Ev almak mi almamak mi

Oyle ama zaman cabuk geciyor...ev kredisi gibi kira oduyorum. Evleneli 6 yil oldu evlenirken ev alsaydik 4 yilimiz kalmisti diye kuruyorum kafamda surekli...
Ama ev kredisi gibi kira ödediğiniz evin semtini seviyorsunuz orda rahatsınız. Gideceğiniz yeri hiç sevmeyebilirsiniz- ki öyle görünüyor- o zaman da bir de buraya şu kadar veriyorum aylık daha da su kadar var diye hayıflanabilirsiniz. Bir de 450binlik ev için 400bin kredi çekmek hiç mantıklı gelmedi.

Semt guzel de binadan memnun degilim, yasli bina. Burda kiradan kiraya gececegimize ev sahibi olsak mi diyoruz iste. Her iki durumun da artilari ve eksileri var...

Ben bu tür konularda hep ev alınması taraftarı olurum ama şu an ülke olarak öyle bir haldeyiz ki yazıktır ödenen paralara. Faizler çok yüksek, on yıl borç için çok uzun, bir de çocuğun kreşi falan eklenecek değmez bence bunca sıkıntıya

Valla esim evden calisiyor bizi istanbula baglayan tek sey anneme yakin olusum. Bir ara antalya ve canakkaleyi arastiriyorduk. Tekrar gundeme almak mantikli olabilir. Esim once bir tamam diyor sehir disi isine, sonra ikimiz de, ailelerimiz de dogma buyume istanbulluyuz hele bi burdan ev alalim ilerde tasiniriz diyor

Baska turlu ev sahibi olmamiz da mumkun degil ki...bekledigimiz her an zarardayiz. 3 yil once cekmekoyde gezip begenmedigim evlerin fiyati iki kat artmis.

doğma büyüme istanbulu
doğma büyüme izmirli olan
ve doğdukları büyüdükleri o semtlerde sülalesi bir araya gelse ev alamayacak olan arkadaşlarım var

şanslı olan hala ailesinin evinde yaşıyor, olmayanda o da yok.

ben bu şehirlerin ikisinde de yaşamıyorum, yaşamak zorundak kalsam söz konusu muhitlerde yaşamak isterdim....

" burdan ev alalim ilerde tasiniriz diyor" diyormuş ya eşiniz, siz istanbulda ev almak için zaten gideceksiniz teeee nereye..kurtköy'den annenize zaten gelemeyeceksiniz ki? ya da ev minicik olacak anneniz size gelemeyecek. kayınvalide gelse ve yatılı kalsa evde ondan kaçacak yeirniz olmayacak.

yani bence esas mantıklı olan şu anda daha az masraflı bir ev almak; gerekirse başka bir şehirde, mümkünse sizin okulunuzun 1 sokak aşağısında yukarısında. en azından bu şekilde bir başlasanız 5-6 sene kredisini öderseniz veya elden borç alır öderseniz, atıyorum, sonra illa istanbulsa onu yapacak bir birikim olmuş olur. çünkü anladığım kadarıyla şu anda kira ödüyor ama birikim de yapamıyorsunuz?

Hepsini anladım da bence iki kişi de çalışsanız ev alma işine girişiyorsanız pahalı tatil ve özel okul düşünmeniz çok anlamsız. Bunlar normal insanlar için bile lüks şuan bu ekonomide.
Bir de eşiniz evden çalışıyorsa neden çocuğu dert ettiğinizi pek anlayamadım

Su anda pandemi sebebiyle yari zamanli evde. Haftanin 2 ya da 3 gunu ofise gidiyor. Tam zamanli evden calisma sansi olabilir ancak evde de yogun calisiyor. Toplantilari oluyor. Cocuk konusunda bir yardimi olmuyor. Pahali tatil dert degil de ozel okul dusunuyorum elbette.

O arkadaslarinizdan bir farkimiz yok su an iste. Sanssiz olanlardan yani baska sehir konusunda once bir arastirip, gaza gelip sonra urkuyorum nedense. Tabii hepsi bir arada olmuyor...

Merhaba, ayni ikilemde kalan bir tanıdığımdan bahsetmek istiyorum ki ben de bunu savunuyorum. O da istanbulda iyi bir semtte otururken uzak bir bölgeye geçmek istedi imkanı dolayisi ile. Çocukların özel okul konusu, İstanbul'daki kaos ortamı, deprem vb hepsini değerlendirdi. Sizin anneniz gibi değil de onun da 8 senedir sabit bakıcısı vardi. Bu arada ben de 99 depreminde enkazdan çıktım.
Arkadasim İstanbul dan sakaryaya taşındı. Tayin aldi. Artilari; 2 cocugu da koleje verdi İstanbul da ayni isimli kolejde yıllık 30 40 bin civarı az ücrete.
Sifir dubleks villaya geçti ve okuluna çok yakın
Deprem korkusunu bir nebze attı. Annesini görmeye 1 buçuk 2 saate gidiyor, İstanbul'daki yere de taşınsaydi hemen hemen ayni olacaktı.
Eksi yönü o manzarayı ve bulundugu kozmopolit ortamı aramıyor degil fakat buradaki rahatlık, okul telaşı, yeşillik, dinginlik onu bir hayli artiya geçirdi. İstanbulda şu hayatı yakalaması için ciddi bütçe gerekiyordu.
Ben de kurumumun istanbul şubesi için terfi teklifi aldım ama ilk duyduğum an reddettim açıkçası. Sizin tek düşüneceğiniz konu annenizle yakın olmanız olurdu bana göre o da çocuk büyüdükçe aradaki makas daralıyor biraz daha az ihtiyqc oluyor

Kreş konusunu baştan düşünebilirsiniz. Benim kızım 2 yaştan beri tam gün gidiyor. Eğer ev alacaksanız biran önce alıp oğlunuzu işe başlamadan kreşe alıştirin. Sonra da servisle tam gün gider. Zaten kreslerin servisleri öyle sabahın köründe alıp akşam geç bırakmıyor. Benim kızım 8:40 da gidiyor 16:30 eve geliyor.

Bizimde istanbul 'da evimiz var arada gidiyoruz orda yaşamıyoruz. Çok büyük ve yeni bir site en son depremde de karot örneği alınıp tahlil yapıldı bina sağlam. Ona rağmen İstanbul' da depreme yakalanırsam diye korkuyorum. 40-50yıllık binada oturmak büyük cesaret ayrıca beton ve demirin ortalama ömrü 60 yıl ne kadar aşınmış, yıpranmıştır düşünün.

Evden çalışma deyince evde boş boş oturuluyor mu sanıyorsunuz?:)

Evden çalışma deyince evde boş boş oturuluyor mu sanıyorsunuz?:)
Hayır hanımefendi. Ben bu yıl evden çalıştığım 5 ay boyunca 2 çocuğuma da baktım eşim de aynı şekilde. Bir şekilde idare ettik herkesin yardım eden annesi yok malesef

Hayır hanımefendi. Ben bu yıl evden çalıştığım 5 ay boyunca 2 çocuğuma da baktım eşim de aynı şekilde. Bir şekilde idare ettik herkesin yardım eden annesi yok malesef
Her iş de aynı değil maalesef. Ben de uzaktan çalıştım ve küçük çocuğum olsa asla bakamazdım çalışırken. Sizin iş iyiymiş kıymetini bilin

Baska turlu ev sahibi olmamiz da mumkun degil ki...bekledigimiz her an zarardayiz. 3 yil once cekmekoyde gezip begenmedigim evlerin fiyati iki kat artmis.
Ev sahibi olmak şu durumda çok gereksiz, elbet bu piyasa değişecek böyle kalmasının imkanı yok, biraz beklemekte fayda var bence, rabbim gönlünüze göre nasip etsin

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…