Ev fiyatlari

Pesinati biriktirmeye calistikca ev fiyatlari da artacak.
En azindan ben hic dusen ev fiyati gormedim simdiye kadar.
Kredi cektiktem sonra ilk aylarda faiz miktari fazla ana para az ödenir. Isterseniz ilk aylarda mesela atiyorum odemeniz 3000 dir. Siz 2. Ayin ana parasini da odersiniz bu da atiyorum 1000 tl olsun. Boylece 4000tl ye 2 ayi kapatmis olursunuz. Ya da 10 ayi normalde 30000 odeyecekken 15000 odeyerek kapatabilirsiniz. Rakamlar sallamasyondur.

Yani pesinati biriktirmeyle ugrasacaginiza gunu gelmemis taksitlerdeki ana parayi odeyerek kara gecebilirsiniz. Bu kar o ayin faizini odememek oluyor
Bu şekil yapabiliyor muyuz ki

Gerçekten zor bir soru inşaat sektöründe çalışıyorum ama net bir tavsiye veremeyeceğim. Ev fiyatlarının malesef daha da artacağını düşünüyorum. Yapı maliyeti kur artışından ötürü akıl almaz şekilde artıyor. 2018den sonra pek çok müteahhid çalışmalarını durdurdu bu sebeple. Bu da talep artarken yeni inşaatların azalmasına dolayısıyla da fiyat artışına neden oluyor çoğu şehirde. Diğer taraftan da ekonomik olarak çok belirsiz bir dönemdeyiz dünya ve ülke çapında. Ancak yüzde yüz iş ve gelir devamlılığı garantiniz varsa alınabilecek bir risk bence.
Bizim müteahhit haziran gibi fiyatlar fırlayacak demişti, bilmiyorum bizi kaçırmamak için korkutmuş olabilir :KK70:

Bu şekil yapabiliyor muyuz ki

Evet peşin paranız varsa ve ilk taksitlerse özellikle çünkü faiz oranı en çok o taksitlerde. erken ödemeyle sadece anaparayi ödüyorsunuz. Sadece %2lik bir erken ödeme tazminatı ödüyorsunuz ek olarak o da ödediğimiz paranın yüzde 2si az oluyor yani. 10b TL ödeme yaptıysanız 200 TL mesela.

Evet peşin paranız varsa ve ilk taksitlerse özellikle çünkü faiz oranı en çok o taksitlerde. erken ödemeyle sadece anaparayi ödüyorsunuz. Sadece %2lik bir erken ödeme tazminatı ödüyorsunuz ek olarak o da ödediğimiz paranın yüzde 2si az oluyor yani. 10b TL ödeme yaptıysanız 200 TL mesela.
Ara ödeme yapılabildiğini biliyorum da bu şekil sadece gelecek ayın ana parasını ödeyebiliyor muyuz..ödemeleri internet bankacılığından yapıyorum da taksit ödemesi ana para faiz diye ayrılmamış bir bütün olarak ödüyorum,tabi görebiliyorum ana parayı ama ödeme bir bütün oluyor..

Kış aylarında ısınma acısından problem olabilir, ya da maalesef kanalizasyon kaynaklı evinizde sıkıntılar yasanabilir (alt kat ve yüksek girislerde bu tarz sorunlar cogunlukla oluyor ). Sıfır binalarda bazen müteahhitler sığınak ya da su deposu olarak planlanan yerleri özellikle giris kat / bahçe katina katarak daha büyük metrekareli ev! olarak satabiliyorlar , iskan alınmadığı için bu durum sorun olmuyor fakat sonrasinda projeye uygunluk isteniyor iskan alinacaksa tabi. Benim alt katim 430 tl , ust katim 340 tl dogalgaz oderken ben en yüksek 73 tl odedim (alt katimin alti dukkan , üst katim dubleks)

Siz az yaktığınız için , onlara olması gerekenden daha yüksek gelmiştir .
Geçen yıl benim alt ve üst katıma çok az gelirken bana çok geliyordu . Bu yıl havaların soğumaya başladığı zaman , bir kaç gün annemlere gittim ve doğalgazı yakmadım , haliyle benim evden alta ve üste sıcaklık gitmeyince onlar geçen yıla göre daha çok yaktı ve sonrasında da faturalar hepimize orantılı geldi .. Yani bir kat az yaktığında onun altı ve üstü mecburen daha çok açmak zorunda kalıyor .

Ara ödeme yapılabildiğini biliyorum da bu şekil sadece gelecek ayın ana parasını ödeyebiliyor muyuz..ödemeleri internet bankacılığından yapıyorum da taksit ödemesi ana para faiz diye ayrılmamış bir bütün olarak ödüyorum,tabi görebiliyorum ana parayı ama ödeme bir bütün oluyor..

İstediğiniz kadar taksidin ana parasını ödeyebilirsiniz. Zaten faizin mantığı artık borc temerrüde düştüğü içindir. Yani eğer zamanı gelmediyse siz 30 taksidin bile anaparasini ödeyip o faizlere 1 TL bile ödemezsiniz. Ki genelde konut kredileri 10 yıllık oluyor ilk yıllarda ana para çok az ödeniyor taksitlerde

Kredi çekince zaten elinize doküman verilir ne kadar ana para ne kadar faiz olduğu ay ay yazar. Kendiniz hesaplayabilirsiniz. Alın elinize o dokümanı anaparalari toplayın elinizdeki miktar kadar ödeme yapın bır de dediğim %2lik tazminat var sadece.

İnternet bankaciligindan nasıl tazminat vs ödenir ya da sistem nasıl algilar bilmiyorum telefon şubesini arayın bankanızın yardımcı olurlar

Dediğiniz gibi o şekilde ayırıp ödenmiyor birlikte ödeniyor. Sadece ilk aylar taksitleri faiz ağırlıklı yapıyorlar, eğer kredinizi kapatırsanız faizin bir kısmını ödememiş oluyorsunuz. Ama diyelim ödediniz ödediniz 2 yılınız kaldı kapatmak istediniz o zaman ana para kalıyor çoğunlukla ve herhangi bir erken ödeme indirimi olmuyor.

İstediğiniz kadar taksidin ana parasını ödeyebilirsiniz. Zaten faizin mantığı artık borc temerrüde düştüğü içindir. Yani eğer zamanı gelmediyse siz 30 taksidin bile anaparasini ödeyip o faizlere 1 TL bile ödemezsiniz. Ki genelde konut kredileri 10 yıllık oluyor ilk yıllarda ana para çok az ödeniyor taksitlerde

Kredi çekince zaten elinize doküman verilir ne kadar ana para ne kadar faiz olduğu ay ay yazar. Kendiniz hesaplayabilirsiniz. Alın elinize o dokümanı anaparalari toplayın elinizdeki miktar kadar ödeme yapın bır de dediğim %2lik tazminat var sadece.

İnternet bankaciligindan nasıl tazminat vs ödenir ya da sistem nasıl algilar bilmiyorum telefon şubesini arayın bankanızın yardımcı olurlar
Bizim kullandığımız bankada ki en bilinen kamu bankası, 2 taksitten fazla ödeme kabul etmiyor konut kredisinde. Sanırım sizin demek istediğiniz toplu bir ara ödeme yapıp taksit tutarını düşürmek gibi.

Bizim kullandığımız bankada ki en bilinen kamu bankası, 2 taksitten fazla ödeme kabul etmiyor konut kredisinde. Sanırım sizin demek istediğiniz toplu bir ara ödeme yapıp taksit tutarını düşürmek gibi.

Bu belli bankalara özel bir uygulama değil yani eğer mevzuat degismediyse. Ki bunu halkbankasinin konut kredisinde uygulamistik. Az bir parayla o zaman 25 mi 30 mu taksit sildirmistik. Genelde pek bilinmez 2.taksidi 150 TL ile kapamak varken 1 ay beklenir o ayın taksidi tam ödenir

İyi aksamlar. 50 bine yakın peşinat imiz var diyelim. 250 binlik ev almaya kalkar miydiniz?
Yani 200 bin civarı kredi çekmek mantıklı mı?
Eşime kalsa biraz daha peşinat olsun diyor. Zten çok borca girme taraftarı değil. Bense ev fiyatları gitgide artıyor diye düşünüyorum.
Etraflıca ilanlara şuna buna bakmadık. 250 bin iyi bir rakam geldi ama gidip bakmadik bu koronada. Zten 260 280 300 civarı evler.
Aylık 5 bin civarı ödeyebiliriz.
Çocuğumuz yok.
Büyükşehirde değilim bu arada.
Yakın zamanda almak mantıklı mı?
İleride kredi ev fiyatları şu bu düşer mi ?
Belki bu konulardan anlayan biri vardır.
Faize hiç bulaşmayın bence. Birikim yapmaya bakın. Büyükşehirlerde değilmişsiniz, o yüzden kiranız da çok yüksek değildir diye düşünüyorum

Ben olsam bi 10 ay daha bir köşeye 5 bin atıp peşinatı 100 bine çıkarırdım. Ev fiyatlarının düşeceğini düşünüyorum. Bende büyük şehirde oturmuyorum kıytırık, küçücük evler 250 binden aşağı değil. 6 ayda falan böyle oldu burda fiyatlar.

İyi aksamlar. 50 bine yakın peşinat imiz var diyelim. 250 binlik ev almaya kalkar miydiniz?
Eşime kalsa biraz daha peşinat olsun diyor. Zten çok borca girme taraftarı değil. Bense ev fiyatları gitgide artıyor diye düşünüyorum.
Etraflıca ilanlara şuna buna bakmadık. 250 bin iyi bir rakam geldi ama gidip bakmadik bu koronada. Zten 260 280 300 civarı evler.
Çocuğumuz yok.
Ev fiyatlarının düşeceğini sanmam. Peşinatınız biraz daha olsa iyi olurmuş ama gelirleriniz kesinse yani işten çıkarma yada maaş alamama gibi bi durum olmaz diyosanız düşünülebilir bence.

Çocuğumuz yok.
Krediyle 3 kez ev işine girdim. Asla alacağınız evin rakamının yarısı elinizde olmadan krediye girmeyin. 10 yıl çekseniz ödeyeceğiniz faiz çok yüksek. Karı kediye yüklersiniz.

1 ayda o kadar prim yapması mantıklı değil diye düşünüyorum, 1 ay önce aldığınız evin toprak değeri birden bire hem de bu kaos ortamında %40'ya yakın bir artış göstermiş olamaz , nasıl olur ancak eli çok sıkışmış bir muteahhit ya da acil ihtiyaç sahibi biri satmıştır size yani düşeş gelmiştir o fiyat size.
Ben 1.5 sene önce 250 bine istanbuldan daire aldim , 10 senelik bina , kapilarindan tutun da mutfak dolaplari banyo dolaplarına kadar yaptirdim (ihtiyaç oldugu için degil , kendi zevkime göre) ve ara kat dairem , simdi en fazla 310 bine satarim diyorum, üst katim dubleks daire cift giris ve yüksek tavan terasli , 375 ye satıyor.
Ev alan herkes de olur bu duygu şu paraya aldım şimdi satsam şu kadar para falan fıstık size katılıyorum semtine göre değişken birşeydir fakat aynı rayda ilerler ray değiştirmesi ancak o bina çevresine yatırım yapıldıysa aniden artar hastane, metro, avm,residans, koşu pistleri vs ...

Şu ortamda hayır.
Tüm dünya genelinde büyük bir ekonomik kriz olacak ve ülkemizde etkilenecek. Şy belirsiz ortamda büyük miktar bir parayı bir yere bağlamazdım. Borca girmezdm
Kesinlikle
Fiyatlar ateş pahası
Her şey sürekli pahalanıyor
Birde bunların üstüne kredi çekip daha bir sıkışmaya insanlar niye bu kadar gönüllü anlamıyorum
İnsanların işsiz kalıp kalmayacakları bile belli değil

Önemli olan sizin beklentiniz. İnsanlar giriş katı daha çok güvenli olmayacağı hırsız girebileceği sebebiyle ve alt katta oturmayı biraz ego meselesi yaptıkları için istemiyorlar ama sizin kriterlerinize uyuyorsa neden olmasın. Herkesin beklentisi farklı
Alt katta oturmanın ego ile ilgisini çözemedim ben de 1.kat aldım çok da severek ama hiç böyle düşünmemiştim.

1 ayda o kadar prim yapması mantıklı değil diye düşünüyorum, 1 ay önce aldığınız evin toprak değeri birden bire hem de bu kaos ortamında %40'ya yakın bir artış göstermiş olamaz , nasıl olur ancak eli çok sıkışmış bir muteahhit ya da acil ihtiyaç sahibi biri satmıştır size yani düşeş gelmiştir o fiyat size.
Ben 1.5 sene önce 250 bine istanbuldan daire aldim , 10 senelik bina , kapilarindan tutun da mutfak dolaplari banyo dolaplarına kadar yaptirdim (ihtiyaç oldugu için degil , kendi zevkime göre) ve ara kat dairem , simdi en fazla 310 bine satarim diyorum, üst katim dubleks daire cift giris ve yüksek tavan terasli , 375 ye satıyor.

Istanbulun neresi ama?
Bizim evimiz Bursa’da, islek temiz bi muhitte,460 bine aldigimiz ev bu sene 600 bin fiyat cekiyor.

Istanbulun neresi ama?
Bizim evimiz Bursa’da, islek temiz bi muhitte,460 bine aldigimiz ev bu sene 600 bin fiyat cekiyor.
Anadolu yakası metro ya 500 metre mesafede , ana caddeye ikinci bina , bulunduğum yer işlek ve sağlık ocağı , nüfus müdürlüğü, cafelerin olduğu bir semt , Bursa'da çok güzel bir şehir, 4 sene kaldim üniversite için,üniversite anilarim canlandı vallahi , yeşil Bursa:)

Alt katta oturmanın ego ile ilgisini çözemedim ben de 1.kat aldım çok da severek ama hiç böyle düşünmemiştim.
Bende sizin gibi düşünüyorum ama konuştuğum birçok arkadaşım öyle düşünmüyor .Sanırım giriş katların fiyatı daha uygun diye öyle bir algı oluşturmuşlar

Istanbulun neresi ama?
İstanbul'da yaşamıyorum .ve yazdığım sanırım yanlış anlaşıldı. 300 bin TL'ye aldığım evin piyasası zaten 375-400 bin bandıydı ancak yaşadığım şehirde ev fiyatları o kadar hızlı artıyor ki şu an 450 bin TL ye satılır durumda .

X