorusu kafami cok kurcaliyor. Krese verebilirim ancak ilk etapta yarim gun olacagi icin sabah ben biraksam da oglen birinin almasi gerek. Kayinvalidem h.ici bizde kalmayi teklif etti ama o da hijyen konusunda ciddi sikintilari olan, benim ogluma koymaya calistigim kurallari umursamayan biri. Kisa sureli bir araya geldigimizde bile oglumun huyu suyu degisiyor. Surekli onunla yasadigimi hayal edemiyorum. Ev almayi erteleyip pesinat biriktirmek de mantikli gelmiyor cunku ztn para biriktiremiyoruz, bir an once krediye girip adim atmaZsak ilerde ev almamiz hayal olabilir. Zaten kurtkoy icin metro insasi tamamlaninca fiyatlar artacak deniyor. Simdi il ici tayinler basladi esim illa da kurtkoyden tercih yap gidelim bir an once diyor ama elim gitmiyor. Ha deyince alistigim standartlari, anneme olan yakinligi, bu muhiti birakmak istemiyorum. Tasinirsak annem bize pek gelemez cunku bekar kardesim ve kronik rahatsizliklari olan anneannemle yasiyor. Benim yerimde olsaniz naparsiniz? Ev sahibi olma ugruna yasadiginiz yerin tum artilarini birakip bir maceraya atilir miydiniz? ( bu arada kurtkoydeki evlerden de daha bakip bayildigim bir ev olmadi. Butceme uygun evler ya balkonsuz ya eski bina. Gene de diyelim 450bin tl lik ev icin 400 bin tl kredi cektim ayda 7bin tl ye yakin 10 yil geri odemesi var. Yasam standardimiz hayli dusecek, tatil ve belki de cocuk icin ozel okul yalan olacak...)
Benim de o yaslarda cocugum var, destek olan kimse yok. Yıprandım cok. Ailenizin yaninda olun derim

Siz kurtköy yenişehirde yapamazsınız orada bizim arkadaşlar oturuyo dağın başı ve sadece 1 otobüs geçen bir yer tamam site içi çok güzel ama cıks olmaz, benim size tavsiyem küçükbakkalköye bakın ataşehire bağlı orası, yine ataşehire bağlı esatpaşa var örnek mah var buralarda nispeten iyi bir sokakta falan ev bulma şansınız var hem annenizden de çok uzaklaşmazsınız biz şuan aldığımız evi bulana kadar 1000 tane ev baktık abartmıyorum şuanki evimizi tesadüfen ben buldum nezih ağaçlı merkezi ve asla alamayız dediğimiz muhitten çok şükür🙏🏻 Allah nasip ederse de oluyo direkt kurtköye odaklanmayın

Beğendiğim oturabileceğimiz evler 2 milyon civarı oluyor. Üsküdar ı ben de çok seviyorum. O civarda evler eski genelde deniz manzarası talebi yoksa uyguna bulunuyor. Bağlarbaşı icadiye mahalleleri güzel. Bunun yarı fiyatına bulunur diye düşünüyorum.
Ciddi rakamlarmış evet. Teşekkür ederim merak ediyordum 💐

Bu kacinci ev konum bilmiyorum ama isin icinden bir turlu cikamiyorum. Uzun zamandir ev alma planimiz var. Ist Anadolu yakasinda nezih sayilabilecek, yeşili bol, sahili olan bir muhitte yasiyoruz, kiradayiz. Burasi ayni zamanda benim buyudugum ve ailemin de yasadigi yer. Butik bir sitedeyiz, annemin evi yan sitede yurume mesafesinde. 2.5 yasindaki ogluma annem bende gelir bakar veya kendi evine alir, bana nefes alacak imkan yaratir o konuda sansliyim. Ben devlette ogretmenim, okulum evime yakin. Ilerde oglum icin kres ve ilkokul acisindan cevremizde guzel secenekler var. Canimiz istediginde sehre yakin ama sehrin gurultusunden uzak dogayla ic ice mesire alanlarina arabayla ulasimi kolay bir mesafedeyiz. Kisacasi buyudugum bu muhiti her yonuyle seviyorum.Gelgelelim burdan ev almamiz hayal. Luks sitelerde ev fiyatlari cok ucuk, digerleri ise hep eski ve gene pahali evler. Mesela bizim oturdugumuz bina da 40 yasindan faZla, gecenlerde 3.7 lik kartal depreminde kagit gibi sallandi bina. Esim bu evde oturmam artik yeni binaya tasinalim, butcemizin yettigi bir yerden ev alalim diyor. Arastirdigimiz kadariyla kurtkoy yenisehir taraflarinda 400 bin civari 3+1 site ici evler var. Ancak oraya alisabilir miyim, dahasi annemden uzakta tek basima ben calisirken cocuga kim bakacak sorusu kafami cok kurcaliyor. Krese verebilirim ancak ilk etapta yarim gun olacagi icin sabah ben biraksam da oglen birinin almasi gerek. Kayinvalidem h.ici bizde kalmayi teklif etti ama o da hijyen konusunda ciddi sikintilari olan, benim ogluma koymaya calistigim kurallari umursamayan biri. Kisa sureli bir araya geldigimizde bile oglumun huyu suyu degisiyor. Surekli onunla yasadigimi hayal edemiyorum. Ev almayi erteleyip pesinat biriktirmek de mantikli gelmiyor cunku ztn para biriktiremiyoruz, bir an once krediye girip adim atmaZsak ilerde ev almamiz hayal olabilir. Zaten kurtkoy icin metro insasi tamamlaninca fiyatlar artacak deniyor. Simdi il ici tayinler basladi esim illa da kurtkoyden tercih yap gidelim bir an once diyor ama elim gitmiyor. Ha deyince alistigim standartlari, anneme olan yakinligi, bu muhiti birakmak istemiyorum. Tasinirsak annem bize pek gelemez cunku bekar kardesim ve kronik rahatsizliklari olan anneannemle yasiyor. Benim yerimde olsaniz naparsiniz? Ev sahibi olma ugruna yasadiginiz yerin tum artilarini birakip bir maceraya atilir miydiniz? ( bu arada kurtkoydeki evlerden de daha bakip bayildigim bir ev olmadi. Butceme uygun evler ya balkonsuz ya eski bina. Gene de diyelim 450bin tl lik ev icin 400 bin tl kredi cektim ayda 7bin tl ye yakin 10 yil geri odemesi var. Yasam standardimiz hayli dusecek, tatil ve belki de cocuk icin ozel okul yalan olacak...)
400 bine güzel yeni bir ev buluyorsaniz öpüp basinizin üstüne koyun koşarak alin valla.

valla ev ararken en korktuğum şey de bu. bütçemize uyan evler bu tarz yerlerde olursa diye ödüm kopuyor. kurtköy yenişehir pek böyle değil sanırım o yüzden orda yoğunlaşmıştık. yoksa mesela ataşehir de örnek mahallesi, kayışdağı gibi yerlerde 250-300 bine de 3+1 var ama insan ürküyor. çekmeköyden de çekiniyorum açıkçası çok göç alan bir yer.
Kurtköy yerine maltepe, hadi olmadı kartal ya da pendik taraflarına baksanız. Ev deniz görmese bile en azından sahile inip bir oh dersiniz. Marmaray ile de annenize rahatlıkla ulaşırsınız. Maalesef metrekareden fedakarlık etmek gerekiyor.

şişlideki aile apartmanını kumarda yiyen babama da selam olsun bu vesileyle :KK70: şimdi kurtköy den ev alabilmek için yırtınıyoruz. belki de bu kdr savurgan, bencil ebeveynim olduğu için kendi evime sahip olmak önemli geliyor.
anladığım kadarıyla şişli'de doğmuş
kadiköy üsküdar gibi bir yerde ve mahalle ortamında büyümüşsünüz
kurtköye giderseniz çok üzülürsünüz siz. nasıl bir kreşe çocuk vereceksiniz nasıl bir çevre olacak...üstelik ev 70 m2 olacak güya 2+1 ama balkonsuz filan. çekmeköy filan daha beter.

benim de "cadde kızı" bir arkadaşım evlenince kurtköyde oturdu üstelik beşiktaşın sahilden de uzak bir mahallesinde çalışıyordu. kız 1 senede stresten 15 kilo verdi gözünün feri soldu, ütelik işe 4 gün giderken... ama mecburdu eşi de gebze tarafında çalışıyordu, ev babasına aitti aynı sene hem düğün yapıp hem ev eşyası alıp hem kira vermiyorlardı. birikimleri yoktu...

eşinizin işi nedir bilmiyorum ama İstanbulda kalmak için kurtköye gideceğime zorlar tekirdağ çanakkale edirne düzce neresi olursa artık etrafa bakarım sanırım...biliyorum ütopik geliyor istanbullulara ama kendi okulunuzun kreşine çocuk verip yürüme mesafesinde işi gidip gelip depremden sonra yapılmş geniş konforlu evde oturmak varken neden illa istanbul?

eşiniz mecbursa dediklerimi unutun tabii.

400 bine güzel yeni bir ev buluyorsaniz öpüp basinizin üstüne koyun koşarak alin valla.
Pek buldugumuz soylenemez. Gecen bir tane begendim 410 bine eski bir sitede kurtkoyde ama ici yapili, ferah, kocaman yeni gomme dolap birakiyorlar filan...emlakci geZdirdi. Depreme dayanikliligin onemli oldugundan bahsettim bina deorem sonrasi insa edildi dedi. Emlakci gitti site yonetimiyle bi konusalim dedik meger site kentsel donusume girecekmis basvuru yapilmis. Kredi mredi zaten cikmaZmis. Emlakci bunlari sakladi.Yani bu fiyata bulacagimiz guzel evin illa bir kusuru cikacak belli ki...

X